10477

Мило, його склад, мийна дія. Синтетичні мийні засоби

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Мило його склад мийна дія. Синтетичні мийні засоби. Мета: навчальна: сформувати уявлення про склад мила і мийних засобів їх мийну дію порівняти властивості мила і мийних засобів; закріпити знання про властивості карбонових кислот жирів естерів твердість води...

Украинкский

2013-03-27

70.5 KB

293 чел.

Тема: Мило, його склад, мийна дія. Синтетичні мийні засоби. 

Мета:

навчальна: сформувати уявлення про склад мила і мийних засобів, їх мийну дію, порівняти властивості мила і мийних засобів; закріпити знання про властивості карбонових кислот, жирів, естерів, твердість води; розглянути роль хімії у повсякденному житті людини, виявити причинно-наслідковий зв’язок між складом, будовою і властивостями синтетичних мийних засобів (СМЗ) і мила; визначити їх вплив на шкіру людини і навколишнє середовище; сприяти виробленню дослідницьких навичок, а також уміння орієнтуватися в різноманітному асортименті мийних засобів, формувати самооцінку і взаємо оцінку.

виховна:

  •  виховувати в учнів наполегливість, працьовитість, самостійність, вміння вчитися;
  •  зацікавити до вивчення хімії, як цікавої теоретичної, експериментальної та прикладної науки.

розвивальна: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, формування інтелектуальних умінь, а саме: формування вмінь логічно розмірковувати, порівнювати й узагальнювати, висловлювати припущення, доводити й заперечувати, встановлювати нові зв’язки між знаннями, переносити нові знання й уміння в нові ситуації.

Обладнання і реактиви: універсальний індикатор, вода різної твердості, колба, пробірки, зразки мила і мийних засобів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань; метод - проблемно-пошуковий; прийом - “наукова конференція”.

Структура уроку:

  1.  Організаційний етап.
  2.  Постановка завдання.
  3.  Актуалізація і корекція опорних знань.
  4.  Вивчення нового матеріалу.
  5.  Узагальненя та систематизація знань учнів.
  6.  Домашнє завдання.
  7.  Підбиття підсумків уроку.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

Доброго дня діти !

 Всі ми з дитинства знаємо, що чистота – це запорука здоров’я. А досягається вона  за допомогою води, мила і мийних засобів.

 Тема нашого уроку: Мило, його склад, мийна дія. Синтетичні мийні засоби.

 Ви напередодні отримали певні завдання, щоб підготуватися до нашого уроку.

 Отже, проведемо ми його у вигляді наукової конференції.

    II. Постановка завдання.

 Враховуючи значення мийних засобів, а також їх різноманітність, метою нашої конференції буде роз’язання проблемних запитань.

 Нам необхідно з’ясувати відповіді на такі запитання:

  1.  Склад мила і СМЗ.
  2.  Порівняти мийну дію мила і СМЗ.
  3.  Як правильно підібрати мило і вирішити питання вибору синтетичних мийних засобів для побутового використання.
  4.  Як впливають мийні засоби на навколишнє середовище?
  5.  Порівняти властивості мила і СМЗ.

  III. Актуалізація і корекція опорних знань.

Давайте пригадаємо основні теоретичні відомості з теми “ Естери і жири ”, які необхідні для нашого сьогоднішнього заняття.

Запитання:

  1.  Що таке естери?

( Естери – це похідні кисневмісних кислот, у яких гідроксигрупи кислоти заміщені залишком спирту або фенолу).

  1.  Що таке жири і яка їх загальна формула?

( Жири – це  повні естери трьохатомного спирту гліцерину та вищих жирних (аліфатичних) кислот. Їх ще називають тригліцеридами. Загальна формула:

Де R, R’, R” – радикали алканових і алкенових кислот з нерозгалуженим ланцюгом.)

  1.  Що ви розумієте під словосполученням “ омилення жирів “?

( Лужний гідроліз жирів).

  1.  Що таке гідроліз?

( Гідроліз в широкому розумінні – це реакція обмінного розкладу між різними речовинами і водою).

