10508

Хімічні властивості спиртів

Конспект урока

Химия и фармакология

Тема:Хімічні властивості спиртів. Навчальна мета: розглянути хімічні властивості спиртів визначити вплив функціональної групи спиртів на їхні хімічні властивості поглибити знання про хімічні властивості органічних речовин, порівняти властивості одноатомних і бага

Украинкский

2013-03-27

48.5 KB

87 чел.

Тема:Хімічні властивості спиртів.

Навчальна мета: розглянути хімічні властивості спиртів, визначити вплив функціональної групи спиртів на їхні хімічні властивості, поглибити знання про хімічні властивості органічних речовин; порівняти властивості одноатомних і багатоатомних спиртів; ознайомити учнів з якісною реакцією на багатоатомні спирти.

Виховна мета: виховувати в учнів самостійність, вміння виконувати поставлені перед ними завдання, розширювати кругозір учнів.

Розвивальна мета: розвивати логічне мислення, вміння висловлювати і доводити свої думки.

Тип уроку: комбінований

Методи роботи: словесні, пояснювально-ілюстративні, наочні, репродуктивні, частково пошукові, дослідницькі, практичні( розвязування задач і вправ).

Засоби наочності: порцелянові чашки, газовідвідна трубка, штатив з пробірками.

Структура уроку

1. Організаційний етап (1хв).

2. Перевірка домашнього завдання (5хв).

3. Актуалізація опорних знань(3хв).

4. Вивчення нового матеріалу(20хв)

5. Узагальнення і систематизація знань (11хв).

6. Домашнє завдання (2хв).

7. Підведення підсумків (3хв).

Хід уроку

1.Організаційний етап: перевірка готовності класу до уроку, рапорт про кількість відсутніх, налаштування їх на робочий лад.

2.Перевірка домашнього завдання.

►   Бесіда

  1.  Дайте визначення класу спиртів.
  2.  Які спирти належать до одноатомних, а які — до багатоатомних?
  3.  Яку групу атомів називають функціональною?
  4.  Яка функціональна група характерна для спиртів?
  5.  Опишіть фізичні властивості спиртів.
  6.  Чому в гомологічному ряду спиртів відсутні газуваті речовини?

Чи однакову розчинність у воді мають етанол та гексанол? Поясніть свою відповідь.

3. Актуалізація опорних знань

Учитель повідомляє тему уроку й просить учнів визначити його мету.

Учитель пропонує учням назвати відомі їм хімічні властивості спиртів
або спрогнозувати їх. Пропозиції учнів записуються на дошці та обговорюються в кінці уроку.

4. Вивчення нового матеріалу

1.   Горіння

Розповідь учителя

Як і більшість органічних речовин, спирти здатні горіти. При цьому відбувається їх повне окиснення. Зазвичай при горінні спиртів утворюються вуглекислий газ і вода:

2СН3ОН + 3О2 →2СО2 + 4Н2О.

При збільшенні числа атомів Карбону в молекулі спиртів поряд 11 реакцією повного згоряння спиртів при браку кисню може відбуватися реакція неповного згоряння з виділенням сажі (вуглецю), що призводить до збільшення світіння полум'я. Виділення різних продуктів частинок сажі пояснює явище яскравого полум'я, що коптить:

С5Н11ОН + 5О2 → 5СО + 6Н2О

або 2С6Н11ОН + 5О2 → 10С + 12Н2О.

Демонстрація горіння спиртів
У порцелянових чашках або тиглях підпалюють невелику кількість

спиртів. Учні повинні відмітити, що світність зі зростанням відносного вмісту Карбону зростає. Вищі спирти горять полум'ям, що коптить.

2.   Взаємодія спиртів з лужними металами

Атоми активних металів витискують атоми Гідрогену гідроксильної групи з утворенням алкоголятів та газуватого водню:

2Н5ОН + Na → 2С2Н5ONа + Н2↑.

Демонстрація одержання натрій еталату
У суху пробірку поміщають невеликий шматочок металічного натрій

(розміром з горошину), очищеного й просушеного фільтрувальним папером і доливають туди 3 мл спирту. До пробірки приєднують трубку з відтягнутий кінцем і підпалюють водень, що виділяється. Коли реакція закінчиться білу густу масу виливають у порцелянову чашку й випарюють її на водяні бані до моменту одержання білого порошку — натрій етилату.

Розповідь учителя
Реакція з натрієм дає привід віднести спирти до класу кислот. Однак

спирти не проводять електричного струму, не забарвлюють лакмус у червоний колір, майже не взаємодіють з водними розчинами лугів, їх дисоціація виражена значно слабше, ніж у води. Саме тому спирт не відносять до кислот (з погляду теорії Арреніуса).

