10500

Ферум: будова атома, поширення в природі. фізичні та хімічні властивості. взаємодія з киснем, сіркою

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема уроку: Ферум: будова атома поширення в природі. фізичні та хімічні властивості. взаємодія з киснем сіркою. Вид заняття: комбінований урок урок повторення і засвоєння нових знань на якому активізування чуттєвого досвіду учнів закріплення знань умінь та навичок пр

Украинкский

2013-03-27

49.5 KB

29 чел.

Тема уроку: Ферум:будова атома, поширення в природі. фізичні та хімічні властивості. взаємодія з киснем, сіркою.

Вид заняття: комбінований урок( урок повторення і засвоєння нових знань, на якому активізування чуттєвого досвіду учнів, закріплення знань, умінь та навичок проводиться з використанням активних методів навчання: індукції та дедукції, демонстраційних експериментів, лабораторних дослідів, наочних схем).

Цілі уроку:

  1.  навчальні:
    •  сформувати поняття про будову атома Феруму, хімічні та фізичні властивості;
    •  з’ясувати поширення Феруму в природі, його значення у живій природі.

  1.  розвивальні:
    •  забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, вміння спостерігати і пояснювати хімічні та фізичні явища;
    •  вдосконалювати уміння та навички роботи з хімічними речовинами та лабораторним обладнанням.

  1.  виховні:
    •  виховувати любов до природи, до свого організму;
    •  плекати в учнів інтерес до вивчення хімії як цікавої теоретичної, експериментальної і прикладної науки;

Міжпредметні зв’язки: з такими науками як фізика, біологія, географія.

Навчально-методичне забезпечення заняття:

обладнання:

на демонстраційному столі: газовий пальник, пробірки, пробіркотримач, розчини ферум хлорид(ІII)  , купрум (II) сульфат, залізна дротина;

Структура уроку

I. Організаційний етап………………………………………………..2 хв.

II. Мотивування навчальної діяльності……………………………..3 хв.

III. Актуалізація опорних знань……………………………………..7 хв.

IV. Пояснення нового матеріалу………………..…………….……20 хв.

V. Закріплення нового матеріалу……………………..……………..8 хв.

VI. Домашнє завдання………………………………………………..2 хв.

VII. Підсумки уроку…………………………………………………..3 хв.

Хід уроку

I. Організаційний етап:

  1.  привітання з учнями;
    1.  виявлення відсутніх;
    2.  перевірка виконання домашнього завдання ;

II. Мотивування навчальної діяльності (повідомлення теми, мети та завдань уроку).

III. Актуалізація опорних знань.

Які ви знаєте модифікації Оксисену?

Що є продуктом взаємодії Оксисену з металами?

Значення кисню в природі?

IV. Пояснення нового матеріалу.

 Проста речовина, яка складається з елемента Феруму, називається залізо.

Походження назв деяких елементів не зовсім виразне. Прикладом такої нечіткості можна вважати слово «залізо». Латинська назва цього елемента – «Ферум» є більш-менш зрозумілою. Більшість вчених вважають, що це слово походить від іншого латинського слова «фірмус» (міцний). А ось єдиної думки щодо походження слова «залізо» поки що не існує.

Деякі історики вважають, що назва металу «залізо» прийшла із санскрипту. Санскритське слово «жель» означає «блищати».Однак існує й інше припущення, згідно з яким залізо – це виключно словянське слово. Походить воно від слів «різати», «зарізати». Підтвердженням є Українська назва «залізо» є однокореневим із словом «лезо». Яка з цих двох гіпотез про назву заліза є правильною – блискуча чи ріжуча – невідомо. Може цю загадку розв’яже хто небудь із вас?

На дошці таблиця у вигляді паспорта.

Паспорт

Хімічний знак: Fe

Відносна атомна маса: 55,847

Порядковий номер: 26

  1.  Поширення в природі.

За поширенням у природі Ферум посідає четверте місце серед елементів. Ферум входить до складу багатьох гірських порід. Важливими залізними рудами є:

магнітний залізняк – Fe3O4

червоний залізняк – Fe2O3

бурий залізняк – Fe2O3 ·H2O, 2Fe2O3 ·3H2O.

Шпатовий залізняк - FeCO3

Найбагатшим родовищем в Україні є Криворізький залізорудний басейн.

Вміст Феруму у земній корі – 4,65% (обєм). В організмі людини (70 кг) – 5г Феруму.

Сполуки Феруму мабть велике значення у житті організмів. Ферум входить до складу найголовнішого білка крові, червонного пігменту – гемоглобіну, який переносить кисень від органів дихання до різних тканин.

  1.  Фізичні властивості

За звичайних умов чисте залізо – це сріблясто білий блискучий метал, воно досить мяке і пластичнее, легко кується. Густина його становить 7,87 г/см3, температура плавлення 1535 ºС. Має магнітні властивості. Використовують в основному не чисте залізо, а його сплави – чавун і сталь.

  1.  Хімічні властивості

Залізо належить до середньої хімічної активності.

Взаємодія з киснем:

3Fe + 2O2 =  Fe3O4

4Fe + 3O2 = Fe2O3 (у вологому повітрі)

Взаємодія з сіркою:

Fe + S = FeS

Інші характерні реакції

2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3

3Fe + C = Fe3C

Fe + H2O = FeO + H2 

Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2 

 Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu 

Дослід №1 Відновлення міді залізом

 Залізну дротину занурюєм в розчин сульфату купруму. Що відбувається з дротиною?

