10501

Фізичні і хімічні властивості етилену і ацетилену. Одержання етилену і ацетилену

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема:Фізичні і хімічні властивості етилену і ацетилену. Одержання етилену і ацетилену. Навчальна мета: ознайомити учнів з фізичними і хімічними властивостями ненасичених вуглеводнів розкрити механізм реакції приєднання показати що реакції цього типу є характерними...

Украинкский

2013-03-27

81 KB

104 чел.

Тема:Фізичні і хімічні  властивості етилену і ацетилену. Одержання етилену і ацетилену.

Навчальна мета: ознайомити учнів з фізичними і хімічними властивостями ненасичених вуглеводнів, розкрити механізм реакції приєднання, показати, що реакції цього типу є характерними для ненасичених вуглеводнів, розглянути якісну реакцію на ці вуглеводні, удосконалити вміння складати рівняння хімічних реакцій за участю органічних речовин на прикладі етилену і ацетилену.

Виховна мета: виховувати товариські взаємостосунки, формувати вміння прийти на допомогу товаришу.

Розвивальна мета: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, розвивати вміння спостерігати, пояснювати і робити логічні висновки про хімічні явища.

Тип уроку: комбінований

Засоби наочності: Таблиця «Хімічні властивості ненасичених вуглеводнів», розчин калій перманганату, кальцій карбід, прилад для добування ацетилену. Форми роботи: демонстрація, лекція з елементами бесіди, робота в парах, індивідуальна робота.

Хід уроку

1.Організаційний етап: : перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутніх.

2.Перевірка домашнього завдання: хімічний диктант на два варіанти (додаток 1).

3.Мотивація навчальної діяльності: цей урок допоможе вам встановити взаємозв'язки між будовою і властивостями, хімічними властивостями та застосуванням речовин, способами добування і будовою.

4.Актуалізація опорних знань: бесіда:

1.Які вуглеводні називаються ненасиченими?

2.Який тип гібридизації характерний для алкенів, алкінів?

3.Наведіть загальну формулу алкенів, алкінів?

4.Чим за складом і будовою відрізняються алкени від алкінів?

5.Які види ізомерії є характерними для ненасичених вуглеводнів?

6.Яка різниця у номенклатурі алканів, алкенів та алкінів?

7.Які речовини належать до одного гомологічного ряду?

5.Вивчення нового матеріалу:

1.Фізичні властивості ненасичених вуглеводнів.

2.Хімічні властивості ненасичених вуглеводнів:

1.горіння ненасичених вуглеводнів.

2.реакції окиснення (взаємодія з калій перманганатом),

3.реакції приєднання:

а) водню,

б) галогенів,

в) галогеноводнів (правило Марковникова),

г) води.

4.реакція полімеризації

5.реакція тримеризації.

3.Одержання етилену і ацетилену.

1.Фізичні властивості – алкенів: за звичайних умов – гази, – рідини, починаючи з – тверді речовини, нерозчинні у воді, але добре розчинні в органічних розчинниках, температури плавлення і кипіння збільшуються із зростанням молекулярної маси. Етилен – газ без кольору і запаху, легший за повітря, малорозчинний у воді. Алкінів: температури кипіння алкінів вищі, ніж у відповідних алкенів, за звичайних умов – гази, – рідини, починаючи з – тверді речовини, температури плавлення і кипіння збільшуються із зростанням молекулярної маси. Ацетилен – газ без кольору і запаху, легший за повітря, малорозчинний у воді.

2.Хімічні властивості ненасичених вуглеводнів.

1.Горіння ненасичених вуглеводнів.

Ненасичені вуглеводні згорають з утворенням вуглекислого газу і води:

2.Окиснення ненасичених вуглеводнів: (демонстрування – невеликий шматочок кальцій карбіду поміщаємо у пробірку, додаємо води, отвір пробірки закривають пробкою з газовідвідною трубкою, другий кінець якої опускаємо у пробірку з розчином калій перманганату, спостерігаємо знебарвлення розчину).

алкенів – з утворенням етиленгліколю:

алкінів – з утворенням оксалатної кислоти :

Знебарвлення розчину калій перманганату є якісною реакцією на ненасичені вуглеводні.

3. Реакції приєднання

а) водню:

б) галогенів:

Знебарвлення бромної води є якісною реакцією на ненасичені вуглеводні.

в) галогеноводнів – відбувається за правилом Марковникова –при приєднанні молекул галогеноводнів до алкенів та алкінів, атом Гідрогену приєднується до більш гідгогенізованого атома Карбону.

