10495

Сучасне формулювання Періодичного закону. Ізотопи (стабільні й радіоактивні)

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Сучасне формулювання Періодичного закону. Ізотопи стабільні й радіоактивні. Навчальна мета: познайомити учнів із сучасним формулюваням періодичного закону, показати яку інформацію несе порядковий номер і масове число, ознайомити учнів із складом ядер атомів, сф...

Украинкский

2013-03-27

44 KB

58 чел.

Тема: Сучасне формулювання Періодичного закону. Ізотопи (стабільні й радіоактивні).

Навчальна мета: познайомити учнів із сучасним формулюваням періодичного закону; показати, яку інформацію несе порядковий номер і масове число; ознайомити учнів із складом ядер атомів; сформувати уміння учнів визначати кількість протонів і нейтронів; дати уявлення про нукліди та ізотопи і розвинути уявлення про хімічний елемент.

Виховна мета: виховувати наполегливість, самостійність, працьовитість; плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки.

Розвивальна мета: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, їхні вміння користуватися прийомами логічного мислення; формувати мислення учнів.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Базові поняття й терміни: атом, молекула, порядковий номер елемента, періодичний закон, протон, нейтрон, електрон, нуклон, нуклід, ізотоп, атомна маса, масове число, нуклjнне число.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні зв’язки: фізика, історія.

Структура уроку

I. Організаційний етап                                                                                      1 хв

II. Актуалізація опорних знань                                                                        5 хв

III. Вивчення нового матеріалу                                                                       20 хв

  1.  Сучасне формулювання періодичного закону.
  2.  Відкриття ядра, протона, нейтрона.
  3.  Протонно-нейтронна теорія будови атома
  4.  Поняття про нукліди й ізотопи; стійкі та нестійкі нукліди.

IV. Закріплення знань                                                                                      10 хв

V. Підбиття підсумків уроку                                                                           2 хв

VI. Домашнє завдання                                                                                      2 хв

Хід уроку:

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

  1.  З яких частинок складаються речовини?
  2.  Що ми називаємо молекулою?
  3.  Чи має заряд атом?
  4.  Як формуююється періодичний закон?

III. Вивчення нового матеріалу

  1.  Сучасне формулювання періодичного закону.

Бесіда

1. Який фізичний зміст порядкового номеру?

Розповідь учителя

Знання фізичного змісту порядкового номера дозволяє по-новому розглянути періодичний закон і періодичну систему елементів. На основі сучасних уявлень періодичний закон формулюються так: властивості елементів, а також простих речовин і сполук, утворених ними, перебувають у періодичній залежності від величини заряду ядра атома (порядкового номера елемента).

Бесіда

У чому виявляється подібність і в чому відмінніст сучасного формулювання періодичного закону і формулювання, даного Менделєєвим 1869 року? У чому полягає причина такої відмінності?

2. Відкриття ядра, протона, нейтрона.

Розповідь учителя

Англійським фізиком Е. Резерфордом 1909 року в результаті дослідів із розсіяння α-частинок на атомах було відкрите атомне ядро, а 1920 року був відкритий протон. Нейтрон був відкритий 1932 року Дж. Чедвіком.

3. Протонно-нейтронна теорія будови атома.

Розповідь учителя

1932 рок радянські вчені Д. Д. Іваненко й Є. М. Гапон запропонували протонно-нейтронну теорію будови атома. Протони та нейтрони мають загальну назву – нуклони.

Бесіда

  1.  Відповідно до протонно-нейтронної теорії, з яких частинок складається ядро атома?
  2.  Яку інформацію дає порядковий номер елемента?
  3.  Які частинки в ядрі атома обумовлюють його заряд?
  4.  Де зосереджена основна маса атома?

Розповідь учителя

Виходячи з цього, можна дати більш повне і більш коректне визначення хімічного елемента: хімічний елемент – це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.

Загальне число протонів і нейтронів у ядрі визначає масу атома та називається нуклонним числом.

  1.  Поняття про нукліди й ізотопи; стійкі та нестійкі нукліди.

Розповідь учителя

Різні види атомів мають загальну назву – нукліди. Нукліди достатньо характеризувати будь-якими двома з трьох фундаментальних параметрів: А – масове число, Z – заряд ядра, що дорівнює числу протонів, N – число нейтронів у ядрі. Ці параметри пов’язані між собою співвідношенням:

А = Z + N.

У позначенні нуклідів порядковий номер (протонне число) пишуть ліворуч унизу від символу нукліда, а масове (нуклонне) число – ліворуч угорі.

Нукліди з однаковим Z, але різним А і N , називають ізотопами.

Завдання

Розрахувати кількість протонів і нейтронів у ядрах атомів різних нуклідів:

Приклад:      , де 16 – нуклонне число (масове число), 8 – протонне число (заряд ядра); 16 - 8 = 8 – число нейтронів у ядрі.

Бесіда

Як ви гадаєте, чи однаковими будуть фізичні та хімічні властивості ізотопів хімічного елемента?

Розповідь учителя

Звичайно ізотопи різних елементів не мають окремих назв. Єдиним винятком є Гідроген, ізотопи якого позначаються спеціальними хімічними символами і мають особисті назви:

       – протій (Р),      – дейтерій (D),      – тритій (Т).

Завдання

Визначте кількість протонів, нейтронів і електронів у ізотопів Гідрогену. У чому відмінність і в чому подібність атомів протію, дейтерію і тритію? Чи можна назвати атоми протію, дейтерію і тритію атомами одного елемента?

