10494

Складання хімічних формул за валентністю

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема уроку: Складання хімічних формул за валентністю Вид заняття: комбінований урок Цілі уроку: навчальні: формувати поняття про валентність, навчити учнів визначати валентність елементів за формулами бінарних сполук; навчити учнів складати фор

Украинкский

2013-03-27

105.5 KB

63 чел.

Тема уроку: Складання хімічних формул за валентністю

Вид заняття: комбінований урок

Цілі уроку:

  1.  навчальні:
  •  формувати поняття про валентність;
  •  навчити учнів визначати валентність елементів за формулами бінарних сполук;
  •  навчити учнів складати формулу бінарної сполуки за валентністю ;                                                
  1.  виховні:
  •  виховати творчий підхід до навчання;
  •  зацікавити учнів складати формули бінарних сполук використовуючи елементи гри;

      3)  розвивальні:

  •  навчити учнів проводити аналогію із тим, що вони вивчили і знають для кращого запам’ятовування нового матеріалу;
  •  забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення, вміння визначати валентність елементів за формулами бінарних сполук.

Навчально-методичне забезпечення уроку: Періодична система Д.І. Менделєєва.

Форми проведення: розповідь та пояснення, бесіда,  гра.

Міжпредметні зв’язки: математика.

Хід уроку

І. Організаційний етап:

  1.  Привітання з учнями;
  2.  Виявлення відсутніх;

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Варіант 1. Визначте валентність елемента, що сполучений з Гідрогеном або Оксигеном , і записати її над знаком елемента:, , , , , , , , , .

(Відповідь:, , , , , , , , , .)

Варіант 2. Визначте валентність елемента, що сполучений з Гідрогеном або Оксигеном , і записати її над знаком елемента: , , , , , , , , .

(Відповідь: , , , , , , , , .)

ІІІ. Мотивування навчальної діяльності (повідомлення мети та завдань уроку).

ІV.Актуалізація опорних знань

Бесіда.

1. Що таке валентність?

Валентність – це властивість атомів хімічного елемента з’єднуватися з певним числом атомів того самого або іншого хімічного елемента.

2. Як за структурною формулою можна визначити валентність?

Відомості про валентність можна подати у вигляді структурних формул. Спочатку записують на певній відстані символи кожного елемента, що входить до складу молекули. Відтак одновалентний елемент з’єднаний з іншим однією рискою, від двовалентного елемента приводять дві риски і т.д. (Н-F, H-O-H).

3. Валентність якого елемента прийнято за одиницю валентності?

Валентність Гідрогену прийнято за одиницю валентності.

4. Якою є валентність Оксигену?

Валентність Оксигену дорівнює 2.

V. Пояснення нового матеріалу із стимулюванням навчальної діяльності.

Розповідь вчителя.

Числові індекси в хімічних формулах указують на те, що атом з’єднується один з одним не довільно, а в певних співвідношеннях.

Здатність атома сполучатися з певною кількістю таких самих або інших атомів  називається валентністю.

Валентність є важливою властивістю атома. ЇЇ визначають за тим, скільки атомів приєднує даний атом і яким елементам  вони належать.

Значення валентності атома Гідрогену  незмінне і дорівнює 1. Цей атом завжди сполучається тільки  з одним атомом. У результаті утворюється наприклад, молекули водню H , фтороводню  F , води .

Знаючи валентність елементів, які утворюють дану речовину, можна скласти її формулу.

Наприклад, треба визначити формулу фосфор оксиду , в якому валентність Фосфору рівна 5. Для цього записуємо хімічні символи елементів, які входять до складу даного оксиду, над ними позначаємо валентності елементів:

Знаходимо найменше спільне кратне валентностей обох елементів . Воно дорівнює (5·2=10). Щоб  визначити співвідношення число атомів першого і другого елементів, знайдене найменше спільне кратне почергово ділимо на величину валентності кожного з елементів. Так визначаємо індекси, які слід поставити біля символу відповідного хімічного елемента. Отже формула оксиду фосфору .

Багато які елементи в різних сполуках виявляють різну валентність. Це означає, що валентність буває стала і змінна. У назвах речовин, утворених елементами зі змінною валентністю, після назви цього елемента у дужках пишуть цифру , яка позначає валентність даного елемента у сполуці. Наприклад, FeO – ферум (ІІ) оксид,   - ферум (ІІІ) оксид, - купрум (ІІ) хлорид, CuCl  - купрум (І) хлорид.

VІ. Закріплення знань.

Розв’язування задач біля дошки.

Задача 1. Знаючи, що Хлор у сполуках з металами одновалентний , а Оксиген – двовалентний, записати формули таких сполук: кальцій оксид, калій оксид, алюміній хлорид, купрум оксид, кальцій хлорид, барій оксид, ферум (ІІІ) оксид.

(Відповідь: , , , , , ,  .)

Задача 2. Знаючи валентність елементів написати формули їхніх сполук: , , , , , , ,

(Відповідь: , , , , , , )

Задача 3.  Знаючи валентність елементів написати формули їхніх сполук:

, , , , , , , , , .

(Відповідь: , , , , , , , , , .)