г) води:

до алкенів – з утворенням спиртів:

до алкінів – з утворенням альдегідів (реакція Кучерова):

4.Реакція полімеризації характерна для етилену, з утворенням поліетилену:

5.Реакція тримеризації характерна для ацетилену, з утворенням бензену(реакція Зелінського):

 

3.У промисловості ненасичені вуглеводні добувають:

а) переробка нафтопродуктів,

б) дегідрування:

Добування ненасичених вуглеводнів у лабораторії:

а) відщеплення галогеноводню від галагенопохідних вуглеводнів під дією спиртового розчину лугу:

б) дегідратація спиртів під дією сульфатної кислоти при нагріванні:

Відщеплення галогеноводню і води  в даних реакціях відбувається за правилом Зайцева – відщеплення атома Гідрогену в реакціях дегідрогалогенування і дегідратації відбувається переважно від найменш гідрогенізованого атома Карбону (тобто зв'язаного з найменшим числом атомів Гідрогену).

в) крекінг алканів

г) піроліз метану

д) гідроліз карбіду кальцію

6.Узагальнення і систематизація знань: 

Для закріплення отриманих знань розв’яжемо завдання:

1.Робота в парах над тестами: кожна парта отримує тестові завдання, але розв’язує тільки ті завдання, які відмічені, таким чином при відповіді всі учні бачать завдання, і можуть слідкувати за правильністю розв’язання (додаток 2).

2.Здійснити  перетворення:

1)

2)

Давайте підсумуємо, що ми сьогодні вивчили, які хімічні властивості характерні для ненасичених вуглеводнів?

7.Домашнє завдання:

§31, домашнє завдання (1,2) у робочому зошиті, стор.37-38.

8.Підведення підсумків виставлення оцінок учням.

Додаток 1.

Хімічний диктант

а)Варіант 1

Прізвище_______________________

1.Алкіни – _________________ вуглеводні з ___________________ хімічним зв’язком.

2.Перший представник __________________ ряду алкінів – _______________.

3.Загальна формула етенових _______________ –  ___________________.

4.Подвійний ______________ в етенових вуглеводнів – це _______ і _______ зв’язок.

5.Назви _______________ вуглеводнів походять від відповідних ___________ вуглеводнів зміною суфікса ______ на суфікс -ен.

6.Реакція відщеплення водню називається ____________________.

7.Органічна _____________ – це наука про сполуки _________________ та їх ______________.

8.Молекулярна, структурна та електронна формула етену:

а) ______________  б) _______________   в) ________________.

9.Відносна молекулярна маса етину – ______________.

10.Складіть молекулярну формулу алкіну, що містить 16 атомів Карбону.

11.Вивчення органічної хімії має значення:

а) ______________  б) _______________   в) ________________.

б)Варіант 2

Прізвище_______________________

1.Найпоширенішим представником алкенів є ___________________.

2.Молекула етину має ________________ будову. Атоми Карбону сполучені _________ й ________ зв’язками.

3.Загальна формула етилових ___________________ – ____________.

4.Назви ______________ походять від назви відповідних ________________ зміною суфікса _______ на -ин, -ін.

5.Реакція приєднання водню називається ________________.

6.Відносна густина етену за воднем ________.

7.Вуглеводні – сполуки, що складаються з атомів __________________ і _________________.

8.Молекулярна, структурна та електронна формула етину:

а) ______________  б) _______________   в) ________________.

9.Відносна молекулярна маса етену – ____________.

10. Складіть молекулярну формулу алкену, що містить 14 атомів Карбону.

11.Значення органічної хімії поглиблює уяву людини про:  

а) ______________  б) _______________   в) ________________.

Додаток 2.

Тести «Властивості алкенів, алкінів»

1.До алкенів належать вуглеводні з: 

а) одним подвійним зв'язком;           б) двома подвійними зв'язками;

в) потрійним зв’язком.

2.Визначте реакцію гідрування етину: 

а) ;

б) ;

в) .

3.При бромуванні алкінів бромна вода: 

а) посилює своє забарвлення;            б) знебарвлюється;

в) ніякі зміни не відбуваються.

4.Реакція гідратації етину в присутності солей Меркурію (ІІ) називають:

а) реакцією В’юрца;      б) реакцією Кучерова;        в) реакцією Зініна.

5. У результаті повного гідрування алкінів утворюються: 

а) циклоалкани;             б) алкани;               в) альдегіди.

6. Реакція виражає приєднання: 

а) хлору;               б) водню;              в) гідроген хлориду.

