10824

Люди, робота і професія. Діагностичне тестування

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Outline for the lesson of English for 11thgraders. Lesson 8 Планконспект уроку з англійської мови для учнів 11х класів. УРОК 8 Тема: Люди робота і професія. Підтема: Діагностичне тестування. Мета: Проконтролювати розуміння та обговорити текст для домашнього читання. Провести контроль на

Украинкский

2013-04-02

52.5 KB

23 чел.

Outline for the lesson of English for 11th-graders. Lesson 8 

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 11-х класів.

УРОК 8

Тема: Люди, робота  і професія.

Підтема: Діагностичне тестування.

Мета: Проконтролювати розуміння та обговорити текст для домашнього читання. Провести контроль навичок читання та письма за темами уроків 1-7.

Обладнання: підручник, текст "Jaime Escalante" (HO1), тестові завдання до тексту (НО2).

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Повідомлення теми та мети уроку.

Т: At our last lesson we spoke about Mother Teresa. I asked you to think of more examples of self-made people. Think of what you have read and heard, look around you and you are sure to find such people, even among those you know. So, please, your short stories of self-made people.

Учні називають і коротко розповідають про людей, котрі досягли своєї мети в житті.

Today you are going to have a test. You are to read a text about another self-made man and do some tasks on it.

You are also expected to give your ideas on one of the topics connected with the text.

But first let us discuss our story about the invisible man.

ll. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Контроль розуміння та обговорення текстів для домашнього читання (tasks 2,3).

І) Comprehension check. Виконання впр. 2 (стор. 111) та впр. 2 (стор. 112) — відповіді на запитання за змістом.

2) Reproduction. Переказ тексту від особи Гріффіна, місіс Холл або констебля Джафферса.

Питання до класу: Would you like to be invisible? Why?

2. Проведення діагностичного тестування.

1) Reading. Пред'явлення тексту "Jaime Escalante" та тестових завдань до нього

(ПО,), (Н02).

Інструктаж учнів про порядок виконання завдань, їх оцінювання.

Т:

Read the heading of the text. It is a Spanish name ['haima, eska'la:nta].

Skim the text to know what it is about.

Scan the text for detailed information.

Do tasks I-IV after the text. You must write down only letters or words after the number of the sentence. The highest mark for each task is 2. The maximum for tasks I-IV is 8.

• Task V is a short composition. Choose one of the four topics and give your ideas on it. You may score 4 for it. Look through the topics. Is everything clear? Take your time. First think and then write. I wish you luck and to score 12. Start reading.

Jaime Escalante

Jaime Escalante was a teacher from Bolivia. He arrived in Los Angeles in 1963. He was 33 years old and spoke almost no English.

Life was difficult for Escalante in the United States. He could not be a teacher in California. He had to go to college again. It took him many years but he did it. He worked at a restaurant to support his family at the same time.

Finally when he was 43 he started to work at Garfield High School in Los Angeles. This school had a bad name. There were gangs and the students were not doing well, Soon Escalante changed things. 

Escalante worked with his students. He taught them math. He used his own methods] or ways and they worked. The students learned and enjoyed their math. In 1982 fourteen of his students passed an advanced math examination. Nobody believed this People said the students were cheating. The students wanted to show they were no cheating. They took the exam again. And they passed again. This was a miracle ii a place like Garfield! This was the work of Jaime Escalante.

Every year Escalante produced top class students. People know him as one of the best teachers in America. There is even a movie and a book about him.

(H02) Complete the sentences. (score 2)

 1. Jaime Escalante worked in a restaurant to... his family.

  1.  enjoy
  2.  support

2. There were many... at Garfield school.
a> gangs

b) families

3. Nobody believed the students passed the exam. This was a... at Garfield!

  1.  job
  2.  miracle

4. Nobody believed in the results. People said the students were...

  1.  cheating
  2.  arriving

5. Escalante used his own...

  1.  movies
  2.  methods

6. Every year Escalante... top students.

  1.  learned
  2.  produced

II. Choose the letter of the best answer. (score 2)

1. Jaime Escalante...

  1.  came to the USA in 1963
  2.  came at the age of 5
  3.  was 33 when he arrived in Bolivia

2. When he was 43, Escalant* started to...

  1.  change his name
  2.  work at Garfield High School
  3.  do bad things

3. People think Escalante is one of the... a) top students in his class

Продовження тесту

  1.  best students in a movie
  2.  best teachers in America

III. Write "T" if the sentence is true or "F" if the sentence is false. (score 2)

  1.  At 33 Escalante started to teach at Garfield High School.
  2.  Escalahte taught math.
  3.  Garfield High School was in Los Angeles.
  4.  In 1982, fourteen students at Garfield High School did not pass the math exam.
  5.  There were no gangs at Garfield High School.
  6.  There is a movie about Jaime Escalante.