Гра «Оживи квіточку».  Правила гри. У кожного на столі є квітка. Вона складається з шести пелюсток. На трьох пелюстках кожної квітки є по одному елементу, а три залишаються порожніми. Ви повинні оживити квітку. А саме написати формули сполук цих елементів з елементом, який розташований в центрі квітки і вписати ці формули  в порожні пелюстки. (Див. додаток 1).

VIІ. Домашнє завдання.

  1.  Вивчити § 12с. 41-44.
    1.  Виконати завдання 1,2,5, 7. с. 44.

VIІІ. Підбиття підсумків уроку.

Валентність – це властивість атомів хімічного елемента з’єднуватися з певним числом атомів того самого або іншого хімічного елемента.

Значення валентності за необхідності вказують у хімічній формулі римською цифрою над його формулою.

Знаючи валентність елементів, які утворюють дану речовину, можна скласти її хімічну формулу.

ІХ. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Література, на яку є посилання в змісті конспекту:

1.Буринська Н.М. Тренувальні вправи з неорганічної хімії: Посібник для вчителів. -2е вид.-К.:Рад.школа, 1979.- 158с., іл.

2.Буринська Н.М. Хімія ,7кл.: Підручник для загальноосвіт. навч. закл.- К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007.-112с., іл.

3.Попель П.П., Крикля Я.С. Хімія: Підручник для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл.-К.: ВЦ «Академія», 2007.-136.: іл.

4.Лашевська Г.А. Л 32. Хімія : 7 кл.: Підручник. для загальноосвіт. навч. закл.-К.: Ґенеза, 2007.-200с.: іл..

Додаток 1.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82862. Незвичайна яблуня. А.М’ястківський «Казка про яблуню». В.Коломієць «Не лови метелика» 71 KB
  Мета: удосконалювати навички усвідомленого, виразного читання художніх творів; навчати правильно оцінювати вчинки дійових осіб; формувати вміння знаходити за допомогою вибіркового читання уривки тексту, які характеризують дійових осіб; збагачувати словниковий запас учнів...
82863. Урок-путешествие. Дорогою добра 49.5 KB
  Цель: формировать представление о добре о доброте о способах их проявления; развивать умение анализировать сравнивать делать выводы; воспитывать стремление совершать добрые поступки. Оборудование: проектор компьютер слайд-презентация звукозапись песни раздаточный материал выставка книг.
82864. Творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка 81 KB
  Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка, про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати гордість за талановитих дітей з простолюду, за їхнє бажання вчитися, служити своєму народу.
82865. О. Донченко «Лісовою стежкою» 1.14 MB
  Мета. Познайомити з оповіданням О. Донченка «Лісовою стежкою»; розвивати вміння знаходити в текстах описи, роздуми; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, характеризувати головну героїню з опорою на текст і малюнок, складати словесний портрет, удосконалювати вміння складати план і переказувати прочитане...
82866. Анализ основных направлений деятельности информационно-аналитического отдела С.Суг-Бажы Каа-Хемского района Республики Тыва 141.46 KB
  Современная обостренность проблемы связей с общественностью в местных органах власти вызвана: во-первых, общими потребностями демократизации; во-вторых, необходимостью трансформации местной власти, в сторону большей открытости, поиска новых форм коммуникативных отношений местных органов власти и граждан...
82867. ВПЛИВ ФОНУ ЖИВЛЕННЯ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ І ЯКІСТЬ ПОСІВНОГО ТОМАТУ 285.79 KB
  Стан вивченості питання впливу добрив на процеси росту рівень урожаю та показники якостітоматів. Приріст надземної маси та фотосинтетична діяльність рослин томатів залежно від добрив. В умовах зрошення де створюються оптимальні умови зволоження ґрунту для сільськогосподарських культур...
82868. Оценка эффективности информационно-аналитического обеспечения муниципального управления (на материалах Администрации г. Смоленска) 1.05 MB
  Принятие эффективных управленческих решений требует организации целесообразной системы информационно-аналитического обеспечения, объективно отражающей сложившуюся ситуацию. Информационно-аналитическое обеспечение управления предполагает связь информации с системами управления организацией и управленческим процессом в целом.
82869. ОСОБЕННОСТИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ ЖУРНАЛИСТА И СПЕЦИАЛИСТА ПО СВЯЗЯМ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ С ЦЕЛЬЮ ПРОДВИЖЕНИЯ КОСМЕТОЛОГИЧЕСКОЙ КОМПАНИИ 278.5 KB
  В данной работе мы рассматриваем взаимосвязь PR-специалистов и субъектов публичной коммуникации как взаимосвязанный и взаимообусловленный процесс распространения информации среди целевой общественности процесс селекции информации с учетом информационных запросов целевой общественности а так же на примере косметологической компании...
82870. Учет товаров в розничной торговле (на примере ООО «НиК») 646.5 KB
  Первая глава посвящена теоретическим аспектам учета движения товаров на предприятиях розничной торговли. Во второй главе рассмотрен анализ системы бухгалтерского учета движения товаров в розничном предприятии ООО НИК В третьей главе представлены рекомендации по совершенствованию учета товародвижения в ООО НиК.