10491

Розвязування задач по темі Ненасичені вуглеводні

Конспект урока

Химия и фармакология

Навчальний предмет: хімія Клас: 10 Тема уроку: Розв’язування задач по темі Ненасичені вуглеводні Вид заняття: практичне заняття Цілі уроку: навчальні: пригадати та поглибити знання про ненасичені вуглеводні їхню класифікацію номенклатуру вла

Украинкский

2013-03-27

80.5 KB

93 чел.

Навчальний предмет: хімія

Клас: 10

Тема уроку: Розв’язування задач по темі «Ненасичені вуглеводні»

Вид заняття:   практичне заняття

Цілі уроку:

  1.  навчальні:
  •  пригадати та поглибити знання про ненасичені вуглеводні, їхню класифікацію, номенклатуру, властивості;
  •  узагальнити і закріпити набуті знання, вміння, навички учнів про ненасичені вуглеводні;
  •  навчити учнів використовувати набуті знання для розв’язування задач;

  1.  виховні:
    •  формувати в учнів пізнавальний інтерес до хімії;
    •  сприяти використанню набутих знань для розв’язування задач;
    •  виховувати в учнів творчий підхід до навчання;
  2.  розвивальні:
    •  розвивати вміння використовувати набуті знання на практиці;
    •  забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення.

Навчально-методичне забезпечення заняття: періодична система Д.І. Менделєєва.

Форми проведення: тестовий контроль знань, розв’язування задач.

Міжпредметні зв’язки: математика.

Хід уроку

І. Організаційний етап

  1.  Привітання з учнями;
  2.  Виявлення відсутніх.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

У вигляді тестового контролю знань

  1.  При пропусканні етилену крізь бромну воду остання:

а)змінює колір на червоний;

б) знебарвлюється;

в) змінює колір на синій.

  1.  При пропусканні етилену крізь розчин перманганату калію останній:

а) змінює колір на червоний

б) знебарвлюється;

в) змінює колір на зелений;

г)не змінює кольору.

  1.  Які з наведених пар взаємодіють між собою:

а) Н2С=СН-СН2-СН3 та Вr2;

б) Н2С=СН-СН2-СН3 та О2;

в) Н3С-СН2-СН3 та СН4?

(1) а;                 (2) б;                    (3) а, б;                   (4) в;                  (5) а, в.

  1.  Згідно з правилом Марковнікова протон від реагенту НХ приєднується до атома Карбону:

а) первинного;

б) вторинного;

в) третинного;

г) найменш гідрогенізованого;

д) найбільш гідрогенізованого.  

  1.  До якого типу належать характерні для алкенів реакції, що зумовлені наявністю π-звязку  в молекулах:

а) заміщення;

б) розкладу;

в) приєднання;

г) обміну.

  1.  Яка загальна формула відповідає гомологічному ряду ацетиленових вуглеводнів:

а) СпН2п;

б) СпН2п-2 ;

в) СпН2п+2;

г) СпН2п-4;

д) СпН2п-6 .

  1.  Який тип реакцій характерний для ацетилену:

а) заміщення;

б) обміну;

в) приєднання;

г) розкладу.

  1.  Яка загальна формула відповідає гомологічному ряду етиленових вуглеводнів:

    а) СпН2п;

б) СпН2п-2 ;

в) СпН2п+2;

г) СпН2п-4;

д) СпН2п-6 .

  1.  Геометрична будова молекули ацетилену:

а) тетраедрична;

б) квадратична;

в) лінійна;

г) кутова.

  1.  Як якісно відрізнити ацетилен від пропану:

а) за здатністю знебарвлювати бромну воду;

б) горіти безбарвним полум’ям;

в) знебарвлювати розчин перманганату калію;

г) утворювати вибухонебезпечні суміші з повітрям.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (повідомлення теми, мети та завдань уроку)

ІV. Розв’язування розрахункових задач

Задача №1. Визначити молекулярну формулу ненасиченого вуглеводню ряду етилену відносна молекулярна маса, якого 112.

Розв’язання:

Загальна формула гомологів ненасичених вуглеводнів ряду етилену СпН2п

Ar(C)=12;   Ar(H)=1.

