10503

Кристалічні гратки. Атомні, молекулярні та йонні кристали

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Кристалічні гратки. Атомні молекулярні та йонні кристали. Мета: визначити особливості будови твердих речовин та встановити залежність властивостей речовин від їхньої будови. Тип уроку: комбінований. Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менде...

Украинкский

2013-03-27

57 KB

14 чел.

Тема: Кристалічні гратки. Атомні, молекулярні та йонні кристали.

Мета: визначити особливості будови твердих речовин та встановити залежність властивостей речовин від їхньої будови.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, опорна таблиця видів кристалічних граток, картка з інструкцією.

Структура уроку:

1. Організаційна частина уроку.

2. Повідомлення теми уроку та мотивація учбової діяльності.

3. Визначення рівня навчальних досягнень учнів.

4. Вивчення нового матеріалу:

  •  будова твердих речовин;
  •  класифікація кристалічних граток.

5. Закріплення матеріалу.

6. Аналіз активності учнів.

7. Домашнє завдання.

Хід уроку

  1.  Організація класу.
  2.  Мотивація: сьогодні ми з вами дізнаємось чи можна спрогнозувати властивості речовини, знаючи її будову; навчимося визначати типи кристалічних граток.
  3.  Визначення рівня навчальних досягнень учнів.

Короткий хімічний диктант:

Завдання №1 – дайте визначення термінам:

а) ковалентний хімічний зв’язок;

б) йонний хімічний зв’язок.

Завдання №2 – допишіть речення:

а) «особливостями ковалентного зв’язку є: …»;

б) «особливостями йонного зв’язку є: …».

Завдання №3 – визначте тип хімічного зв’язку речовин:

H2O, Мg, KCl, N2.

  1.  Вивчення нового матеріалу.
    •  Усі речовини у твердому стані можуть мати таку будову:

Будова твердих речовин

Аморфна

Кристалічна

Структурні частинки речовини розміщуються безладно

Структурні частинки речовини розміщуються впорядковано

Приклад: глина

Приклад: кухонна сіль

Структурну впорядкованість кристалічних речовин називають кристалічними гратками.

  •  Класифікація кристалічних граток.

Залежно від природи частинок, що містяться у вузлах кристалічної гратки, і від того, які сили взаємодії між ними переважають розрізняють атомні, йонні, металічні та молекулярні кристалічні гратки.

Типи кристалічних граток

АТОМНІ

ЙОННІ

МЕТАЛІЧНІ

МОЛЕКУ

ЛЯРНІ

Si

Si

Na+

Cl-

Fe0

Fe2+

H2O

H2O

Si

Si

Cl-

Na+

Fe2+

Fe0

H2O

H2O

У вузлах містяться атоми

У вузлах містяться йони

У вузлах містяться нейтральні, та позитивно заряджені атоми навколо яких виникає спільна електронна хмара

У вузлах містяться цілі молекули

Міцність кристалічної гратки: І

Міцність кристалічної гратки: ІІ

Міцність кристалічної гратки: ІІІ

Міцність кристалічної гратки: ІV

Приклади речовин: окремі речовини - Si, C (алмаз), B, SiC

Приклади речовин: основні оксиди, основи, кислоти, солі

Приклади речовин: тільки у металах

Приклади речовин: неметали (є винятки!). кислотні оксиди, та деякі органічні речовини.

Учитель звертає увагу учнів на залежність міцності кристалічної гратки від її типу. Пояснює це видом зв’язків у різних кристалічних речовинах.

Вчитель роздає картки з інструкцією.

Інструкція з визначення типу кристалічної гратки

Визначити до якої групи відноситься дана речовина:

  1.  Проста речовина – визначити метал чи неметал:
    •  Ме – мають металічну кристалічну гратку;
    •  неМе – мають молекулярну кристалічну гратку;
    •  винятки – деякі  неМе мають атомну кристалічну гратку.
  2.  Складна речовина – визначити клас речовини:
    •  МехОуйонну кристалічну гратку;
    •  неМехОумолекулярну кристалічну гратку;
    •  Ме(ОН)х йонну кристалічну гратку;
    •  НхAnйонну кристалічну гратку;
    •  MeхAnуйонну кристалічну гратку.

5. Закріплення матеріалу.

Самостійне завдання для учнів: використовуючи наведені таблиці за інструкцією визначте тип кристалічних граток для таких речовин:

СО2, Н2, КОН, Na, KCl, B, SO2, MgO, HNO3.