7. З якими простими речовинами взаємодіють етенові та етинові вуглеводні: 

а) сіркою, залізом, воднем;                б) воднем, киснем, бромом;

в) фосфором, цинком, киснем.

8. Реакція  виражає: 

а) полімеризацію етину;                    б) тримеризацію етину;

в) поліконденсацію етину.

9. Вкажіть реакцію приєднання: 

а) ;

б) ;

в) .

10. Для етену характерні реакції: 

а) заміщення, обміну, полімеризації;        б) заміщення, окиснення, горіння;

в) приєднання, окиснення, полімеризації.

11. Хімічні властивості ебенових вуглеводнів визначаються наявністю зв’язку: 

а) потрійного;             б)подвійного;              в) одинарного.

12. Яка з реакцій належить до реакції полімеризації: 

а) ;

б) ;

в) .

13. Реакція  належить до типу: 

а) приєднання;           б) розкладу;              в) заміщення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76022. НИКТО НЕ ЗАБЫТ, НИЧТО НЕ ЗАБЫТО... ВЕЧЕР ПАМЯТИ, ПОСВЯЩЁННЫЙ 66-Й ГОДОВЩИНЕ ВЕЛИКОЙ ПОБЕДЫ 49 KB
  22 июня 1941 года, нарушив мирную жизнь людей, внезапно, без объявления войны, фашистская Германия напала на нашу страну. В тихое, мирное воскресное утро, когда еще люди спали, началась война. (В записи звучит песня «Священная война».)
76023. МЫ БУДЕМ ПОМНИТЬ ВАШИ ИМЕНА... ЛИТЕРАТУРНО – МУЗЫКАЛЬНАЯ КОМПОЗИЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ ДНЮ ОСВОБОЖДЕНИЯ ОДЕССЫ И ДНЮ ПОБЕДЫ 79 KB
  Вставай страна огромная Пусть ярость благородная Вставай на смертный бой Вскипает как волна С фашистской силой темною Идет война народная С проклятою ордой Священная война Одесса была одним из первых городов преградившим на длительное время путь врагу.
76024. Побратимські стосунки між угорським містечком та прикарпатським селом 626.5 KB
  Курс України на плідну й довготривалу співпрацю з багатьма країнами, її інтеграція в європейський освітній простір, міжнародний обмін інформацією в різних галузях знань, реальна можливість навчання, проходження практики, стажування та робота в зарубіжних...
76025. Подарунок від душі. Урок з курсу християнської етики в українській культурі 165 KB
  Мета: Ознайомити учнів: з походженням слова подарунок з фразеологічним висловам пов′язаним з почуттями від подарунка; Вчити: милосердю на прикладі життя святого Миколая та мудреців; піклуватися один про одного дарувати і приймати подарунки від інших.
76026. Виготовлення штучних квітів із паперу і цукерок 206 KB
  Мета: розширити уявлення дітей про різноманіття квітів, красу природи навесні; навчити виготовляти квіти із підручних матеріалів, створювати квіткові композиції; виховувати естетичний смак, любов до природи.
76027. Різноманітність хвойних дерев. Виготовлення поробки з природного матеріалу - шишок 2.24 MB
  А де ростуть шишки Звичайно на хвойних деревах Розповідь про хвойні дерева та шишки Хвойними називаються вічнозелені дерева з листям перетвореним на голки. Саме шишки і є жіночими квітками їх наукова назва – мегастробіли а Чоловічі квіти на сосні чоловічих мікростробіли.
76028. Подорож у світ Грецької міфології 43.5 KB
  Мета: узагальнити знання учнів про Грецію: географічне положення, природно-кліматичні умови, заняття населення, суспільний устрій через міфи; допомогти учням усвідомити необхідність вивчення грецьких міфів-золотого фонду світової культури; сприяти розвитку інтелектуальних здібностей...
76029. ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ «ДОЯКОРУПО» 64.5 KB
  Хто її населяє мешканці країни – словники довідники енциклопедії Ви уже стикались у своєму шкільному житті з важкими питаннями : як правильно написати слово вимовити його що означає те чи інше слово як перекласти слово на іншу мову. Які книжки допомогли вам у цьому словники...
76030. Інтегрований урок-змагання «Найрозумніший, найпрудкіший, найсильніший, найвеселіший» 139.5 KB
  Зінтегровано підсумкові теми з предметів: українська мова, математика, Я і Україна. Підсумковий урок - змагання проходить як підсумок знань з усіх предметів, набутих за час навчання у першому класі. Доцільно проводити його останнім уроком навчального року.