10490

Реакції іонного обміну між розчинами електролітів

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема уроку: Реакції іонного обміну між розчинами електролітів Вид заняття: лабораторне заняття Цілі уроку: навчальні: поглибити знання учнів про механізм реакцій обміну між розчинами електролітів; сформувати вміння розв’язувати практичні задачі з д...

Украинкский

2013-03-27

68 KB

79 чел.

Тема уроку: Реакції іонного обміну між розчинами електролітів

Вид заняття: лабораторне заняття

Цілі уроку:

  1.  навчальні:
  •  поглибити знання учнів про механізм реакцій обміну між розчинами електролітів;
  •  сформувати вміння розв’язувати практичні задачі з добування речовини виходячи із скороченого іонного рівняння;
  •  закріпити вміння аналізувати реакції іонного обміну з точки зору теорії електролітичної дисоціації;
  1.  виховні:
  •  прищеплювати інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної та експериментальної науки;
  •  удосконалити вміння і навички у написанні рівнянь реакції в йонному вигляді;
  •  виховувати працьовитість, самостійність, почуття відповідальності;
  1.  розвивальні:
  •  розвиваючи дослідницькі вміння і навички школярів, поліпшувати їхні навички у проведенні експериментальної роботи;
  •  розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці.

Навчально-методичне забезпечення уроку: Періодична система Д.І. Менделєєва, штатив з пробірками,  розчини барій хлориду, натрій  карбонату, купрум сульфат, калій сульфату, натрій гідроксиду, калій хлориду, шматочки крейди, хлоридна кислота, фенолфталеїн, розчин сульфатної кислоти, купрум сульфат.

Форми проведення: бесіда, експеримент.

Міжпредметні зв’язки: ОБЖ.

Хід уроку

І.Організаційний етап

  1.  привітання з учнями;
  2.  виявлення відсутніх

ІІ. Мотивування навчальної діяльності (повідомлення теми, мети та завдань уроку)

ІІІ. Інструктаж з техніки безпеки

Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті

  1.  Входити до кабінету вчителя хімії і лаборантської кімнати лише з дозволу вчителя.
  2.  Всі дії та пересування в кабінеті виконувати спокійно, щоб випадково не перекинути хімічний посуд з приладдям чи склянки з реактивами, що стоять на столах.
  3.  Сидіти в кабінеті завжди на одному і тому ж місці; не переходити на інше місце  без дозволу вчителя.
  4.  Підтримувати чистоту і порядок на робочому місці, не залишати на столі сміття, після роботи мити використаний посуд.
  5.  Не тримати на столі нічого зайвого під час роботи; на ньому можуть бути підручник, зошит письмове приладдя.
  6.  Дбайливо ставитись до обладнання кабінету.
  7.  Виконувати всі досліди самостійно, за винятком тих, які за вказівкою вчителя виконують групами з 2-4 учнів.
  8.  Не приступати до роботи, поки не перевірено, чи є все необхідне для дослідів, не продумано послідовність виконання кожного з них.
  9.  Працювати сидячи, швидко, але без зайвої квапливості, під час роботи дотримуватись тиші.
  10.   Записувати виконання досліду в зошит і робити запис всіх спостережень реакцій, висновків відразу ж після виконання досліду.
  11.   Знати і дотримуватись  правил нагрівання, поводження з реактивами, хімічним посудом, лабораторним обладнанням, вогненебезпечними, вибухонебезпечними та отруйними речовинами.
  12.  Знати місцезнаходження в кабінеті протипожежних засобів, аптечки і вміти ними користуватися при нещасних випадках.

ІV. Практична робота.

Дослід 1. Реакції з утворенням осадів.

У дві пробірки налийте по 2 мл розчинів: в першу – барій хлорид, в другу – натрій  карбонат. Долийте в першу пробірку трохи розчину калій сульфату, а в другу – калій хлориду.

1) Що спостерігається в кожній пробірці? Складіть рівняння реакцій в молекулярній, повній та скороченій іонних формах.

( Відповідь. У пробірку  №1  налили барій хлорид і калій сульфат. Випав білій осад  барій сульфату.

BaCl2+K2SO4= 2KCl+ BaSO4

Ba2++2Cl-+2K++ =  2K++2Cl-+ BaSO4

Ba2++ =BaSO4

У пробірку №2 налили натрій карбонат і калій хлорид. Реакція практично не відбувається.

Na2CO3+2KCl=2NaCl+K2CO3

2Na++ +2K++2Cl-=2Na++2Cl-+2K++ )

Дослід 2. Реакції з виділенням газу.

Покладіть у пробірку кілька шматочків крейди або мармуру (кальцій карбонату). Долийте краплями розчин хлоридної кислоти.

2) Що спостерігаєте? Складіть рівняння реакцій в молекулярній, повній та скороченій іонних формах.

(Відповідь. У пробірку кинули декілька шматочків крейди і додали кілька крапель хлоридної кислоти. Виділився газ.

CaCO3+2HCl=CaCl2+H2O+CO2

CaCO3+2H++2Cl-=Ca2++2Cl-+H2O+CO2

CaCO3+2H+=Ca2++H2O+CO2   )

Дослід 3. Реакції з утворенням  малодисоційованої сполуки.

У пробірку налийте розчин натрій гідроксиду і долийте 1-2 краплі фенолфталеїну.

3) Що спостерігаєте?

