10505

Хімічні властивості металів

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Хімічні властивості металів. Навчальна мета: вивчити загальні хімічні властивості металів взаємодію їх з киснем галогенами сіркою кислотами солями розглянути хімічну активність металів та відповідно їх відновні властивості повторити окисно відновні реакці...

Украинкский

2013-03-27

68 KB

22 чел.

Тема: Хімічні властивості металів.

Навчальна мета: вивчити загальні хімічні властивості металів, взаємодію їх з киснем, галогенами, сіркою, кислотами, солями, розглянути хімічну активність металів та відповідно їх відновні властивості, повторити окисно- відновні реакції, процеси окиснення та відновлення.

Виховна мета: виховувати відповідальність, самостійність, працьовитість, формувати екологічну культуру учнів.

Розвивальна мета: забезпечити розвиток розумових здібностей учнів, розвивати вміння спостерігати, пояснювати і робити логічні висновки про хімічні явища, вдосконалювати вміння і навички експериментальної роботи, аналізувати власні помилки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форми роботи: бесіда, розповідь, пояснення, демонстрації дослідів, робота в групах, доповіді учнів, гра «Третій зайвий».

Засоби наочності: витискувальний ряд металів, Періодична таблиця хімічних елементів, штатив з пробірками, хлоридна кислота, ошурки металів (магній, цинк, мідь).

Хід уроку

1.Організаційний етап: перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутніх.

2.Актуалізація опорних знань: ви, випускники школи, незабаром станете на стежину самостійного життя, підете навчатись, а пізніше підете на роботу. Сьогодні, наш урок ми проведемо у незвичній формі – ми станемо працівниками науково-дослідного інституту металів, так як ми вивчаємо тему «Метали». В нашому інституті працюють шість відділів: 

- відділ кадрів;

- відділ реклами;

- відділ порівняльної хімічної активності;

- відділ комп’ютерних технологій;

- відділ контролю;

- відділ зарплати (записані на дошці).

Пригадаємо, що нам відомо про метали (бесіда) :

1.Де знаходяться елементи-метали у Періодичній системі хімічних елементів?

2.Які елементи відносяться до металів?

3.Порівняйте, як змінюються металічні властивості металів у а) періодах, б)групах. Чому?

4.Що є характерною ознакою металічних елементів?

5.Який тип зв'язку є характерним для металів?

6.Які фізичні властивості проявляють метали?

7.Назвіть метал, який відрізняється від інших за своїми фізичними властивостями?

8.Який метал є найбільш поширений у природі?

Я, як заввідділом кадрів приймаю вас всіх на роботу.

3.Мотивація навчальної діяльності.

Ми продовжуємо вивчати тему «Метали», сьогодні ми вивчатимемо хімічні властивості металів. Перед нами завдання – вивчити взаємодію металів з киснем, галогенами, сіркою, кислотами, солями, розглянути хімічну активність металів.

Перш ніж перейти до вивчення нової теми зверніть увагу на дошку – перед вами вислів Г. Агріколи – «Людина не може обійтися без металів… Якби не було металів, люди вели б злиденне існування серед диких звірів.» (вислів записаний на дошці).

Представники відділу реклами переконають нас, у важливому значенні металів. (доповіді учнів про деякі метали, їх поширення у природі, значення для організму та промисловості (додаток)).

4.Вивчення нового матеріалу.

Вивчення хімічних властивостей відбуватиметься у відділі комп'ютерних технологій, та у відділі порівняльної хімічної активності.

1.Взаємодія з простими речовинами: 

1.1 – з киснем;

1.2 – з галогенами, сіркою;

2. Взаємодія з складними речовинами:

2.1 – з кислотами;

2.2 – з солями.

1.Взаємодія з простими речовинами.

1.1.Робота з комп'ютером – учні спостерігають горіння магнію і заліза у кисні за допомогою комп'ютерної програми «Хімічна лабораторія». На дошці два учні записують рівняння реакцій, складають електронний баланс, визначають окисник і відновник. Підкреслюємо, що метали у даних реакціях віддали електрони, тому проявляють відновні властивості.

     - відновник

       - окисник

      - відновник

       - окисник

1.2.На дошці вчитель записує рівняння реакцій, які характеризують інші хімічні властивості металів – взаємодію з галогенами і сіркою.

2. Взаємодія з складними речовинами.

Проблемне питання – на які групи поділяються метали за активністю?

2.1.Робота в групах – порівняння хімічної активності – взаємодія з кислотами. Клас ділиться на три групи методом гри  «Третій зайвий». Вчитель роздає учням на картках записані формули трьох речовин, одна з яких зайва. Завдання – записати формулу цієї речовини, дати їй назву, обґрунтувати коротко відповідь.

1) Na, K, Cu             Cu – неактивний метал

2) Ag, Cu, Na           Na – активний метал

3) Li, Ca, Al             Al – метал середньої активності

Відповідно до того у кого яка зайва речовина, формуються групи. Кожна група отримує завдання продемонструвати взаємодію металу з кислотою, перша група – магнію, друга – цинку, третя – міді. Пропонуємо учням самостійно пояснити результати дослідів, після чого робимо висновок, що з розчинами кислот реагують тільки ті метали, які у витискувальному ряді стоять до водню.

2.2.Робота з комп'ютером – за допомогою комп'ютерної програми «Хімічна лабораторія» учні спостерігають взаємодію натрію з водою, реакції взаємодії металів з солями. На дошці учні записують рівняння реакцій, складають електронний баланс, визначають окисник і відновник. Робимо висновок про те , що в реакціях з солями метали виступають відновниками, реакції відбуваються за умови, якщо метал, що реагує, активніший від того, що входить до складу солі.

