10862
Закінчуючи школу
Конспект урока
Иностранные языки, филология и лингвистика
Тема: ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО. ШКІЛЬНЕ ЖИТТЯ Підтема: Закінчуючи школу. Мета: Націлити учнів на успішне проходження державної підсумкової атестації. Провести тренувальний тест на перевірку володіння англійською мовою.Обладнання: підручник тест з англійської мови для
Украинкский
2013-04-02
31.8 KB
11 чел.
Тема: ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО. ШКІЛЬНЕ ЖИТТЯ
Підтема: Закінчуючи школу.
Мета: Націлити учнів на успішне проходження державної підсумкової атестації.
Провести тренувальний тест на перевірку володіння англійською мовою.
Обладнання: підручник, тест з англійської мови для учнів, що проходять перевірку на рівень володіння
мовою (НО1).
ХІД УРОКУ
I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Your schooling is almost over. Examination time is coming. Some of you are going to take an exam in English. I hope they have chosen it because they are sure of themselves and their knowledge. I wish you luck and let all your examination cards be easy.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Т: Today we shall practise taking exams.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Vocabulary 1. Тренування учнів у вживанні фраз за темою "At the exam".
Practice 1) Pairwork. Виконати в парах впр. 76 (стор. 105).
2) Acting out. Складання діалогів Teacher Pupil "At the Exam" з опорою на вирази впр. 74 (стор. 104), впр. 76 (стор. 105).
Test 2. Виконання тренувального тесту.
Т: And now we'll have a more serious training. You are going to write a test. Your time is 25 minutes. Write only letters. Think before you write. If you come across the question you don't know the answer to don't lose your time. Pass on to the next tasks. You will return to your stumbling point later and solve it. You get 2 points for each correct answer. The maximum result is 100. You have a "pass" if you get 50 or more. This is the scale of marking your progress:
98 100 "12" 92 96 "11" 82 90 "10" 72 80 "9" 62 70 "8" 52 60 "7" |
42 50 "6" 32 40 "5" 22 30 "4" 12 20 "3" 6 10 "2" 2 4 "1" |
Тест з англійської мови для учнів, що проходять перевірку на рівень володіння мовою.
1. A: ...be nervous, you can do it! B: I'm not so sure. a) Don't b)Not c)No d)Do |
7. |
A: ...I come, too? B: Sorry, you can't. a) Do b) Am c)Let d) May |
13. A: Is this your room? B: Yes, this is ... room. a) us b) we c) ours d) our |
2. A: How many people were there? B: ... a) Sometimes b) About twenty c) Very much d) A lot of |
8. A: What kind of car ...? B: A Fiat. a) has she got b) is she c) she has d) she has got |
14. A: ...any letters for me? B: Yes, they are on the desk. a) Are there b) Is it c) Are they d) Is there |
|
3. A: Who are you ... to the cinema with? B: A friend. You don't know her. a) go b) friend c) going d) to go |
9. A: What ... the film like? B: Interesting. a) did b) were c) was d)do |
15. A: What do you do? B: ... . a) Fine thanks. b) I'm a teacher. c) Sleep. d) I'm working. |
|
4. A: Which ... would you like? B: The cheaper one. a) your one b) yours one c) you're d) one |
10. A: Please, ... your shoes off. B. But they are clean a) to take b) talking c) took d) take |
16. A: ... I come in? B: Of course, come in and have a seat. a) Let b) Am c) May d) Must |
|
5. A: Is there a wastepaper basket somewhere? B: Yes, ... under the table. a) is there b) it's c) is one d) there is |
11 . A: How much ice cream would you like? B: ..., please. a) A lot b) A lot of c) Many d) A few |
17. A: Why ... leave so early? B: Because I had a headache. a) did you b) was it c) were you d) you |
|
6. A: ... anybody smoke in your family? B: No, nobody. a) Are b)Do c) Does d)Is |
12. A: ... your friends doing? B: They are waiting for us. a) Where's b) Whafre c) Where're d) What's |
