10440

Загальні методи одержання металів. Метали в природі

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Загальні методи одержання металів. Метали в природі. Навчальна мета: спираючись на знання періодичного закону та типи хімічних зв’язків поглибити знання учнів про елементи метали їх місце у періодичній системі та особливості будови атомів сформувати поняття

Украинкский

2013-03-26

84.5 KB

158 чел.

Тема: Метали в природі. Загальні методи одержання металів.

Навчальна мета: спираючись на знання періодичного закону та типи хімічних зв’язків, поглибити знання учнів про елементи метали, їх місце у періодичній системі та особливості будови атомів; сформувати поняття про металічний зв’язок.

Виховна мета: виховувати наполегливість, працьовитість, самостійність; плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки.

Розвивальна мета: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів; їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення; сформувати вміння учнів аналізувати інформацію. 

Методи проведення уроку: бесіда, розповідь, узагальнення, систематизація, пояснення, робота з таблицями.

Навчальне обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва;електрохімічний ряд напруг металів.

Тип уроку: комбінований.

                                        Структура уроку

  1.  Організаційний етап…………………………………………………1 хв
  2.  Актуалізація опорних знань....…………………………………….10 хв
  3.  Вивчення нового матеріалу…………………………………….30-35 хв
  4.   Поширення металів у природі у вигляді простих речовин і

сполук.

  1.   Загальні способи добування металів.
  2.  Узагальнення і систематизація знань…………………………….20 хв
  3.  Підбиття підсумків уроку…………………………………………..1 хв
  4.  Домашнє завдання ……...…………………………………………..1 хв

                                                   Хід уроку

І. Організаційний етап

   Доброго дня, дорогі діти!

   «Метали самотужки до двору не прийдуть; вимагають ока й рук людини для свого приходу».

                                               М. В. Ломоносов

   Неважко здогадатись, що сьогодні ми з вами будемо продовжувати знайомство із металами.

   Перед тим як приступити до вивчення нашої сьогоднішньої теми, перевіримо присутніх, а також те, як ви засвоїли матеріал попередніх тем.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

   На попередніх уроках ми з вами ознайомилися із фізичними і хімічними властивостями металів, вивчили особливості будови їх атомів. Для перевірки ваших знань з цих тем, пропоную виконати кілька завдань.

   Завдання 1. Напишіть рівняння взаємодії з киснем: а) натрію;   б) цинку; в) алюмінію. Знайдіть окисник і відновник.

   Завдання 2. Напишіть рівняння взаємодії з хлором: а) калію;      б) кальцію; в) заліза. Знайдіть окисник і відновник.

   Завдання 3. Напишіть рівняння взаємодії з сіркою: а) натрію;    б) магнію; в) алюмінію. Знайдіть окисник і відновник.

   Завдання 4. Напишіть рівняння взаємодії з хлоридною кислотою: а) цинку; б) заліза; в) алюмінію. Знайдіть окисник і відновник.

   Завдання 5. Напишіть рівняння взаємодії між: а) магнієм і розчином цинк сульфату; б) цинком і плюмбум (ІІ) нітратом;          в) залізом і купрум (ІІ) сульфатом. Знайдіть окисник і відновник.

   Потім проводимо бесіду за питаннями.

  •  Окиснюються чи відновлюються метали при взаємодії їх із киснем, хлором, сіркою?
  •  Що є окисником металів у реакціях взаємодії з розчинами кислот?
  •  За яких умов метали реагують із розчинами солей і що виступає у ролі окисника у цих реакціях?

   Отже, підсумовуючи нашу бесіду, можна зробити висновок, що активні метали легко окислюються, тому в природі зустрічаються у формі оксидів або солей.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

   Темою нашого сьогоднішнього уроку є вивчення місця знаходження металів в природі, а також загальні способи їх добування.

   1. Поширення металів у природі у вигляді простих речовин і сполук.

