10486

Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Поняття про періоди і групи. Структура періодичної системи

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Поняття про періоди і групи. Структура періодичної системи. Мета: навчальна: сформувати знання про структуру періодичної системи малі та великі періоди групи елементів та поділ їх на підгрупи: головні та по

Украинкский

2013-03-27

54.5 KB

55 чел.

Тема: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Поняття про періоди і групи. Структура періодичної системи.

Мета:

навчальна: сформувати знання про структуру періодичної системи, малі та великі періоди, групи елементів та поділ їх на підгрупи: головні та побічні. Розглянути основні закономірності періодичної системи, а саме звернути увагу на зміну властивостей металів та неметалів у головних підгрупах і на винятки, що зустрічаються в елементів побічних підгруп.

виховна:

  •  виховувати в учнів наполегливість, працьовитість, самостійність, вміння вчитися;
  •  зацікавити до вивчення хімії, як цікавої теоретичної, експериментальної та прикладної науки.

розвивальна: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, формування інтелектуальних умінь, а саме: формування вмінь логічно розмірковувати, порівнювати й узагальнювати, висловлювати припущення, доводити й заперечувати, встановлювати нові зв’язки між знаннями, переносити нові знання й уміння в нові ситуації.

Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку:

  1.  Організаційний етап………………………………………………..3хв.
  2.  Актуалізація і корекція опорних знань…………………………....5хв.
  3.  Вивчення нового матеріалу…………………………………….….20хв.
  4.  Узагальненя та систематизація знань учнів……………………...15хв.
  5.  Домашнє завдання………………………………………………….1хв.
  6.  Підбиття підсумків уроку………………………………………….1хв.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

Доброго дня діти !

 Сьогодні ми з вами розглянемо структурні одиниці періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва, ознайомимось з закономірностями періодичної системи.

    II. Актуалізація і корекція опорних знань.

 Бесіда.

  1.  Ким і коли був відкритий періодичний закон?

 (1869 р., Д. Менделєєв.)

  1.  Сформулюйте періодичний закон.

 (Властивості елементів, а тому і властивості утворених ними простих і складних тіл перебувають у періодичній залежності від величини атомних мас елементів.)

  1.  Що покладено в основу класифікації хімічних елементів?

 (Величину відносних атомних мас елементів.)

  1.  Який зміст вкладається в поняття періодичність?

 (Повторюваність однакових ознак серед хімічних елементів.)

  1.  Що є графічним зображенням періодичного закону?

 (Періодична система хімічних елементів.)

  1.  Існування яких хімічних елементів було передбачене Менделєєвим?

 (екабору, екаалюмінію і екасиліцію.)

III. Вивчення нового матеріалу.

 Розповідь учителя.

 Як вам вже відомо періодична система є графічним відображенням періодичного закону Д.І.Менделєєва. Існує два основні варіанти зображення періодичної системи: короткоперіодичний варіант- більш розповсюджений у нашій країні, тоді як довгоперіодичний варіант частіше використовується в західних країнах. У короткоперіодичному варіанті періодична система складається з 7 періодів і 8 груп. Отже, періоди і групи-це основні структурні одиниці періодичної системи елементів.

Періоди

 Періоди поділяють на малі і великі. Період, що складається з одного ряду, називається малим, а з двох рядів- великим. Перший період містить 2 елементи, другий і третій – по 8, четвертий і пятий – по 18, шостий – 32 і сьомий (незавершений) – 29 елементів.

 Елементи першого і третього періодів називаються типовими, їх властивості закономірно змінюються від типового металу до інертного газу.

 У малих періодах (перший, другий, третій) зі зростанням відносних атомних мас елементів спостерігається поступове послаблення металічних і наростання неметалічних властивостей.

 Кожний великий період складається з двох рядів. У парних рядах великих періодів металічні властивості елементів послаблюються повільно, в результаті всі елементи парних рядів- метали. У непарних рядах великих періодів властивості елементів змінюються так само, як і в елементів малих періодів: металічні властивості послаблюються, а неметалічні- посилюються.