18. A: Let's not ... restaurant again. B: All right. Where shall we go then? a) going to that b) go to that c) we go to that d) to go to that |
19. A: Was it very crowded? |
26. A: When ... it over? |
33. A: ... a good time at the |
||||
В: No, there were only ... |
B: Around ten o'clock. |
party! |
||||
people. |
a) were |
B: Thanks. See you |
||||
a) little |
b)be |
later. |
||||
b) small |
c)did |
a) Have |
||||
c) a few |
d) was |
b) Make |
||||
d)bit |
c) Do d)Be |
|||||
20. A: Why ... the children |
27. A: It's such a nice |
34. A: We've got ... time. |
||||
sleeping? |
evening. |
B: Let's walk, then. |
||||
B: It's not that late. |
B: All right. |
a) a lots of |
||||
a) don't |
a) Let's |
b) lots of |
||||
b) isn't |
b)Get |
c) lot of |
||||
c) can't |
c) Have |
d) a lot |
||||
d) aren't |
d)To |
|||||
21. A: Whose is this paper? |
28. A: That's ... wine for me. |
35. A: What're you ... this |
||||
B: I think it's ... . |
B: Come on, you're not |
weekend? |
||||
a) me |
driving. |
B: I'm going away. |
||||
b) mine |
a) lot of |
a) do |
||||
c) my |
b) too much |
b) staying |
||||
d)I |
c) too many |
c) doing |
||||
d) a lot |
d)be |
|||||
22. A: I s there any milk at |
29. A: Who is ... in the other |
36. A: Is this ... own car? |
||||
home? |
room? |
B: No, it's his father's. |
||||
B: No, ... . |
B: I think it's my boss. |
a) he |
||||
a) it isn't |
a) shout |
b) him |
||||
b) isn't any |
b) it shout |
c) he's |
||||
c) there isn't |
c) shouting at |
d)his |
||||
d) there not |
d) shouting |
|||||
23. A: ... you like this music. |
30. A: Is ... something wrong? |
37. A: ... tickets for |
||||
B: It's all right. |
B: No, I'm just tired. |
tomorrow night? |
||||
a) Is |
a) there |
B: Yes, a few. |
||||
b) Are |
b)it |
a) Is there some |
||||
c) Does |
c) they |
b) Are there any |
||||
d) Do |
d)he |
c) Are there some d) Is there any |
||||
24. A: ... you play tennis? |
31. A: How can I help? |
38. A: How often ... come |
||||
B: Yes, a little bit. |
B: You ... . |
here? |
||||
a) Can |
a) don't |
B: Once or twice a week. |
||||
b) Are |
b) can't |
a) is he |
||||
c) May |
c) aren't |
b) she to |
||||
d) Have |
d) not |
c) do you d) are you |
||||
25. A: Where ... like to sit? |
32. A: ... I try again? |
39. A: ... you, please, come |
||||
B: How about over there, |
B: Do, please. |
back in a few minytes? |
||||
in the back? |
a) Would |
B: All right. |
||||
a) have you got to |
b) Have |
a) May |
||||
b) you |
c) Shall |
b) Must |
||||
c) would you |
d) Can |
c) Are |
||||
d) you would |
d) Could |
|||||
40 |
. A: What ... for dinner? |
44. A: What the most |
48. A: ...do my homework |
|||
B: Something cold. |
beautiful country... |
unless you let me watch |
||||
a) would you like |
visited? |
TV. |
||||
b) like you |
B: I've never been abroad. |
B: Which program do |
||||
c) would like you |
a) you've yet |
you want to see? |
||||
d) do have |
b) you've ever |
a) I can |
||||
c) you've still |
b) I shall |
|||||
d) you've been |
c) I won't d) I will |
|||||
41 |
. A: Here are the tickets |
45. A: When ... be able to |
49. A: I can't come out with |
|||
for tonight. |
give us the answer? |
you because I'm ... visit |
||||
B: Who ... them? |
B: By Wednesday. |
my grandmother. |
||||
a) did bought |
a) are |
B: How about |
||||
b) buy |
b)can you |
Wednesday then? |
||||
c)bought |
c) shall you |
a) going to |
||||
d) buying |
d) will you |
b)go c) being d) will |
||||
42 |
. A .-There are ... than I |
46. A: Did you ... to eating |
50. A: ... to get there by bus |
|||
expected. |
rice when you lived in |
than by train? |
||||
B: They've all flown |
China? |
B: I'll check the |
||||
away. |
B: Yes, I did. |
timetable for you. |
||||
a) lesser birds |
a) get used |
a) Is it more quickly |
||||
b) less birds |
b) using |
b) Is it quicker |
||||
c) more few birds |
c) to be used |
c) Is it quickest |
||||
d) fewer birds |
