10483

Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули, електронні та структурні формули, кратні звязки

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули електронні та структурні формули кратні звязки. Гомологи етилену. Ізомерія карбонового скелету і положення кратного звязку. Номенклатура алкенів. Мета: навчальна: сформуват...

Украинкский

2013-03-27

64.5 KB

18 чел.

Тема: Ненасичені вуглеводні. Етилен як представник ненасичених вуглеводнів. Склад молекули, електронні та структурні формули, кратні звязки. Гомологи етилену. Ізомерія карбонового скелету і положення кратного звязку. Номенклатура алкенів.

Мета:

навчальна: сформувати поняття про новий гомологічний ряд – алкени; ознайомити з природою кратних зязків, з новим видом ізомерії – за положенням кратних звязків; продовжувати розвивати уміння складати структурні формули за назвами речовин і давати назви речовинам відповідно до їх структурних формул на прикладі алкенів.

виховна:

  •  виховувати наполегливість, працьовитість, самостійність, вміння вчитися;
  •  зацікавити до вивчення хімії, як цікавої теоретичної, експериментальної та прикладної науки.

розвивальна: розвивати вміння бачити причинно-наслідкові звязки; забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, формування інтелектуальних умінь, а саме: формування вмінь логічно розмірковувати, порівнювати й узагальнювати, висловлювати припущення, доводити й заперечувати, встановлювати нові зв’язки між знаннями, переносити нові знання й уміння в нові ситуації.

Обладнання і матеріали: кулестрижнева модель молекули етилену; суміш етанолу із сульфатною кислотою, розчин калій перманганату, пробірки з газовідвідною трубкою, штатив, нагрівальний прилад, пісок.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку:

  1.  Організаційний етап……………………………………………...1–2 хв.
  2.  Актуалізація і корекція опорних знань………………………….10 хв.
  3.  Мотивація навчальної діяльності………………………………..2 хв.
  4.  Вивчення нового матеріалу…………………………………...…20хв.
    1.  Етилен: склад і будова.
    2.  Гомологічний ряд алкенів, їх номенклатура.
    3.  Ізомерія алкенів.
  5.  Узагальненя та систематизація знань учнів…………………….10 хв.
  6.  Домашнє завдання………………………………………………..1–2 хв.
  7.  Підбиття підсумків уроку……………………………………..…1–2 хв.

Хід уроку:

    І. Організаційний етап.

    II. Актуалізація і корекція опорних знань.

 Бесіда

  1.  Чому вивчені вуглеводні належали до ряду насичених вуглеводнів?
  2.  Чи реагували насичені вуглеводні з розчинами калій перманганату?

 Демонстрація

 Одержання етилену і знебарвлення розчинів калій перманганату.

 Етилен можна одержати із суміші етанолу і сульфатної кислоти.

 Суміш етанолу, сульфатної кислоти, піску (для рівномірного кипіння) обережно нагрівають, попередньо закривши отвір пробібки пробкою з газовідвідною трубкою. Інший кінець газовідвідної трубки опускають у розчин калій перманганату. Розчин знебарвлюється.

 Бесіда

 Згадайте, як відносяться до розчину калій перманганату алкани. Чи належить етилен до насичених вуглеводнів?

    III. Мотивація навчальної діяльності.

 Різноманітність вуглеводнів пояснюється тим, що існують вуглеводні, які містять менше атомів Гідрогену, ніж необхідно для насичення чотиривалентності Карбону. Це ненасичені вуглеводні.

    IV. Вивчення нового матеріалу.

 1. Етилен: склад і будова.

 Етилен є одним із представників ненасичених вуглеводнів.

 Чому етилен вступає в реакцію із калій перманганатом? Щоб відповісти на це запитання, слід розглянути будову молекули етилену.

 Брутто-формула етилену C2H4. Вона не відповідає загальній формулі насичених вуглеводнів, отже, молекула етилену має іншу будову: зв’язок між атомами Карбону в ній не одинарний, а подвійний. Етилен належить до гомологічного ряду, представники якого називаються алкенами, а також ненасиченими вуглеводнями ряду етилену.

