10886

Поняття про провідники та ізолятори. Проводи та їх види

Конспект урока

Производство и промышленные технологии

Тема уроку: Поняття про провідники та ізолятори. Проводи та їх види. Мета уроку. Засвоєння знань про будову і призначення ізольованих проводів правила безпечної роботи під час виконання електротехнічних робіт. Формування умінь здійснювати монтаж простого електричного...

Украинкский

2013-04-02

155 KB

94 чел.

Тема уроку: Поняття про провідники та ізолятори. Проводи та їх види.

Мета уроку. Засвоєння знань про будову і призначення ізольованих проводів, правила безпечної роботи під час виконання електротехнічних робіт. Формування умінь здійснювати монтаж простого електричного кола,

підготовку проводів до електромонтажних робіт. Розвивати пам'ять. Виховувати елементи культури праці.

Об’єкт навчальної праці: електричне коло.

Обладнання: електромонтажні інструменти (кусачки бокові, плоскогубці, круглогубці, викрутка); проводи, джерело струму, лампочка кишенькового ліхтарика, вимикач.

Тип уроку. Формування практичних вмінь і навичок.

Орієнтовний план проведення уроку

І.Організаційна частина ( 2 хв )

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу ( 7 хв )

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності ( 2 хв)

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку ( 2 хв )

V. Вивчення нового матеріалу ( 7 хв )

VI. Практична робота ( 20 хв )

VII. Підсумок уроку ( 5хв )

Хід уроку

І.Організаційна частина:

  •  перевірка присутніх;
  •  призначення чергових.

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (методом бесіди з’ясовують питання):

1.Які ви знаєте джерела електричної енергії?

2.Що називають споживачем?

3.Назвіть матеріали, які добре проводять електрику?

4.Які матеріали не проводять електричного струму?

5.Які ви знаєте електромонтажні інструменти?

6.Для чого застосовують проводи?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності. 

На цьому і на слідуючих уроках ми продовжуватимемо оволодівати уміннями виконувати роботи із монтажу електричного кола та ремонту побутової техніки. Набуті знання та уміння можуть стати вам у нагоді під час ремонту електроприладів в домашніх умовах та виборі професії у майбутньому.

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

«Поняття про провідники та ізолятори. Проводи та їх види».

Велика перевага електричної енергії порівняно з іншими видами енергії полягає у тому, що її можна передавати проводами на значні відстані.

Частина проводу, призначена для проходження електричного струму, називається струмопровідною жилою(провідником). 

Провідники - це речовини, які проводять електричний струм. До них відносять усі метали, деякі рідини тощо. Тіло людини також проводить електричний струм (Що є причиною небезпечних уражень!!!).

Проводи бувають різних видів - одножильні, двожильні і багатожильні. їх виготовляють із кольорових металів - міді, алюмінію, які є найкращими провідниками струму.

Речовини, які не проводять електричний струм, називають ізоляторами. До них належать гума, фарфор, пластмаси, суха деревина, суха тканина тощо.

Більшість проводів покривають ізоляційним матеріалом (мал. 50). Ізоляційне покриття проводів виготовляють з еластичних матеріалів (гуми, пластмаси). Проводи, які застосовують у радіо- та приладобудуванні, обплітають шовком, бавовною, скловолокном. Поверхню проводів (шнурів), які використовують у побуті для приєднання електроприладів до електричної мережі, покривають тканинними оболонками. Ізоляція захищає проводи від пошкоджень, дає змогу укладати поряд багато проводів, виключаючи випадки замикання між ними, запобігає доторканню людини до струмопровідних жил. Ізольовані проводи виготовляють на спеціальних заводах і коштують вони дорого. Тому для передавання електричної енергії на значні відстані використовують неізольовані проводи. У містах застосовують ізольовані проводи, які дістали назву електрокабелі.

Установочні проводи застосовують для монтажу електричного обладнання, для прихованої й відкритої проводки у виробничих та житлових приміщеннях. Це проводи марок ПВ, ПН, АПВ, ППВ, АППВ (мал. 50, а, в, г).