IV. Use the past tense from the verbs in parentheses. (score 2)

  1.  Escalante ... in Los Angeles in 1963. (to arrive)
  2.  Escalante ... almost no English, (to speak).
  3.  At 43, Escalante ... to work at Garfield High School, (to start).
  4.  14 of his students ... the exam, (to pass).
  5.  Nobody ... the students could pass the exam, (to believe).
  6.  People ... the students were cheating, (to say).
  7.  Escalante's students ... their math, (to enjoy).

V. Give your ideas on one of the topics. (score 4)

  1.  How do you think Escalante changed his students?
  2.  WHich are you favorite school classes? Which are you best at? Why?
  3.  Discuss what makes a good teacher and what makes a good student.
  4.  What is your attitude to the profession of a teacher?

Ill. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Домашнє завдання.

Написати коментар до прислів'я "A Friend in Need Is a Friend Indeed".

2. Підбиття підсумків уроку.

T: I see you are through with the test. Please hand in your exercise-books.

Was it difficult to write the test?

Which topic did you choose?

At home I'd like you to comment on the proverb "A Friend in Need Is a Friend Indeed".

We are going to speak about your friends next time.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18453. ТОЛКОВАНИЕ НОРМ ПРАВА 77.46 KB
  ТЕМА 14. ТОЛКОВАНИЕ НОРМ ПРАВА 14.1. Понятие и значение толкования норм права 14.2. Уяснение смысла норм права приемы толкования 14.3. Результаты толкования толкование норм права по объему 14.4. Разъяснение норм права Контрольные вопросы Темы рефератов ...
18455. ФЕДЕРАТИВНОЕ УСТРОЙСТВО РОССИИ 261.5 KB
  ТЕМА 17. ФЕДЕРАТИВНОЕ УСТРОЙСТВО РОССИИ 17.1. Основные этапы развития российского федерализма 17.2. Общая характеристика и основные принципы федеративного устройства России их особенности 17.3. Предметы ведения и полномочия РФ и ее субъектов 17.4. Правовой статус ...
18456. ОБЩЕСТВО, ПОЛИТИЧЕСКАЯ ВЛАСТЬ, ГОСУДАРСТВО. ПОЛИТИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ОБЩЕСТВА 177.53 KB
  ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ О ПРАВЕ ТЕМА 1. ОБЩЕСТВО ПОЛИТИЧЕСКАЯ ВЛАСТЬ ГОСУДАРСТВО. ПОЛИТИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ОБЩЕСТВА. 1.1. Общество 1.2. Определение власти 1.3. Происхождение государства 1.4. Понятие и сущность государства 1.5. Функции государства 1.6. Форма государс...
18457. ПОНЯТИЕ И СОЦИАЛЬНОЕ НАЗНАЧЕНИЕ ПРАВА 57.63 KB
  ТЕМА 2. ПОНЯТИЕ И СОЦИАЛЬНОЕ НАЗНАЧЕНИЕ ПРАВА 2.1. Понятие права 2.2. Сущность и социальное назначение права 2.3. Соотношение государства и права 2.4. Функции права 2.5. Принципы права Контрольные вопросы Темы рефератов 2.1. Понятие права Право воз
18458. ПРАВО В СИСТЕМЕ СОЦИАЛЬНЫХ НОРМ 49.97 KB
  ТЕМА 3. ПРАВО В СИСТЕМЕ СОЦИАЛЬНЫХ НОРМ 3.1. Социальные нормы и их виды 3.2. Взаимоотношение права и морали 3.3. Моральные нормы юристапрофессионала Контрольные вопросы Темы рефератов 3.1. Социальные нормы и их виды Люди в современном цивилизованном
18459. ПРАВОСОЗНАНИЕ И ЮРИДИЧЕСКАЯ КУЛЬТУРА 70.42 KB
  ТЕМА 4. ПРАВОСОЗНАНИЕ И ЮРИДИЧЕСКАЯ КУЛЬТУРА 4.1. Понятие правосознания и его функции 4.2. Основные виды правосознания 4.3. Правовое воспитание 4.4. Правовая культура Контрольные вопросы Темы рефератов 4.1. Понятие правосознания и его функции Будучи
18460. НОРМА ПРАВА 110.03 KB
  ТЕМА 5. НОРМА ПРАВА 5.1. Понятие и характерные черты норм права 5.2. Структура норм права 5.3. Виды норм права Контрольные вопросы Темы рефератов 5.1. Понятие и характерные черты норм права Правовая норма это исходный элемент первичная клеточка права....
18461. ИСТОЧНИКИ ПРАВА 84.52 KB
  ТЕМА 6. ИСТОЧНИКИ ПРАВА 6.1. Понятие источника права. Виды источников права 6.2. Понятие и виды законов. Конституция конституционные и обыкновенные законы 6.3. Подзаконные нормативные акты 6.4. Действие нормативного акта во времени в пространстве и по кругу лиц ...