Доки учні працюють, вчитель пише формули цих речовин і після виконання учнями завдання на дошці робить загальну перевірку виконаного завдання з поясненнями та запитаннями до учнів.

Іноді можна використати  «ефект штучної помилки»: вчитель підписує під речовинами їхні види кристалічних граток серед яких робить навмисні помилки. Потім просить учнів найти ці помилки і пояснити чому це є помилкою.

Визначається також міцність кристалічних граток.

Узагальнення: між будовою речовини, яка визначається видом хімічного зв’язку і типом кристалічної гратки, та її властивостями існує певна залежність. А тому, якщо відома будова речовини, можна прогнозувати її властивості, і навпаки – якщо відомі властивості речовини, можна зробити висновок про її можливу будову.

6. Аналіз активності учнів.

7. Домашнє завдання: з перелічених речовин випишіть речовини у порядку зростання міцності кристалічної гратки, вказати тип кристалічної гратки речовин:

карбон, цинк оксид, хлоридна кислота, сульфур(ІV) оксид, барій гідроксид, натрій.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10911. Методика проектного навчання на уроках технічної праці в 5 класі 987 KB
  Методика проектного навчання на уроках технічної праці в 5 класі 2.2.1 Проектування виробів Урок 1. Вступне заняття. Технологія як перетворююча діяльність людини 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про техніку технології основні види технологічної діяльності пр...
10912. Конструкційне макетування 44.5 KB
  Тема 1.4: Констукційні . Мета: Навчальна: сформувати знання вміння та навички повязані з макетуванням. Виховна: виховувати в учнів естетичне сприймання предметів культуру праці та бережливе ставлення до чужої праці. Розвиваюча: розвивати у школярів спеціальні
10913. Стандарт і якість. Ергономіка та біоніка 35.5 KB
  Тема 10:Стандарт і якість. Ергономіка та біоніка. Мета: Навчальна: сформувати знання вміння та навички повязані з даними поняттями. Виховна: виховувати в учнів культуру праці та бережливе ставлення до чужої праці. Естетичне сприймання предметів. Розвиваюча: розви...
10914. Промислова графіка. Умовні знаки, упаковка, реклама їх призначення види застосування 30 KB
  Тема 11: Промислова графіка. Умовні знаки упаковка реклама їх призначення види застосування. Мета: Навчальна: сформувати знання вміння та навички повязані з даними поняттями. Виховна: виховувати в учнів культуру праці та бережливе ставлення до чужої праці. Естет
10915. Технологія свердлильних робіт. Свердла, кути заточування свердел 23.5 KB
  Тема 12: Технологія свердлильних робіт. Свердла кути заточування свердел. Мета: Навчальна: сформувати знання навички та вміння свердління виробів з тонколистового металу. Виховна: виховувати в учнів бережливе ставлення до інструментів та культуру праці. ...
10916. Совершенствование организации профессиональной подготовки и повышения квалификации государственных служащих (на примере УФНС России по Пермскому краю) 105.17 KB
  Выявить отличительные особенности профессиональной подготовки, повышения квалификации как вида дополнительного профессионального образования. Определить проблемы, возникающие в ходе реализации профессиональной подготовки и повышения квалификации. Выяснить какие методы совершенствования дополнительного профессионального образования существуют на данный момент. Определить какие методики по совершенствованию профессиональной подготовки существуют на данный момент.
10917. Дріт як конструкційний матеріал. Інструменти і пристосування для роботи з дротом 45.5 KB
  Тема уроку: Дріт як конструкційний матеріал. Інструменти і пристосування для роботи з дротом. Мета уроку: Засвоєння знань про технологічний процес виготовлення дроту його види властивості та галузі його застосування; формування практичних вмінь визначати твердість...
10918. Економічна та екологічна оцінка виробу 71 KB
  Тема уроку: Мета уроку: Засвоєння знань про оцінку виробу його відповідність технічному малюнку. Формування вмінь користуватися вимірювальними пристроями. Розвивати увагу уяву світогляд. Виховувати акуратність допитливість точність. Об'єкт навчальної діяльност...
10919. Припуски на обробку та економне використання тонколистового металу та дроту 64.5 KB
  Тема уроку: Припуски на обробку та економне використання тонколистового металу та дроту Мета уроку: Засвоєння знань про прийоми розмічання. Формування знань про прийоми розмічання заготовки виробу на листовому металі та підготовчі роботи до розмічання та вмінь коре