   Для практичного користування людству потрібні чисті метали. У природі ж, у самородному вигляді зустрічаються тільки деякі метали, що у витискувальному ряді стоять після водню (золото Au, платина Pt, іноді срібло Ag, ртуть Hg, мідьCu). Щоб добути метали у вільному стані, необхідно знати природні сполуки, до складу яких вони входять і способи їх добування. Такі природні сполуки називають мінералами. Наприклад, Ферум міститься в мінералах магнетиті Fe3O4, гематиті Fe2O3 та ін.

   Цікаво знати:

  •  мідь зустрічається в природі у вигляді самородків. Так, у 1857 р. в США в районі Великих Озер знайшли самородок масою 420 т. Його боки були оббиті ще кам’яними сокирами. У 60-х роках ХХ ст. у Росії було знайдено самородок міді масою 7 т. (в Кемеровській області);
    •  чиста платина в природі зустрічається рідко. Найбільший її самородок важив 9,63 кг, але до наших днів він не зберігся, а от самородок платини масою 8,395 кг, який знайдено на території Росії на початку ХХ ст., зберігається й досі в Алмазному фонді Росії.

   Залежно від того, які сполуки металів містяться в руді, розрізняють:

а) оксидні руди – Fe3O4; Al2O3;

б) сульфідні руди – FeS2, MoS2;

в) хлоридні руди – NaCl, MgCl2;

г) карбонатні руди – CaCO3, FeCO3.

   

Демонстрація

   Учням демонструється таблиця, в якій наведені метали, їх природні сполуки, а також форма існування цих металів у рудах.

Метал

Природні сполуки

Форма існування

металів у рудах

Назва

Склад

Алюміній

Боксит

Al2O3 · n H2O

оксидна

Олово

Касетерит

SnO2

оксидна

Залізо

Червоний залізняк

Магнітний залізняк

Fe2O3

Fe3O4

оксидна

Молібден

Молібденіт

MoS2

сіль

Манган

Піролюзит

MnO2 · n H2O

оксидна

Цинк

Цинкова обманка

Гальмей

ZnS

ZnCO3

сіль

   Металічні руди – це основна сировина металургії, галузі промисловості, яка виробляє метали.

   Україна має великі залізорудні басейни – Криворізький і Керченський. Відкрито й нові родовища залізної руди в  Полтавській і Запорізькій областях. Є в Україні й родовища кольорових металів, зокрема алюмінію, магнію, титану, цинку, ртуті, золота, тощо.    

2. Загальні способи добування металів.

   Існує чимало різних способів добування металів, але можна назвати кілька найважливіших загальних способів переробки руд на метали. У промисловості добування чистих металів полягає у відновленні їх з оксидів чи солей.

   Щоб вивчити способи відновлення металів, рівняння реакцій, що лежать в основі промислового відновлення металів, я пропоную провести невеличку самостійну роботу з підручником.

   Самостійна робота з підручником

   Учні читають §24 на с.100, вносять рівняння реакцій у таблицю (Додаток 1).

   Після закінчення самостійної роботи обговорюємо вивчене.

  •  Для чого потрібно збагачення руд перед їх відновленням?
  •  Які відновники застосовують для відновлення металів з оксидів?
  •  Як добувають метали із сульфідних руд?
  •  Узагальніть відомості про способи добування металів.

   IV. Узагальнення і систематизація знань

   Розвязування вправ на с.101, вправи 151, 152, 153.

   V. Підбиття підсумків уроку

   На підсумок нашого уроку пропоную вам прослухати рядки П.Куліша:

   Знаходимо в землі срібляні жили

   І золото, знайшовши, очищаєм.

   З землі копать залізо ми умієм

   Із каменю червону мідь топити.

Як ви могли б їх пояснити?

   Ці рядки підтверджують той факт, що частина металів є у вигляді покладів у надрах земних, що їх можна видобувати, відновлювати із руд.

   

   VI. Домашнє завдання

§24. Вправа 154* на с.101 у підручнику.

Додаток 1

Форми існування

металів у рудах

Способи добування металів.

