10482

Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули, електронна та структурна формули, sp2-гібридизація електронів, σ- та π-звязки

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули електронна та структурна формули sp2гібридизація електронів σ та πзв’язки. Навчальна мета: сформувати поняття про новий гомологічний ряд – алкени; ознайомити з новим видом гі...

Украинкский

2013-03-27

63 KB

17 чел.

Тема: Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули, електронна та структурна формули, sp2-гібридизація електронів, σ- та π-зв’язки. 

Навчальна мета: сформувати поняття про новий гомологічний ряд – алкени; ознайомити з новим видом гібридизації - sp2 ; ознайомити з природою кратного зв’язку.

Виховна мета: виховувати наполегливість, самостійність,працьовитість; плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки.

Розвивальна мета: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення; формувати мислення учнів.

Обладнання та матеріали: моделі молекули етилену; суміш етанолу із сульфатною кислотою, розчин калій перманганату або бромної води, пробірки з газовідвідною трубкою, штатив, нагрівальний прилад, пісок.

Базові поняття й терміни: алкени, кратні зв’язки, структурні формули

Вид заняття: комбінований.

 Міжпредметні зв’язки:

Структура уроку:

  1.  Організаційна частина                                                                           1 хв                                                                                                    
  2.  Актуалізація опорних знань                                                                  6 хв
  3.  Пояснення нового матеріалу                                                                 25 хв
    1.  Етилен: склад і будова.
    2.  Гомологічний ряд алкенів.
  4.  Закріплення  і узагальнення знань                                                        5 хв
  5.  Підсумки уроку                                                                                       2 хв
  6.  Повідомлення домашнього завдання                                                    1 хв

Хід уроку:

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

  1.  Яка загальна формула алканів?
    1.  Чому вивчені вуглеводні належали до ряду насичених вуглеводнів?
    2.  Чи реагували насичені вуглеводні з розчинами калій перманганату і бромної води?

Демонстрація

Одержання етилену і знебарвлення розчинів калій перманганату і бромної води.

Етилен можна одержати із суміші етанолу і сульфатної кислоти.

Суміш етанолу, сульфотної кислоти, піску ( для рівномірного кипіння ) обережно нагрівають, попередньо закривши отвір пробірки пробкою з газовідвідною трубкою. Інший кінець газовідвідної трубки опускають у розчин калій перманганату або бромної води. Розчин знебарвлюється.

Бесіда

Згадайте, як відносяться до розчину калій перменганату алкани. Чи належить етилен до насичених вуглеводнів?

III. Пояснення нового матеріалу

  1.  Етилен: склад і будова.

Розповідь учителя

Вуглеводні, молекули яких мають на два атоми водню менше,ніж вуглеводні ряду метану, і характеризуються наявністю в молекулах подвійного вуглець–вуглецевого зв’язку,називаються етиленовими вуглеводнями, або алкенами.

Загальна формула                      СnН2n

Першим і головним представником гомологічного ряду алкенів є етилен C2H4 ( безбарвний газ з солодкуватим запахом).

Як бачимо етилен складається з двох атомів карбону і чотирьох атомів гідрогену.

Для того щоб з’єднати в молекулі етилену атоми Карбону і Гідрогену, необхідно по 3 гібридизованих атома Карбону (один s- і по два p-електрона), отже у етилену sp2- гібридизація. Гібридизовані хмари при перекриванні утворюють карбон-карбоновий σ-зв’язок. Він спрямований по прямій, що з’єднує центри атомів Карбону. Що ж відбудеться з четвертими електронами атомів Карбону? Вони збережуть форму електронної р- хмари і будуть перекриватися над і під площиною молекули, утворюючи так званий π-зв’язок. Таким чином, між атомами Карбону утворюються два зв’язки: π-зв’язок і σ-зв’язок.

У хімічних реакціях π-зв’язок розривається легше ніж σ-зв’язок. Отже, для етилену будуть характерними реакції, які протікають з розривом зв’язку і приєднанням атомів за місцем розриву, тобто реакції приєднання. Ось чому знебарвлюється бромна вода: бром просто приєднується до етилену.