Марку проводу позначають літерами. Літери означають: 

А - струмо-провідна жила алюмінієва (якщо цієї літери немає, жила мідна); П - провід; ПП - провід плоский; Ш (на початку марки) - шнур; Б - побутовий; В - ізоляція поліхлорвінілова; Н - ізоляція наіритова; Р - ізоляція гумова; Ш (усередині марки) - обмотка шовкова; М - провід монтажний; Г - гнучкий (тобто струмопровідна жила складається з кількох тоненьких дротиків).

Цифра після марки проводу означає кількість струмопровідних жил у проводі.

Через знак множення зазначається переріз жили в квадратних міліметрах, наприклад АППВ-Зх1,5. 

Обмотувальні проводи застосовують для намотування трансформаторів, обмоток генераторів, двигунів, реле тощо.

Монтажні проводи використовують для рухомого й фіксованого монтажу електропроводок на щитах, панелях. При фіксованому монтажі для цього застосовують проводи марок ПВ, ПН, АПВ, МГШВ. Якщо частини електроприладів переміщуються без порушення електричного кола, застосовують тільки гнучкі проводи (МГШВ та ін.).

Шнури - гнучкі ізольовані проводи для приєднування побутових електроприладів або радіоапаратури до мережі з напругою 220В. Конструкцію найширше застосовуваних видів шнурів показано на малюнку 50. Шнур марки ШБПВ (мал. 50) використовується для приєднання до мережі світильників, радіоапаратури, холодильників та інших приладів, що не споживають електроенергію великої потужності. У нагрівальних приладах використовують шнури марок ШБРО (мал. 50, е), ШБВВП з міцною захисною оболонкою з гуми (ШБРО) або поліхлорвінілу (ШБВВП) (мал. 50, є). Для прасок застосовують шнури з тканинним обплетенням (ШР) (мал. 50, д).

Уперше ізолювати електричні проводи запропонував російський академік В.В. Петров на початку XIX cm. Для цього він рекомендував використати віск і сургуч.

1. Чим відрізняється провідник від ізолятора?

2. Де застосовують ізольовані й неізольовані проводи?

3. По якій частині ізольованого проводу протікає електричний струм?

4. Чому для увімкнення побутових електроприладів застосовують багатожильні ізольовані проводи (шнури)?

5. Удома розглянь кілька відрізків проводів і з'ясуй, чим вони відрізняються один від одного.

Практична робота 7. Визначення провідників і непровідників електричного струму дослідним шляхом

Обладнання, інструменти та матеріали: батарейка від кишенькового ліхтарика, вимикач, ламповий патрон, лампочка, з'єднувальні проводи, стержні (мідний, скляний, фарфоровий, дерев'яний), паперова стрічка.

Послідовність виконання роботи:

Щоб переконатися у тому, що одні речовини проводять електричний струм, а інші - ні, зроби кілька дослідів (мал. 51):

1. З'єднай за допомогою проводів батарейку кишенькового ліхтарика, електричну лампочку, вимикач і мідний стержень. Спостерігай, чи буде світитись лампочка. Зроби висновок.

2. Приєднай до електричного кола замість мідного стержня скляну паличку. Спостерігай, чи буде світитись лампочка. Зроби висновок.

3. Заміни скляну паличку ниткою, паперовою стрічкою, сухою дерев'яною паличкою, кусочком фарфору або сургучем і переконайся, чи проводять ці речовини електричний струм. Зроби висновок.

VВступний інструктаж.

VIПоточний інструктаж.

VIІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.