Розповідь учителя

Нукліди бувають стійкими та нестікими (радіоактивними). Більшість хімічних елементів зустрічаються у вигляді суміші нуклідів. Однак при визначенні атомної маси експериментальними методами використовується природна суміш ізотопів, яка складається з різних нуклідів, тому експериментальне значення атомної маси є середнє арифметичне атомних мас різних нуклідів (з урахуванням їхніх часток в природній суміші).

IV. Закріплення знань

Завдання

  1.  Масове число атома певного елемента дорівнює 181, в електронній оболонці атома міститься 73 електрон. Вказати число протонів і нейтронів у ядрі атома та назву елемента.
  2.  Природний Галій складається з нуклідів з масовими числами 69 і 71. У якому кількісному співвідношенні знаходяться між собою числа атомів цих нуклідів, якщо середня атомна маса Галію дорівнює 69,72?

V. Підбиття підсумків уроку

VI. Домашнє завдання

Вивчити § 22, § 23. Виконати вправи: 1-7.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46107. Обучение и воспитание детей с общим недоразвитие речи 32.5 KB
  Обучение и воспитание детей с общим недоразвитие речи. Предусматривает: развитие понимания речи; развитие самостоятельной речи на основе подражательной деятельности; формирование двусоставного простого предложения на основе усвоения элементарных словообразований. Логопедические занятия с безречевыми детьми проводятся небольшими подгруппами в форме игровых ситуаций что помогает постепенно формировать мотивационную основу речи. Задачи: вызвать подражательную речевую деятельность детей в форме любых звуковых проявлений; расширение объема...
46108. Предупреждение речевых нарушений. Формы и методы профилактического воздействия в системе общегосударственных мероприятий 25 KB
  Одним из важных направлений развития логопедической помощи населению является предупреждение речевых нарушений и последствий речевой патологии. Своевременное генетическое консультирование будущих родителей с целью предупреждения развития тех или иных отклонений в нервопсихическом и в частности речевом развитии ребенка. Для своевременного развития речи мать и другие лица окружающие ребенка должны постоянно общаться с ним стремясь вызвать ответную реакцию. Стимуляция формирования речевой функции имеет большое значение для развития...
46109. Анализ условий нормального речевого развития ребенка. Этапы нормального речевого онтогенеза 17.5 KB
  Речь ребенка формируется под влиянием речи взрослого и в огромной степени зависит от достаточной речевой практики от нормального окружения и от воспитания и обучения которое начинается с первых дней его жизни. Этапы становления речи детей Леонтьев. В это же время путем подражания ребенок постепенно перенимает элементы звучащей речи.Преддошкольный от 1года до 3 лет Характеристика: этап становления активной речи.
46110. Теоретические основы логопсихологии. Психологическая характеристика детей с нарушениями речи 20.5 KB
  Психологическая характеристика детей с нарушениями речи. Объект – психика лиц с патологией речи. Психологическая характеристика детей с нарушениями речи. Ранний возраст 13 года Этот возраст является сензитивным чувствительным периодом становления речи.
46111. Характеристика педагогических систем воспитания детей с речевыми нарушениями. Проблемы интеграции детей дошкольного возраста с речевыми нарушениями 23.5 KB
  Характеристика педагогических систем воспитания детей с речевыми нарушениями. Проблемы интеграции детей дошкольного возраста с речевыми нарушениями.подготовка к обучению грамоте и овладение элементами грамоты Системы логопедического и педагогического обследования детей дошкольного возраста с речевыми нарушениями В целом проводится комплексное психологопедагогическое обследование психолог педагоги логопед Цель: выявить отклонения направить ребенка в соответствующее образовательное учреждение Задачи обследования: 1....
46112. Семейное воспитание детей с нарушениями речи: содержание, формы, и стили семейного воспитания 14 KB
  Семейное воспитание детей с нарушениями речи: содержание формы и стили семейного воспитания. Семья основная на браке или кровном родстве малая группа члены которой связаны общностью быта взаимной моральной ответственностью в ней вырабатываются совокупность нормы и образцов регламентирущих взаимодействий между супругами детьми детей между собой. детоцентрическая – все интересы подчинены ребенку детей формируется высокая самооценка 3.сексуальноэротическая Специфические функции семей имеющих детей с нарушениями в развитии 1.
46113. Принципы, задачи, содержание логоритмического воспитания детей с речевой патологией 26 KB
  Принципы задачи содержание логоритмического воспитания детей с речевой патологией. Принципы ЛР. Общедидактические принципы 1. принцип наглядности Обуславливает широкое взаимодействие показателей всех внешних и внутренних анализаторов.
46114. Коррекционно-образовательное значение литературы в обучении школьников с ТНР 18.5 KB
  Развитие речи в школе Vвида – специальный вид деятельности учителя и учащихся направленных на овладение речью. Vв используется 3 основных подхода к литературному развитию учащихся школы общего назначения: психолингвистический лингводидактический методика преподавания литературы МПЛ 1 психолингвистический подход Достижение наибольшей эффективности работы по развитию речи на уровне литературы способствует применение психолингвистического подхода Психолингвистический термин Речевая деятельность система речевых действий...
46115. Предмет и задачи начального обучения математике детей с речевыми нарушениями 12.5 KB
  Предмет и задачи начального обучения математике детей с речевыми нарушениями. МПМ методика преподавания математике – наука предметом которой является обучение математике на всех уровнях обучения начиная с дошкольного учреждения и заканчивая высшей школой. объект содержание методы средства Обучение математике решает развивающие образовательные воспитательные задачи: 1 образовательные : Ученики должны получить знания умения: представления о натуральном числе и числе 0.