d) use |
d) Is it the quicker |
||||
43 |
A: When I was young I |
47. A: Jackie's sister ... a |
||||
wasn't ... to smoke. |
beautiful green dress. |
|||||
B: Neither was I. |
B: I know, she made it |
|||||
a) allowed |
herself. |
|||||
b) have |
a) was worn |
|||||
c) must |
b) was wearing |
|||||
d) possible |
c) weared d) did wear |
Key: la |
11a |
21b |
31b |
41c |
2b |
12b |
22c |
32c |
42d |
3c |
13d |
23d |
33a |
43a |
4d |
14a |
24a |
34b |
44b |
5b |
15b |
25c |
35c |
45d |
6c |
16c |
26d |
36d |
46a |
7d |
17a |
27a |
37b |
47b |
8a |
18b |
28b |
38c |
48c |
9c |
19c |
29d |
39d |
49a |
lOd |
20d |
30a |
40a |
50b |
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
14486. | Региональная политика ЕС в АТР (90-2000) | 18.64 KB | |
Региональная политика ЕС в АТР 90-2000 С усилением глобализационных процессов международные отношения стали переходить из двустронних на уровень интеграционных объединений. В АТР ядром интеграционных процессов является АСЕАН Ассоциация стран Юго-Восточной Азиии. След... | |||
14487. | Внешнеполитические интересы США в АТР | 28.8 KB | |
Внешнеполитические интересы США в АТР Современная внешняя политика Соединенных Штатов сориентирована в двух основных направлениях атлантическом Европейский регион и тихоокеанском АзиатскоТихоокеанский мегарегион. Параллельно с традиционными атлант... | |||
14488. | Столкновение интересов США и КНР на глобальном и региональном уровне | 24.54 KB | |
Столкновение интересов США и КНР на глобальном и региональном уровне. Китай и США являются великими державами современности. Каждая из этих стран стремится увеличить своё влияние как на глобальном уровне так и в различных регионах. РЕГИОНАЛЬНЫЙ УРОВЕНЬ Существует 2 ... | |||
14489. | Концепция Большого Ближнего Востока во внешней политике США | 16.96 KB | |
Концепция Большого Ближнего Востока во внешней политике США Географически под Большим Ближним Востоком подразумевалась обширная территория государств с преобладающим мусульманским населением: от Марокко до Пакистана включительно и от Турции до Судана. Заявленная це | |||
14490. | Стратегия нового Шелкового пути: проблемы и перспективы | 30.66 KB | |
Стратегия нового Шелкового пути: проблемы и перспективы Инициатива Новый Шелковый путь о которой Клинтон впервые объявила в своём выступлении в Ченнаи в Индии 20 июля 2011года предусматривает создание сети торговых и транспортных коридоров которые будут проходить че... | |||
14491. | Политика США в Центральной Азии. Концепция «Шелкового пути» | 16.27 KB | |
Политика США в Центральной Азии. Концепция Шелкового пути. В начале 90х США стали пытаться обособить страны ННГ новых независимых госв от России путем развития государственности и переориентации на запад. С 94г. Начинается освоение ЦА нефтедобывающими компаниями | |||
14492. | Политика США в Западном полушарии. Интеграционные проекты США | 17.91 KB | |
Политика США в Западном полушарии. Интеграционные проекты США Сложно выделить в истории Соединённых Штатов Америки такой период когда бы они не проявляли геополитического интереса в отношении своих ближайших соседей латиноамериканских государств. Выразителем го... | |||
14493. | Арктическая политика США (90-е гг. XX в. - 10 -е гг. XXI в.) | 18.12 KB | |
Арктическая политика США 90е гг. XX в. 10 е гг. XXI в. Интересы США в Арктике можно сгруппировать в несколько блоков. Вопервых военностратегические в том числе: ПРО и раннее предупреждение; развертывание наземных и морских систем для стратегической переброски; страт | |||
14494. | Интересы ЕС в ЛА. Саммиты ЕС-ЛА. Политика ЕС – как фактор интеграции в регионе | 21.53 KB | |
Интересы ЕС в ЛА. Саммиты ЕСЛА. Политика ЕС как фактор интеграции в регионе. Ибероамериканские саммиты. Основы трансрегионального сотрудничества ЛКА и ЕС Интересы: Динамичное развитие региональных интеграционных процессов. Углубление политического диалога ... | |||