10499

Фенол, визначення взаємного впливу атомів у його молекулі

Конспект урока

Химия и фармакология

Навчальна мета: ознайомити учнів з будовою фенолу визначити взаємний вплив атомів у його молекулі. Розвивати вміння прогнозувати хімічні властивості органічних сполук виходячи з їхньої будови на прикладі фенолу. Ознайомити з якісною реакцією на феноли. Обладнання: пе...

Украинкский

2013-03-27

50.5 KB

35 чел.

Навчальна мета: ознайомити учнів з будовою фенолу, визначити взаємний вплив атомів у його молекулі. Розвивати вміння прогнозувати хімічні властивості органічних сполук, виходячи з їхньої будови, на прикладі фенолу. Ознайомити з якісною реакцією на феноли.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Мендєлєєва; хімічний посуд: хімічна склянка, набір пробірок, скляна паличка; реактиви: розчин фенолу, бромна вода, розчин ферум (ІІІ) хлориду.

Базові поняття: одноатомні та двоатомні спирти, ароматичні вуглеводні.

Тип уроку: комбінований (урок вивчення нового матеріалу)

 

Структура уроку

І.   Організаційний етап

ІІ.  Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Поняття про феноли

2. Номенклатура фенолів

3. Добування фенолу

4. Фізичні властивості фенолу

5. Будова та хімічні властивості фенолу

6. Застосування фенолу

V.   Узагальнення і систематизація знань учнів

VI.  Домашнє завдання

VII. Підбиття підсумків

Хід уроку

І.   Організаційний етап

ІІ.  Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда (фронтальне опитування):

1. Які сполуки називають спиртами? Навести приклади.

2. Чим визначаються властивості спиртів?

3. За якими ознаками можна класифікувати спирти?

4. Як класифікують спирти за типом атома Карбону, до якого приєднана гідроксильна група?

5. Як класифікують спирти за кількістю гідроксильних груп у їхньому складі?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Феноли  - органічні сполуки, в молекулах яких гідроксильні групи безпосередньо зв’язані з бензольним ядром. Наведемо приклади таких сполук:

Феноли, як і спирти, можна класифікувати за кількістю гідроксильних груп. Феноли з однією гідроксильною групою називають одноатомними, з двома –двоатомними, з трьома –триатомними. Наприклад:

При побудові номенклатури фенолів прийнято позначати атоми вуглецю у бензольному ядрі цифрами від 1 до 6, починаючи з атома вуглецю, зв’язаного з гідроксильною групою. Наприклад:

Добування фенолів

1. Виділяють з кам’яновугільної смоли

2. Гідроліз галогенопохідних фенолу

3. Кумольний спосіб

Фізичні властивості

Фенол –безбарвна кристалічна речовина з характерним запахом, яка при тривалому зберіганні набуває рожевого кольору. Це погано розчинна у воді речовина. Фенол плавиться при 43°С, а кипить при 182ºС. Має сильні антисептичні властивості.

Будова та хімічні властивості фенолів

Основна ознака хімічної будови фенолів, що відрізняє їх від спиртів, полягає в тому, що ОН –група безпосередньо зв’язана з бензольним ядром. Це дає змогу припустити деяку подібність у хімічних властивостях спиртів та фенолів. Проте насправді це не так. Це можна пояснити таким чином: π-електрони бензольного ядра частково залучають до своєї сфери неподілені електронні пари атома кисню гідроксильної групи, внаслідок чого зменшується електронна густина біля атома кисню. Це, у свою чергу, викликає додаткове зміщення електронної густини зв’язку О←Н, у результаті чого водень набуває кислотних властивостей, стає рухливим і реаційноздатним. Це спричиняє до часткового відщеплення атомів гідрогену. Звідси можна зробити висновок, що фенол проявляє властивості слабкової кислоти:

Він легко взаємодіє з металічним натрієм і калієм, з їдкими лугами, утворюючи солі –феноляти (нарприклад, фенолят натрію С6Н5ОNa):

Вплив атомів у молекулі взаємний. Гідроксильна група впливає на бензольне ядро, внаслідок чого атоми Гідрогену у орто- та пара-положеннях стають більш рухливими і легко заміщуються іншими атомами чи радикалами. Так, фенол без нагрівання і без каталізаторів взаємодіє з бромною водою і нітратною кислотою, утворюючи відразу три заміщені похідні (слід нагадати, що бензол взаємодіяв з цими речовинами при нагріванні та у присутності каталізаторів):

 

Фенол легко взаємодіє зі спиртами з утворенням естерів:

Якісною реакцією є взаємодія фенолів з розчином ферум (ІІІ) хлориду, при цьому утворюється комплексна сполука темно-синього кольору.

