12905

Однокласник, товариш, друг. Способи вирішення суперечок та конфліктів.

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тема: однокласник товариш друг. Способи вирішення суперечок та конфліктів. Мета: розглянути товариськість як обєктивне явище нашого життя як спосіб співіснування людей; формувати уявлення учнів про різні варіанти людського спілкування; учити уникати конфліктних си

Украинкский

2013-05-07

20.01 KB

56 чел.

Тема: однокласник, товариш, друг. Способи вирішення суперечок та конфліктів.

Мета: розглянути товариськість як об’єктивне явище нашого життя, як спосіб співіснування людей; формувати уявлення учнів про різні варіанти людського спілкування; учити уникати конфліктних ситуацій і своєчасно вирішувати їх, не допускаючи переростання в конфлікт, виховувати шанобливе ставлення.

Обладнання: роздавальний матеріал (роздруковані картки, на яких подані ситуації, що стосуються відносин між людьми).

Хід заняття.

Що таке дружба?

Хто такі друзі?

Які вчинки людини зміцнюють дружбу, а які руйнують?

Як ви гадаєте, що саме людина шукає в друзях? Яка дружба міцніша і продуктивніша – людей схожих чи різних?

Чи можуть ділові, службові відносини замінити дружбу?

Розповідь вчителя.

У суспільному житті й трудовій діяльності, навчанні й побуті виникають, крім офіційних, ділових, різні форми міжособистісних взаємовідносин: приятельські, товариські, дружні.

Звичайні норми моральності тут мають особливе значення. Річ у тому, що в товаришуванні, дружбі й коханні спілкування становить головний сенс взаємин. Як тільки зникає взаєморозуміння і натомість виникає байдужість, такі відносини руйнуються, залишаючи по собі гіркі спогади, розчарування, страждання, і душевні травми.

Приятельські взаємовідносини складаються між добре знайомими на основі якої-небудь, часто неістотної або випадкової, спільності інтересів і неодмінно містять частку особистої симпатії; підтримуються контактами, окремими зустрічами, хоч глибокої зацікавленості долею одне одного приятелі не виявляють. Ці взаємини покладають на людей певні, вироблені традицією обов’язки: доброзичливість, зустрічі, обмін думками, щирість, довірливість, взаємні послуги. Приятелі не ставлять один перед одним яких-небудь серйозних вимог щодо виправлення і вдосконалення особистих якостей, однак не терплять брехні, пліток, віроломства. Якщо через певні обставини відносини перериваються, то особливо болісних переживань це не викликає: найчастіше одні приятелі більш або менш легко замінюються іншими.

Значення приятельських взаємин полягає в тому, що вони збагачують інформацією про інших, про різні боки життя, дають висловити свою думку і побачити реакцію доброзичливо настроєних людей різної статі, віку, професії, громадського становища та рівня розвитку.

Товариські взаємовідносини складаються між людьми в процесі спільної діяльності на основі єдності інтересів, життєвих завдань: між членами навчального колективу, між тими, хто систематично зустрічається протягом тривалого часу, добре знає одне одного і в потрібний момент надає взаємну, безкорисливу допомогу.

Товаришування накладає ряд моральних обов’язків – воно вимагає принциповості у відносинах, людяності,чуйності, взаємодопомоги, взаємної підтримки. Відносини будуть повноцінними, згуртовуватимуть колектив, якщо товариші у спілкуванні не виявляють байдужості до недоліків, моральних вад одне одного.

Дружні взаємовідносини, або дружба, між людьми ґрунтується на єдності поглядів, інтересів, життєвої мети. Ці взаємовідносини найтісніші. Вони виявляються не тільки в спільній діяльності та спілкуванні, які нерідко зумовлюються зовнішніми обставинами, а й у духовному спілкуванні, взаємній особистій зацікавленості. Початковою формою дружби може бути товаришування, збагачене особистою приязню.

Тепер давайте поговоримо про суперечки та конфлікти.

Отже, що таке конфлікти? Які їхні наслідки? Чи вважаєте ви, що це питання актуальне для нашого класу?

Давайте  проведемо невелике опитування:

  1.  Я вважаю, що конфлікт –и це …

а) невдоволення ким-небудь або чим-небудь;

б) нерозуміння людьми одне одного, сварка;

в) розбіжності між людьми, зіткнення різних думок.

          2. Якщо я бачу, що людина помиляється, то…

                  а) я скажу все, що про неї думаю;

                   б) краще промовчу;

                    в) постараюся коректно висловити свою думку.

3. якщо я потрапляю в конфліктну ситуацію, то найчастіше вирішую її таким чином:

      а) наполягатиму на своєму;

       б) припиняю спілкування з цією людиною;

       в) постараюся знайти компроміс.

4. Що найчастіше є причиною конфлікту?:

       а) поведінка людей, невміння спілкуватися;

       б) зіткнення через життєві ресурси;

        в) неспівпадання життєвих позицій;

        г) різниця в інтелектуальному рівні;

        д) расові й національні відмінності.