  1.  Які речовини утворюються під час гідролізу естерів?

( При кислотному гідролізі:

оцтовоетиловий естер                               оцтова кислота              етанол

При лужному гідролізі (необоротний гідролізі):

оцтовоетиловий естер                                       натрій ацетат               етанол

 ( Лужний гідроліз ще називають омиленням.)).

  1.  Які речовини утворюються під час гідролізу жиру в лужному середовищі?

( При лужному гідролізі крім гліцерину утворюються солі вищих жирних кислот – мила. Реакцію називають ще реакією омилення.

 IV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: А тепер давайте повернемося  до теми нашого сьогоднішнього заняття.

 Чи завжди було мило? Давайте проведемо екскурс в історію. Хто бажає           виступити з даним питанням?

Учень 1: Одна з перших публікацій про мило зустрічається у Природній історії” Плінія Старшого. Він пише, що мило виготовляли з букової золи і козиного сала, а добули його галлии для фарбування волосся у червоний колір. З тексту не зрозуміло, чи використовували його з іншою метою. У відомому папірусі Ерберса – медичному давньоєгипетському рукопису, знайденому в 1872 р., до XI ст. до нашої ери мило згадується як лікарський препарат. У документах,що дійшли до нас з епохи середньовіччя, спогадів про мило не має. Якщо в Стародавньому Римі було, як відомо, 800 лазень, то в середині II тис. іспанська королева Ізабелла Католицька пишалася тим, що милася два рази в житті: після народження і перед весіллям. Відповідно до переказів тільки в 1399 р. англійський король Генріх IV організував Орден Лазні. Привілеєм цього Ордена було умивання.

 Миловаріння як ремесло виникло в Європі  тільки в XIV ст. Миловари обєднувалися в Гільдії, їхні статути суворо охороняли таємниці виробництва. На наукову основу виробництво мила було поставлено на початку XIX ст. Цьому перудували численні дослідження в галузі жирів французького хіміка Шевреля.

Учитель:Дякую, досить цікава інформація. Чи бажає хтось доповнити дане питання, може хтось знайшов досить цікаві факти?

Учень 2: Цікавим є той факт, що мило і мийні засоби не обов’язково зроблені людиною. Так, в Америці й Азії росте мильне дериво сімейства сапонієвих. У м’якості його плодів міститься сапонін, водяну витяжку якого використовують для прання тканини. Створено рецептуру прального порошку, до складу якого входить добутий методом генної інженерії фермент ліпаза, здатний розщеплювати жири.

 Перший синтетичний мийний засіб зявився тільки в 1916 році. Винахід німецького хіміка Фріца Понтера призначався тільки для промислового використання. Побутові синтетичні мийні засоби, більш-менш не шкідливі для рук, стали випускати в 1933 році. Відтоді розроблено низку синтетичних мийних засобів вузького призначення, а їх виробництво стало важливою галуззю хімічної промисловості.

Учитель: Дякую. Хотілось би почути від вас яке значення мила і СМЗ зараз?

Учень 3: Значення мила і мийних засобів велике. Відомо, що на 1 см2 шкіри здорової людини міститься від 100 тис. до 1 млн. мікроорганізмів. Шкіра виділяє особливі захисні речовини, що руйнують білки бактерій. Під час забруднення різко знижується виділення цих речовин. Миття видаляє зі шкіри до 1,5 млрд мікробів. Тому шкіру й одяг потрібно тримати в чистоті.

Учитель: З чим же повязана така дія мила? Хто хотів би розповісти про будову і мийну дію мила і СМЗ.

Учень 4: Мило – це натрієва чи калієва сіль вищих карбонових кислот (ВКК): С17Н35СООNa, С17Н35СООК.

 Мило добувають при омиленні жирів. Отже, основне джерело для добування мила – це жири.

 СМЗ виготовляють на основі натрієвих солей моноестерів сульфатної кислоти і вищих спиртів.