Складаємо і розв’язуємо рівняння відносно п.

12п+2п=112

14п=112

п=8

Молекулярна формула С8Н16.

Відповідь: Молекулярна формула С8Н16, октен.

Задача №2.Рорахувати об’єм (н.у.) карбон (IV) оксиду, що утворився при спалюванні 4,2 г пропену.

Розв’язання:

Визначимо молекулярну масу пропену:

Mr (C3H6)=12·3+6=42 г/моль;

Визначимо кількість речовини пропену:

3Н6)= ;

3Н6)= =0,1 моль;

Записуємо рівняння реакції горіння пропену:

3Н6+9О2=6СО2+6Н2О

Із рівняння реакції випливає, що

;  (СО2)= =0,3 моль;

Визначимо об’єм  карбон (IV) оксиду:

V(СО2)= Vm·(СО2);

V(СО2)=22,4·0,3=6,72л.

Відповідь: При спалюванні 4,2 г пропену утворилось 6,72 л  карбон (IV) оксиду.

Задача №3.Масові частки елементів у складі речовини становлять: Карбон – 85,71% і Гідроген – 14.29%. Густина пари за повітрям – 2. 896. Знайдіть її молекулярну формулу.

Розв’язання:

Для розрахунків вибираємо масу вуглеводню mхНу)=100г. Тоді маси Карбону і Гідрогену становитимуть відповідно:

M(С)= mхНУ)ω(С)= 100·0,8571=85,71г;

М(С)= mхНу)ω(Н)=100·0,1429=14,29г;

Кількість речовини атомних Карбону і Гідрогену становитимуть відповідно:

(С)=;    (С)= =7,14 моль;

(Н)=;    (Н)= =14,29 моль;

Знаходимо відношення кількостей речовин Карбону та Гідрогену:

(С):(Н)=7,14:14,29

Розділивши праву частину рівності на менше число (7,14), отримаємо:

(С):(Н)=1:2

Одержуємо наближену формулу:

(СН2)п

Визначимо молекулярну масу вуглеводню:

DповхНу)=;

М(СхНу)=DповхНу)·М(пов);

М(СхНу)=2,896·29=84г/моль

Складаємо і розв’язуємо рівняння відносно п

12п+2п=84

14п=84

п=6

Молекулярна формула С6Н12, гексен.

Відпо відь: Молекулярна формула С6Н12, гексен.

Задача №4. Згоріла сполука масою 2,8 г. Утворився карбон (IV) оксид об’ємом 4,48 л і вода масою 3,6 г.Густина за метаном – 4,375. Знайдіть формулу речовини.    

Розв’язання:

Знайдемо молекулярну  масу  невідомої сполуки:

;   

М(СхНу)= ·М(СН4)=4,375·16=70 г/моль;

Визначимо кількість речовини сполуки, що прореагувала , а також кількість речовин карбон (IV) оксиду та води, що утворились в результаті реакції:

хНу)= моль;

(СО2)= моль;

2О)= моль.

На підставі рівняння реакції горіння невідомої сполуки (СхНу) та співвідношення кількостей речовин, про які йдеться в задачі, знаходимо молекулярну формулу сполуки:

х=5,   у=10.

Молекулярна формула речовини – С5Н10, пентен.

Відповідь: Молекулярна формула речовини – С5Н10, пентен.

Задача №5.Масова частка домішок у технічному кальцій карбіді становить 25,8%. Який об’єм ацетилену  можна добути з 15 кг такого карбіду?

Розв’язання:

Визначимо масову частку чистого кальцій карбіду:

ω(СаС2)=100%-25,8%=74,2%

Знайдемо масу чистого кальцій карбіду:

m(СаС2)=кг=11130г.

х=V(СаС2)==3,9м3.

Відповідь: з 15 кг кальцій карбіду можна добути 3,9 м3 ацетилену.

Задача №6. Суміш метану  й етилену об’ємом 400 мл (н.у) знебарвила бромну воду з масовою часткою брому 3,2% масою 40 г. Визначте обємну частку етилену в суміші.

Розв’язання:

Із бромною водою легко взаємодіє тільки етилен з утвореням 1,2-дибромметану:

.