Зі зростанням відносної молекулярної маси спиртів швидкість реакції зменшується. Експериментально це можна довести взаємодією різних спиртів з натрієм (демонстрація відеофрагментів дослідів).

Багатоатомні спирти здатні взаємодіяти з активними металами, зокрема з натрієм. Реакція відбувається аналогічно до реакції одноатомні спиртів:

3Н3О8 + 6Na → 2C3H8O3Na3 + 3H2

Взаємодія з Натрієм відбувається дуже бурхливо з виділенням великої  кількості теплоти, унаслідок чого водень, який виділяється, може самозайматися.

3.   Взаємодія спиртів з галогеноводнями

Спирти здатні взаємодіяти з галогеноводнями в присутності концентрованої сульфатної кислоти з утворенням галогеналканів (гідроксильна група заміщується атомом галогену):

CH3CH2OH + HBrCH3CH2Br + H2O

4.   Якісна реакція на багатоатомні спирти

Відрізнити багатоатомні спирти від одноатомних можна за допомогою і кісних реакцій. Якісною реакцією на багатоатомні спирти є взаємодія х зі свіжоосадженим купрум(П) гідроксидом. Атоми Купруму заміщують атоми Гідрогену в гідроксигрупі аналогічно до взаємодії з натрієм. V результаті реакції при додаванні до блакитного осаду купрум(П) гідроксиду розчину багатоатомного спирту утворюється темно-синій розчин (комплексної сполуки Купруму з двома молекулами спирту.

►   Лабораторний дослід № 8 «Досліди з гліцеролом»

Дослід 1. Декілька крапель гліцеролу помістіть у пробірку і долийте 1-2 мл води та енергійно струсіть пробірку. Зробіть висновок про розчинність гліцеролу у воді.

Дослід 2. Отримайте купрум(ІІ) гідроксид, подіявши на розчин купрум(ІІ) сульфату лугом. До осаду, що утворився, додайте трохи розчину, який одержали в попередньому досліді, й перемішайте суміш. Що відбувається? У який колір забарвлюється розчин?

Проведіть аналогічний дослід з етиловим спиртом. Поясніть, чому її цьому випадку осад не розчиняється.

5.Узагальнення і систематизація знань:

Завдання для закріплення знань і формування навичок

  1.  Напишіть рівняння реакції взаємодії: а) метанолу з натрієм б) пропан-1-олу з калієм; в) метанолу з бромоводнем.
  2.  Напишіть рівняння реакцій повного згоряння метанолу, етанолу та пропанолу. У якому випадку витрачається найбільша кількість кисню при згорянні спирту масою 1 г? Відповідь підтвердьте розрахунками.
  3.  Визначте відносну молекулярну масу одноатомного спирту, якщо відомо, що зі спирту масою 3,7 г натрій витискує водень об'ємом 560 мл.
  4.  Метанол у промисловості добувають реакцією сполучення карбон(Іщ оксиду з воднем. Напишіть рівняння цієї реакції. Обчисліть, який об'єм водню (н. у.) необхідний для взаємодії з 500 л чадного газу. Яку масу метанолу при цьому можна добути?
  5.  Обчисліть об'єм водню за нормальних умов, який виділиться при дії надлишку натрію на гліцерол масою 32,2 г.

Суміш гліцеролу з одноатомним насиченим спиртом масою 14,3 г і взаємодіє з натрієм із виділенням водню об'ємом 3,08 л. Ця суміш такої самої маси взаємодіє зі свіжеосадженим купрум(ІІ) гідроксидом масою 2,45 г. Визначте молекулярну формулу одноатомного спирту в цій суміші.

Завдання для узагальнення знань

  1.  Назвіть хімічні реакції, що є спільними для вуглеводнів та спиртні
  2.  Назвіть типи хімічних реакцій, які характерні для спиртів.
  3.  Назвіть спільні хімічні властивості для одноатомних та багатоатомних спиртів.
  4.  Назвіть хімічні властивості, що відрізняють одноатомні та багато атомні спирти.
  5.  Від чого залежать хімічні властивості спиртів?

5.Домашнє завдання:

Завдання 1,2,3 у робочому зошиті, стор. 79-80.