 Особливу подібність властивостей виявляють елементи, розміщені всередині великих періодів, наприкінці кожного парного ряду. Це так звані тріади: Ферум-Кобальт-Нікель, що утворюють родину Феруму, і дві інші: Рутеній-Родій-Паладій та Осмій-Іридій-Платина, що утворюють родину платинових металів (платиноїдів).Виділяють ще родину лантаноїдів (14 елементів шостого періоду) і родину актиноїдів (14 елементів сьомого періоду). Елементи кожної з цих родин за властивостями дуже подібні між собою.

 У періодах максимальна валентність елементів (формальна) у сполуках з Оксигеном зростає від 1 до 8.

Групи

 Кожна група періодичної системи поділяється на головну і побічну підгрупи. Головні підгрупи містять елементи малих і великих періодів, побічні- тільки елементи великих періодів. До головних підгруп можуть входити як металічні, так й неметалічні елементи, до побічних- лише металічні (вони називаються перехідними елементами, містяться всередині великих періодів).

 У групах у міру зростання відносних атомних мас елементів їхні металічні властивості посилюються, а неметалічні послаблюються.

 У групах вища формальна валентність за Оксигеном, як правило, відповідає номеру групи. Це справедливо для елементів головних підгруп, крім Флору, Оксигену, Нітрогену та інертних газів. Елементи побічних підгруп можуть виявляти й іншу валентність. Так, Купрум- елемент першої групи побічної підгрупи ,буває як одно-, так і двовалентний.

 Елементи головних підгруп IV- VII груп можуть утворювати леткі сполуки з Гідрогеном. Формальна валентність елементів за Гідрогеном дорівнює різниці між числом 8 і номером групи, в якій розміщується елемент.

 У періодичній системі посилення металічних властивостей елементів у групах зверху вниз і послаблення їх у періодах зліва направо зумовлюють появу діагональної подібності. Так, Берилій більше подібний до Алюмінію, ніж до Магнію, Бор- до Силіцію, ніж до Алюмінію.

    IV. Узагальненя та систематизація знань учнів.

 Тестування.

  1.  Вкажіть групу елементів, які входять до складу побічної підгрупи VI групи:

    а) S, O, Ne;     б) O, S, Se;     в) Po, Te, O;     г)Cr, Mo, W.

    Відповідь: г.

  1.  Вкажіть елемент, який розташований у 3 періоді й утворює оксид типу R2O:

    а) Магній;     б) Фосфор;     в)Хлор;     г) Натрій.

    Відповідь: г.

  1.  Вкажіть елемент, який розташований у побічній підгрупі III групи та в 4 періоді:

    а) Скандій;     б)Галій;     в)Алюміній;     г)Силіцій.

    Відповідь: а.

  1.  Вкажіть елемент, який утворює оксид з вищою валентністю VII:

    а)Літій;     б) Силіцій;     в)Селен;     г)Йод.

    Відповідь: г.

  1.  Вкажіть періоди, які належать до малих:

    а) 1 і 3;     б) 4 і 5;     в) 2 і 4;     г) 5 і 6.

    Відповідь: а.

  1.  Як змінюються неметалічні властивості в елементів головних підгруп зі зростанням відносних атомних мас елементів?

    а) посилюються;     б) послаблюються;     в) спочатку послаблюються, а далі посилюються;     г) не змінюються.

    Відповідь: а.

  1.  Скільки елементів входить до родини платинових?

    а) 3;     б) 8;     в) 6;     г) 14.

    Відповідь: в.

  1.  Вкажіть групу, до якої належить елемент, що утворює летку сполуку з Гідрогеном типу H2R:

    а) IV;     б) V;     в)VI;     г)VII.

    Відповідь: в.

  1.  Як змінюється металічний характер елементів у ряді Li-Na-K-Rb?

    а)Не змінюється; б)посилюється; в)послаблюється; г)спочатку посилюється, а потім послаблюється.

    Відповідь: б.

  1.   Вкажіть елемент 2 періоду, який виявляє найсильніші металічні властивості:

         а) Берилій;     б) Літій;     в) Нітроген;     г) Флуор;

         Відповідь: б.

