10484

Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття про каталізатори

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття про каталізатори. Навчальна мета: розглянути основні лабораторні способи добування кисню дати уявлення про реакцію розкладу каталізатор. Виховна мета: виховувати в учнів самостійність вміння виконува

Украинкский

2013-03-27

56 KB

68 чел.

Тема: Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття про каталізатори.

Навчальна мета: розглянути основні лабораторні способи добування кисню,

дати уявлення про реакцію розкладу, каталізатор.

Виховна мета: виховувати в учнів самостійність, вміння виконувати поставлені перед ними завдання, виховувати культуру спілкування.

Розвивальна мета: розвивати навики спостерігати, робити логічні висновки, сприяти розумовому розвитку учнів, розвивати інтерес до вивчення предмета, розвивати асоціативне, образне, творче мислення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форми роботи: розповідь, демонстрація дослідів, робота в групах.

Засоби наочності: прилад для добування газів, гідроген пероксид, манган (ІІ) оксид, калій перманганат, дерев'яна скіпка.

Хід уроку

1. Організаційний етап: перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутність.

2. Актуалізація опорних знань: (бесіда)

1.Розкажіть про фізичні властивості кисню.

2. Охарактеризуйте Оксисен, як хімічний елемент.

3. Охарактеризуйте кисень, як просту речовину.

4. Розкажіть про поширення Оксисену в природі.

5. Розкажіть про роль кисню в процесах дихання (на основі вивченого з біології).

3. Мотивація навчальної діяльності.

Тема «Прості речовини метали і неметали» є візитною карткою до вивчення складу і властивостей великого царства складних речовин. Серед простих речовин неметалів велике значення має кисень. Сьогодні ми продовжуємо вивчати хімічний елемент Оксисен і просту речовину, яку він утворює – кисень, а саме методи одержання цієї речовини.

4. Вивчення нового матеріалу.

1. Добування кисню в лабораторії.

Постановка проблеми: 

  •  Чи можна добути кисень у лабораторії?
  •  З яких речовин добувають кисень?
  •  Як переконатись, що добутий газ – кисень?

Демонстрація досліду добування кисню розкладом калій перманганату під час нагрівання. У пробірку насипаємо калій перманганат, закриваємо корком з газовідвідною трубкою, поставивши біля отвору жмутик вати. Вмонтовуємо пробірку в лапку штатива біля самого отвору. Кінець газовідвідної трубки опускаємо в чисту пробірку. Нагріваємо кристали калій перманганату, аж до їх розтріскування.

У пробірці збирається кисень, а так як він важчий від повітря, то кисень витісняє з пробірки повітря – це один із способів збирання кисню. Для того, щоб дізнатись про інший спосіб збирання кисню, ви опрацюєте опорний конспект у робочому зошиті (стор.75).

Відбулася реакція:

Для перевірки наявності кисню, в пробірку з газом опускаємо тліючу скіпку. Вона спалахує і горить.

-Який висновок можна зробити?

а)Кисень підтримує горіння.

б)Кисень добувають розкладом калій перманганату або інших оксигеновмісних речовин:

Видозмінимо дослід. Як вихідну речовину для добування кисню візьмемо гідроген пероксид ( ). При нагріванні кисень не виділяється. Покладемо до гідроген пероксиду щіпку манган (IV) оксиду і знову нагріваємо. У пробіркоприймачі збирається кисень.

Фільтруємо реагуючу суміш. Манган (IV) оксид не використався, хоч пришвидшив розклад гідроген пероксиду. Формуємо поняття каталізатора - Каталізатори – це речовини, які пришвидшують хімічні реакції, але самі при цьому не витрачаються. Інші речовини, які також змінюють швидкість реакції, уповільнюють її, але самі при цьому не витрачаються називаються інгібіторами. Пригадайте з історії, яким чином колись у давнину зберігали молоко, щоб воно не прокисало?

  •  Що таке хімічне рівняння? З яких частин воно складається?
  •  Що спільного є у цих двох реакціях?

Формуємо поняття реакцій розкладу - Хімічні реакції, під час яких з однієї речовини утворюються дві або більше нових речовин, називаються реакціями розкладу.

5. Узагальнення і систематизація знань. 

Для закріплення отриманих знань розв’яжемо завдання:

1.Робота в групах: ділимо клас на три групи методом гри «Третій зайвий». Учням роздаємо на картках записані формули трьох речовин, одна з яких зайва. Завдання – записати формулу цієї речовини, дати їй назву обґрунтувати коротко відповідь.

1)                  - проста речовина

2)                - оксигеновмісна речовина

3)                   - складна речовина

Відповідно до того, у кого яка зайва речовина, формуємо групи. Кожна група отримує листок з двома питаннями, на які готує відповідь, а також письмове завдання (додаток).

З кожної групи для презентації своєї роботи викликається по одному учневі.

2.Проведемо гру «Хімічний футбол». Клас ділиться на дві частини, і так же само, як у футболі одні будуть нападаючі (ставитимуть три запитання), інші – захисники (відповідатимуть на ці питання), потім міняються ролями. Рахунок визначається кількістю неправильних відповідей.