Визначимо масу і кількість речовини молекулярного брому , що міститься в бромній воді:

(Br2)= ;

(Br2)= =0,008 моль.

Із рівняння реакції випливає, що

2Н4)=( Br2);                       2Н4)=0,008 моль.

Знаходимо об’єм етилену за нормальних умов:

V2Н4)=2Н4) Vm;

V(C2Н4)=0,008·22,4=0,1792л=179,2 мл.

Визначимо об’ємну частку етилену в суміші:

φ2Н4)=

φ2Н4)= , або 44,8%

Відповідь: об’ємна частка етилену в суміші становить 0,448 або 44,8%.

V. Домашнє завдання.

Вивчити § 15 с.66;

Виконати завдання 75-77 с.72.

VІ. Оцінювання роботи учнів.

 

 

Література, на яку є посилання в змісті конспекту:

  1.  Домбровський А.В., Лукашкова Н.І., Лука шов С.М. Д66 Хімія 10-11: Органічні хімія: Підручник для 10-11 кл. серед. загальноосв. шк. – К.: Освіта, 1998. 192  с.
  2.  Савчин М.М., Сидорович Д.П. Органічна хімія. Задачі, вправи, тести. Для загальноосвітніх шкіл, ліцеїв та гімназій. 10-11 класи/ за ред. М.М. Савчин. –Львів: ВНТ – Класика : 2004. 192с.
  3.  Хомченко Г.П. Х76 Збірник задач з хімії для вступників до вищих навчальних закладів/ Г.П. Хомченко І.Г. Хомченко; Пер. з рос.- К.: Арій, 2008. – 320 с.

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Хімічний факультет

Кафедра фізичної та колоїдної хімії     

                                                                      Кафедра педагогіки

ПЛАН-КОНСПЕКТ

уроку на тему:

«Розв’язування задач по темі: «Ненасичені вуглеводні»

                                                                               Склала:

студентка групи ХМХ-41с

Клодзинська О.В.

Перевірили:

Вчитель хімії

Слободяник Г.К.

Керівник від кафедри педагогіки

Філіпович Т.А.

Керівник від кафедри факультету

Решетняк О.В.

