10502

Фізичні і хімічні явища. Хімічні реакції

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Фізичні і хімічні явища. Хімічні реакції. Навчальна мета: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища їх відмінності, розглянути зовнішні ефекти що супроводжують хімічні реакції визначити умови виникнення та перебігу хімічних реакцій, розкрити значення хім

Украинкский

2013-03-27

74 KB

68 чел.

Тема: Фізичні і хімічні явища. Хімічні реакції.

Навчальна мета: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища, їх відмінності; розглянути зовнішні ефекти, що супроводжують хімічні реакції, визначити умови виникнення та перебігу хімічних реакцій; розкрити значення хімічних реакцій у житті людини.

Виховна мета: виховувати в учнів самостійність, вміння виконувати поставлені перед ними завдання, формувати інформаційну і комунікативну компетентності.

Розвивальна мета: розвивати навики спостерігати, робити логічні висновки, сприяти розумовому розвитку учнів, розвивати інтерес до вивчення предмета, розвивати асоціативне, образне, творче мислення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні поняття теми: речовина, фізичні та хімічні явища, ознаки хімічної реакції, умови виникнення та перебігу реакції, вихідні речовини (реагенти) та продукти реакції, фізичні та хімічні властивості.

Методи роботи: пояснювально-ілюстративні: розповідь і демонстрації;  наочні: лабораторні досліди; частково-пошукові; дослідницькі; інтерактивні.

Засоби наочності: парафінова свічка, індикатори, стрічка магнію, цукор, кристалічна сода, розчини купрум(ІІ) сульфату, лугу, соди, сульфатної кислоти, хлоридної кислоти, кальцій хлориду, натрій сульфіт (крист.), малахіт.

Структура уроку

1. Організаційний етап (1хв).

2. Перевірка домашнього завдання (2хв).

3. Актуалізація опорних знань (4хв).

4. Вивчення нового матеріалу (25хв).

А) Фізичні та хімічні явища.

Б) Ознаки хімічних реакцій.

В) Умови перебігу хімічних реакцій.

5. Узагальнення і систематизація знань (10хв).

6. Домашнє завдання (1хв).

7. Підведення підсумків (3хв).

Хід уроку

1. Організаційний етап: перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутність.

2. Перевірка домашнього завдання.

Проводиться обговорення виконаних письмових завдань.

3. Актуалізація опорних знань: (бесіда)

—   Що вивчає хімія?

Взаємоперетворення речовин — це явища, які з ними відбуваються, це прояви їх хімічної сутності. Учитель цитує висловлювання про властивості речовин Еразма Дарвіна (діда Чарльза Дарвіна):

Хімічний склад змінити свій

Повинно все у вічному двобої.

Усе живе, щоб вмерти незабаром,

Вмирає, щоб ожити знову.

Речовина безсмертна вміє

Шалених бур перемагати порив.

Не гине в них, росте і зріє.

Відбір речовинам веде життя:

їх форму інколи лише змінивши,

Усе шкідливе викидає, як сміття,

А чисте перетворить і засвоїть. Учитель називає тему уроку й просить учнів сформулювати питання, що цікавлять їх за темою уроку, які записуються на дошці.

4. Вивчення нового матеріалу.

1.    Фізичні та хімічні явища.

Розповідь учителя з демонстраціями дослідів

(Учням пропонується робити записи або скласти «карту пам'яті».)

У навколишньому світі постійно відбуваються зміни. Зміна пір року, рух води в річці, ріст рослин, кипіння води в чайнику — усе це приклади процесів, що відбуваються навколо нас. Ці процеси називають явищами. Залежно від того, до якої сфери життя належать явища, їх можна поділити на політичні, соціальні, геологічні, біологічні, а також фізичні й хімічні. Ми будемо розглядати тільки фізичні та хімічні явища.

Демонстрація. Із парафінової свічки за допомогою скальпеля (або ножа) зрізаємо декілька шматочків. Парафін кладемо в порцелянову ложку або чашку й нагріваємо. Після розплавлення виливаємо рідкий парафін у стакан з холодною водою. Після застигання демонструємо новий шматочок парафіну учням.

Які зміни відбулися з парафіном?

Чи відбулося утворення нової речовини?

Таке явище належить до фізичних. Під час таких явищ змінюється форма предмета або агрегатний стан речовини, але не змінюється її склад.

Явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу, називають фізичними.

Кипіння води, поява крапель води або льоду в холодильнику, замерзання річок, відливання виробів із розплавленого металу, проходження електричного струму в провідниках, подрібнення речовин — усе це приклади фізичних явищ.

Унаслідок перебігу фізичних явищ молекули речовин не змінюються, отже, не змінюються і властивості речовин.

