10833

Винаходи та винахідники. Наука і культура

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

УРОК 19 Тема: Наука і культура Підтема: Винаходи та винахідники Мета: Ввести та активізувати лексику теми в мовних вправах та граматичних структурах пасивного стану. Практикувати учнів в аудіюванні та читанні текстів за темою. Обладнання: таблиця видочасових форм

Украинкский

2013-04-02

93.5 KB

37 чел.

УРОК 19

Тема: Наука і культура

Підтема: Винаходи та винахідники

Мета: Ввести та активізувати лексику теми в мовних вправах та граматичних структурах пасивного

стану. Практикувати учнів в аудіюванні та читанні текстів за темою.

Обладнання: таблиця видочасових форм дієслова в пасивному стані (НО1), текст для читання "Henry Ford" (НО2), текст для аудіювання "The Useful Gate" (H03).

ХІД УРОКУ

ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Do you like watching TV? Do you know when, where and how TV was invented? The reason I asked you the second question is that today we are going to speak about inventions and inventors.

Warm-up 2. Бесіда про осінні канікули.

Т: You've had a short break from work, haven't you?

How did you spend your autumn holidays?

Did you go anywhere?

What was the weather like during those days?

Did you stay indoors most of the time?

Or did you go out with your friends?

What interesting books did you read?

Did you watch TV? And by the way do you know when and where TV was invented?

ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Grammar Review   1. Актуалізація структур пасивного стану.

Т: When we speak or read texts about inventors and inventions we often use Passive structures, for example: Computers are used everywhere. Where was your calculator made? This question will be discussed at the next meeting.

Topic.  Science and Culture

1) Discussing grammar. Повторення правил утворення "Passive Voice" за таблицею.

Indefinite

Continuous

Perfect

Perfect continuous

Present

питають

зазвичай, кожного дня

am

is          asked

are

питають

зараз, все ще

am

is          being asked

are

запитали

вже (результат)

have

                been asked

has

Не існує.

Замість них вживаються форми Perfect

Past

спитали,

його було запитано

вчора,  колись у минулому

was          asked

were

питали

коли я приїхав

was           being asked

were

запитали,

його було запитано

(до того моменту)

had been asked

Future

спитають,

його буде запитано

завтра

will (shall) be asked

замість відсутньої форми

Future Progressive

вживається форма

Future Simple

запитають,

його буде запитано

(до того моменту)

will have been asked

be V3

be being V3

have been V3

Reading

Повторення трьох форм неправильних дієслів — фронтально.

Виконання трансформаційних вправ.

Prompt: Shevchenko wrote this poem.This poem was written by Shevchenko.

Pupils do a lot of exercises at the lessons. A lot of exercises... .

They showed this film on Sunday.This film... .

The postman will bring the letters.The letters... .

Alecsander Fleming invented penicillin.Penicillin... .

Walt Disney created Mickey Mouse.Mickey Mouse....

2. Пред'явлення тексту для читання "Inventors and Inventions", впр. З (cтop. 35)

  1.  Pre-reading. Етап підготовки до читання.
    Виконати впр. 2 (стор. 35) на відпрацювання лексики.
  2.  While-reading. Етап власне читання тексту.

Прочитати текст, знайти головні факти, вибрати речення в Passive Voice.

  1.  Post-reading. Етап перевірки розуміння тексту за питаннями.
    Виконати впр. 4 (стор. 36).
  2.  Language work. Виконання післятекстових вправ на лексикалізацію
    "Past Indefinite Passive".

Work on the model: Edison/the cinema Edison invented the cinema The cinema  was invented by Edison. Rudolf Diesel/the Diesel engine; Marconi/the radio:

Тема. Наука і культура

Alexander Bell/the telephone; Adolf Sax/the saxophone; Ladislao Biro/the ball-point pen.

3.  Додаткове завдання. Закріплення теми "Inventors and Inventions" у текстах для читання та аудіювання.

Читання тексту "Henry Ford" з метою розширення кругозору, пізнавального інтересу учнів.

