10507

Хімічні властивості основ. Реакція нейтралізації

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема: Хімічні властивості основ. Реакція нейтралізації. Навчальна мета: вивчити хімічні властивості основ лугів і нерозчинних у воді основ порівняти їх поглибити знання про індикатори і їх застосування визначити суть реакції нейтралізації. Виховна мета: виховуват...

Украинкский

2013-03-27

57.5 KB

64 чел.

Тема: Хімічні властивості основ. Реакція нейтралізації.

Навчальна мета: вивчити хімічні властивості основ – лугів, і нерозчинних у воді основ, порівняти їх, поглибити знання про індикатори і їх застосування, визначити суть реакції нейтралізації.

Виховна мета: виховувати в учнів самостійність, вміння виконувати поставлені перед ними завдання, виховувати спостережливість і вміння аналізувати результати хімічного досліду.

Розвивальна мета: сприяти розвитку розумових здібностей учнів, їхнього логічного і аналітичного мислення.

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок

Форми роботи: розповідь, демонстрація дослідів, пояснення, робота з підручником, з робочим зошитом, робота в парах, групах.

Засоби наочності: таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді, штатив з пробірками, розчин лугу, розчин кислоти, прилад для добування карбон (IV) оксид, натрій карбонат, розчини індикаторів – лакмусу, метилоранжу, фенолфталеїну.

Хід уроку

1.Організаційний етап: перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутніх.

2.Актуалізація опорних знань: бесіда з учнями:

1.Які класи неорганічних сполук ви вивчили?

2.Що таке оксиди?

3.Як класифікують оксиди?

4.Які речовини називають основами?

5.Як класифікують основи?

6.Яким способом можна добути основи?

7.Наведіть приклади розчинних у воді основ.

8.Наведіть приклади нерозчинних у воді основ.

9.Які реакції називаються реакціями обміну?

10.Що таке індикатори? 

3.Мотивація навчальної діяльності: вивчення хімічних властивостей будь-якого класу речовин дає змогу зрозуміти їх природу, місце серед інших речовин, процеси взаємоперетворення. Хімічні властивості основ ви доведете експериментально. Пригадайте, що луги та кислоти – їдкі речовини, з ними слід працювати обережно, дотримуючись правил безпеки. Ви ознайомитесь з хімічними властивостями лугів і нерозчинних основ, зможете порівняти їх властивості, і зробити відповідні висновки.

4.Вивчення нового матеріалу:

1.дія на індикатори;

2.взаємодія з кислотними оксидами;

3.взаємодія з кислотами;

4.розкладання під час нагрівання.

1.Дія лугів на індикатори (робота в групах): ділимо клас на три групи, кожній даємо завдання дослідити, як змінюється забарвлення індикаторів під дією речовин, і зробити відповідні висновки. Перша група – пригадати і на досліді підтвердити як змінюють забарвлення індикатори під дією кислот, друга група – під дією лугів, третя група – під дією основ.

Спостерігаємо зміну забарвлення, результати записуємо в таблицю:

Індикатор

Забарвлення у лужному середовищі

Забарвлення у кислому середовищі

Лакмус

Синій

Червоний

Метилоранж

Жовтий

Червоний

Фенолфталеїн

Малиновий

Безбарвний

Нерозчинні у воді основи забарвлення індикаторів не змінюють.

2. Взаємодія з кислотними оксидами (демонстрація, пояснення):через розчин лугу, який використовувався у попередньому досліді, підфарбований фенолфталеїном пропускаємо карбон (IV) оксид. Спостерігаємо знебарвлення розчину, що свідчить про взаємодію між речовинами. Записуємо рівняння даної реакції. Для нерозчинних у воді основ взаємодія з кислотними оксидами не характерна.

3. Взаємодія з кислотами (демонстрація, пояснення, метод «Допоможи мені» в урівнянні реакцій): до розчину лугу, який використовувався у першому досліді, підфарбованого індикатором, краплями додаємо хлоридну кислоту, до зміни забарвлення розчину. Записуємо на дошці рівняння реакції, урівнюємо, і називаємо дану реакцію реакцією нейтралізації.

Проблемне питання – чи дана реакція є оборотною?

Робота з підручником – завдання знайти у підручнику визначення реакції нейтралізації, і записати в зошит.

Реакція нейтралізації – це реакція між основою і кислотою, в процесі якої утворюється сіль і вода.

4. Розкладання під час нагрівання (робота з опорним конспектом у робочому зошиті): деякі основи під час нагрівання мають здатність розкладатись, знайти, які основи – розчинні чи нерозчинні у воді? На дошці записуємо рівняння відповідної реакції.

Луги під час нагрівання не розкладаються.

5.Узагальнення і систематизація знань.