Демонстрація. Запалюємо парафінову свічку. Над полум'ям потримаємо холодну скляну пластинку, на якій конденсується водяна пара. Пояснюємо, що газ, який утворюється, є вуглекислим.

Які зміни відбуваються з парафіном?

Чи відбулося утворення нових речовин? Такий процес належить до хімічних.

Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними.

Горіння деревини, поява іржі на поверхні залізних виробів, прокисання молока, пригорання їжі на сковорідці — усе це приклади хімічних явищ.

Часто замість слів «хімічне явище» кажуть хімічний процес або хімічна реакція. Про речовини, що вступають у хімічну реакцію, говорять, що вони реагують або взаємодіють між собою. Ці речовини називають реагентами, або вихідними речовинами, а нові речовини, що утворюються в результаті реакції,— продуктами реакції.

Суть хімічних реакцій передають їх стислі записи. Наприклад, при горінні парафіну, що відбувається за участю кисню з повітря, утворюються вуглекислий газ і вода:

парафін + кисень       —>        вода + вуглекислий газ

реагенти -» продукти реакції

(вихідні речовини) (кінцеві речовини)

У процесі перебігу хімічних явищ частинки однієї речовини перетворюються на частинки іншої, з однієї речовини утворюється інша речовина з іншими властивостями.

Як же це відбувається? Під час зіткнення молекули різних речовин можуть обмінюватися своїми атомами, можуть сполучатися в одну велику молекулу, а великі молекули можуть розпадатися на декілька маленьких. Іонні речовини можуть обмінюватися своїми йонами. Суть усіх хімічних процесів полягає в перегруповуванні атомів, які входять до складу різних речовин. Наприклад, коли горить вугілля, то атоми, з яких воно складається, об'єднуються з атоми ми молекул кисню в одну молекулу нової речовини — вуглекислого газу.

Слід звернути увагу на те, що під час хімічних процесів атоми не перетворюються один на одний. Атоми, з яких складається вугілля, не можуть перетворитися на атоми, з яких-складаються молекули кисню. Атоми не можна зруйнувати в результаті хімічних реакцій, воші можуть тільки по-різному сполучатися один з одним. Усі атоми під час хімічних реакції зберігаються.

У хімічних явищах виявляються хімічні властивості речовин — їх здатність змінюватися під впливом різних умов і реагувати з іншими речовинами. Описати хімічні властивості речовини — означає вказати, як вона може змінюватися, з якими іншими речовинами і за яких умов може реагувати. Вивчення хімічних властивостей речовин — одне із завдань хімії.

2.   Ознаки хімічних реакцій.

Розповідь учителя з демонстрацією дослідів

Дуже часто хімічні та фізичні явища перебігають одночасно. Наприклад, під час горіння свічки парафін спочатку плавиться й випаровується (фізичні явища), а потім пари парафіну починають горіти (хімічне явище). Якщо нагрівати шматочок цукру, то він розплавиться (фізичне явище), а в разі довгого нагрівання перетвориться на вуглеподібну чорну масу (хімічне явище).

Як же відрізнити хімічні явища від фізичних? Звичайно ж, можна сказати, що якщо молекули речовини змінилися, то явище належить до хімічних, а якщо не змінилися, то до фізичних. Але молекули надзвичайно важко побачити навіть у найсильніший мікроскоп. Оскільки в процесі хімічної реакції утворюються нові речовини з новими властивостями, то про перебіг реакції можна судити за зміною фізичних властивостей реагуючих речовин. При цьому ми будемо спостерігати певні ознаки. (Учні роблять записи в зошитах, а вчитель пояснює кожний випадок.)

Часто про хімічні перетворення свідчить зміна забарвлення. Наприклад, колір листя на деревах восени змінюється від зеленого до жовтого або червоного.

Демонстрація: дія кислоти на індикатори. У три пробірки наливаємо розчин кислоти, по черзі в кожну пробірку додаємо індикатори (у першу — фенолфталеїн, у другу — метиловий оранжевий, у третю — метиловий червоний) та спостерігаємо за зміною забарвлення розчинів. Можна нагадати або продемонструвати досліди «Хімічна хірургія», «Апельсин, лимон, яблуко», «Алхімічне золото» (див. додатковий матеріал до уроку № 2).

Виділення газу також свідчить про хімічне перетворення: гашення піди столовим оцтом або лимонною кислотою супроводжується характерним шипінням за рахунок утворення вуглекислого газу. Цю реакцію використовують під час випікання печива — завдяки виділенню вуглекислого газу тісто піднімається, стає пухкішим.