(Відповідь. Спостерігається зміна забарвлення внаслідок наявності іонів ОН-.  Розчин забарвлюється в малиновий колір.)

Долийте краплями у пробірку розчин сульфатної кислоти до повного знебарвлення рідини.

4) Чому відбувається знебарвлення рідини у пробірці? Складіть рівняння реакцій в молекулярній, повній та скороченій іонних формах.

(Відповідь. Знебарвлення рідини у пробірці відбувається внаслідок того, що всі іони ОН- прореагували з іонами Н+ і внаслідок реакції утворилась вода.)

2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O

2Na++2OH-+2H++ =2Na++ +2H2O

2OH-+2H+=2H2O

Дослід 4. Провести реакцію, що відповідає схемі:

Cu2++2OH-=Cu(OH)2

(Відповідь. У пробірку налийте 2-3 мл натрій гідроксиду і добавте 2-3 мл розчину купрум сульфату. Випав осад купрум гідроксиду:

2NaOH+CuSO4=Na2SO4+Cu(OH)2

2Na++2OH-+Cu2++ =2Na++ +Cu(OH)2

Cu2++2OH-=Cu(OH)2)

Зробіть висновок про знання та вміння, одержані під час лабораторної роботи.

V. Домашнє завдання

  1.  Вивчити § 21.
  2.  Виконати завдання 127-129 с. 90.

VІ. Підбиття підсумків уроку

Реакції іонного обміну між розчинами електролітів відбуваються до кінця, тобто стають практично необоротними, за таких умов:

  1.  якщо утворюється осад;
  2.  якщо виділяється газ;
  3.  якщо утворюється малодисоційована сполука.

З погляду теорії електролітичної дисоціації всі умови зводяться до того, що внаслідок реакції утворюються речовини, які практично не дисоціюють і залишають сферу реакції або дисоціюють незначною мірою.

 

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Хімічний факультет

Кафедра фізичної та колоїдної хімії

Кафедра педагогіки

План-конспект

уроку на тему:

«Реакції іонного обміну між розчинами електролітів»

Склала:

студентка групи ХМХ-41с

Клодзинська О.В.

Перевірили:

Вчитель хімії

Слободяник Г.К.

Керівник від кафедри педагогіки

Філіпович Т.А.

Керівник від кафедри факультету

Решетняк О.В.

Львів- 2009

Література, на яку є посилання в змісті конспекту:

  1.  9клас. Навчальний посібник для виконання практичних робіт з курсу «Хімія» для 9 класу. Підготувала вчитель-методист Братюк О.Г.
  2.  Буринська Н.М. Хімія: Підручник для 9 кл.серед. загальноосвіт. шк.. – 3-тє вид., перероб. та доп. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2001. – 160 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4562. Изучение модуля аналого-цифрового преобразователя ADC08 и способов согласования АЦП с внешними устройствами 138.5 KB
  Изучение модуля аналого-цифрового преобразователя ADC08 и способов согласования АЦП с внешними устройствами Цель работы: Изучить модуль АЦП микропроцессора, освоить методику программирования модуля. Изучить способы согласования аналоговых сигналов. ...
4563. Государственный долг 143.56 KB
  Цель работы — изучить государственный долг в финансовой системе государства и определить его роль в бюджетном процессе, также осветить проблемы и пути совершенствования управления государственного долга в Республике Беларусь. В процессе работы ...
4564. Совершенствование мотивации труда как функции управления на примере ОАО Хлебная база № 52 Заринского района 469.5 KB
  Совершенствование мотивации труда как функции управления на примере ОАО Хлебная база № 52 Заринского района Введение Одним из основных условий высокой эффективности деятельности организации любой формы собственности является наличие сознательной тру...
4565. Определение интенсивности теплового излучения 43.23 KB
  Определение интенсивности теплового излучения Цель работы Измерение интенсивности теплового излучения, определение эффективности теплозащитных экранов. Теория метода К теплоотражающим относят экраны, изготовленные из материалов, хорошо отражающих те...
4566. Запутывающие преобразования в программировании 23.15 KB
  Запутывающие преобразования Цель работы: научится программировать средства затрудняющие изучение программ. Задание: Изучить основные методы обфускации. По заданию преподавателя запрограммировать один из методов. Провести оценку зап...
4567. Линейный конгруэнтный метод в программировании 97.5 KB
  Линейный конгруэнтный метод Линейный конгруэнтный метод является одной из простейших и наиболее употребительных в настоящее время процедур, имитирующих случайные числа. В этом методе используется операция mod(x, y), возвращающая остаток от деления п...
4568. Использование параллелизма процессора для повышения эффективности программ 35.5 KB
  Использование параллелизма процессора для повышения эффективности программ Цель работы: научить студента самостоятельно разрабатывать максимально эффективные программы. Материал для изучения. Рассмотрим задачу умножения двух n ...
4569. Модели и стандарты управления рисками проектов программных средств 603 KB
  Модели и стандарты управления рисками проектов программных средств. Основные модели управления рисками проектов программных средств Разработано несколько моделей и стандартов для анализа и сокращения рисков в жизненном цикле программных средств...
4570. Структурное тестирование программного обеспечения 173.5 KB
  Структурное тестирование программного обеспечения Основные понятия и принципы тестирования ПО Тестирование — процесс выполнения программы с целью обнаружения ошибок. Шаги процесса задаются тестами. Каждый тест определяет: свой набор исход...