10838

Винаходи та винахідники. Перевірити рівень мовленнєвої компетенції за темою

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Тема: Наука і культура Підтема: Винаходи та винахідники. Мета: Перевірити рівень мовленнєвої компетенції за темою. Провести тематичну атестацію. Обладнання: тест НО1. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Aim Повідомлення теми та мети уро...

Украинкский

2013-04-02

74.5 KB

8 чел.

Тема: Наука і культура

Підтема: Винаходи та винахідники.

Мета: Перевірити рівень мовленнєвої компетенції за темою. Провести тематичну атестацію.

Обладнання:  тест (НО1).

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim Повідомлення теми та мети уроку.

Т: You are to write a test today. It will cover the material of lessons 19-22.1 hope you, will do all the task and will not make mistakes. I wish you luck.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Учні виконують тестове завдання.

(НО1): Test

Варіант І

I. Translate into Ukrainian.
1.to invent

  1.  to design
  2.  a mystery
  3.  a creator
  4.  to find practical application
  5.  What massage was first transmitted?
  6.  Conrad Roentgen discovered X-Rays which are widely used in medicine.
  7.  The invention was introduced to the public.
  8.  Is it possible to consider the present-day telegraph and telephone to be the final solution of the communication problem?

10. Do you know that until just over a hundred years ago there was no such an instrument as the saxophone?

Максимальна оцінка за вірно виконане І завдання б балів.

II. Put questions to the sentences using the words given in brackets:

  1.  My granny watches TV. (How often?)
  2.  Some people do not like to discuss their problems. (Why?)
  3.  My father works. (Where?)
  4.  His father comes home late. (What time?)
  5.  Taras is often late for the lessons. (Why?)
  6.  Mark is leaving for the weekend. (Where?)
  7.  They will enter the University next summer. (What university?)
  8.  The "first world's satellite was launched into space. (When?)
  9.  Nobody helped her to make her career. (Who?)

10. He decided to become a turner. (Why?)

Максимальна оцінка за вірно виконані І і II завдання 8 балів.

III. Translate into English.

  1.  посилати повідомлення
  2.  наполегливо працювати
  3.  одну річ за іншою
  4.  Він багато працював, чи не так?
  5.  Його енергія та ентузіазм вражали його друзів.
  6.  Вона не знала, що він відкрив майстерню.
  7.  У нього виникла ідея виміряти швидкість електричного струму.
  8.  Лічильник Гейгера широко використовується в Україні з 1986 року.
  9.  У тебе немає цього приладу, чи не так?

10. Хто першим запропонував ідею передачі розмови з електрикою?

Максимальна оцінка за вірно виконані І, II і III завдання — 10 балів.

IV. Write a composition.
"Great Inventors and Inventions".

Максимальна оцінка за вірно виконані І, II, III і IV завдання 12 балів.


Варіант II

I. Translate into Ukrainian.

  1.  to create
  2.  to detect
  3.  a household word
  4.  their mysterious nature
  5.  its speed could be hardly measured
  6.  Some inventions are named after their creators.
  7.  Saxophone was invented by a Belgian musician Adolph Sax in 1842.
  8.  Morse began to work out a way to send messages.
  9.  The first telephone could not find any practical application because it was too primitive.

10. How did the diaphragm produce oscillations in the electric current transmitted along the wires?

Максимальна оцінка за вірно виконане І завдання 6 балів.

II. Put questions to the sentences using the words given in brackets:

  1.  She wanted to become an agronomist. (Why?)
  2.  Our manager was a worker at the beginning of his career. (When?)
  3.  He changed his plans. (Who?)
  4.  Mrs. Grey doesn't get up early on Sunday. (When?)
  5.  Jane is going to continue her education at the University? (Where?)
    6. I like mathematics and physics best of all. (What subjects?)
  6.  My uncle has been to London. (Who?)
  7.  He saw many interesting places. (What?)
  8.  I'm not writing an article now. (What?)

