10389

Хімія та екологія

Конспект урока

Химия и фармакология

Дата: Тема: Хімія та екологія. Мета: навчальна: ознайомити учнів з екологічними проблемами дати поняття основним чинникам та джерелам забруднення їх впливу на довкілля; виховна: виховувати вміння вести бесіду самостійно конструювати свої знання орієн

Украинкский

2013-03-25

82.5 KB

6 чел.

Дата:

Тема: “Хімія та екологія.

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з екологічними проблемами, дати поняття основним чинникам та джерелам забруднення, їх впливу на довкілля;

виховна:

  •  виховувати вміння вести бесіду, самостійно конструювати свої знання, орієнтуватися в інформаційному просторі;
  •  дбайливе ставлення до природи;
  •  зацікавити до вивчення хімії, як цікавої теоретичної, експериментальної та прикладної науки.

розвивальна:

  •  розвивати знання про захист від найнебезпечніших хімічних речовин, основні хімічні виробництва;
  •  забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, формування інтелектуальних умінь, а саме: формування вмінь логічно розмірковувати, порівнювати й узагальнювати, висловлювати припущення, доводити й заперечувати, встановлювати нові зв’язки між знаннями, переносити нові знання й уміння в нові ситуації.

Міжпредметні звязки: природознавство, біологія, географія, ОБЖ.

Обладнання і матеріали: Роздатковий матеріал: “Види забруднень”, “Забруднювачі довкілля” “Боротьба із забрудненнями”.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку:

  1.  Організаційний етап……………………………………………...1–2 хв.
  2.  Актуалізація і корекція опорних знань………………………….10 хв.
  3.  Мотивація навчальної діяльності………………………………..7 хв.
  4.  Вивчення нового матеріалу…………………………………...…20 хв.
  5.  Узагальненя та систематизація знань учнів…………………….5 хв.
  6.  Домашнє завдання………………………………………………..1–2 хв.
  7.  Підбиття підсумків уроку……………………………………..…12 хв.

Хід уроку:

    І. Організаційний етап.

    II. Актуалізація і корекція опорних знань.

 Експрес–тест

 Варіант I

  1.  Природні матеріали, що використовуються у виробництві промислових продуктів є:

а) матеріалом;

б) сировиною;

в) відходами;

г) енергією.

  1.  Що може бути сировиною для виробництва сульфатної кислоти?

а) магнітний залізняк;

б) сильвініт;

в) пірит;

г) гіпс.

  1.  Комплексним використанням сировини вважають:

а) раціональне використання сировини;

б) комплексна переробка;

в) зменшення відходів;

г) переробка відходів;

д) захоронення відходів.

  1.  Методи добування енергії, коли один вид палива замінюють іншим, більш енергоємним, називають:

а) інтенсивними;

б) екстенсивними;

в) альтернативними;

г) невідновлюваними.

  1.  Як основу для виготовлення композитів використовують:

а) метали;

б) деревину;

в) полімери;

г) кераміку.

  1.  З яких органічних речовин добувають феноло–формальдегідну смолу?
  2.  Які речовини належать до допоміжної сировини? Наведіть приклади.
  3.  Які ви знаєте форми енергії?
  4.  Які речовини належать до металічних матеріалів? Наведіть приклади.
  5.  Які хімічні реакції лежать в основі виробництва чавуну та сталі?
  6.  Яку сировину вважають нерудною:

а) пісок;

б) апатити;

в) корисні копалини;

г) нафту;

д) магнітний залізняк.

  1.   Які ви знаєте неорганічні неметалічні матеріали? Наведіть приклади.

 Варіант II

  1.  Речовини, що використовують для виготовлення будь-якого фізичного тіла називають:

а) матеріалом;

б) сировиною;

в) відходами;

г) корисними копалинами.

  1.  Сировину за складом поділяють на:

а) органічну;

б) неорганічну;

в) тверду;

г) рідку.

  1.  Невідновлюваними джерелами енергії вважають:

а) вугілля, нафту, газ;

б) сонце, вітер, воду;

в) деревину, сланці, торф;

г) землю, ядра атомів, підземне тепло.

  1.  Хімічні способи лікування різних хвороб розробила:

а) алхімія;

б) фармація;

в) ятрохімія;

г) біохімія.