                                                                                         естер                                         

  

   Усіх їх можна розділити на йоногенні, розчинні і нейоногенні. Йоногенні, у свою чергу, поділяється на аніоноактивні (при дисоціації аніон – високомолекулярний радикал), катіоноактивні, амфотерні. Так, мило можна зарахувати до аніоногенних, оскільки воно дисоціює:

C17H35COONa → C17H35COO‾ + Na+ (основа СМЗ).

Учитель: Давайте порівняємо мийну дію СМЗ. Чи є учні, які дослідили це питання?

Учень 5: Розглянимо мийну дію мила і СМЗ. Як відомо, молекули води утримуються разом завдяки силам притягання. Через це вода не змочує бруд. Мийні засоби містять поверхнево-активні речовини, що зменшують сили поверхневого натягу. Молекула мила містить полярні і неполярні частинки й орієнтується, відповідно, неполярною частиною на бруд, а полярною – на молекули води. Неполярні фрагменти утворюють міцні плівки навколо переведених у міцний розчин частинок бруду. У процесі прання в мийний розчин потрапляє також велика кількість повітря. Пухирці повітря, що містяться у мильній піні, прагнуть спливти нагору. Зіштовхуючись, вони утворюють піну, яка сприяє механічному видаленню бруду.

Учитель: Таким чином, мийна дія мила і СМЗ зумовлена наявністю поверхнево-активних речовин, і чим більше піниться мийний засіб, тим краще видаляється бруд із забрудненої поверхні.

 Вважаємо за потрібне сьогодні з вами зупинитися на деяких цікавих запитаннях, що стосуються нашої теми.

 Як ви думаєте:

  1.  Які чинники потрібно врахувати під час прання білизни?
  2.  Для прання брудної білизни достатньо тільки водяного розчину порошку, чи потрібен ще якийсь вплив?

Відповідь: підвищена температура та механічний вплив сприяють збільшенню швидкості руху молекул і кращому видаленню бруду.

Учитель: Оскільки основою мийної дії мила і СМЗ є здатність утворювати піну, то виникає запитання: що краще піниться – мило чи СМЗ, і чому?

 Щоб дати відповідь на дане запитання необхідно перш ніж розібратися в розчинності мийних засобів (пінистість залежить від розчинності), розглянимо їх можливі дослідження, спрямовані на вивчення впливу мийних засобів на шкіру і пошук відповіді на запитання: Як правильно вибрати мило?

 Проведемо експеримент. Візьмемо розчин звичайного мила і СМЗ. За допомогою індикатора перевіримо середовище.

 Отже, звичайне мило утворює лужне середовище, тобто у воді піддається гідролізу як сіль сильної основи і слабкої кислоти.

 С17Н35СООNa + H2O →  С17Н35СООH + NaOH

 С17Н35СОО + H2O →  С17Н35СООH + OH‾ .

СМЗ теж утворює лужне середовище, а це негативно впливає на шкіру.

 Яка дівчина не мріє про красиву шкіру? Що ми знаємо про шкіру?

 Чи є учні, які підготували це питання?

Учень: Ми знаємо, що існує чотири типи шкіри: суха, нормальна, комбінована, жирна. Для сухої і нормальної шкіри краще використовувати мило з нейтральним середовищем, а для жирної – слабколужної. Знаючи свій тип шкіри, можна правильно підібрати мило. Враховуючи лужність СМЗ, під час їх використання, особливо у разі чутливої шкіри, краще використовувати гумові рукавички.

Учитель: Чи впливають мийні засоби на навколишнє середовище?

Учень: Звичайно що впливають. Потрібно використовувати такі мийні засоби, які можуть переробляти бактерії.

 V. Узагальненя та систематизація знань учнів.

 Для того, щоб перевірити як ви засвоїли матеріал, проведемо бліц-опитування між групами.

  1.  Чи можна випрати білизну в морській воді, використовуючи мило? Обгрунтуйте відповідь.
  2.  Одна господарка використовує для прання білизни у твердій воді звичайний порошок, а інша – порошок з пом’якшувальними добавками. Хто з них краще випере білизну і чому?
  3.  Чому СМЗ не втрачає своїх властивостей у твердій воді?
  4.  Що б ви порадили використовувати для миття дуже жирного посуду: СМЗ з нейтральним чи лужним середовищем, і чому?

