10839

Мистецтво. Життя суспільства

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

УРОК 24 Тема: Життя суспільства Підтема: Мистецтво. Мета: Розвивати вміння вживати лексику теми в усних висловлюваннях. Проконтролювати розуміння та обговорити текст домашнього читання. Практикувати учнів у вживанні розділових питань у порівнянні з іншими питаннями...

Украинкский

2013-04-02

52.5 KB

2 чел.

УРОК 24

Тема: Життя суспільства

Підтема: Мистецтво.

Мета: Розвивати вміння вживати лексику теми в усних висловлюваннях. Проконтролювати розуміння та обговорити текст домашнього читання. Практикувати учнів у вживанні розділових питань у порівнянні з іншими питаннями.

Обладнання: підручник, вправа "Correct the Statements" (HO1), схема-таблиця "Different Types of Questions" (HO2).

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Hippocrates said, "Ars longa, vita brevis" which means: life is short, art is longer. Do you agree with Hippocrates? What is art? One of the definitions of the word art is the study or creation of beautiful things. What works of art can you name? They are paintings, pieces of music, architecture, films, ballets, poems, etc. 

Where can we see works of art? In many places: in the streets, it the theatre or cinema, at home as well as in museums exhibitions and art or picture galleries. 

Today we are going to speak about museums and art galleries. But first we'll check what we have read in home reading and do some grammar training.

III. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Перевірка розуміння та обговорення тексту для домашнього читання Time Machine", завдання 6 (стор. 115).

1) Review. Огляд частин І, II у короткій розповіді за планом.

Plan

Time Traveller built the big Time Machine.

Time Traveller's story about his trip to the future.

Time Traveller stopped the machine and saw...

2) Comprehension check. Частина III.

а) Контроль розуміння частини III шляхом виконання вправи "Correct the statements"  (HO1):

  1.  The little men threw stones at Time Traveller.
  2.  The building was small but clean and tidy.
  3.  The little people ate only meat.
  4.  Time Traveller didn't like the fruit they gave him.
  5.  Time Traveller understood their language.
  6.  Time Traveller stayed in the building to talk to the little people.

б) Відповіді на питання до тексту: впр. 2 (стор. 116).

3) Preparation. Аналіз питань впр. 2 (стор. 116), підготовка учнів до узагальнення теми "Questions".

Grammar Review   2. Узагальнююче повторення теми "Questions".

1) Presenting Grammar. Ознайомлення учнів зі схемою-таблицею.  (Н01): ст.72

2) Language work. Виконання підстановочних вправ за таблицею. Замість речення "You Live in Boston" в Present Indefinite узяти речення з тексту для дома читання "І left the building and walked up a hill to get a better view of surrounding world”. Учні складають питання за схемою-таблицею.

 

Yes, no questions –

Alternative questions –

Wh questions –

Tag questions –

Did he leave the building?

Did he walk down the hill?

Did he leave the building or stay in it?

Did he walk or run?

What did he leave?

What did he do?

Where did he walk?

Why did he walk up the hill?

Who left the building?

He left the building, didn't he?

He didn't stay in it, did he?

3) Practicing Tag questions. Тренування учнів у постановці розділових питань. Виконати усно впр. 37 (стор. 43).

3. Пред'явлення тексту для читання "Art Galleries in London", впр. 33 (стор. 43).

1) Pre-reading activities. Виконання дотекстових вправ.

а) Перевірка виконання учнями словникової роботи з домашнього завдання:
впр. 321 (стор. 42).

б) Відповіді на запитання учителя.

Т: Is there an art gallery in your town (village)?

Can you paint?

What kind of paintings do you like? etc.

  1.  While-reading. Читання та переклад тексту впр. 33 (стор. 43).
  2.  Post-reading. Стимулювання учнів до комунікативного висловлювання: робота за моделлю у відповіді на питання "What do you think of museums (exhibitions, art galleries)?"

I think

In my opinion

To my mind

museums

art galleries

exhibitions

are

іnteresting.

useful.

exciting.

relaxing.

tiring.

boring.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Домашнє завдання.

Виконати впр. 37 (стор. 43).

Підготувати повідомлення за ситуацією: A friend of yours comes to your place. He has never been here. Advise him (her) what museums, art galleries, exhibitions to visit.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: We have done a lot of things at the lesson today, haven't we? We have reviewed different types of questions, discussed our home reading task» spoken about art. I hope you won't make mistakes while translating the tag questions of exercise 37, will you? And there is one more task. Advise a visitor to your town (city) what museums, art galleries, exhibitions he (she) can visit.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

68659. Расчет показателей надежности и безопасности АЭУ Запорожской АЭС 3.96 MB
  Площадка Запорожской АЭС проектной мощностью 6000 МВт расположена в Каменско-Днепровском районе Запорожской области вблизи действующей Запорожской ГРЭС. Электростанция предназначена для снабжения электроэнергией южных районов Украины и входит в Объединенную энергосистему Юга.
68663. Особенности перевода газетных аннотаций и заголовков и способы их передачи на русский язык 161.86 KB
  Лексические грамматические и синтаксические особенности перевода газетных аннотаций и заголовков. Перевод как межъязыковая коммуникация Особенности перевода газетно публицистического стиля. Заголовок как элемент публицистического стиля Лексические особенности перевода газетных заголовков и аннотаций...
68664. Композиционные материалы. Арамидное волокно и ткани на их основе 293.81 KB
  Стальная проволока перерабатывается в тканые сетки которые используются для получения композиционных материалов с ориентацией арматуры в двух направлениях. Особенностью является то что матрицу образуют различные полимеры служащие связующими для арматуры которая может быть в виде волокон ткани пленок стеклотекстолита.
68665. Анализ вариантов регулирования с помощью имитационной модели 479 KB
  После второй мировой войны были предприняты попытки создания международной торговой организации, призванной обеспечить глобальную координацию внешнеторговой политики. По поводу одного из разделов соглашения об образовании международной организации...