10920

Процес різання тонколистового металу. Технологія різання листового металу ручними і важільними ножицями

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тема. Процес різання тонколистового металу. Технологія різання листового металу ручними і важільними ножицями. Мета: ознайомити учнів з видами слюсарних ножиць навчити різати слюсарними ножицями листовий метал ознайомити учнів з правилами безпечної роботи при різан...

Украинкский

2013-04-02

53.5 KB

87 чел.

Тема. Процес різання тонколистового металу. Технологія різання листового металу ручними і важільними ножицями.

Мета: ознайомити учнів з видами слюсарних ножиць, навчити різати слюсарними ножицями листовий метал, ознайомити учнів з правилами безпечної роботи при різанні ножицями листового металу; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів;

розвивати моторику рухів, окомір.

Основні поняття: слюсарні ножиці, клин, важільні ножиці.

Обладнання:  комплект слюсарного інструменту, ножиці важільні, сталь листова оцинкована, плакати.

Структура уроку

І. Організаційний момент ……..3 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 2 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу ….. 15 хв

1. Загальні відомості та види ножиць.

2. Технологія різання слюсарними ножицями.

3 Особливості різання дроту.

4 Правила безпечної роботи.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів    3хв

V. Практична робота    20 хв

VI. Домашнє завдання    2 хв

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Фронтальне опитування.

Яка слюсарна операція виконується першою?

Яка, на вашу думку, має бути наступна операція?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Загальні відомості та види ножиць.

Для поділу великого шматка жерсті на малі частини та вирізання заготовок використовують технологічну  операцію різання. Різання за допомогою ножиць ґрунтується на різнобічній дії двох клинів (ножів). У результаті механічного зусилля різальні кромка ножиць розділяють сусідні шари металу на у різних напрямках. Тобто, відбувається поділ металу на частини.

Ручні механічні ножиці застосовують для різання стальної жерсті завтовшки 0,2... 1,0 мм і кольорової ~ до 1,5 мм.

Залежно від розміщення різальних кромок ножиці діляться на праві - зі скосом різальних кромок з правого боку і ліві - зі скосом різальної кромки з лівого боку. Правими ножицями зручно різати вздовж прямої лінії і по кривій без малих заокруглень. Ліві ножиці призначені для виконання таких самих операцій, але вздовж правої кромки листа жерсті проти годинникової стрілки. Різання по дузі з малими заокругленнями виконують за допомогою ножиць з криволінійними лезами. Для зручності різання невеликих за розмірами заготовок нижню ручку ножиць, що не мають пластмасових ручок, затискують у лещатах.

 Ручні важільні ножиці  застосовують для різання листової сталі завтовшки до 4 мм, алюмінієвих листів - до 6 мм. Вони дають можливість різати заготовку без згину країв з достатньою точністю. Конструкція ножиць, які є в майстерні дозволяє різати стальний лист до 2 мм. При різання необхідно слідкувати за гвинтами та болтами та своєчасно їх затискати.

На підприємствах для точного різання листової жерсті без додаткової обробки застосовують механічні махові ножиці. За допомогою електричних ножиць виконують різання листового металу завтовшки до 2,7 мм.

2. Технологія різання слюсарними ножицями.

При різанні ручними ножицями жерсть вставляють у розведені леза якомога далі від їх зовнішніх країв, потім стискують рукоятки, але не повністю, а роблячи ними кілька рухів.

Після виконання надрізу ножиці розкривають майже на всю довжину різальних кромок і ріжуть далі. Вирізання внутрішнього контуру розпочинають з центра, рухами ножиць по кругу. При роботі прямими лівими ножицями в жерсті ліва частина загинається вгору, а при роботі прямими правими ножицями, навпаки - вниз. В усіх випадках краї металевого листа дуже гострі, тому для безпечної роботи необхідно працювати в рукавицях.

Під час різання на краях листа утворюються задирки. У товстих листах їх спилюють напилком, а в тонких - відбивають киянкою. У цьому випадку лист жерсті кладуть задирками вниз на підкладну дошку, щоб не пошкодити ударну частину киянки. Оскільки при різанні утворюються задирки, а краї вздовж лінії різання згинаються (деформуються), то обов'язково треба враховувати припуск на різання під час розмічання.

3 Особливості різання дроту.

Дріт, як правило має більшу твердість ніж листовий метал, тому різати його ножицями не доцільно. Це призводить до затуплення кромок ножів. В такому випадку дріт до 4 мм надпилюють ребром напилка на 1/3-1/2 його діаметра а потім ламають у лещатах. Краї рівняють тим же напилком. Необхідно залишати припуск 1-2мм на різання та вирівнювання торців.

4 Правила безпечної роботи.

