10485

Оксисен. Кисень, склад його молекули, фізичні властивості

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Оксисен. Кисень склад його молекули фізичні властивості. Мета: навчальна: повторити класифікацію речовин за складом. Ознайомити з хімічним елементом Оксигеном. Вивчити склад фізичні властивості способи добування і збирання фізіологічну дію кисню. Сформувати

Украинкский

2013-03-27

53 KB

26 чел.

Тема: Оксисен. Кисень, склад його молекули, фізичні властивості.

Мета:

навчальна: повторити класифікацію речовин за складом. Ознайомити з хімічним елементом Оксигеном. Вивчити склад, фізичні властивості, способи добування і збирання, фізіологічну дію кисню. Сформувати поняття реакція розкладу, каталізатор.

виховна:

  •  Виховувати дисциплінованість, уважність, творче мислення, наполегливість, працьовитість, почуття обов’язку і відповідальності; вміння працювати самостійно та в групі;
  •  зацікавити до вивчення хімії, як цікавої теоретичної, експериментальної та прикладної науки.

розвивальна:

  •  формувати вміння порівнювати, спостерігати, зіставляти, робити висновки;
  •  розвивати вміння працювати з підручником та додатковою літературою, виділяти головне в прочитаному;
  •  розвивати пізнавальний інтерес, зв’язуючи матеріал, що вивчається, з життям.

Міжпредметні звязки: географія, біологія, математика.

Обладнання і матеріали: лабораторний штатив, пробірка з гумовою газовідвідною трубкою, пробірка з гумовою пробкою, штатив для пробірок, вата, спиртівка, сірники, дерев’яна скіпка, кристалізатор, вода, калій перманганат.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку:

  1.  Організаційний етап……………………………………………...1–2 хв.
  2.  Актуалізація і корекція опорних знань………………………….7 хв.
  3.  Вивчення нового матеріалу…………………………………...…25хв.
  4.  Узагальненя та систематизація знань учнів…………………….5 хв.
  5.  Домашнє завдання………………………………………………..1–2 хв.
  6.  Підбиття підсумків уроку……………………………………..…1–2 хв.

Хід уроку:

    І. Організаційний етап.

 Добрий день! Сьогодні на уроці ми будемо вивчати речовину, без якої наше життя неможливе: вона потрібна нам, як і більшості живим істотам, для дихання. Здогадались що це за речовина?

    II. Актуалізація і корекція опорних знань.

  1.  Як класифікують речовини за складом?
  2.  Назвіть відомі вам складні і прості речовини.
  3.  Як поділять прості речовини?
  4.  Дати загальну характеристику фізичних властивостей металів.

Робота проходить в групах. Клас поділяється на 4 групи. Перша характеризує Al, друга – Au, третя – Fe, четверта – Ag.

  1.  Назвіть відомі вам неметали.
  2.  Сформулюйте визначення хімічна формула”.

    III. Вивчення нового матеріалу.

 Загальна характеристика атому Оксисену та молекули кисню:

  1.  Хімічний символ елемента Оксисену – О.
  2.  Відносна атомна маса Оксисену – Ar(O)=16.
  3.  Валентність Оксисену в сполуках – 2.
  4.  Хімічна формула простої речовини кисню – O2.
  5.  Відносна молекулярна маса кисню – Mr(O2)=32.

 Відкриття кисню.

 Світовий пріоритет відкриття кисню належить Китаю. Китайський вчений VIII ст. Мао-Хоа встановив у складі повітря двох газів, один з яких мав властивість підтримувати дихання і горіння.

 В Європі кисень відкрили майже через 1000 років одночасно два видатні хіміки другої половини XVIII ст. – швед Карл-Вільгельм Шеєле (1771) та англієць Джозеф Прістлі (1774). Однак К. Шеєле опублікував своє відкриття пізніше, ніж Дж. Прістлі.

 Робота з підручником.

 Учням пропонується у підручнику на ст.84 ознайомитись з видатними хіміками.

 І все ж таки головні особи в історії відкриття кисню не К. Шеєле і не Дж. Прістлі. Вони справді відкрили новий газ – кисень, але до кінця своїх днів залишалися ревними захисниками помилкової теорії флогістону.

 За уявленнями хіміків XVIIIст. Флогістон – це невагома речовина “вогняна матерія”, яка нібито міститься в усіх речовинах, здатних горіти, і яка під час горіння вивітрюється, зникає.