    11. Вкажіть елемент, який утворює летку сполуку з Гідрогеном:

           а) Алюміній;     б) Силіцій;     в) Натрій;     г) Магній;

         Відповідь: б.

    12. У якому періоді розташована родина лантаноїдів?

         а)4;   б)5;      в)6;    г)7.

         Відповідь: в.

    V. Домашнє завдання.

 Вивчити § 21. Підготувати цікаве повідомлення про будь-який хімічний елемент.

    VI. Підбиття підсумків уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24274. Саморегулирование в рекламе и PR. Этические кодексы маркетинговых коммуникаций 83 KB
  Вот эти кодексы: МТП Международный кодекс рекламной практики МТП Международный кодекс продвижения продаж МТП Международный кодекс прямого маркетинга direct marketing МТП Международный кодекс о пристойной рекламе МТП Международный кодекс спонсорства МТП ESOMAR Международный кодекс практики маркетинга и социальных исследований Основные Принципы Статья 1 Вся реклама должна быть легальной пристойной честной и правдивой. Каждая реклама должна создаваться с должным чувством ответственности перед обществом и соответствовать принципам честной...
24275. Этапы развития маркетинга. Концепции маркетинга. Современная концепция маркетинга 34.5 KB
  Этапы развития маркетинга. Концепции маркетинга. Современная концепция маркетинга. На втором этапе в 3040е годы начинают появляться различные концепции маркетинга различающиеся между собой подходом к пониманию предмета маркетинга.
24276. Медиарилейшнз: современное состояние и перспективы развития 27 KB
  Медиарилейшнз: современное состояние и перспективы развития. Для того чтобы успешно работать на рынке медиа издателям требуются узкоспециализированые знания учитывающие информационную трансформацию общества. Необходимость понимания истинных мотивов и потребностей аудитории приобретает все более важное значение в силу следующих причин: Рост фрагментации предложений медиапродуктов; Развитие социальных онлайновых медиа и повышение степени интерактивности; Усиление развития бизнесмодели основанной на получении доходов от подписки; Изменение...
24277. PR-служба в российской консалтинговой компании 31 KB
  PRслужба в российской консалтинговой компании В последние годы о необходимости представления информационных интересов во внешней среде среди СМИ клиентов партнеров а также обеспечения внутрикорпоративной коммуникации задумываются большинство компаний ведущих активную деятельность на рынке. Вследствие этого создание PRотдела в компании не вызывает сомнений почти ни у одного российского собственника. PRотдел российской консалтинговой компании подчиняется в основном ее руководителю или его заместителю реже директору по маркетингу если...
24278. Оценка эффективности PR-деятельности 33 KB
  Заключительный этап проведения PRкампании состоит из нескольких элементов: написание отчета прессклиппинг оценка эффективности оценка перспектив дальнейшей деятельности. Наибольшую трудность на этом этапе представляет проблема оценки эффективности всей кампании.4 В российской практике наиболее распространенным методом оценки эффективности PRкампаний стал анализ публикаций в прессе который заключается в постоянном мониторинге публикаций в прессе и других СМИ затрагивающих тематику проводимой PRкампании. Эффективность кампании по связям...
24279. PR в государственных структурах и ведомствах 39.5 KB
  Функциями реализуемыми данными управлениями в совокупности являются: Изучение общественного мнения о социальноэкономическом и политическом развитии страны о деятельности федеральных органов Подготовка аналитических и пропагандистских материалов для СМИ предложений о работе со СМИ Координация прессслужб федеральных органов Организация работы со СМИ Реализация информационной политики государства Организация приема граждан в соответствующих подразделениях Обеспечение централизованного учета обращений граждан Создание на основе...
24281. PR в крупных корпорациях 40 KB
  Идеальный вариант PRотдела организации управляется одним из представителей высшего топменеджмента и выполняет следующие виды работ: Заказ маркетинговых социологических политологических и прочих исследований их анализ и синтез разработка программ по формированию ОМ или изменения его в пользу фирмы организация тендеров и выбор специализированных PRагентств для возможной совместной работы; Создание корпоративных связей с общественностью формирование имиджа фирмы среди широких слоев населения коммуникации с лидерами ОМ политики...