3.Робота з зошитом – самостійна робота (стор. 76).

Давайте підсумуємо, що ми сьогодні вивчили?

6. Домашнє завдання:

§12, стор.76 у робочому зошиті

7. Підведення підсумків виставлення оцінок учням.

Додаток

 

I група

Питання:

- До складу яких природних речовин входить хімічний елемент Оксисен?

- Як можна добути кисень в лабораторних умовах?

Письмові завдання:

1.Розставити коефіцієнти в рівняннях реакцій, відмітити реакції розкладу:

2.Яку масову частку становить Оксисен у складі перманганату калію ( )?

ІІ група

Питання:

- Що таке каталізатори, і яке їх значення у хімічних реакціях?

- Які реакції називають реакціями розкладу?

Письмові завдання:

1. Розставити коефіцієнти в рівняннях реакцій, відмітити реакції розкладу:

2.Яка маса кисню необхідна для спалювання 3,1 г фосфору, якщо при цьому утворюється 4,6 г фосфор (V) оксиду? (закон збереження маси речовини)

ІІІ група

Питання:

- В одній колбі міститься кисень, в другій – повітря. Як дізнатись, в якій міститься кисень?

- Назвіть способи збирання кисню

Письмові завдання: 

1. Розставити коефіцієнти в рівняннях реакцій, відмітити реакції розкладу:

2.Знайти масові відношення елементів у молекулі гідроген пероксиду ( )


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10327. Понятие о содержании воспитания. Общечеловеческое и индивидуальное, национальное и интернациональное в воспитании. Педагогика межнационального общения 38 KB
  Понятие о содержании воспитания. Общечеловеческое и индивидуальное национальное и интернациональное в воспитании. Педагогика межнационального общения. Воспитание веротерпимости толерантности. Содержание воспитания – система знаний убеждений навыков качеств и че
10328. Общие методы воспитания, основания их классификации. Приемы воспитания. Психолого-педагогические основы оптимального выбора и эффективного применения методов и приемов воспитания 37 KB
  Общие методы воспитания основания их классификации. Приемы воспитания. Психологопедагогические основы оптимального выбора и эффективного применения методов и приемов воспитания. Реализация воспитания в процессе обучения. Метод В. – система взаимосвязанных способо
10329. Общая характеристика сознания и бессознательного. Структура сознания. Самосознание, самооценка 40.5 KB
  Общая характеристика сознания и бессознательного. Структура сознания. Самосознание самооценка. Методы развития сознания и духовного мира школьников в процессе воспитания. Высший уровень психики свойственный человеку образует сознание. Сознание – результат обществе...
10330. Общая психологическая характеристика деятельности. Методы формирования, обогащения и коррекции опыта поведения и деятельности личности 47 KB
  Общая психологическая характеристика деятельности. Методы формирования обогащения и коррекции опыта поведения и деятельности личности. Психология игры структура функции. Технология организации различных видов практической деятельности учеников игровая деятельнос...
10331. Психология общения. Педагогическое общение: структура, виды, функции, средства общения. Стили общения. Технология управления педагогическим общением 46 KB
  Психология общения. Педагогическое общение: структура виды функции средства общения. Стили общения. Технология управления педагогическим общением. Методы стимулирования общения поведения и деятельности школьников. Общение О. сложный многоплановый процесс устано...
10332. Взаимоотношения личности и группы как психолого-педагогическая проблема в отечественной и зарубежной теории и практике 51 KB
  Взаимоотношения личности и группы как психологопедагогическая проблема в отечественной и зарубежной теории и практике. Детский коллектив д.к. как объект и субъект воспитательного процесса психологическая структура коллектива педагогические условия его становления....
10333. Философские, психологические и педагогические проблемы духовного развития личности, ее мировоззрения, формирование личностного смысла научных и этических знаний 36.5 KB
  Философские психологические и педагогические проблемы духовного развития личности ее мировоззрения формирование личностного смысла научных и этических знаний. Ступени духовного роста человека. Духовное развитие личности ребенка в учебновоспитательном процессе в
10334. Нравственное воспитание как фундамент системы воспитательной работы. Задачи, содержание, методы нравственного воспитания в современных условиях 37 KB
  Нравственное воспитание как фундамент системы воспитательной работы. Задачи содержание методы нравственного воспитания в современных условиях. Моральные чувства их характеристика. Нравственное воспитание формирование системы моральнонравственных норм установ
10335. Трудовое воспитание, задачи, содержание и методы. Ушинский, Макаренко о роли труда в развитии личности. Профессиональное самоопределение 64.5 KB
  Трудовое воспитание задачи содержание и методы. Ушинский Макаренко о роли труда в развитии личности. Профессиональное самоопределение. Отечественные и зарубежные теории профессионального самоопределения Д. Сьюпер Э. Гинзберг Е.А. Климов И.С. Кон. Проф. ориентация и эк...