10436

Значення хімії у створенні нових матеріалів

Доклад

Политология и государственное регулирование

Тема: Значення хімії у створенні нових матеріалів. Навчальна мета: поглибити й розширити знання учнів про роль хімії у створенні нових матеріалів; показати можливості застосування нових синтетичних матеріалів з оригінальними властивостями й новими технологіями. ...

Русский

2013-03-26

45.5 KB

4 чел.

Тема: Значення хімії у створенні нових матеріалів.

Навчальна мета: поглибити й розширити знання учнів про роль хімії у створенні нових матеріалів; показати можливості застосування нових синтетичних матеріалів з оригінальними властивостями й новими технологіями.

Виховна мета: виховувати наполегливість, працьовитість, самостійність; плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки.

Розвивальна мета: розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; розвивати увагу та швидкість мислення, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, узагальнювати та робити висновки. 

Методи проведення уроку: бесіда, розповідь, узагальнення, систематизація, пояснення.

Навчальне обладнання: зразки матеріалів: металів, кераміки, полімерів.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу

Структура уроку

  1.  Організаційний етап………………………………………………....2 хв
  2.  Актуалізація опорних знань....……………………………………...6 хв
  3.  Вивчення нового матеріалу………………………………………..25 хв
  4.  Узагальнення і систематизація знань……………………………. ..6 хв
  5.  Домашнє завдання………………………………………………….. 2 хв
  6.  Підбиття підсумків уроку…………………………………………...4 хв

Хід уроку

І. Організаційний етап

   Доброго дня, дорогі діти!

   

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

   : На столі я повсякчас,

                          Їжа ж без мене смаку не має,

             Та хто хворі нирки й серце має,

              Мною він не зловживає    (Кухонна сіль Натрій хлорид)

Завдання  № 2:  Я — той, що скелі кам’яні руйнує,

             Бо велика руйнівна сила моя.

             Та коли людина зі смертю в двобої,

             Тоді я — ліки, я рятую їй життя  (Тринітрогліцерол)

Темою нашого сьогоднішнього уроку є вивчення значення хімії у створенні нових матеріалів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

   Матеріал -  речовина або сукупність речовин, що мають певні властивості, які визначають те чи інше їхнє практичне використання.

   За останні роки створена надійна наукова база для цілеспрямованої розробки матеріалів із заданими властивостями. Мета наукових розробок:

  1.  будь-яку речовину зробити матеріалом або його компонентом;

б) на основі однієї речовини створити різноманітні матеріали.

   Так, наприклад, доменні шлаки, які є відходами виробництва, стали сировиною для одержання шлакоцементу і шлакоситалу – міцного твердого матеріалу, який за своїми властивостями й собівартістю здатний конкурувати з будь-яким будівельним матеріалом.

   Однією з найважливіших є проблема одержання чистих і надчистих речовин. Синтез напівпровідникових матеріалів для квантової електроніки зводиться головним чином до одержання надчистих матеріалів. Вони також необхідні для атомної промисловості й інших галузей науки й техніки.

   Властивості надчистих речовин різко відрізняються від від властивостей цих же речовин, що містять домішки, нехай навіть у невеликих кількостях. Наприклад, такі метали надвисокої чистоти, як титан, цирконій, ніобій, є пластичними. Сталь, яку одержують з добре очищених заліза й вугілля, стає набагато міцнішою, ніж звичайно.

   Одержання особливо чистих речовин для органічних речовин і матеріалів є більш трудомістким процесом, ніж для металів і напівпровідників. Досить навіть незначної кількості домішок у мономері, щоб полімерний матеріал скоротив у кілька разів свою довго тривалість, утратив міцність і еластичність.

   Матеріали можуть перебувати в будь-якому агрегатному стані. Застосування матеріалів, що складаються з однієї речовини у різних агрегатних станах, може дуже сильно відрізнятися. Наприклад, азот у рідкому й газоподібному станах – різні матеріали. У першому випадку його використовують як джерело холоду при консервуванні біологічних обєктів або продуктів. У другому – для захисту розплавів металів від окиснення. Домінуючими в технології і техніці є твердо фазні матеріали.

   Особливу групу складають композиційні матеріали, або композити. До композитів можна віднести будь-який матеріал, якщо він складається мінімум з двох фаз – матричного матеріалу й армую чого. Наприклад, залізобетон являє собою сталеву арматуру в матриці з бетону. Він поєднує в собі позитивні якості бетону (міцність) і сталі (здатність до розтягування і стискання).

   Метали необхідні в будь-якій галузі промисловості. У них поєднані фізичні властивості (міцність, пластичність, пружність, твердість) з технологічними (можливість використовувати прийоми кування, зварювання, обробки різальними інструментами). Крім цього, вони мають високу тепло- й електропровідність.

   Серед металевих матеріалів найбільше виробляється сплавів на основі заліза – чавуну і сталі.