  1.  Укажіть сплави на основі міді:

а) чавун;

б) бронза;

в) сталь;

г) дюралюміній.

  1.  Як сировина поділяється за складом? Наведіть приклади.
  2.  Які ви знаєте джерела енергії?
  3.  Що таке композити? Наведіть приклади.
  4.  З якої речовини добувають поліетилен?
  5.  Що використовують для виробництва нітратної кислоти в промисловості:

а) амоніак;

б) селітру;

в) пірит;

г) магнезит.

  1.  Які властивості характерні для полімерів:

а) висока стійкість;

б) добра розчинність;

в) добрі діелектричні та ізоляційні властивості;

г) висока густина.

  1.  Що таке воднева енергетика?

    III. Мотивація навчальної діяльності.

 Необхідно відшукати зв’язки між опорними знаннями учнів та невідомими поняттями, актуалізувати мотиваційні резерви учнів, викликати інтерес до нової теми. Як форму роботи на цьому етапі пропоную розвязання кросфорду, де у вертикальній колонці можна прочитати назву теми Екологія.

  1.  Триатомний спирт.
  2.  Процес розщеплення вуглеводнів.
  3.  Ізомер глюкози.
  4.  Феніламін.
  5.  Винний спирт.
  6.  Сполуки, які вступають у реакцію срібного дзеркала.
  7.  Вибухова речовина, тринітрогліцерин.
  8.  Наука, що вивчає речовини та продукти їх взаємодії.

1

2

3

4

5

6

7

8

    IV. Вивчення нового матеріалу.

 Екологічна проблема – одна з найгостріших глобальних проблем сучасності. Суспільство вже усвідомило небезпеку забруднення навколишнього середовища хімічними сполуками, які постійно виділяються в нього, не властивими природі або не характерними для неї в таких кількостях, а тому й таких, що не вписуються в круговорот речовин без його порушення.

 Забруднення навколишнього середовища може відбуватися як природним, так і штучним шляхом. Природні джерела забруднення – виверження вулканів, землетруси, смерчі, урагани тощо. Антропогенні джерела забруднення пов’язані з життям і діяльністю людини. При цьому варто мати на увазі, що в результаті людської діяльності порушується, як прввило рівновага в природних циклах.

 До антропогенних джерел забруднення навколишнього середовища відносять промислове й сільськогосподарське виробництво, транспорт, ТЕС та ін. У результаті їх дії в атмосферу, гідросферу та поверхневі ділянки суходолу потрапляє багато шкідливих речовин. Зміни в екологічній ситуації пов’язані зі збільшенням обсягу відходів, що скидають у воду і повітря, звалюють або закопують у землю, причому речовини, які надходять у навколишнє середовище, є різного роду хімічними сполуками як неорганічного, так і органічного походження.

Фізичні

Біологічні

Види забруднень

Хімічні

Природні

Антропогенні

Дія бактерій, стихійні   лиха, пилові бурі, вулкани, землетруси.

Енергетика, транспорт, с/г, промисловість, комунально-побутові проблеми.

Забруднювачі довкілля

Забруднювачі повітря

Забруднювачі водойм

Забруднювачі грунтів

Викиди в атмосферу:

а) газів (CO, CO2, SO2, SO3, HCl, H2S, NO, NO2, NH3, Cl2);

б) пилу радіоактивних речовин та сполук важких металів;

в) сажі та смолистих речовин;

г) бензапірену, феноло- та хлоро- похідних вуглеводнів.

1. Нафта та нафтопродукти.

2. Хлорпохідні вуглеводнів.

3. Радіоактивні речовини.

4. Стічні води промислових та комунальних підприємств.

5. Побутові стічні води.

1. Пестициди, гербіциди.

2. Мінеральні добрива (надлишок).

3. Радіоактивні речовини.

4. Важкі метали та їх сполуки.

5. Шлаки, цемент.

6. Промислові, побутові відходи.

7. Нафтопродукти.

Боротьба із забрудненнями

Природне очищення

Охорона атмосфери

Охорона вод

Самоочищення довкілля відбувається завдяки сукупності природних фізичних, хімічних та біологічних процесів.

Найпоширеніший процес – самоочищення грунтів. У наш час антропогенний вплив на природу зріс у сотні й тисячі разів, тому вона потребує захисту.

1.Застосування очисних споруд (пило- та газовбирних фільтрів).