Henry Ford (1863-1947)

Henry Ford was born in 1863. He was a man who transformed the world. The car he built changed the lives of people everywhere. In 1896, Ford succeeded in building an automobile powered by a gasoline engine. He built this engine in his kitchen sink. In 1903, Henry Ford established the Ford Motor Company and introduced the Model T. Ford.

Henry Ford wanted to make a car that everyone would be able to afford. He was able to lower the price of the Model T from $850 to $360 by introducing mass production assembly line techniques. On an assembly line each person has one specific job and, therefore, can do it faster and more efficiently.

New words

to transform [trsens'fD:m] — перетворювати powerful ['pauaful] — сильний, могутній engine ['endsin] — двигун, мотор, локомотив, потяг to establish [is'tseblij] — засновувати, створювати to introduce [,intra'dju:s] — вводити to afford [a'fo:d] — дозволити собі to lover — знижуватися

mass production ['msespra'dAk/an] — масове виробництво assemble [a'sembl] — монтувати, збирати

mass production assembly line technique — технологія масового виробництва з використанням збірного конвеєра efficiently [a'fijantly] — ефективно

4. Практикування учнів в аудіюванні.

T: You have heard about Edison, of course. He is one of the most famous inventors.

Listen to the story "The Useful Gate".

Here are the words: the gate seems to be quite all right — калітка у повному порядку

in fact — насправді a pump — насос a well — колодязь (H03): the useful gate

For a long time Edison's guests wondered why the gate to his garden was so difficult to open. A friend of his said: "The gate to your garden is so heavy that I have to use all my strength to open it. I cannot understand the reason. You are such a brilliant man. I'm sure you could have invented something better."

"The gate seems to be quite all right, "Edison answered with a smile. "In fact, it is quite a brilliant invention".

"You are joking, aren't you?"

"Not a bit. The gate is connected with a pump. Everybody who conies in pumps twenty litres of water out of the well".

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework

Summarizing

  1.  Домашнє завдання.
    Впр. 4, 5 (стор. 36).
  2.  Підбиття підсумків уроку.

Т: We spoke about inventions and inventors. At home, write the answers to t questions of ex. 4, p. 36, prepare a story about one of the inventors.

Indefinite

Continuous

Perfect

Perfect continuous

Present

питають

зазвичай, кожного дня

am

is          asked

are

питають

зараз, все ще

am

is          being asked

are

запитали

вже (результат)

have

                been asked

has

Не існує.

Замість них вживаються форми Perfect

Past

спитали,

його було запитано

вчора,  колись у минулому

was          asked

were

питали

коли я приїхав

was           being asked

were

запитали,

його було запитано

(до того моменту)

had been asked

Future

спитають,

його буде запитано

завтра

will (shall) be asked

замість відсутньої форми

Future Progressive

вживається форма

Future Simple

запитають,

його буде запитано

(до того моменту)

will have been asked

be V3

be being V3

have been V3

Indefinite

Continuous

Perfect

Perfect continuous

Present

питають

зазвичай, кожного дня

am

is          asked

are

питають

зараз, все ще

am

is          being asked

are

запитали

вже (результат)

have

                been asked

has

Не існує.

Замість них вживаються форми Perfect

Past

спитали,

його було запитано

вчора,  колись у минулому

was          asked

were

питали

коли я приїхав

was           being asked

were

запитали,

його було запитано

(до того моменту)

had been asked

Future

спитають,

його буде запитано

завтра

will (shall) be asked

замість відсутньої форми

Future Progressive

вживається форма

Future Simple

запитають,

його буде запитано

(до того моменту)

will have been asked

be V3

be being V3

have been V3

Henry Ford

(1863-1947)

Henry Ford was born in 1863. He was a man who transformed the world. The car he built changed the lives of people everywhere. In 1896, Ford succeeded in building an automobile powered by a gasoline engine. He built this engine in his kitchen sink. In 1903, Henry Ford established the Ford Motor Company and introduced the Model T. Ford.

Henry Ford wanted to make a car that everyone would be able to afford. He was able to lower the price of the Model T from $850 to $360 by introducing mass production assembly line techniques. On an assembly line each person has one specific job and, therefore, can do it faster and more efficiently.