V. Закріплення нового матеріалу

1. Де знаходиться Ферум у періодичній системі?

 2. Фізичні властивості Феруму?

3. Зчим взаємодіє Ферум?

4. Звідки походить назва «залізо»? «ферум»?

VI. Домашнє завдання

1.Дописати рівняння реакцій.

2. Параграф 37 «Ферум». С.142, №230.

VII. Підсумки уроку

Оцінювання роботи учнів на уроці.

Задача №1. Обчислити масову частку Феруму в ферум(II) сульфаті FeSO4.

Задача №2. Обчислити масові частки елементів у ферум(III) хлориді FeCl3.

Задача №3. Яка маса Феруму міститься в оксиді Феруму Fe3O4 масою 1 кг ?, якщо масова частка цього елемента у сполуці становить 72,4 %.

Задача №1. Обчислити масову частку Феруму в ферум(II) сульфаті FeSO4.

Задача №2. Обчислити масові частки елементів у ферум(III) хлориді FeCl3.

Задача №3. Яка маса Феруму міститься в оксиді Феруму Fe3O4 масою 1 кг ?,

якщо масова частка цього елемента у сполуці становить 72,4 %.

Задача №1. Обчислити масову частку Феруму в ферум(II) сульфаті FeSO4.

Задача №2. Обчислити масові частки елементів у ферум(III) хлориді FeCl3.

Задача №3. Яка маса Феруму міститься в оксиді Феруму Fe3O4 масою 1 кг ?,

якщо масова частка цього елемента у сполуці становить 72,4 %.

Задача №1. Обчислити масову частку Феруму в ферум(II) сульфаті FeSO4.

Задача №2. Обчислити масові частки елементів у ферум(III) хлориді FeCl3.

Задача №3. Яка маса Феруму міститься в оксиді Феруму Fe3O4 масою 1 кг ?, якщо масова частка цього елемента у сполуці становить 72,4 %.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48140. Числове програмне управління і класифікація верстатів з ЧПУ 16.41 MB
  Етапи підготовки процесу обробки деталі на верстаті з ЧПУ: І бюро програмного управління ІІ цех; а збирання вихідної інформації креслення деталі дані про інструмент технологічні дані по режимах обробки б розрахунок програми в табличний запис програми г перфорація програми на перфораторі д перфострічка е ПЧПУ верстатом ж шафа електроавтоматики з верстат и заготовка к оброблена деталь. На підставі...
48141. ПАТОФИЗИОЛОГИЯ 506 KB
  Для каждой болезни характерны определенное типичное для нее течение во времени определенные изменения дыхания кро вообращения температуры тела изменения периферической крови и т. недостаточное насыщение крови кислородом. без пульса состояние гипоксии сочетающееся с повышением напряжения углекислоты в крови и тканях. Гипоксия при патологических процессах нарушающих снабжение тканей кислородом при нормальном содержании его в окружающей среде или утилизации кислорода...
48142. Політична економія. Тексти лекцій 746.5 KB
  Товарна форма організації суспільного виробництва. Капітал: процес виробництва і нагромадження. Витрати виробництва і прибуток. Галузеві особливості виробництва і функціонування капіталу.
48143. Студент і викладач вищого навчального закладу 117 KB
  Розгорнулися наукові дослідження психічного розвитку дорослої людини і можливостей її навчання. Нині проблеми розвитку навчання і виховання зрілої людини на всіх етапах її життєвого шляху досліджуються андрагогікою і педагогічною антропологією наукові основи якої закладено К. Для викладача вищої школи важливо добре знати психологічні особливості навчання і виховання студента особливості розвитку і типологію його особистості. Типи студентської молоді можна аналізувати за різними чинниками: у зв´язку з обраною професією залежно від форми...
48145. День святого Валентина. План-конспект 33 KB
  Хід позакласного заходу: I Етап Pr: Der boys nd girls you know tht tody is not usul dy tody is specil nd wonderful dy for people who love ech other Who cn tell me how we cll this dy P: учні відповідають на запитання. II Етап Pr: I hope tht it will be interesting for you to listen to the legend tht tells why this dy is clled St. Vlentine’s Dy Pr: The old legend tells tht in the third century the priest who’s nme ws Vlentin hving broken the Emperor’s order tht did not llow to mrry...
48146. Литературоведение как наука. Методология литературоведения 107.5 KB
  Психоанализ в литературоведении и примеры психоаналитической интерпретации литературного произведения. Принципы анализа интерпретации и описания текста художественного произведения. Анализ литературного произведения. Художественный образ и целостность литературного произведения.
48147. ВІДНОСИНИ ВЛАСНОСТІ 52 KB
  Структура власності. Еволюція форм власності Список використаних джерел: Основи економічної теорії: Підручник За ред. Із цього виходить що процес відчуженняпривласнення лежить в основі відносин власності.
48148. ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА 81.5 KB
  Товарна форма організації суспільного виробництва 3. Проста і розвинена форми товарного виробництва. Натуральне виробництво і його місце в історичному розвитку суспільства Натуральне виробництво це тип господарства в якому виробництво спрямовано безпосередньо на задоволення особистих потреб і потреб виробництва.