   З металевих матеріалів найчастіше застосовують сплави, однак знаходять застосування й чисті метали. Так, з алюмінію роблять теплообмінники, мішалки, різний посуд, резервуари, дроти; з міді – теплообмінники для охолодження рідин, дроти і т. д.; з молібдену – нагрівачі й високотемпературні печі; з нікелю – реактори колонного типу або ємності для роботи в агресивному середовищі і т.д.

   Серед неметалічних матеріалів найбільшого поширення одержали органічні неметалічні матеріали, зокрема синтетичні полімери. Особливого значення набули термопластичні полімери, тому що їх можна обробляти способом лиття, під тиском, легко формувати і пресувати. Зокрема йдеться про поліетилен, поліпропілен, полівінілхлорид, полістирол та ін. Від металевих матеріалів вони відрізняються тим, що мають високі діелектричні й теплоізоляційні властивості, легко обробляються, здатні поглинати й гасити вібрацію, є легкими.

Закріплення знань

   Бесіда

  1.  Які два поняття характеризує вираз «метали»?
    1.  Що таке елементи-метали з точки зору будови атомів?
    2.  Чому в парних


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80004. ВЛИЯНИЕ НЕСТАЦИОНАРНЫХ ЭФФЕКТОВ НА ДИНАМИКУ ВСПЛЫТИЯ ПУЗЫРЬКА 2.21 MB
  Данная работа состоит из трех разделов. В первом рассмотрена динамика всплытия пузырька в стационарном режиме. Приведены теоретические расчеты скорости пузырьков в различных растворах. При движении пузырьков в режиме ускорения на них действуют дополнительные силы: сила, приведенной массы, связанная с присоединенной массой и сила Бассэ.
80005. Сравнительный анализ «опыта потока» в игровой и продуктивной деятельности 1.15 MB
  Человек, переживающий поток, оказывается сверхвовлеченным и сверхсконцентрированным в своей деятельности, причем она доставляет ему огромное удовольствие. Поток принадлежит к кругу явлений внутренней мотивации: деятельностью, в которой возникает поток, люди продолжают заниматься ради самого процесса, конечный результат не столь важен для них.
80006. ОПТИМИЗАЦИЯ ПЛАНА РЕГЛАМЕНТНЫХ РАБОТ ПО КРИТЕРИЮ МАКСИМУМА СРЕДНЕГО ПОТОКА В СЕТИ ПРИМЕНИТЕЛЬНО К ЗАДАЧЕ ТРАНСПОРТИРОВКИ НЕФТИ ПО МАГИСТРАЛЬНОМУ НЕФТЕПРОВОДУ 960 KB
  проведена программная реализация алгоритма Форда – Фалкерсона нахождения максимального потока в сети, построен и программно реализован алгоритм субоптимального планирования регламентных работ на участках нефтепровода по критерию максимума потока в сети. Тем самым разработан и реализован метод решения задачи максимизации потока в нестационарной сети на основе алгоритма Форда – Фалкерсона.
80007. Анализ и моделирование расщепления ДНК ультразвуком 4.97 MB
  Количественный анализ экспериментальных данных по расщеплению молекул ДНК ультразвуком и развитие подходов к моделированию реакции ДНК на внешние воздействия. Такие подходы используются для решения задачи о физической интерпретации специфичности расщепления молекул ДНК ультразвуком.
80009. ОСОБЕННОСТИ КОНЦЕПТОСФЕРЫ ПРОИЗВЕДЕНИЙ ЭДИТ ВАРТОН 271 KB
  Сделать обзор работ, касающихся понятия «концепт»; определить понятие концептосферы литературного произведения; выявить основные способы репрезентации ключевых концептов исследуемых произведений; выявить особенности концептуальной модели произведений
80010. Психологія роботи в команді 93.5 KB
  Слід зауважити, що тут мова йде не стільки про строгу диференціацію, а, скоріше, про переваги. Для пояснення розглянемо приклад людини-лівші і людини-правші. Якщо ви правша, то це ще не означає, що ви взагалі нічого не робите лівою рукою, просто ви надаєте перевагу правій руці, оскільки так вам краще і зручніше.
80011. СИСТЕМА УПРАЖНЕНИЙ В ОБУЧЕНИИ ПИСЬМЕННОЙ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ 6 КЛАССА НА УРОКАХ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА 100.02 KB
  Письмо и письменная речь репродуктивная и продуктивная письменная речь формы коммуникативной письменной речи. Письмо как цель обучения цели и задачи письменной речи. Три компонента содержания обучения письменной речи навыки и умения обучения письменной речи...
80012. Разработка системы защиты от распределенных атак на отказ в обслуживании типа HTTP-flood 1.15 MB
  Программный продукт, взаимодействуя с веб-серверами Nginx (as frontend service) и Apache (as backend service) на основе операционной системы Debian Lenny 2.6., будет принимать решение о блокировании нежелательных запросов, и отправлять на блокировку межсетевому экрану netfilter (iptables). Система предназначена для выделенных серверов или виртуальных выделенных серверов (VPS – Virtual Private Server).