Демонстрація: взаємодія соди з кислотою. Беремо приблизно 5 г Соди, насипаємо в хімічний стакан, туди ж додаємо 10 мл кислоти (замість кислоти можна використовувати столовий оцет), спостерігаємо поділення бульбашок газу.

Інколи під час хімічної реакції з рідких речовин утворюється тверда нерозчинна речовина — хіміки говорять «випадає в осад». Так, під час кипіння водопровідної води з розчинених у ній речовин утворюється вапно. Ця речовина не розчиняється у воді, тому осідає у вигляді нальоту на стінках чайника.

Демонстрація: взаємодія купрумІІ) сульфату з лугом. Беремо 10 — 15 мл розчину купрум(ІІ) сульфату, наливаємо його в хімічний стакан (або пробірку), додаємо туди 10—15 мл розчину натрій гідроксиду, спостерігаємо випадання осаду купрум(ІІ) гідроксиду.

Якщо поставити молоко в тепле місце, то через деякий час воно перетвориться на кисле молоко. Під час скисання молока з молочного цукру утворюється молочна кислота, про перебіг цієї реакції можна судити за зміною смаку та запаху. Якщо жир на сковорідці починає підгоряти, то про перебіг цієї реакції ми дізнаємося за появою запаху акролеїну — продукту розкладу жиру.

Демонстрація: взаємодія натрій сульфіту з кислотою. У пробірку поміщаємо декілька кристаликів натрій сульфіту та додаємо 1—2 мл розчину сульфатної кислоти. Спостерігаємо за появою запаху.

Багато хімічних реакцій, наприклад реакції горіння, супроводжуються виділенням енергії, зазвичай у формі теплоти і світла.

Демонстрація: горіння стрічки магнію. У полум'я спиртівки вно-інмо щипцями стрічку магнію. Горіння магнію супроводжується сліпучим світлом.

Проте є реакції, які йдуть із поглинанням енергії. Наприклад, реакція фотосинтезу в рослинах відбувається з поглинанням енергії сонячного світла.

Демонстрація: розкладання малахіту. Зразок малахіту в пробірці нагріваємо в полум'ї спиртівки; газовідвідна трубка з пробірки занурена в посудину з водою. Спостерігаємо зміну забарвлення, із газовідвідної трубки виділяються бульбашки газу. Із припиненням нагрівання реакція припиняється.

Інколи і фізичні, і хімічні явища можуть супроводжуватися однаковими зовнішніми ефектами: розповсюдження запаху парфумів, виділення розчиненого газу при нагріванні газованої води та ін. Робити висновок про належність явища до фізичних чи хімічних слід тільки за сукупністю ознак.

Якщо в склянку зі столовим оцтом насипати соду, то газ починає виділятися так активно, що здається, ніби рідина закипає. Ні у даному випадку відрізнити кипіння від хімічної реакції? Для цього треба пригадати, як відбувається кипіння: рідина закипає, коли нагрівається до певної температури — температури кипіння. Для води за звичайних умов це 100 °С. Під час кипіння води бульбашки газу (пари) утворюються у всьому об'ємі рідини. У разі взаємодії оцту з содою рідина не нагрівається, а газ виділяється тільки в тому місці, де сода контактує з розчином, тобто кипінням цей процес назвати не можна.

3.    Умови перебігу хімічних реакцій

Розповідь учителя

Для перебігу хімічних реакцій необхідні певні умови. У перш чергу речовини необхідно з'єднати та перемішати (або хоча б привести в зіткнення).

Але не завжди хімічна реакція починається відразу після перемішування. Деревина дуже добре горить, проте сама собою вона ш займається. Для того щоб почалася реакція горіння, дерево треба підпалити, тобто нагріти до певної температури. Далі реакція відбуєвається самостійно, поки не закінчиться один із реагентів. Для при ведення багатьох хімічних реакцій потрібне постійне нагрівання аби охолоджування.

Деякі реакції відбуваються під дією світла або електричної і струму. Відомі нестійкі речовини, які розкладаються від тертя або удару.

Умови, необхідні для перебігу різних реакцій, дуже різноманітні Більшість реакцій не вимагають спеціальних умов, але деякі відбуваються лише за певних умов, які описуються в літературі з хімії.

5. Узагальнення і систематизація знань. 

Лабораторний дослід № 3 «Проведення хімічних реакцій»

Можна скористатися рекомендаціями, що наведені в зошиті для лабораторних та практичних робіт [16, частина друга, с. 14—15]. Слід нагадати учням правила роботи з хімічним реактивами. Перед початком дослідів необхідно визначити мету їх проведення.

Наводимо приклади завдань для проведення дослідів.