  1.  Гомологічний ряд алкенів, їх номенклатура

Розповідь учителя

Вуглеводні, що мають подвійний зв’язок утворюють гомологічний ряд алкенів. Кожний наступний член ряду відрізняється від попереднього на гомологічну різницю – групу СН2.:

C2H6                            C2H4

C3H8                            C3H6         і так далі.

Алкени ще називають олефінами. Назви алкенів утворюються з алканів заміною суфікса –ан на –ен. Інколи для алкенів використовують тривіальні назви, які склалися історично. Вони утворюються із назв відповідних насичених вуглеводнів заміною суфікса –ан на –илен (-ілен).

Завдання

1) Продовжити гомологічний ряд алкенів до 10 гомолога.

2) Чому гомологічний ряд починається з етену? Чи існує метеній?

IV. Закріплення і узагальнення знань

Завдання

  1.  Які вуглеводні називаються ненасиченими?
  2.  Чим за складом і будовою алкани відрізняються від алкенів?
  3.  Яка гібридизація характерна для етилену?

V. Підсумки уроку.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Вивчити §10. Виконати вправи: 1-8.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55280. Применение производной к решению задач 125 KB
  Цели урока: Обучающие: повторить основные формулы и правила дифференцирования применение производной к исследованию функции нахождению наибольшего и наименьшего значения функции физический и геометрический смысл производной; сформировать умение комплексного применения знаний умений навыков...
55281. Изготовления мячика в технологии «Мокрое валяние». Простые формы 49.5 KB
  Цель: Изготовление мячиков для уроков английского языка Задачи: научить технике Мокрое валяние; выяснить основные качества шерсти области ее применение и использование; изучить историческое значение шерсти; развивать наблюдательность мышление память восприятие ощущения.
55283. Чорна металургія, її роль і значення в економіці України. Райони і центри чорної металургії. Проблеми й перспективи розвитку галузі 25.79 KB
  Чорна металургія є найбільшою галуззю і становить матеріальну базу всього комплексу важкої індустрії України. Вона впливає на розвиток усіх галузей господарства, є найголовнішим споживачем палива, електроенергії та води.
55284. Економічний район. Типи економічних районів. Сучасне економічне районування України 25.79 KB
  Ефективність регіональної політики залежить від чіткого визначення території регіону, його меж, природно-ресурсного та соціально-економічного стану. Регіон – це обєкт регіональної політики, – тому велике значення має економічне районування країни, тобто виокремлення на її території самостійних регіонів, які представляють економічні райони
55285. Сільське господарство України, його галузева структура. Сучасний стан та проблеми інтенсифікації сільськогосподарського виробництва 26.05 KB
  Сільське господарство складається з взаємопов’язаних комплексів – рослинництва та тваринництва. У рослинництві зосереджене виробництво зерна, буряку, соняшнику, льону-довгунця, картоплі, овочів, плодів, ягід, винограду тощо. У тваринництві переважають скотарство, свинарство, вівчарство, бджільництво, рибоводство, звіроводство. З 1991 року частка тваринницької продукції знизилася з 54 до 44%.
55287. Разработка стратегии интенсивного селективного роста компании ОАО «ТМК» в наиболее привлекательных сегментах для достижения кратного отраслевого лидерства 1.51 MB
  ОАО «ТМК» является одним из лидеров мирового трубного бизнеса и крупнейшим в России производителем и экспортером стальных труб. Компания объединяет производственные предприятия, расположенные в России, США, Румынии и Казахстане. ТМК производит весь спектр трубной продукции – откапилярных
55288. Метание мяча в цель 51.5 KB
  Задачи.1.Совершенствовать метание малого мяча в горизонтальную и вертикальную цель с места. 2. Развивать дозирование силы удара мяча об пол с таким условием, чтобы он отскочил на заданную высоту. 4.Воспитывать товарищеские взаимоотношения, чувства сопереживания.