10493

Рух електронів у атомі. Будова електронних оболонок атомів

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Рух електронів у атомі. Будова електронних оболонок атомів. Навчальна мета: розгляути характер руху електрона, ввести поняття орбіталь енергетичний рівень і енергетичний підрівень, розглянути та проаналізувати правила заповнення електронних шарів атомів

Украинкский

2013-03-27

56 KB

25 чел.

Тема: Рух електронів у атомі. Будова електронних оболонок атомів.

Навчальна мета: розгляути характер руху електрона; ввести поняття «орбіталь», «енергетичний рівень» і «енергетичний підрівень»; розглянути та проаналізувати правила заповнення електронних шарів атомів хімічних елементів; ознайомити учнів з порядком заповнення електронних шарів атомів перших трьох періодів.

Виховна мета: виховувати наполегливість, самостійність,працьовитість; плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки.

Розвивальна мета:розвивати уміння зображати схему будови атома та електронні формули атомів хімічних елементів; забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення; формувати мислення учнів.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва; рисунки із зображенням форми s-, p- і d- орбіталей.

Базові поняття й терміни: мікрочастинка, електрон, орбіталь, спін, енергетичний рівень, енергетична оболонка, електронний шар.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні зв’язки: фізика.

Структура уроку

I. Організаційний етап                                                                                      1 хв

II. Актуалізація опорних знань                                                                        5 хв

III. Вивчення нового матеріалу                                                                       20 хв

  1.  Рух електрона в атомі
  2.  Поняття «орбіталь»
  3.  Форми орбіталей
  4.  Правила заповнення електронних орбіталей

IV. Закріплення знань                                                                                      10 хв

V. Підбиття підсумків уроку                                                                           2 хв

VI. Домашнє завдання                                                                                      2 хв

Хід уроку:

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

  1.  З яких основних частин складається атом?
  2.  Які частинки складають ядро й електронну оболонку?
  3.  Яка характеристика хімічного елемента подає інформацію про кількість електронів в атомі?

Завдання

Роздаю картки  із завданнями учням, в яких потрібно вказати «паспортні дані» для елементів: Н, Li, Na, Mg, O, N, P.(зразок додається).

Картка 1

« Паспортні дані » для елементу Li.

  1.  Назва елемента. ( Літій )
  2.  Місце знаходження в періодичній системі: період, група. (II період, I група )
  3.  Відносна атомна маса ( 7 а. о. м. )
  4.  Кількість протонів, нейтронів та електронів ( р = 3, n = 4, е = 3 )
  5.  Метал чи неметал ( метал )
  6.  Формула вищого оксиду і гідроксиду ( Li2O, LiOH )

III. Вивчення нового матеріалу

  1.  Рух електрона в атомі

Розповідь учителя

Електрон є дивовижною частинкою. Ми знаємо що електрони в атомі рухаються. Бо якби вони не рухались, то впали на ядро, оскільки ядро заряджене позитивно, а електрон – негативно. Вони не рухаються кругом атома. Не існує траєкторії руху електрона.

Для пояснення руху електрона можна на прикладі яблука. Припустимо, що серцевина яблука – це ядро. А м’якоть яблука – це простір, в якому найбільш ймовірно може знаходитись електрон.

Рух електрона навколо своєї осі називається спіном.

  1.  Поняття про «орбіталь»

Розповідь учителя

Ми плавно підходимо до визначення поняття «орбіталь». Отже, орбіталь – це тривимірний простір, в якому перебування електрона найбільш ймовірне.

Електронні хмари, що утворюються окремими електронами в атомі, у сумі утворюють спільну електрону хмару атома – електрону оболонку.

  1.  Форми орбіталей

Робота з таблицями

Учні знайомляться з формами s- і p-орбіталей зображених на рисунках.

Розповідь учителя

Орбіталі бувають різної форми. Не можна вважати, що орбіталі мають яку-небудь поверхню. Орбіталі – це не матеріальні об’єкти, це не «кулька», якої можна торкнутися, а тільки ділянка простору, у межах якої перебуває електрона.

Ані неозброєним оком, ані за допомогою навіть сучасних приладів. Орбіталь – це всього-на-всього область простору. А як можна побачити простір? У той же час електрон, що утворює орбіталь, побачити також неможливо. Про форму орбіталей ми знаємо завдяки застосуванню математичних методів.В 1926 році австрійський фізик Ервін Шредінгер вивів фундаментальне рівняння, що описує поведінку електрона в атомі, завдяки якому  стало можливим обчислити імовірність існування електрона в тій чи іншій області простору, а, отже, і обчислити форму різних орбіталей. Відкриття Шредінгера стало однією з передумов виникнення квантової хімії, що вивчає будову електронних оболонок атомів і молекул.

  1.  Правила заповнення електронних орбіталей.

Розповідь учителя 

Електрони в електронній оболонці розташовуються шарами, тобто енергетичними рівнями. Енергетичний рівень позначається великою дужкою. Номер періоду відповідає кількості енергетичних рівнів. Кількість електронів, які можуть знаходитись на енергетичному рівні знаходять за формулою:

N = 2n2

nномер рівня; Nчисло електронів на рівні.

Кожен енергетичний рівень складається з певної кількості підрівнів.

1-й енергетичний рівень побудований з одного s-підрівня, що складається з однієї s-орбіталі; максимальна кількість електронів, яка може знаходитись на рівні – 2 електрони.;

2-й рівень – із s- і р-підрівня;8 електронів;

3-й рівень – із s- , р- і d-підрівнів; 18 електронів;

4-й рівень – із s- , р- , d- і f-підрівнів; 32 електронів.