VIIІ. Домашнє завдання: §23 та конспект.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85008. Эпидемия 31.55 KB
  Сформировать у учащихся цельное представление об инфекционных заболеваниях и путях распространения инфекции. Изучаемые вопросы Инфекционные болезни и пути распространения инфекции. Дать определение понятию инфекционные болезни привести классификацию инфекционных заболеваний в зависимости от способа передачи инфекции и по источнику возбудителя инфекции. Рассмотреть причины возникновения инфекционных болезней и пути распространения инфекции.
85009. Эпизоотии и эпифитотии, противоэпизоотические и противоэпифитотические мероприятия 31.43 KB
  Дать краткую информацию об инфекционных заболеваниях растений рассмотреть явления эпифитотии панфитотии. Наиболее опасными болезнями растений являются стеблевая ржавчина пшеницы ржи желтая ржавчина пшеницы фитофтороз картофеля. Для защиты растений от инфекционных болезней важно соблюдение правил агротехники на всех этапах сельскохозяйственных работ связанных с растениеводством. Проводят также следующие мероприятия: выведение устойчивых к болезням сортов сельскохозяйственных растений; уничтожение очагов инфекции; химическую обработку...
85010. Общие понятия о здоровье как основной ценности человека 31.7 KB
  Общие понятия о здоровье как основной ценности человека Цель урока. Сформировать у учащихся цельное представление о здоровье человека как об индивидуальной и общественной ценности обратив их внимание на основные показатели которые характеризуют уровень здоровья. Привести их к пониманию что здоровье человека неотделимо от его жизнедеятельности. Изучаемые вопросы Здоровье человека и основные показатели характеризующие его уровень.
85011. Индивидуальное здоровье человека, его физическая, духовная и социальная сущность 32.16 KB
  Индивидуальное здоровье человека его физическая духовная и социальная сущность Цель урока. Сформировать у них цельное представление об основных элементах образа жизни человека оказывающих влияние на формирование его духовного физического и социального благополучия а также убеждение в том что каждый человек несет ответственность за свое здоровье и благополучие. Изучаемые вопросы Основные составляющие индивидуального здоровья человека. Некоторые элементы образа жизни человека обеспечивающие его духовное физическое и социальное...
85012. Здоровый образ жизни как необходимое условие сохранения и укрепления здоровья 33.02 KB
  Здоровый образ жизни как необходимое условие сохранения и укрепления здоровья Цель урока. Сформировать у учащихся целостное представление о том что здоровый образ жизни это индивидуальная система поведения человека обеспечивающая ему физическое духовное и социальное благополучие что для ее формирования необходимо устойчивое желание и стремление быть здоровым нужны постоянные собственные усилия и немалые. Изучаемые вопросы Здоровый образ жизни индивидуальная система поведения человека способствующая укреплению и сохранению здоровья....
85013. Здоровый образ жизни и профилактика основных неинфекционных заболеваний 32.71 KB
  Здоровый образ жизни и профилактика основных неинфекционных заболеваний Цель урока. Основные причины возникновения неинфекционных заболеваний. Общие меры профилактики неинфекционных заболеваний. При анализе причин смертности населения России прослеживается отчетливая тенденция к увеличению смертности от неинфекционных заболеваний которые составляют 80 случаев в том числе болезни системы кровообращения более 53 а злокачественные образования около 18.
85014. Вредные привычки. Влияние вредных привычек на здоровье 31.25 KB
  Вредные привычки и их влияние на здоровье Цель урока. Сформировать у обучаемых убеждение что так называемые вредные привычки приравниваются к серьезному заболеванию трудно поддающемуся лечению. Эти привычки называют вредными. Контрольные вопросы Что такое вредные привычки Что такое наркомания и наркотическая зависимость Как развивается наркотическая зависимость Почему привыкание к употреблению алкоголя можно считать наркоманией К каким последствиям приводят курение употребление алкоголя и наркотиков Домашнее задание Изучите 7.
85015. Профилактика вредных привычек 32.72 KB
  Познакомить учащихся с нормативноправовой базой по профилактике наркомании в нашей стране. Изучаемые вопросы Нормативноправовая база по профилактике наркомании. Три основополагающие истины для профилактики наркомании. Изложение учебного материала Во вступительной части к уроку необходимо еще раз подчеркнуть что такие привычки как курение употребление спиртных напитков и пива разновидность наркомании а наркомания заболевание которое человек приобретает добровольно начав употреблять наркотики.
85016. Общие правила оказания первой медицинской помощи 30.45 KB
  Общие правила оказания первой медицинской помощи Цель урока. Познакомить учащихся с общими правилами оказания первой медицинской помощи; обсудить ситуации при которых необходимо вызывать скорую помощь. Общий порядок в оказании первой медицинской помощи. Рекомендации по изложению учебного материала Дать определение первой медицинской помощи и определить ситуации в которых она оказывается.