 VI.  Домашнє завдання.

Параграф з підручника номер 10.

Творче завдання: запропонувати спосіб добування мила з нафти з відповідними рівняннями реакцій. Пригадайте фракції нафти.

 VII. Підбиття підсумків уроку.

 Отже, у ході нашої конференції ми прослухали результати наукових і експериментальних досліджень, що підвели нас до розв’язання головного питання.

 Урок закінчений. До побачення.

 

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81175. Виды методов социологического исследования 81.24 KB
  Этот социологический эмпирический метод незаменим при сборе ограниченного объема информации у большого числа людей и может выступать в двух видах: анкетирование когда опрашиваемый сам заполняет анкету в присутствии анкетера или без него; может быть очным и заочным; среди форм заочного анкетирования наиболее распространен почтовый опрос а также прессовый через газету журнал; значимым преимуществом анкетирования является принцип анонимности однако даже он не гарантирует что ответы респондента опрашиваемого будут правдивыми поэтому...
81176. Управление творческим потенциалом организации 33.2 KB
  В настоящее время в результате глобальных перемен произошедших в результате развития нашей страны и перехода к рыночной экономике возникает необходимость разработки новой системы формирования и развития кадрового потенциала управления так как эффективное функционирование предприятия в решающей степени зависит от кадров руководителей. С целью укрепления позиций на рынке и повышения конкурентоспособности компании при прочих неизменных условиях современные управляющие стараются использовать творческий резерв компании а именно формируют новую...
81177. Методы управления творческим коллективом 43.59 KB
  Теперь это норма – активное устаревание оборудования и систем управления. Система управления персоналом это стержень организации труда для определенных профессий он может быть условным содержащим несколько инструкций и требующий формальный контроль. Чем более творческие задачи у специалистов чем более нестандартных решений вы ожидаете в результате тем более жесткий должен быть стерженьсистема управления.
81178. Внутренняя творческая среда 41.13 KB
  Для того чтобы ее создать необходимо поддерживать инициативные и творческие устремления сотрудников. Эффективное взаимодействие творцов особого внимания заслуживают особенности межличностного взаимодействия внутри творческой группы так как процессы общения и взаимодействия могут оказывать на сотрудников как мотивирующий результат так и демотивирующий. Эффективной чертой управления творческими потенциалами сотрудников является тесная увязка инновационных стратегий и политики управления человеческими ресурсами. Он может как стимулировать...
81179. Методы активизации творческого мышления 42.1 KB
  Разработка и генерация новых идей для решения стратегических целей и задач предприятия – это не просто. Часто, творческий специалист не знает с чего начать, как собраться и сфокусировать свое внимание на нужном объекте, активизировать свои творческие способности.
81180. Исследование творческого потенциала сотрудников 35.83 KB
  Направления исследований: наличие творческого потенциала; степень уровень его актуализации; факторы стимулирующие препятствующие развитию и актуализации; проявление творческого потенциала в условиях стабильности и в условиях инноваций. При проведении исследований изучается не столько наличие или отсутствие творческого потенциала и инициативы сколько желание и возможность реализовывать их в профессиональной деятельности а также факторы которые могут оказывать влияние на проявление креативности10. Таким образом при исследовании творческого...
81181. Оценка эффективности управления творческим потенциалом компании 39.05 KB
  Исходя из этого показатели эффективности системы управления развитием творческого потенциала постоянного состава компании рассматриваются через результат развития творческого потенциала сотрудников; реализацию всех возможных мотивов побуждающих персонал к творческой деятельности; показатели качества организационной структуры...
81183. Психолого-педагогические принципы организации деловой игры 35.65 KB
  Моделирование реальных условий профессиональной деятельности специалиста во всем многообразии служебных социальных и личностных связей является основой методов интерактивного обучения; принцип игрового моделирования содержания и форм профессиональной деятельности. Реализация этого принципа является необходимым условием учебной игры поскольку несет в себе обучающие функции; принцип совместной деятельности. В деловой игре этот принцип требует реализации посредством вовлечения в познавательную деятельность нескольких участников.