 У етилену, так як і в усіх сполуках з подвійними зв’язками атом вуглецю має три однакові σ–зв’язки, які утворюються з одного s–електрона і двох p–електронів. Тобто, переважає sp2–гібридизація. А треті p–електрони обох атомів карбону утворюють π – зв’язок. Ці електрони називають π – електронами.

 Отже, подвійний зв’язок складається з одного σ–зв’язку і з одного π – зв’язку. π – зв’язок є слабшим і у хімічних реакціях розривається легше, ніж σ–зв’язок. Тоді для етилену будуть характерними реакції, які протікають з розривом зв’язку і приєднанням атомів за місцем розриву, тобто реакції приєднання. Механізм знебарвлення розчину калій перманганату пояснюється наявністю подвійних (кратних) зв’язків у молекулі C2H4.

 Електронна і структурна формули етилену:

              H     H                                      

       H     C     C     H      

 

       

 2. Гомологічний ряд алкенів, їх номенклатура.

 Вуглеводні, що мають подвійний звязок ( як у молекули етену) утворюють гомологічний ряд алкенів. Назви алкенів походять від назв відповідних алканів із заміною суфікса -ан- на -ен-. Суфікс -ен- указує на наявність у молекулі подвійного звязку.

Гомологічний ряд алкенів у порівнянні з гомологічним рядом алканів

Назва алкану

Формула алкану

Назва алкену

Формула алкену

Етан

C2H6

Етен (стара збережена назва – етилен )

C2H4

Пропан

C3H8

Пропен

C3H6

Бутан

C4H10

Бутен

C4H8

  Завдання:

  1.  Продовжити гомологічний ряд алкенів до 6 гомолога.
  2.  Вивести загальну формулу алкенів.

( загальна формула алкенів CnH2n ).

  1.  Чому гомологічний ряд починається з етену?

 3. Ізомерія алкенів.

 Одним із основних видів ізомерії алкенів є структурна ізомерія. Її поділяють:

  1.  розгалуження карбонового скелету;

 Наприклад:

             1–гексен

 Положення кратного зв’язку вказується цифрою напочатку назви вуглеводню.

    4-метил-1-пентен

      3,3-диметил-1-бутен

 Першим у карбоновому ланцюгу буде той атом карбону, до якого ближче кратний зв’язок, а не насичений радикал.

  1.  положення подвійного зв’язку:

             2–гексен

             3–гексен

 Також виділяють:

1) міжкласову ізомерію; 

 Наприклад:

             1–пентен

                

           циклопентан

 Алкени ізомерні циклоалканам.

2) просторову ізомерію.

              

             цис-2-бутен

              

           транс-2-бутен

 Що нового з’явилося у алкенів порівняно з насиченими вуглеводнями?

    V. Узагальненя та систематизація знань учнів.

  Завдання:

  1.  Які вуглеводні називаються ненасиченими?
  2.  Як за складом і будовою алкани відрізняються від алкенів?
  3.  Назвіть такі вуглеводні:

  1.  Напишіть структурні формули для речовин: 

 а) 4-метил-2-пентен;

 б) 2-метил-2-бутен;

 в) 2,4-диметил-2-гексен;

 г) 3-етил-4,4-диметил-2-гептен.

  1.  Напишіть формули:

 а) двох гомологів гексену;

 б) двох ізомерів гексену.

Назвіть їх.

  1.  Напишіть ізомери пентену.

    VI. Домашнє завдання.

 Вивчити § 31, виконати завдання 185, 192 ст.138, написати формули всіх можливих ізомерів октену.