Для закріплення отриманих знань розв’яжемо завдання:

1.Робота в парах над тестами: кожна парта отримує тестові завдання, але розв’язує тільки ті завдання, які відмічені, таким чином при відповіді всі учні бачать завдання, і можуть слідкувати за правильністю розв’язання (додаток).

2.Робота з зошитом – розв’язати завдання 2 на стор. 88.

Давайте підсумуємо, що ми сьогодні вивчили, які хімічні властивості характерні для основ?

6.Домашнє завдання:

§ 35,стор.88домашнє завдання у робочому зошиті.

7.Підведення підсумків – виставлення оцінок учням.

Додаток

Тести «Хімічні властивості основ»

1.Як класифікують основи за розчинністю у воді?

2.Сформулюйте визначення основ.

3.Напишіть рівняння реакцій між речовинами і вкажіть котра з них є реакцією нейтралізації

а)

б)

в)

4.Від чого залежать назви основ?

5.Як змінює забарвлення лакмусу розчин кальцій гідроксиду?

6.Напишіть рівняння реакцій, що лежать в основі схеми: 

7.Яка валентність гідроксильної групи?

8.Дайте визначення реакцій нейтралізації.

9.Допишіть рівняння реакцій та поясніть, на які властивості вони вказують:

а)

б)

в)

10.Як визначити валентність металу за формулою основи?

11.Сформулюйте визначення реакцій обміну.

12.Напишіть рівняння реакцій, що лежать в основі схеми:  

13.Як визначити розчинні чи нерозчинні у воді основи?

14.Наведіть приклади лугів.

15.Допишіть рівняння реакцій та поясніть, на які властивості вони вказують:

а)

б)

в)

16.Як змінює забарвлення фенолфталеїну розчин натрій гідроксиду?

17.Назвіть способи добування основ.

18.Напишіть рівняння реакцій, що лежать в основі схеми:

19.Які фізичні властивості основ?

20.Наведіть приклади нерозчинних у воді основ.

21.Допишіть рівняння реакцій та поясніть, на які властивості вони вказують:

а)

б)

в)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55654. Экологическое воспитание как социально-педагогическая проблема 57 KB
  Сколько нужно посадить молодых тополей чтобы они заменили пять бездумно срубленных десятилетних деревьев Если каждый год вы будите мусорить сколько лет понадобится для того чтобы весь бумажный мусор разложился...
55655. КОНЦЕПЦІЯ ПРАВОВОЇ ОСВІТИ І ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ ШКОЛЯРІВ 79 KB
  Нарізним стрижнем цієї культури є правосвідомість особистості яка включає отримання системних наукових знань про право правопорядок і його охорону та виховання емоційно-оціночного ставлення до права і правопорядку.
55656. Соціалізація творчої особистості у виховному процесі 60.5 KB
  Одним із стратегічних завдань реформування освіти в Україні згідно з державною національною програмою Освіта є формування освіченої творчої особистості становлення її фізичного і морального здоров’я.
55657. Подорож до Смішариків 31 KB
  Мета: Закріпити вміння дітей рахувати в межах 5 цифри в межах 5 і позначати кількість відповідною цифрою. Продовжувати вчити дітей ділити предмети на 24 рівні частини порівнювати ціле і частини.
55658. План-сценарій проведення гри «Щасливий випадок» 29 KB
  Мета: вивчення рівня психолого-педагогічних знань вихователів з даної проблеми. Нікітіна Що він вважав за головне в роботі з дітьми Які книги Вам відомі Які ігри за його методикою Ви знаєте II Гейм Заморочки...
55659. Патріотичне виховання дошкільників 37.5 KB
  Мета: Розвивати патріотичні почуття, зв’язне мовлення, увагу, мислення, образну пам'ять, музичний слух. Виховувати любов до рідної землі, природи, народних ігор та бережне ставлення до навколишнього середовища.
55660. Методичні прийоми впровадження елементів технології в курс «Трудового навчання» (5 клас) 38.5 KB
  Вчитель демонстрував готовий виріб пояснював його конструкцію виконував на шкільній дошці технічний малюнок ставив розміри. Вчитель демонструє готовий виріб та його технічний малюнок з’ясовує разом з учнями з яких деталей складається виріб та розміри деталей.
55661. Впровадження інноваційних технологій в навчальний процес 87 KB
  У перекладі з грецької мови інновація означає оновлення новизна зміна. Батишев вважає що інновація є комплексним процесом створення розповсюдження та використання нового практичного засобу в галузі техніки технології педагогіки наукових досліджень Інновація в освіті необхідна...
55662. В земле наши корни 76 KB
  Родители моих учеников выращивают хлеб это чудо земли которое является мерилом материальных и моральных ценностей в нашей стране. Но к сожалению приходится наблюдать даже у сельских детей отсутствие понимания роли хлеборобских профессий.