       - окисник

        - відновник

        - відновник

       - окисник

Проблемне питання – чи дані реакції взаємодії металів з солями є оборотними?

5. Узагальнення і систематизація знань. Наступним відділом, у якому ми побуваємо – відділ контролю, де повторимо вивчене, і закріпимо знання.

Зараз я роздам трьом групам завдання, яке ви виконаєте на швидкість, котра група першою виконає завдання, обере одного учня, який представить  роботу всієї групи.

ЗАВДАННЯ.З якими з перелічених речовин взаємодіє залізо: бром, мідь, сірка, кисень, розчин магній хлориду? Напишіть відповідні рівняння реакцій. Для закріплення отриманих на уроці знань, здійснимо такі перетворення:

1)

2)

Давайте підсумуємо, що ж ми сьогодні вивчили (декілька учнів роблять висновки про хімічні властивості металів).

6.Домашнє завдання:

§23, стор.92 – домашнє завдання з робочого зошита.

7. Підведення підсумків –за роботу в інституті, ви отримаєте відповідну зарплату, яку видасть відділ зарплати (вставлення оцінок учням).

Додаток

Доповіді учнів про значення металів.

1. Цинк

Цікавий з біологічного погляду цинк. Він необхідний для нормального росту, цвітіння та плодоношення рослин. Деякі рослини нагромаджують у собі значну кількість цинку. З овочів найбільше цинку містить часник (1,025 г на 100 г сирої маси), що у 5-6 раз перевищує його вміст в огірках, редисці, помідорах та у 2,5 рази – у капусті та моркві. Багато цинку, хоч і менше, ніж у часнику, містить цибуля. Поширена лікарська рослина подорожник містить його 0,02, а фіалка до 0,06 %. Чимало цинку і в грибах. До того ж, він активно стимулює розвиток різних грибів (зокрема, дріжджових). У багатьох безхребетних цинк виконує ту саму роль, що й Ферум у крові хребетних. У золі деяких молюсків міститься до 10-15 % Цинку. У людському організмі його понад 0,001 %, при чому найбільше в зубах. Багаті на Цинк також печінка, підшлункова залоза, нервова система, а особливо статеві залози. Брак Цинку в дитячому раціоні погіршує пам'ять, пригнічує ріст кісткової тканини, а також послаблює імунітет.

Щодоби людина потребує близько 15 мг Цинку, який надходить в організм разом з їжею. Цікаве дослідження провели вчені на рибах: виявилось, що під час нересту Цинк із тканин самця майже цілком переходить у молочко. Чимало Цинку міститься також в отруті кобр і гадюк.

2. Алюміній

Алюміній – найпоширеніший в земній корі метал. Він входить до складу глин, польових шпатів, слюд. Загальний вміст Алюмінію в земній корі становить 8%. Основною сировиною для добування алюмінію є боксити, що містять глинозем – . Тепер алюміній добувають з оксиду алюмінію електролітичним методом.

Алюміній – сріблясто-білий легкий метал, його можна легко витягати в дріт і прокатувати в тонкі листи. При кімнатній температурі алюміній не змінюється, у зв’язку з тим, що його поверхня покрита тонкою плівкою оксиду, яка має велику захисну дію.

Основне застосування алюмінію – виробництво сплавів на його основі. Мала густина, висока міцність, стійкість проти впливу атмосферного повітря дають можливість застосовувати сплави на основі алюмінію у ракетній техніці, авіа-, авто-, судно-, та приладобудуванні. У вигляді чистого металу алюміній використовують для виготовлення хімічної апаратури, електричних проводів.

3. Купрум

Біометали – Купрум та Кобальт, як і Ферум здатні переносити кисень у тканинах організмів. У крові спрутів, восьминогів, устриць, кальмарів, а також ракоподібних Купрум входить до дихального пігменту, через це кров у таких істот не червоно, а блакитна. У людини і вищих тварин Купрум у крові переноситься за допомогою транспортного білка, молекула якого містить 8 атомів Купруму.

У рослинному царстві Купрум бере участь у процесах фотосинтезу і засвоєння азоту. З лікарських трав, багатих на цей хімічний елемент, можна назвати материнку, мелісу, звіробій, полин. Чимало Купру му є в плодах ожини, малини, черемхи, суниці, чорної смородини, вишні, абрикосах. Дуже багаті на Купрум овес, ячмінь, квасоля, соя, білі гриби. Та все ж рекордсменом є червоний буряк, 100 г якого у сирому вигляді до 0,14 г елемента №29.

З тваринних продуктів харчування великим вмістом Купру му відзначаються коров’яча печінка, креветки, краби, устриці, кальмари.

Кількість Купру му в організмі дорослої людини за нормального стану має становити 100-200 мг, щодоби людина потребує до 3 мг елемента. Нестача Купруму в організмі тварин і людини призводить до тяжких розладів – сповільнюється утворення гемоглобіну і настає анемія – недокрів’я , а також руйнуються кровоносні судини.

Помічено цілющу дію препаратів Купру му під час деяких захворювань. Під час холерних епідемій ця страшна хвороба обминала робітників мідеплавилень та лудильників мідного посуду. Новітні дослідження підтвердили, що сполуки Купруму пригнічують і знищують збудників не лише холери, а й правцю, дифтерії та інших інфекційних захворювань.