  1.  До-розчину соди підлийте розчин кальцій хлориду. Які зміни ш спостерігаєте?
  2.  До осаду, який утворився в попередньому досліді, підлийте розчин хлоридної кислоти. Що відбулося з осадом?
  3.  У пробірку насипте невелику кількість цукру й нагрівайте. Які зміни ви спостерігаєте на початку нагрівання? А після тривалого нагрівання?

Опишіть свої спостереження. На підставі проведених дослідів (робіть висновки про ознаки хімічних реакцій.

Виконання завдань

  1.  Порівняйте дії двох ремісників: коваля та металурга. Коваль бере залізний брусок, нагріває його, б'є по ньому молотом і в результаті отримує виріб, наприклад підкову. Чи змінюється в цьому випадку речовина, з якої складався брусок,— залізо? Металург бере залізну руду — бурий порошок або камені, які не проводять електричного струму й легко розсипаються внаслідок удару молотком,— й перетворює її на блискучі бруски заліза — метал, який має металічний блиск, добре проводить електричний струм, унаслідок удару не розсипається, а розплющується. Чи змінилася за цих умов речовина? У якому випадку проходить фізичне явище, а в якому — хімічне? Поясніть.
  2.  Виберіть, які з перелічених явищ належать до хімічних, а які — до фізичних, та поясніть свій вибір:

а) узимку гілля дерев вкривається памороззю;

б) за зиму опале листя згниває;

в) розлитий ацетон швидко випаровується;

г) запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;

д) з часом на стінках чайника утворюється накип;
є) у теплому місці молоко швидко скисає;

є) у вологому повітрі бронзові пам'ятники вкриваються зеленим нальотом;

ж)крапля бруду на черевику до ранку перетворюється на коричневу пляму;

з) іржавий цвях очищується від іржі наждачним папером.

3. Наведіть три приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали
в природі або побуті.

Ознаки хімічних реакцій

  1.  зміна кольору;
  2.  зміна запаху;
  3.  випадання або розчинення осаду;
  4.  виділення газу;
  5.  виділення або поглинання теплоти або світла.

Умови перебігу хімічних реакцій

  1.  тісний контакт (необхідно);
  2.  нагрівання можливе:

а) для початку реакції;

б) постійно.
Можна запропонувати учням порівняти подібну схему з їхній

записами в зошитах або «картами пам'яті», знайти відмінності та, повнити наведену схему (усно).

6. Домашнє завдання:

  1.  Опрацювати § 10 підручника.
  2.  Виконати завдання № 2, 6 (письмово), № 1, 3, 4, 5 (усно) Ц| с. 74—75 підручника.
  3.  Виконати домашнє завдання в зошиті для лабораторних робіт [16; с. 16—19].
  4.  Підготуватися до практичної роботи.

7. Підведення підсумків.

Перевіряються питання, що записані на дошці на початку уроку Чи на всі питання отримані відповіді? Якщо — ні, то вчитель надає додаткову інформацію.

Для підбиття підсумків цього уроку можна використати інтерактивну технологію «Незакінчене речення». Учитель пропонує учням продовжити речення: «Найцікавішим на цьому уроці для мене було...».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

67647. Русский язык. 7 класс. (Ответы с комментариями к итоговым контрольным работам) 17.77 MB
  Итоговая контрольная работа проводиться в письменной форме чтобы приобрести устойчивый навык, постарайтесь выполнить как можно больше вариантов контрольной работы из вышеназванного сборника и проверить себя по данному пособию-репетитору
67648. ГДЗ Русский язык. 10-11кл 871.88 KB
  Русский язык в современном мире. Стили и типы речи. Понятие о норме литературного языка. Типы норм. Слово и его лексическое значение. Многозначные слова и их употребление. Заимствование стилистически ограниченной лексики. Орфоэпические нормы русского языка. Принципы русской орфографии.
67649. ГДЗ по алгебре за 7 класс. Домашняя работа по алгебре за 7 класс 1.37 MB
  Домашняя работа по алгебре за 7 класс к учебнику «Алгебра: Учеб. для 7 кл. общеобразоват. учреждений / Ю.Н. Макарычев, Н.Г. Миндюк, К.И. Нешков, С.Б. Суворова; Под ред. С.А. Теляковского — 12-е изд. — М.: Просвещение, 2003 г.»
67650. ГЗД. Алгебра и начала математического анализа10 класс 12.35 KB
  Домашняя работа по алгебре и началам математического анализа за 10 класс. Пособие адресовано родителям, а в случае необходимости помочь детям в выполнении домашней работы по алгебре и началам математического анализа. Преобразование тригонометрических выражений. Тригонометрические уравнения.