10. He is finishing his book. (What?)

Максимальна оцінка за вірно виконані І і II завдання 8 балів.

III. Translate into English.

  1.  збільшити потужність
  2.  розмістити в маленькому полі
  3.  посилати повідомлення далі
  4.  Він ніколи не читав про цього винахідника.
  5.  Обидва творця були спантеличені результатами експерименту.
  6.  Це добре відомий і дуже корисний винахід, чи не так?
  7.  Вони багато працювали, всю свою енергію й ентузіазм вони сконцент
    вува й на своїй роботі.
  8.  Він народився понад 100 років тому, чи не так?
  9.  Азбука Морзе до сих пір використовується у телеграфній системі.

10. Коли винайшли цей відомий прилад?

Максимальна оцінка за вірно виконані І, II і III завдання 10 балів.

IV. Write a composition.

"The Telegraph and the Telephone". Максимальна оцінка за вірно виконані І, II, III і IV завдання 12 балів.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework

1. Домашнє завдання.

Робота зі словником: впр. 32 (стор. 42)

Завдання 6 тексту для домашнього читання (стор. 115-117).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: Your time is up. Hand in your exercise-books. Have a rest after the hard work you have done.

Date _________ Name ____________________________________Form 11 _____

Варіант І

I. Translate into Ukrainian.
1.to invent

  1.  to design
  2.  a mystery
  3.  a creator
  4.  to find practical application
  5.  What massage was first transmitted?
  6.  Conrad Roentgen discovered X-Rays which are widely used in medicine.
  7.  The invention was introduced to the public.
  8.  Is it possible to consider the present-day telegraph and telephone to be the final solution of the communication problem?

10. Do you know that until just over a hundred years ago there was no such an instrument as the saxophone?

II. Put questions to the sentences using the words given in brackets:

  1.  My granny watches TV. (How often?)
  2.  Some people do not like to discuss their problems. (Why?)
  3.  My father works. (Where?)
  4.  His father comes home late. (What time?)
  5.  Taras is often late for the lessons. (Why?)
  6.  Mark is leaving for the weekend. (Where?)
  7.  They will enter the University next summer. (What university?)
  8.  The "first world's satellite was launched into space. (When?)
  9.  Nobody helped her to make her career. (Who?)

10. He decided to become a turner. (Why?)

III. Translate into English.

  1.  посилати повідомлення
  2.  наполегливо працювати
  3.  одну річ за іншою
  4.  Він багато працював, чи не так?
  5.  Його енергія та ентузіазм вражали його друзів.
  6.  Вона не знала, що він відкрив майстерню.
  7.  У нього виникла ідея виміряти швидкість електричного струму.
  8.  Лічильник Гейгера широко використовується в Україні з 1986 року.
  9.  У тебе немає цього приладу, чи не так?

10. Хто першим запропонував ідею передачі розмови з електрикою?

IV. Write a composition.
"Great Inventors and Inventions".


Date _________ Name ____________________________________Form 11 _____

Варіант II

I. Translate into Ukrainian.

  1.  to create
  2.  to detect
  3.  a household word
  4.  their mysterious nature
  5.  its speed could be hardly measured
  6.  Some inventions are named after their creators.
  7.  Saxophone was invented by a Belgian musician Adolph Sax in 1842.
  8.  Morse began to work out a way to send messages.
  9.  The first telephone could not find any practical application because it was too primitive.

10. How did the diaphragm produce oscillations in the electric current transmitted along the wires?

II. Put questions to the sentences using the words given in brackets:

  1.  She wanted to become an agronomist. (Why?)
  2.  Our manager was a worker at the beginning of his career. (When?)
  3.  He changed his plans. (Who?)
  4.  Mrs. Grey doesn't get up early on Sunday. (When?)
  5.  Jane is going to continue her education at the University? (Where?)
  6.  I like mathematics and physics best of all. (What subjects?)
  7.  My uncle has been to London. (Who?)
  8.  He saw many interesting places. (What?)
  9.  I'm not writing an article now. (What?)
  10.  He is finishing his book. (What?)