Львів-2009


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41444. ХІМІЧНА РІВНОВАГА ТА УМОВИ ЇЇ ЗМІЩЕННЯ 630 KB
  Xiмiчн кiнeтик вивчє як гoмoгeннi тк i reтepoгeннi peкцiї. Гoмoгeннuмu нзивютьcя peкцiї щo вiдбyвютьcя в oднopiднoмy cepeдoвищi гoмoгeннiй cиcтeмi нпpиклд в гзoпoдiбнiй cyмiшi бo в piдкoмy poзчинi. Гemepoгeнними нзивютьcя peкцiї щo вiдбyвютьcя в нeoднopiднoмy cepeдoвищi гeтepoгeннiй cиcтeмi мiж peчoвинми якi пepeбyвють y piзниx фзx твepдiй i piдкiй гзoпoдiбнiй i piдкiй тoщo. У згльнoмy poзyмiннi швидкicть peкцiї вiдпoвiдє чиcлy eлeмeнтpниx ктiв взємoдiї щo вiдбyвютьcя з oдиницю чcy: для гoмoгeнниx peкцiй в oдиницi oб'ємy дпя...
41445. POЗЧИHИ. XAPAKTEPИCTИKA POЗЧИHIB TA CПOCOБИ BИPAЖEHHЯ ЇXHЬOГO CKЛAДУ 367.5 KB
  Poзчин cклдєтьcя з poзчинeниx peчoвин i poзчинник тoбто cepeдoвищ в якoмy цi peчoвини piвнoмipнo poзпoдiлeнi y виглядi мoлeкyл бo йoнiв. Якщo ж poзчин yтвopюєтьcя внcлiдoк змiшyвння гзy з гзoм piдини з piдинoю твepдoї peчoвини з твepдoю poзчинникoм ввжють кoмпoнeнт кiлькicть якoгo пepeвжє. Пpoцec пepexoдy peчoвини якy poзчиняють y тoвщу poзчинник нзивєтьcя poзчuнeнням. Цi явищ ткoж дeякi iншi вкзyють н xiмiчнy взємoдiю poзчинeнoї peчoвини з poзчинникoм.
41446. ДИСОЦІАЦІЯ КИСЛОТ ОСНОВ ТА СОЛЕЙ 932.5 KB
  Основні положенн тeopiї eлeктpoлiтичрoї диcoцiцiї. Cтупiнь eлeктpoлітичнoї диcoцiцiї.Основні положенн тeopiї eлeктpoлiтичнoї диcoцiцiї. Cтупiнь eлeктpoлітичнoї диcoцiцiї.
41447. Суть гідролізу, його види. Складання рівнянь гідролізу різних солей 476.5 KB
  Суть гідролізу його види.Складання рівнянь гідролізу різних солей.Суть гідролізуйого види. Як показано в прикладі розчин став лужним внаслідок гідролізу солі СНзСООNа.
41448. OKИCHO-BIДHOBHI PEAKЦIЇ 764.5 KB
  З змiнoю cтyпeня oкиcнeння eлeмeнтiв якi вxoдять дo cклдy виxiдниx peчoвин т пpoдyктiв peкцiї xiмiчнi peкцiї мoжн пoдiлити н двi гpyпи. Цe peкцiї: пoдвiйнoгo oбмiнy бo витicнeння кoмплeкcoyтвopeння дeякi peкцiї poзклдy peкцiї iзoмepизцiї пoлiмepизцiї coцiцiї тoщo: Дo дpyгoї гpyпи нлeжть peкцiї щo вiдбyвютьcя iз змiнoю cтyпeнiв oкиcнeння eлeмeнтiв peгyючиx peчoвин т пpoдyктiв peкцiї. Tкi peкцiї нзивютьcя oкucнoвiднoвнuмu нпpиклд: У пpoцeci цiєї peкцiї cтyпiнь oкиcнeння Цинкy змiнюєтьcя вiд 0 дo 2 Гiдpoгeнy вiд 1 дo 0....
41449. EЛEKTPOЛIЗ, ЙОГО СУТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ 1012 KB
  Суть електролізу Особливості електролізу розплавів та розчинів. Практичне значення електролізу. Суть електролізу Особливості електролізу розплавів та розчинів. : Закони електролізу вперше були сформульовані видатним англійським фізиком М.
41450. ВЛАСТИВОСТІ ГАЛОГЕНІВ. ВОДНЕВІ СПОЛУКИ ГАЛОГЕНІВ 851.5 KB
  Добування і властивості хлору. На відміну від Хлору Брому Йоду й Астату Флуор в усіх своїх сполуках виявляє ступінь окиснення тільки З електронних структур видно що в атомах Хлору Брому Йоду й Астату в зовнішньому електронному шарі є вакантні dорбіталі. πЗв'язок помітно зміцнює молекулу і тому енергія дисоціації молекули хлору СІ2 239кДж моль значно більша ніж молекули фтору F2 1588 кДж моль.
41451. ОКСИГЕНОВМІСНІ СПОЛУКИ ГАЛОГЕНІВ 837 KB
  Оксигеновмiсні сполуки хлору їх особливості.Оксигеновмiсні сполуки хлору їх особливості. Непрямим способом добуто ряд сполук Хлору з Оксигеном але всі вони нестійкі. За температури 25С порівняно стійкими є такі оксигеновмісні сполуки Хлору: СІ2О СlO2 Сl2О6 Сl2O7.
41452. СІРКА. КИСНЕВІ ТА ВОДНЕВІ СПОЛУКИ СІРКИ 877.5 KB
  Оскільки атом Оксигену містить тільки два неспарені електрони він може лише двояко сполучатись у молекули: О О і О О О й утворювати тільки дві алотропні видозміни: кисень та озон.8 Полоній Po 6s26p46d0 0137 843 254 Оксиген та кисень. Кисень проста речовина утворена Оксигеном міститься в атмосферному повітрі у зв'язаному стані Оксиген входить до складу води кварцу силікатів алюмосилікатів сполук тваринного і рослинного походження. Вперше кисень у чистому вигляді добув шведський хімік К.