    VII. Підбиття підсумків уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38542. ОПЫТНО-ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНАЯ РАБОТА ПО ФОРМИРОВАНИЮ ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ МЛАДШИХ ШКОЛЬНИКОВ ПОСРЕДСТВОМ ДИДАКТИЧЕСКИХ ИГР 720 KB
  Формирования экологической культуры посредством дидактической игры . Эффективным методом формирования экологической культуры являются дидактические игры. В процессе использования дидактической игры у детей формируется умение действовать в какойлибо ситуации в соответствии с определенными нормами. Фицула в учебнике по педагогике отмечает что целью формирования экологической культуры в учебновоспитательном процессе используют экологопсихологическую терминологию групповые и ролевые игры мозговой штурм что направлены на...
38543. Управление маркетингом на предприятие на примере торговой компании ТОО «DOM COMPANI» 755.5 KB
  Организационная структура предприятия ТОО DOM COMPNI. Используя в управлении теорию маркетинга предприятия и фирма должны строить свою деятельность в соответствии с ее ключевым принципом: производить то что продается а не продавать то что производится. Методически этот процесс должен предшествовать разработке любых тактических и тем более стратегических линий поведения предприятия поскольку он на многоальтернативной основе позволяет высшему звену управления остановить свой выбор на наиболее перспективных для предприятия рынках....
38544. Управление прибылью и рентабельностью предприятия (на примере ООО «Моравия Авто Плюс») 1 MB
  кафедрой _________________________ __ ____________20___г Дипломный проект Студента 6 курса заочного отделения Сухобока Александра Владимировича зачетная книжка №1008 на тему: Управление прибылью и рентабельностью предприятия на примере ООО Моравия Авто Плюс Специальность: 080507. Аннотация Дипломный проект на тему: Управление прибылью и рентабельностью предприятия на примере ООО Моравия Авто Плюс. При написании работы ставятся следующие задачи: изучить теоретически основы анализа ликвидности и платежеспособности;...
38545. Исследования динамики воображения при использовании эвристических методов обучения у студентов специальности Связи с общественностью ЧГПУ им. И.Я. Яковлева 222 KB
  Донесение и работа с информацией, влияние на определенные слои общества, а также проталкивание, лоббирование некоторых своих, личных интересов, как раз и составляет основу деятельности PR. Именно поэтому на сегодняшний день актуально изучение эвристических методы в работе PR - специалиста.
38546. Технология возделывания картофеля в условиях СПК “Старый Лепель” Лепельского района 545 KB
  Технология возделывания картофеля в условиях СПК â€œСтарый Лепель†Лепельского района24 5. Мучнистая рассыпчатая консистенция отварного картофеля приготовленного в домашних условиях критерий отбора при покупке. Поэтому нужно ориентироваться на производство типичного картофеля не пытаясь подменять продукцию немецких голландских польских картофелеводов. Сбыт качественного картофеля не вызывает серьезных затруднений.
38547. Решение задач организации правильного монтажа, технического обслуживания и ремонта электротехнических изделий 72.5 KB
  Развитие производства базируется на современных технологиях, широко использующих электрическую энергию. В связи с этим возрастают требования к качеству электрической энергии, ее экономному использованию и рациональному расходованию материальных ресурсов при сооружении систем электроснабжения. Отсюда – повышение роли инженеров-электриков.
38548. Анализ деятельности продюсера в современной отечественной музыкальной индустрии 49 KB
  Стремительное развитие в России в последнее пятнадцатилетие рыночных отношений глобальное реформирование всех сфер жизни общества в том числе сферы культуры и массовых коммуникаций привели к появлению новых видов профессиональной деятельности. Формирование рыночных механизмов на отечественной сцене тесно связано со становлением особого вида предпринимательской деятельности телевизионным продюсированием играющим ключевую роль в развитии российской аудиовизуальной индустрии. Поэтому у института продюсерской деятельности с одной стороны...
38549. Унификация и типизация технологических процессов (ТП) 60.5 KB
  Эффективное применение ГАП и ИПК в единичном и серийном производствах зависит главным образом от устойчивости (стабильности) производственного процесса. Продукция машиностроительных и приборостроительных заводов характеризуется сменой изделий
38550. Разработка и реализация управленческих решений на примере Межрайонной ИФНС России по крупнейшим налогоплательщикам по Республике Башкортостан 333.5 KB
  2 Анализ управленческих решений как составная часть процесса принятия решения Межрайонной ИФНС России по крупнейшим налогоплательщикам по РБ 2.3 Механизм и методы принятия решения Межрайонной ИФНС России по крупнейшим налогоплательщикам по РБ Глава 3 Совершенствование системы принятия решений и оценка ее эффективности 3. В решениях фиксируется вся совокупность отношений возникающих в процессе трудовой деятельности и управления организацией. Лица наделенные правом принимать решения или организовывать их реализацию называются субъектами...