6.Підведення підсумків – виставлення балів учням, закріплення хімічних властивостей спиртів, і актуалізації опорних знань. 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46064. Нарушение звукопроизношения по звонкости – глухости, твёрдости – мягкости. Логопедические технологии устранения этих дефектов 32 KB
  Исправление данного недостатка следует начинать со щелевых звуков в –з – жА потом квзрывным б – д – г. громкое ишёпотное произнесение гласных звуков отрывисто и длительно. Озвончение щелевых звуков не всегда удаётся вызвать сразу это связано с тем что как правило в этих случаях есть какой то вид сигматизма. При этом он обращает внимание ребенка не только на различие в звучании звуков но и на то что в момент произнесения твердого звука в можно прикоснувшись рукой к гортани ощущать её вибрацию.
46065. Игры в логопедической работе с детьми. Системы игр, анализ методической литературы 15 KB
  Игры в логопедической работе с детьми. Игры используют в любые режимные моменты как на занятиях так и вне. Подготовительный этап: игры на развитие всех психических функций. Далее игры на развитие артикуляционной моторики.
46066. Личность логопеда. Сферы деятельности логопеда, функциональные обязанности, профессионально значимые качества. Организация логопедической помощи населению России 36 KB
  Логопед должен уметь распознавать речевые нарушения владеть приёмами и методами их устранения и коррекции специальными методами обучения детей с речевыми расстройствами родному языку как в дошкольном так и в школьном возрасте проводить профилактическую работу по предупреждению неуспеваемости хорошо знать психологические особенности детей с речевой патологией использовать приемы и методы их воспитания корреляции и развития у них высших корковых функций. Первостепенное значение для эффективности работы по обучению воспитанию...
46067. Теоретические и методологические основы специальной педагогической науки об обучении, воспитании, лиц с нарушениями речи 19 KB
  Теоретические и методологические основы специальной педагогической науки об обучении воспитании лиц с нарушениями речи. Логопедия – это наука о нарушениях речи методах их выявления и устранения средствами специального обучения и воспитания. Термин логопедия происходит от греческих корней логос слово и пайдео воспитываю обучаю – и в переводе означает воспитание правильной речи. Предметом логопедии как науки являются нарушения речи и процесс обучения и воспитания лиц с нарушением речевой деятельности.
46068. Основные положения учения об этиологии речевых нарушений 19.5 KB
  Основные положения учения об этиологии речевых нарушений. Еще в древности греческий философ и врач Гиппократ видел причину ряда речевых расстройств в частности заикания в поражениях мозга. Другой греческий философ Аристотель связывая процессы речеобразования с анатомическим строением периферического речевого аппарата усматривал причины речевых расстройств в нарушениях последнего. Таким образом уже в исследованиях античных ученых наметилось два направления в понимании причин речевых нарушений.
46069. Принципы анализа речевых нарушений 17.5 KB
  Принцип развития предусматривает анализ речевых нарушений в динамике развития ребенка. Анализ речевого дефекта в динамике возрастного развития ребенка оценка истоков его возникновения и прогнозирование его последствий требует знаний особенностей и закономерностей речевого развития на каждом возрастном этапе. Анализ речевых нарушений с позиций развития позволяет выделить ведущий дефект и связанные с ним вторичные нарушения. У детей у которых этот вид деятельности развивается слабо например длительная болезнь предпосылки речевого развития...
46070. История развития учения о классификации речевых нарушений 17.5 KB
  История развития учения о классификации речевых нарушений.Куссмауля который подверг критическому анализу сложившиеся ранее представления о видах речевых нарушений систематизировал их упорядочил терминологию. В этой классификации было много общего: клинический подход связь выделенных нарушений с теми или иными нозологическими формами заболеваний а также язык описания в котором применялись термины составленные из латинских и греческих словообразований. Между классификациями прослеживаются и несовпадения обусловленные разными принципами...
46071. Характеристика основных форм речевых нарушений в соответствии с клинико-педагогической классификацией 34.5 KB
  Рассматриваемых в данной классификации можно подразделить на две большие группы в зависимости от того какой вид речи нарушен: устная или письменная. Нарушения устной речи могут быть разделены на 2 типа: фонационного внешнего оформления высказывания которые называют нарушениями произносительной стороны речи; структурносемантического внутреннего оформления высказывания которые называют системными или полиморфными нарушениями речи. Бывает изолированной или входит в состав ряда других нарушений речи. Брадилалия – патологически...
46072. Характеристика основных форм речевых нарушений в соответствии с психолого-педагогической классификацией 25 KB
  Это позволило строить ее на основе лингвистических и психологических критериев среди которых учитываются структурные компоненты речевой системы звуковая сторона грамматический строй речи словарный запас функциональные компоненты речи соотношение видов речевой деятельности устной и письменной. Нарушения речи в данной классификации подразделяются на две группы.Фонетикофонематическое недоразвитие речи – нарушение формирования произносительной системы родного языка у детей с различными речевыми расстройствами вследствие дефектов...