III. Translate into English.

  1.  збільшити потужність
  2.  розмістити в маленькому полі
  3.  посилати повідомлення далі
  4.  Він ніколи не читав про цього винахідника.
  5.  Обидва творця були спантеличені результатами експерименту.
  6.  Це добре відомий і дуже корисний винахід, чи не так?
  7.  Вони багато працювали, всю свою енергію й ентузіазм вони сконцентрували на своїй роботі.
  8.  Він народився понад 100 років тому, чи не так?
  9.  Азбука Морзе до сих пір використовується у телеграфній системі.
  10.  Коли винайшли цей відомий прилад?

IV. Write a composition.

"The Telegraph and the Telephone".


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76390. Конституционный Суд РФ. Полномочия судьи Конституционного Суда Российской Федерации 57 KB
  Конституционный Суд Российской Федерации состоит из девятнадцати судей назначаемых на должность Советом Федерации по представлению Президента Российской Федерации. Конституционный Суд Российской Федерации вправе осуществлять свою деятельность при наличии в его составе не менее трех четвертей от общего числа судей. Полномочия Конституционного Суда Российской Федерации не ограничены определенным сроком. Конституционный Суд Российской Федерации рассматривает и разрешает дела в пленарных заседаниях и заседаниях палат Конституционного Суда...
76392. Конституционно-правовые отношения: понятие, субъекты и объекты 42 KB
  Это общественные отношения урегулированные нормами конституционного права содержанием которых являются юридические связи между субъектами в форме прав и обязанностей предусмотренных конкретными нормами. Специфика конституционноправовых отношений по сравнению с другими видами правоотношений состоит в следующем: 1 конституционноправовые отношения имеют свое собственное содержание: возникают в особой сфере отношений составляющих предмет конституционного права; 2 конституционноправовым отношениям свойствен особый субъектный состав:...
76394. Конституционно-правовые нормы: понятие, особенности и виды 51 KB
  От норм других отраслей права конституционноправовые нормы отличаются: своим содержанием зависящим от той сферы общественных отношений на регулирование которых эти нормы направлены; источниками в которых они выражены. Основополагающие наиболее значимые нормы содержатся в особом акте обладающем высшей юридической силой во всей системе права в Конституции РФ; своеобразием видов: среди рассматриваемых норм значительно больше чем в других отраслях общерегулятивных норм. Это нормыпринципы нормыдефиниции нормызадачи.
76395. Конституционно-правовая ответственность 35 KB
  Конституционно правовая ответственность. Конституционноправовая ответственность обязанность субъекта правоотношения гражданина органа власти должностного лица претерпевать неблагоприятные последствия в виде ограничений личного или имущественного характера своих незаконных действий бездействий установленная Конституцией РФ и другими федеральными законами. Как и любая другая юридическая ответственность конституционноправовая возникает вследствие совершения субъектом правоотношения виновного правонарушения. 29 устанавливается...
76396. Источники конституционного права как отрасли права 46 KB
  Следует выделить нормативные правовые акты действующие: на всей территории Российской Федерации; только на территории конкретного субъекта Федерации; на территории муниципального образования. Среди актов первого вида особое место занимает Конституция Российской Федерации. Законы и иные правовые акты принимаемые в Российской Федерации не должны противоречить ее Конституции ст. К источникам конституционного права относятся Федеральные конституционные законы: Об Уполномоченном по правам человека в Российской Федерации 1997 г.
76397. Конституция Российской Федерации 32.5 KB
  Конституция Российской Федерации. Конституция РФ является основным источником любой отрасли национального права и в первую очередь конституционного. Специфика Конституции как основного источника конституционного права выражается в следующем: 1 Конституция принимается народом или от имени народа она является высшей формой воплощения государственной воли народа. Российская Конституция 1993 года была принята на референдуме который является высшим непосредственным выражением власти народа; 2 конституционные нормы имеют учредительный характер...