Кожен енергетичний підрівень складається з певної кількості орбіталей з певною формою. s-орбіталь має форму кульки, р-орбіталь має форму гантелі, а форма d-орбіталі ще складніша.

Схема будови атома:

  1.  Символ хімічного елементу.
  2.  Протонне і нуклонне число.
  3.  Заряд ядра.
  4.  Номер періоду відповідає кількості енергетичних рівнів.
  5.  Номер групи або протонне число відповідає кількості елетронів на зовнішньому енергетичному рівні.
  6.  Максимальна кількість енергетичних рівнів дорівнює 7( сім періодів у Періодичній системі елементів Д. І. Менделєєва)

IV. Закріплення знань

Завдання

Написати схеми будови атома для елементів: H, Li, Na, K, Mg, O, N, P, Ar.

►   Тестування

1) Знайдіть електронну формулу Нітрогену.

а) 1s22s22p61s22p5;

б) 1s25;

в) 1s2p5;

г) 1s22s23.

2) Яка електронна конфігурація відтворює будову атома Оксигену?

а) 1s22s23s22;

б) 1s2;

в) 1s22s34 ;

г) 1s22s24 .

3) Яка електронна конфігурація відтворює будову атома Сульфуру?

а)1s22s22p63s223d2;

б)1s22s263s23d4 ;

в)1s22s22p4Зd2Зs2Зр4;

г)1s22s2624..

4) Яка конфігурація зовнішнього електронного шару відповідає будові
атома Кальція?

а) Зs223d2;

б) 2s22;

в) 4s2;

г) Зs2.

5) Яка конфігурація зовнішнього електронного шару відповідає будові
атома Арсена?

а) Зs263d3 ;

б) 4s23;

в) 4s22;

г) Зs2Зр3 .

V. Підбиття підсумків уроку

Для підбиття підсумків цього уроку можна використати інтерактивну технологію «Незакінчене речення». Учитель пропонує учням продовжити речення: «Найцікавішим на цьому уроці для мене було...».

VI. Домашнє завдання

  1.  Вивчити § 24.Виконати вправи: 1-4.
  2.  Вивчити § 25.Виконати вправи: 1-10.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37522. Сравнительный анализ философских школ 119.35 KB
  Бытие первоначально имеет огонь и является равновесием двух потоков. Все появляется через отдельные промежутки времени. Отношение к рабовладению и роль рабов в государстве В государстве Платона рабство сохраняется в частности одной из задач сословия стражей является ведение завоевательных войн с целью добычи рабов. Если целью правящих является не благо государства а собственный корыстный интерес единолично правящего то монархия вырождается в тиранию.
37525. Основные концепции теории познания и истории философии (эмпиризм, рационализм, иррационализм) 17.74 KB
  Такая философия это методологическая ориентация познания которая признает основным по источникам и критериям чувственный опыт интегрируемый в материалистический эмпиризм как результат воздействия связей и предметов внешнего мира на человеческие чувства в результате чего они выступают образами этого мира. Иррационализм это направление философской мысли которое признает основой процесса познания и преобразования мира внерациональные аспекты духовной жизни человека: интуиция вера воля ограничивая или отрицая возможности разума в этом...
37526. Экзаменационные вопросы по философии с ответами для поступающих в аспирантуру 654.18 KB
  Специфика философского рассмотрения человека. Религиозные учения о сотворении человека. Проблема смысла жизни человека в истории религиозных и философских учений. Свобода и ответственность человека в современном мире.
37527. Философия. Шпаргалки 52.56 KB
  Роль философии определяется прежде всего тем что она выступает в качестве теоретической основы мировоззрения а также тем что она решает проблему познаваемости мира наконец вопросы ориентации человека в мире культуры в мире духовных ценностей. Функции: 1 мировоззренческая с помощью философии у человека формируется мировоззрение. Структура философии: 1Онтология сердцевина онто бытие логосучение фил. Основной вопрос философии метафилософская и историкофилософская концепция согласно которой основной проблемой философии на...
37528. Сравнение человека и животного 23.32 KB
  Отличается ли сознание и мышление животных от сознания и мышления человека Человек обладает абстрактным мышлением у животных предметное мышлениездесь и сейчас У животных нет самозознания. Шеллер утверждал: человек может посмотреть на себя со стороны животное же не выделяет себя из окружающей среды они привязаны к природе Шеллер: точто делает человека человеком есть причины противоположные жизнидух У человека между системой рецепторов и системой эффекторов есть третье звено. Животное на внешний стимул дает прямой непосредственный...
37529. ФИЛОСОФИЯ БЕЛАРУСИ 42.57 KB
  ФИЛОСОФИЯ БЕЛАРУСИ комплекс философских идей и представлений включая социальную философию этику эстетику философское осмысление религиозных атеистических педагогических естественнонаучных и т. взглядов сложившихся в Беларуси с древнейших времен до настоящего времени. выступает как сложный многоэтапный и многовекторный процесс задаваемый спецификой развития Беларуси как страны белорусов как нации белорусской культуры включая ее философскую рефлексию как уникальной самодостаточной целостности в контексте эволюции европейского...
37530. Философские течения. История философии 129.25 KB
  философия развивалась под прямым влиянием естественных наук. Официальной философией в эту эпоху оставалась схоластика но возникновение культуры гуманизма значительные достижения в области естествознания привели к тому что философия перестала играть роль служанки богословия и перспектива ее развития приобрела антисхоластическую направленность. Философия зародилась в Древней Греции. На сходства обратил внимание Аристотель по его словам философия и мифология основаны на удивлении но мифология обращается к вере а философия к разуму...