Конфлікт – це зіткнення інтересів. І, як будь-яке зіткнення, конфлікт може принести і радість перемоги, і гіркоту поразки. Поведінку людей у конфліктних ситуаціях вивчає наука конфліктологія. З точки зору цієї науки, є чотири стратегії поведінки під час конфліктів: пристосування, уникнення, співпраця, суперництво.

Конфлікту можна уникнути, усе залежить від того, як особа сприймає і оцінює ситуацію. Якщо особа оцінює ситуацію як конфліктну, то відбувається конфліктна взаємодія. Конфлікт починає жити своїм життям. Дії конфліктних сторін «підганяються» під конфліктну ситуацію, втягуються нові сили та способи конфронтації. Починається ескалація конфлікту. Останній етап – це спад конфлікту і його вирішення. Залежно від способів вирішення воно може бути конструктивним і деструктивним.

Рольова гра «контакти і конфлікти».

Учитель. Як же розпізнати стратегії поведінки в конкретних ситуаціях? Про це ми дізнаємося в ході нашої рольової гри «Контакти і конфлікти». Розгляньте ситуації та оцініть поведінку їх учасників. Спробуйте спрогнозувати наслідки кожного інциденту (учні розігрують заздалегідь підготовлені ситуації).

Учитель проводить розбір ситуації:

  1.  Чи можна назвати цю ситуацію конфліктною?
  2.  Чи є з неї вихід?
  3.  За яких умов можливий конструктивний вихід із цієї ситуації.

Отже, на сьогоднішній виховній годині ми з вами обговорили питання про дружбу, товаришування. Також ми дізналися про конфлікти способи їх вирішення та різні виходи з конфліктних ситуацій. 

  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45151. Образование СССР 8.3 KB
  В то время на долю РСФСР приходилось 92 площади страны население которой в дальнейшем составило 70 новообразованного СССР. Причины образования СССР Образование СССР произошло не только благодаря инициативе руководства коммунистической партии. Год образования СССР Официально дата образования СССР это 30 декабря 1922 года.
45152. Государственный аппарат в годы Великой Отечественной войны (1941—1945) 16.84 KB
  В 65 городах СССР в период 1941 1942 гг. эти органы реорганизовали в Управление по делам эвакуации при СНК СССР. В соответствии с обстановкой изменилось положение Госплана СССР эвакуированного в Куйбышев. Проблема обеспечения народного хозяйства кадрами потребовала создания при СНК СССР Комитета по учету и распределению рабочей силы июнь 1941.
45153. Хрущевская государственная реорганизация 19.23 KB
  Хрущевская государственная реорганизация Период правления Хрущёва иногда называют оттепелью: были выпущены на свободу многие политические заключённые активность репрессий значительно снизилась по сравнению с периодом правления Сталина. Борьба с культом личности Сталина: массовая десталинизация вынос тела Сталина из Мавзолея в 1961 году переименование названных в честь Сталина городов снесение памятников Сталину остался только памятник в Гори демонтирован только в 2010 году[18]. Силовой разгон митингов в Тбилиси против осуждения...
45154. Попытки реорганизации советской системы управления во второй половине 1980-х гг 12.34 KB
  Попытки реорганизации советской системы управления во второй половине 1980х гг. Начало перемен в области управления осуществленных М. Возникло своеобразное двоевластие союзного и республиканского российского центра со своими органами управления и самое главное с разными идейно-политическими ориентирами.
45155. Распад СССР и кризисы постсоветского государственного управления 17.72 KB
  Распад СССР процессы системной дезинтеграции происходившие в экономике народном хозяйстве социальной структуре общественной и политической сфере Советского Союза приведшие к прекращению существования СССР в конце 1991 г. 25 декабря 1991 Президент СССР М. Горбачев объявил о прекращении своей деятельности на посту Президента СССР по принципиальным соображениям; 26 декабря Верховный Совет СССР принял декларацию о прекращении существования СССР.
45157. Синодальная система управления Церковью 87.5 KB
  Тем не менее процесс развития капитализма в России набирал силу.Внешняя политика Александра III Миротворца В области внешней политики период царствования Александра III характеризуется почти полным отсутствием войн: только небольшие боевые действия в Туркмении на этом завершилось присоединение Средней Азии к России. Тройственного союза в составе: Германия АвстроВенгрия и Италия стало ясно что естественным союзником России при таком раскладе сил должна быть Франция.Итак патриархальное правление Александра III в общем смогло лишь...
45158. Учредительное собрание 15.7 KB
  ВСЕРОССИЙСКОЕ УЧРЕДИТЕЛЬНОЕ СОБРАНИЕ. Выборы в Учредительное собрание состоялись в конце 1917. На Втором съезде Советов большевики пообещали созвать Учредительное собрание и признать его властью от которой зависит решение всех основных вопросов но это обещание не собирались выполнять. Большевики считали Учредительное собрание главным своим соперником в борьбе за власть.
45159. Лествичная система и княжое право периода раздробленности 13.13 KB
  Княжили в таком порядке: старший братмладшие братья по порядкусыновья старшего брата по старшинствусыновья следующих братьев по старшинствувнуки правнуки в той же последовательности и т. По мере смены главного князя все прочие переезжали по старшинству из города в город.