 В історії відкриття кисню особливе значення мають праці французького вченого Антуана Лавуазьє. 1775 року він установив, що кисень – складова повітря, що Оксисен входить до складу багатьох кислот та інших речовин. Саме А. Лавуазьє дослідив кисень і створив кисневу теорію горіння, яка прийшла на зміну теорії флогістону.

 Поширення в природі.

 Яке значення має кисень для людини? Які функції в нашому житті він виконує?

 З усіх елементів, що зустрічаються на Землі, Оксиген – найпоширеніший. Масова частка його в оболонці Землі (в атмосфері, гідросфері, літосфері) становити близько 52%. У звязаному стані, тобто як хімічний елемент, Оксиген входить до складу води, піску, глини, гірських порід і мінералів. Він є у складі всіх речовин, з яких побудовані всі живі організми. Зокрема в організмі людини на вміст Оксисену припадає майже 65%.

 До складу яких відомих вам речовин входить Оксиген?

 У вільному стані, тобто як проста речовина, кисень O2 є у повітрі. Масова частка його – 23%, обємна – 21%. Кисень міститься також у природних водах.

 У природі кисень відіграє важливу роль. Він виступає одночасно і як будівельник, і як руйнівник. Окислюючи органічні речовини кисень підтримує дихання, отже, й життя. Енергія, що при цьому вивільняється забезпечує життєдіяльність організмів. Проте за участю кисню в природі постійно відбуваються й руйнівні процеси: іржавіння металів, тління і горіння речовин, гниття рослинних і тваринних решток.

 Отже, що ж собою являє кисень? Щоб дізнатися про це давайте добудимо його.

 Добування кисню в лабораторії.

 У лабораторних умовах кисень добувають розкладанням деяких оксигеновмісних речовин.

 Дослід

 Скласти прилад для добування кисню в лабораторії. У суху пробірку всипаємо приблизно на ¼ її місткості калій перманганат KMnO4 і кладемо біля отвору пробірки пухкий жмутик вати. Закриваєм пробірку пробкою з газовідвідною трубкою. Закріпляєм пробірку в тримачі штатива так, щоб кінець газовідвідної трубки майже торкався дна стакана чи циліндра, в якому збиратиметься кисень. Прогріваєм спочатку всю пробірку а потім тільки ту частину, де міститься калій перманганат. Врезультаті ми будемо спостерігати те, що в циліндрі над водою почне одразу ж збиратися кисень, витискаючи з циліндра воду. Повноту заповнення стакана (циліндра) киснем перевіряємо тліючою скіпкою. В кисні вона спалахує, а на повітрі жевріє.

 Спостереження показують, що за стандартних умов кисень являє собою газ, який не має ні кольору ні запаху. Він погано розчиняється у воді, оскільки витискує воду з циліндра. Це є фізичними властивостями кисню.

 А що ж відбувалося в пробірці? Під впливом нагрівання калій перманганат KMnO4 розклався на три нові речовини: калій манганат K2MnO4, манган (IV) оксид MnO2 і кисень O2:

2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2

 Такі реакції належать до реакцій розкладу.

 Хімічні реакції, підчас яких з однієї речовини утворюються дві або більше нових речовин, називаються реакціями розкладу.

 Поняття про каталізатор.

 Не всі оксигеновмісні речовини під час нагрівання швидко розкладаються з виділенням кисню. У такому випадку, щоб прискорити реакцію використовують каталізатор. Наприклад манган (IV) оксид MnO2 прискорює розкладання пероксиду H2O2, при цьому він не витрачається і до складу продуктів реакції не входить:

2 H2O2 = 2H2O + O2

 Отже, каталізатори – це речовини, які змінюють швидкість хімічної реакції, але не входять до складу її продуктів.

 У нашому організмі відіграють важливу роль природні каталізатори. Жодна реакція в клітині не може відбуватися з нормальною швидкістю без участі ферментів як біологічних каталізаторів.

 Повідомлення учня про фізіологічну дію кисню.

 Фізіологічна дія.

 Атмосферний кисень є життєво важливим для всіх живих організмів (окрім анаеробних бактерій). Він бере участь у процесах дихання. Крім легеней кисень потрапляє у кров, розноситься нею по всьому організму і в клітинах спричинює реакції окиснення. Вони відбуваються з вивільненням енергії, за рахунок якої підтримується стала температура тіла у теплокровних і здійснюється робота організмів: пересування, робота м’язів та інші життєві процеси. Реакції окиснення відбуваються і в рослинах, які також поглинають кисень при диханні.