New words

to transform [trsens'fD:m] — перетворювати powerful ['pauaful] — сильний, могутній engine ['endsin] — двигун, мотор, локомотив, потяг to establish [is'tseblij] — засновувати, створювати to introduce [,intra'dju:s] — вводити to afford [a'fo:d] — дозволити собі to lover — знижуватися

mass production ['msespra'dAk/an] — масове виробництво assemble [a'sembl] — монтувати, збирати

mass production assembly line technique — технологія масового виробництва з використанням збірного конвеєра efficiently [a'fijantly] — ефективно

Henry Ford

(1863-1947)

Henry Ford was born in 1863. He was a man who transformed the world. The car he built changed the lives of people everywhere. In 1896, Ford succeeded in building an automobile powered by a gasoline engine. He built this engine in his kitchen sink. In 1903, Henry Ford established the Ford Motor Company and introduced the Model T. Ford.

Henry Ford wanted to make a car that everyone would be able to afford. He was able to lower the price of the Model T from $850 to $360 by introducing mass production assembly line techniques. On an assembly line each person has one specific job and, therefore, can do it faster and more efficiently.

New words

to transform [trsens'fD:m] — перетворювати powerful ['pauaful] — сильний, могутній engine ['endsin] — двигун, мотор, локомотив, потяг to establish [is'tseblij] — засновувати, створювати to introduce [,intra'dju:s] — вводити to afford [a'fo:d] — дозволити собі to lover — знижуватися

mass production ['msespra'dAk/an] — масове виробництво assemble [a'sembl] — монтувати, збирати

mass production assembly line technique — технологія масового виробництва з використанням збірного конвеєра efficiently [a'fijantly] — ефективно


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

62694. Мировая экономика (МЭ), урок 34.59 KB
  Существуют глобальные то есть охватывающие все страны мира ВТО региональные совещание стран АТЭС и локальные ШОС организации. В системе ООН принято делить все страны на 3 группы: развитые страны развивающиеся страны и страны с переходной экономикой.
62695. Вправляння у розборі дієслова як частини мови 32.33 KB
  Хто мені їх прочитає Згаяного конем наздоженеш часу не Спробуйте скласти з цих слів прислів’я. Згаяного часу конем не наздоженеш Як ви думаєте що воно означає Дітки назвіть дієслово в прислів’ї. Згаяного часу конем не наздоженеш...
62696. Дзеепрыслоўе як асобная форма дзеяслова 19.17 KB
  Мэты: пазнаёміць вучняў з неазначальнай формай дзеяслова дзеепрыслоўем, даць яму пэўнае азначэнне і характарыстыку; закрапіць атрыманыя падчас урока веды, уменні, навыкі; выхоўваць матывы навучання.
62697. Музика передає почуття людини 60.56 KB
  Обладнання: загадки про дзвіночок ілюстрації дзвіночка школи та школярів аудіо записи двох мелодій Віктора Косенко: €œНе хочуть купити ведмедика і Купили ведмедика малюнки ведмедика. Прослухайте твори Віктора Косенка...
62699. Музика польського народу 28.84 KB
  Розвивати уміння: працювати з текстом знаходити в ньому головні думки і опорні слова виразно виконувати музичний твір звуковедення дикція спів в унісон фразування динаміка інтонація ритм; аналізувати музичний твір.
62700. Спорідненість музики словянських народів. Розучування пісні «Не щебечи соловейку» (слова Н. Забіли, муз. М. Глінки). Слухання музики: концерт для оркестру «Пустотливі частівки» Р. Щедріна, українські коломийки 20.95 KB
  Мета: поглиблювати тему семестру; розвивати ритмічне і ладове відчуття учнів слух память вокально хорові навики дикцію частоту інтонування; прививати любов до народної пісні збагачувати музичний кругозір.
62701. Современный урок музыки, его типы и структура 23.05 KB
  В организации процесса музыкального образования решающее значение приобретают вопросы построения урока музыки. Конкретная реализация любой темы урока предполагает множественность решений.