Демонстрація досліду. У пробірку наливаємо розчин фенолу і додаємо до нього кілька крапель розчину ферум (ІІІ) хлориду. Спостерігається поява темно-фіолетового забарвлення:

Фенол –сильний антисептик,


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84012. Теоретическое наследие Ф. и Л. Гилбрет 24.28 KB
  Солидный вклад в научную теорию управления внесли супруги Фрэнк и ЛилианГилбрет которые в 20е гг. нашего столетия были активными сторонниками научного управления. Это оказало большое влияние на развитие школы научного управления. концентрация производства и монополизация капитала привели к сосредоточению на крупных и мелких предприятиях работников различных специальностей что вызвало необходимость установления функционального кадрового управления.
84013. Развитие теории управления в работах основных представителей классической (административной) школы менеджмента 24.31 KB
  Разновидностью классической школы управления является административная школа. Он разделил весь процесс управления на пять основных функций которые мы до сих пор применяем в управлении организацией: планирование организация подбор и расстановка кадров руководство мотивация и контроль.Файоля в 20е годы было сформулировано понятие организационной структуры фирмы элементы которой представляют систему взаимосвязей серию непрерывных взаимосвязанных действий функций управления.
84014. Теоретические воззрения А. Файоля 19.8 KB
  Он разделил весь процесс управления на пять основных функций которые мы до сих пор применяем в управлении организацией: планирование организация подбор и расстановка кадров руководство мотивация и контроль.Файоля в 20е годы было сформулировано понятие организационной структуры фирмы элементы которой представляют систему взаимосвязей серию непрерывных взаимосвязанных действий функций управления.Файолем принципы управления следует признать самостоятельным результатом науки управления администрирования отсюда и название ...
84015. Характеристика принципов управления А.Файоля 23.1 KB
  Единство действий группа работников должна работать только по единому плану направленному на достижение одной цели. Подчинённость интересов интересы работника или группы работников не должны ставиться выше интересов организации. Вознаграждение наличие справедливых методов стимулирования работников. Корпоративный дух сплочённость работников единство силы.
84016. Вклад Г. Эмерсона в развитие идеологии управления 21.75 KB
  Двенадцать принципов производительности труда главный его труд. Его принципы так определены верны и незыблемы что могут быть приняты за мерило. Успешность этих предприятий определяется и измеряется степенью отклонения их организации от двенадцати принципов производительности . FincilTimes Двенадцать принципов производительности: Первый принцип точно поставленные идеалы или цели Второй принцип здравый смысл Третий принцип компетентная консультация Четвертый принцип дисциплина Пятый принцип справедливое отношение к...
84017. Школа человеческих отношений и развитие теории менеджмента 20.55 KB
  В основу школы человеческих отношений положены достижения психологии и социологии. Таким образом школа человеческих отношений поведенческих наук пыталась всесторонне проанализировать проблему человеческих отношений в процессе труда и устранить конфликт между наемным трудом и капиталом создав предпосылки к кооперации и сотрудничеству между ними.
84018. Особенности теоретических взглядов представителей поведенческой школы менеджмента 25.01 KB
  Мэйо результаты труда. Изучая влияние различных факторов условия и организацию труда заработную плату межличностные отношения и стиль руководства на производительность труда Э. Идея состоит в том что простое проявление внимания к людям оказывает очень большое влияние на производительность труда.Мэйо хотсорнский эффект свидетельствует о том что производительность труда и качество продукции зависят не столько от условий труда сколько от социальных и психологических факторов.
84019. Билеты по философии 329 KB
  Философия как общая методология. Метафизика и диалектика в истории философии. Зарождение и развитие философии и ее исторические типы. Особенности философского знания. Философское мировоззрение и его основные проблемы. Материализм и идеализм как основные направления в философии...
84020. Хоторнский эксперимент 22.3 KB
  Мейо Уорнер Фриц Ротлисбергер Вильям Диксон и другие исследовали влияние объективных факторов освещение оплата перерывы на производительность труда в пригороде Чикаго Хотторне Hwthorne. На первой стадии эксперимента учёные обнаружили что улучшение условий освещения резко увеличивает производительность труда но и ухудшение условий освещения также привело к улучшению производительности труда На второй стадии исследования учёные обнаружили что с течением времени производительность возвращалась на прежний уровень причём начинали...