 Добування кисню в промисловості.

 У промисловості кисень добувають перегонкою зрідженого повітря. Оскільки повітря – це суміш газів, переважно азоту й кисню, то спочатку випаровується азот, бо температура кипіння рідкого азоту (-196ºС) нижча від температури кипіння рідкого кисню (-183ºС), а рідкий кисень залишається. Його зберігають у посудинах Дьюара.

    IV. Узагальненя та систематизація знань учнів.

 Беіда

  1.  Де у природі зустрічається кисень?
  2.  До складу яких природних речовин входить елемент Оксиген?
  3.  Яку роль відіграє кисень у житті живих організмів?
  4.  Як добувають кисень у лабораторії?
  5.  Яке значення каталізаторів у хімічних процесах?
  6.  Як добувають кисень у промисловості?

    V. Домашнє завдання.

 § 12, виконати завдання для самоконтролю, ст.89.

    VI. Підбиття підсумків уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

17107. Циклічні алгоритми 61.5 KB
  Лабораторна робота № 3 Тема: Циклічні алгоритми. Мета: навчитися складати схеми циклічних алгоритмів. Обладнання: інструкція до практичної роботи олівець лінійка. Хід роботи. Правила Т/Б в кабінеті комп'ютерної техніки. Методичні вказівки. Базова ст...
17108. Вкладені цикли 58 KB
  Лабораторна робота № 4 Тема: Вкладені цикли. Мета: навчитися складати алгоритми з вкладеними циклами. Обладнання: інструкція до практичної роботи олівець лінійка. Хід роботи Правила Т/Б в кабінеті комп'ютерної техніки. Методичні вказівки. Можливі в
17109. Програмування програм багатомодульної структури 68 KB
  Лабораторна робота № 18 Тема: Програмування програм багатомодульної структури. Мета: навчитися програмувати програми багатомодульної структури. Обладнання: ПК інструкція до практичної роботи. Хід роботи. 1.Правила техніки безпеки в класі комп'ютерної техніки. ...
17110. Розробка програм з функціями. Оголошення, визначення і виклик функцій 109.5 KB
  Лабораторна робота № 19 Тема: Розробка програм з функціями. Оголошення визначення і виклик функцій Ціль роботи: виробити практичні навички в написанні програм з виділенням функцій їхнім оголошенням визначенням і використанням. Обладнання: ПКПО Borland C Теорети...
17111. Розробка програм з покажчиками 88.5 KB
  Лабораторна робота № 20 Тема: Розробка програм з покажчиками Ціль роботи: вивчити конструкції й оператори мови С для роботи з покажчиками. Обладнання: ПКПО Borland C Теоретичні відомості Самим могутнім інструментом у С безумовно є покажчики і для того щоб опанув...
17112. Масиви. Селективна обробка масивів 74 KB
  Лабораторна робота № 21 Тема: Масиви. Селективна обробка масивів Ціль роботи: вивчити роботу з масивом як зі складеним типом даних прийоми введення і виведення даних обробку одномірних масивів. Обладнання: ПКПО Borland C Теоретичні відомості Масив це набір...
17113. Формування робочих масивів за допомогою операцій селекції вихідного масиву 74 KB
  Лабораторна робота № 22 Тема: Формування робочих масивів за допомогою операцій селекції вихідного масиву Ціль роботи: вивчити і навчитися застосовувати обробку масивів по заданих логічних умовах формування нових масивів. Обладнання: ПКПО Borland C Теоретичні відо
17114. Обробка символьних даних 57 KB
  Лабораторна робота № 23 Тема: Обробка символьних даних Ціль роботи: вивчити і навчитися використовувати масиви символьних даних. Обладнання: ПКПО Borland C Хід роботи 1.Вивчити теоретичні відомості 2.Відповідно до індивідуального завдання розробити алгоритм...
17115. Використання бібліотечних функцій для роботи із символьними даними 79.5 KB
  Лабораторна робота № 24 Тема: Використання бібліотечних функцій для роботи із символьними даними Ціль роботи: виробити практичні навички в написанні програм з використанням бібліотечних функцій для роботи із символьними даними. Обладнання: ПКПО Borland C Теоретичн...