2. Поліпшення якості палива.

3. Запобігання концентрації шкідливих виробництв в одному місці.

4. Створення зон із зеленими насадженнями навколо шкідливих виробництв.

1. Очищення промислових та побутових вод фізичними та фізико-хімічними методами із застосуванням сорбції, нейтралізації, флотації, фільтрування, випарювання, осадження.

2. Біологічне очищення стічних вод від органічних забрудників.

3. Створення локальних очисних споруд та використання замкнених технологічних систем.

    V. Узагальненя та систематизація знань учнів.

 Бесіда

  1.  Які ви знаєте види забруднень і який вплив вони здійснюють на навколишнє середовище?
    1.  Наведіть приклади боротьби із забрудненнями навколишнього середовища?

 Захист проектів.

  1.  Радіаційне забруднення, як наслідок промислового виробництва у м. Нововолинську”.
  2.  Моніторинг радіаційного випромінювання шахт м. Нововолинська.
  3.  Дослідження властивостей води м. Нововолинська.

    VI. Домашнє завдання.

 §20, с.84. Підготувати повідомлення: “Екологія атмосфери”, “Екологія гідросфери”, “Екологія грунтів”, “Довкілля і стан людського здоров’я”.

    VII. Підбиття підсумків уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10134. Образ науки в философии неопозитивизма 38 KB
  Образ науки в философии неопозитивизма Следующая важная веха в формировании науковедения связана с неопозитивизмом в п.о. с деятельностью Венского Главой кружка был Морис Шлик входили в него Отто Нейрат Курт Гёдель Карл Гемпель Филипп Франк Альфред Айер Рудоль
10135. Русская философия о науке 43.5 KB
  Русская философия о науке. Особенность российского науковедения образуют три возобновляющиеся идеи. 1 Наука в России воспринималась как извне пришедшее в культуру иностранное нововведение. Она была завезена в Россию Петром 1. Сомнение в органичности науки в росси...
10136. Сущность и соотношение интернализма и экстернализма как теоретических моделей развития науки 36 KB
  Сущность и соотношение интернализма и экстернализма как теоретических моделей развития науки ЭКСТЕРНАЛИЗМ его сторонники считают что основными факторами определяющими рост знания являются социальные экономические технические и культурные причины и пот
10137. Направления и уровни экстерналистского анализа науки 29.5 KB
  Направления и уровни экстерналистского анализа науки. Экстернализм рассматривает науку как часть культуры своего времени и признает что на ее содержание существенно влияют негносеологические факторы: экономика политика религия мораль искусство психология ли
10138. Сущность и соотношение кумулятивизма и антикумулятивизма как теоретически моделей развития науки 38 KB
  Сущность и соотношение кумулятивизма и антикумулятивизма как теоретически моделей развития науки. Проще всего представить развитие науки как рост знаний: наука на каждом историческом этапе приобретает некоторое количество сведений откладывает их в свою копилку на...
10139. Формирование некумулятивной теоретической модели развития науки: К.Поппер, Т.Кун, И.Лакатос 42.5 KB
  Формирование некумулятивной теоретической модели развития науки: К.Поппер Т.Кун И.Лакатос. Некумулятивная модель развития науки сформировалась в середине ХХ в. Койре один из авторов стоящих у ее истоков, другие Г.Башляр К. Поппер Т. Кун И. Лакатос Дж. Холтон.
10140. Наука как вид познания. Понятия вненаучного знания 38 KB
  Наука как вид познания. Понятия вненаучного знания. Наука как познавательная деятельность. Как и другие способы познания наука возникает из практической деятельности людей. Она является непосредственным продолжением обыденного стихийно-эмпирического познания в х...
10141. Особенности научного знания. Основные подходы к проблеме критериев научности в современной философии наук 36.5 KB
  Особенности научного знания. Основные подходы к проблеме критериев научности в современной философии наук Проблема отличия науки от других форм познавательной деятельности это проблема демаркации т.е. поиск критериев разграничения научного и ненаучного знаний....
10142. Возникновение науки как теоретико-философская и историко-научная проблема 37 KB
  Возникновение науки как теоретикофилософская и историконаучная проблема Как своеобразная форма познания специфический тип духовного производства и социальный институт наука возникла в Европе в Новое время в XVIXVII вв. в эпоху становления капиталистического с