  •  Оберігати руки від порізів  задирками.  Працювати в рукавицях.
  •  Не  тримати  пальці  рук на лінії різання.
  •  Ручки     ножиць     міцно тримати в руках або закріплювати в лещатах.
  •  Не   перевіряти   точність різання    (рівність    поверхні) пальцями.
  •  Під час відбивання задирок берегтися від їх попадання на частини тіла.
  •  Не  змітати  відходи  рукою.   Використовувати для цього щітку.
  •  Під час зберігання ножиці розміщувати різальною частиною від себе, а під час передавання - різальною частиною до себе.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Яким інструментом вирізаємо заготовку з жерсті?

Які особливості роботи з важільними ножицями?

Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися при різання ножицями?

V. ПРАКТИЧНА РОБОТА

Розмічання контуру виробу та його вирізування відповідно до технологічної картки.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Домашнє завдання: опрацювати відповідний матеріал за конспектом.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

15024. Ғ.Мүсіреповтің туғанына - 105 жыл 1.01 MB
  Ғ. Мүсірепов атындағы Солтүстік Қазақстан облыстық балаларжасөспірімдер кітапханасы Ғ.Мүсіреповтің туғанына 105 жыл толуына арналған Кемеңгер қаламның құдіреті істәжірибеден Петропавл 2007 ж. ...Әлі де талайталай заманд...
15025. Дала уалаяты, Түркістан уалаяты газеттеріндегі көтерілген мәселелер 144.5 KB
  Дала уалаяты Түркістан уалаяты газеттеріндегі қоғамдықсаяси және ағарту мәселелері. XIX ғасырдың екінші жартысында қазақ елін жерін патшалы Ресейдің толықтай билеп алуына байланысты Қазақстаның Ташкент Орынбор Омбы Орал сияқты кейбір ірі қалаларында патш...
15026. Дүлдүлдер өткен, дүбірлі даланы тербеп (Жамбыл) 69.5 KB
  ДҮЛДҮЛДЕР ӨТКЕН... ДҮБІРЛІ ДАЛАНЫ ТЕРБЕП Жыл сайын ақпанның соңғы күндері Жамбыл мұражайында жыр алыбының туған күніне орай жиын өтеді. Ұлы ақынның ұрпақтары қаламгерлер бас қосып ата жайлы оның телегей теңіз мұрасы жайлы ғибратты сөз естеліктер айтылады. Дастар...
15027. Дүние сөзден басталады (Мұхтар Әуезов) 39 KB
  ДҮНИЕ СӨЗДЕН БАСТАЛАДЫ Мұхтар Әуезовтің бар ғұмыры ғасырлар қойнауынан жеткен қара сөз бен өлең сөздің құпия қатпарларын зерттеп танып көкеймен қабылдап оның туған этносына ғана ерекше сұлу сырлы терең көрінетін жұмбақ қасиетіне қасиет қосып құнарлы тілдің тұқы
15028. Ежелгі қазақ әдебиетінің тарихы және оның зерттелуі 76.5 KB
  Ежелгі қазақ әдебиетінің тарихы және оның зерттелуі Әдебиет өмір шындығының көркем бейнесі десек әдебиет тарихы да халық тарихымен тығыз байланысты. Еліміздің рухани өмірінің жарқын көрінісі елеулі бір саласы ретінде көркем сөз өнері ел тарихымен бірге қалыптасы
15029. Есенберлин романындағы Алаш рухы 83 KB
  Халық ғұмыры – тарихи дамудың диалектикалық заңдылығын құрайтын жалғыз нысана. Дәуірлер сипатынан табиғи дамудың бел-белестерін, алған асу, шыққан биігін пайымдап, кешегі мен бүгіннің арақатынасын ажыратуға, өзгенің өресі жетпес..
15030. Ә.Нұрпейісовтың Қан мен тер романына салыстырмалы-салғастырмалы талдау 68.5 KB
  УДК 828.215.121.22 ЄБДІЖЄМІЛ НҰРПЕЙІСОВТЫЊ ЌАН МЕН ТЕР РОМАНЫНА САЛЫСТЫРМАЛЫСАЛЃАСТЫРМАЛЫ ТАЛДАУ Жиенхан Айжан Коржунбаева Меруерт Қанапияқызы Б.Ахметов атындағы Павлодар педколледжі Қан мен тер трилогиясының сюжеттік композициялық желілері де бір...
15031. Әдеби жанрлар 64 KB
  Әдеби жанрлар Әдеби жанрлар фр. тілінде genre түр тек жанр [346 246] ауызша және жазбаша шығармалардың көркем даму процесінде қалыптасады. Шығарма жанры дәстүрлі түрде мынадай негізгі белгісі бойынша анықталады бір жанрдағы шығармаларды біріктіретін және ай
15032. Әдеби шығарма, көркем мәтінді проблемалық талдай оқыту жолдары 42 KB
  Қазіргі педагогтың кәсіби біліктілігі. Қарағанды қалалық білім басқармасы Білім дамыту Орталығы V қалалық ғылымиәдістемелік конференциясының жадығаттары 28 сәуір 2003ж.Қарағанды 2003ж. 35 бет Әдеби шығарма көркем мәтінді проблемалық талдай оқыту жолдары Ахано...