Рівняння реакцій

Відновники

Оксидна

а) відновлення коксом

кокс

б) відновлення карбон (ІІ) оксидом

карбон (ІІ) оксид

в) відновлення воднем

водень

г) відновлення іншим металом (металотермія, якщо алюмінієм – алюмінотермія)

алюміній

д) відновлення силіцієм (силікотермія)

силіцій

Сульфідна

І етап – випалювання руд

кокс

ІІ етап – відновлення коксом


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48644. Расчет структуры полей диалектрического шара в вакууме 338.5 KB
  Цель работы – расчет структуры полей диалектрического шара в вакууме, а также в волноводе для приведенных в задании параметров. Метод исследования – метод разделения переменных при интегрировании дифференциальных уравнений для получения аналитических выражений потенциалов и напряженностей полей с последующим построением на ЭВМ структуры этих полей.
48645. Створення поліграфічного комплексу 2.76 MB
  До цього слід додати ще такі фактори як зменшення трудомісткості монтажу і демонтажу друкарських форм; регулювання суміщення форм з пульта дистанційного керування; застосування автоматизованих систем миття фарбових апаратів і циліндрів а також систеи сканування форм які дають змогу видавати інформацію про потребу у фарбі лдя програмування балансу фарби та води систем автоматичного регулювання зволожування та ін. Зенефельдером в 1796 відтвореного зображення за допомогою спеціальної фарби наносилося на камінь. Нанесення шару лаку і фарби....
48646. Расчет структуры электромагнитных полей 508 KB
  Цель работы – расчет структуры полей внутри и вне цилиндра, а также в волноводе для приведенных в задании геометрических и электрических параметров
48647. Расчет структуры электромагнитных полей. Общее задание 210 KB
  Решение проводится в цилиндрической системе координат связанных с центром основания цилиндра где r радиусвектор точки наблюдения ось x направлена вдоль приложенного магнитного поля рис.1 методом разделения переменных в соответствии с которым решение  будем искать в виде произведения двух функций каждая из которых зависит только от одной координаты:...
48648. Расчет структуры электромагнитных полей 575 KB
  Метод исследования – метод разделения переменных при интегрировании дифференциальных уравнений для получения аналитических выражений потенциалов и напряженностей полей с последующим построением на ЭВМ структуры этих полей
48649. Расчет структуры электромагнитных полей 209.5 KB
  Параметры задачи Бесконечный проводящий цилиндр в магнитной среде R=8см=008м H0=20 і=5102 е=8 Координаты точки M: r=7см=007м =90 Решение Решение проводится в цилиндрических координатах связанных с центром основания цилиндра r радиусвектор точки наблюдения ось x направлена вдоль приложенного магнитного поля рис.1 в методом разделения переменных в соответствии с которым решение  будем искать в виде произведения двух функций каждая из которых зависит только от одной координаты:...
48650. Расчет структуры осесимметричных стационарных электромагнитных полей 203 KB
  Решение производится в цилиндрических координатах связанных с центром основания цилиндра r радиусвектор точки наблюдения ось x направлена вдоль приложенного магнитного поля рис.1 методом разделения переменных методом Фурьев соответствии с которым решение будем искать в виде произведения двух функций каждая из которых зависит только от одной координаты: 1.4 Этим самым решение уравнения 1.
48651. ПСИХОЛОГІЧНІ ВАЖЕЛІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ. МОДЕЛІ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ’Я 278 KB
  Фактично люди мають дві нервові системи: центральну і вегетативну. Центральна нервова система керує відносинами людини із зовнішнім світом. Вона включає: спинний мозок, великі півкулі головного мозку, які зв’язані з проміжним мозком, середній мозок, задній мозок, довгастий мозок, мозочок. Вегетативна нервова система керує діяльністю внутрішніх органів.
48652. Расчет структуры электромагнитных полей 780 KB
  Задача настоящей работы – теоретическое исследование электромагнитного поля, основывающееся на классических представлениях о нём, и численное нахождение его характеристик.