13909

О.П. Довженко «Україна в огні», її справедлива критика «культу особи». Особливості сюжету й композиції. Проблеми «людина і війна», «історична пам’ять народу». Образ Запорожця як символ нескореності свого народу

Конспект урока

Литература и библиотековедение

Урок української літератури 11 клас ТЕМА: О.П. Довженко Україна в огні її справедлива критика культу особи. Особливості сюжету й композиції. Проблеми людина і війна історична память народу. Образ Запорожця як символ нескореності свого народу. МЕТА: ознай

Украинкский

2013-05-19

49.5 KB

46 чел.

Урок української літератури, 11 клас

ТЕМА: О.П. Довженко «Україна в огні», її справедлива критика «культу особи». Особливості сюжету й композиції. Проблеми «людина і війна», «історична память народу». Образ Запорожця як символ нескореності свого народу.  

МЕТА: ознайомити учнів із ідейно–художнім змістом кіноповісті “Україна в огні”,  особливостями сюжету та композиції, висвітливши проблеми, яких торкається автор у творі, охарактеризувати образ Запорожця як символ нескореності народу перед фашизмом; розвивати в одинадцятикласників уміння визначати  проблеми твору, удосконалювати вміння працювати з цитатним матеріалом, додатковою літературою, характеризувати образи героїв, будуючи  власне зв’язне висловлювання, вміння підсумовувати й узагальнювати; виховувати інтерес до подій минулого, повагу до людини, почуття патріотизму, пам’ять про тих, хто ціною свого  життя завоював мирне  небо над головою.

ТИП УРОКУ: урок роботи над змістом художнього твору.

МЕТОДИЧНО–ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: портрет, текст твору, додаткова література, ілюстрації, словник літературознавчих термінів, презентація, питальник експертної комісії.

                                                                                          Такий страшний був світ у бою.

                                                                                          Одна лише людина могла витерпіти бій…

                                                                                                                                       О.П.Довженко

ХІД УРОКУ:

І.  Етап орієнтації. Залучення до співпраці.

ІІ.  Актуалізація опорних знань і умінь, уявлень та чуттєвого досвіду .

     Конкурс Фейєрверк знань (Хто швидше дасть відповідь на запитання, той стане членом кіностудії імені О.П.Довженка)

  1.  Де вперше О.Довженко розпочав свою кіномистецьку діяльність?  (На Одеській кіностудії)
  2.  Як називалися перші фільми, поставлені ним? (Вася – реформатор, Ягідка кохання)
  3.  В якій харківській газеті О.Довженко працював як художник – ілюстратор? (У газеті ”Вісті ВУЦВК” під псевдонімом ”Сашко”)
  4.  Який фільм приніс митцеві світову славу майстра німого кіно? (1930 рік, “Земля”)
  5.  Про який фільм О.П. Довженко говорив: ”Я робив його з любов’ю і великим напруженням всіх своїх сил, як пам’ятник народу, як знак своєї любові і глибокої поваги до героя.”(“Щорс“)
  6.  Над яким сценарієм працював Олександр Петрович напередодні Великої Вітчизняної війни? (Над сценарієм повісті М.Гоголя Тарас Бульба)
  7.  Яку новелу письменника у дні війни було видано за рік вісімнадцять разів дванадцятьма мовами? (1942, “Ніч перед боєм”)
  8.  Назвіть кіноповісті О.Довженка, в заголовку яких є географічні назви. (Прощай, Америко, Зачарована Десна, Антарктида)
  9.  Назвіть кіноповісті, які були удостоєні Державної  премії? (Мічурін, Поема про море)
  10.  Де поховано Олександра Довженка? ( У Москві на  Новодівичому  кладовищі)

Скласти інформаційне гроно О.П.Довженко

           

                                         

        Письменник

                  Кінорежисер

               художник                   дипломат  

ІІІ. Тема. Етап визначення мети. Очікування результатів.

ІV. Етап проектування. Складання плану роботи.

                                                          ПЛАН

1.Історія написання твору. Спогади автора.

2.Особливості сюжету і композиції. Проблеми твору.

3. Презентація учнівського  сценарію.  Початок війни.

4.  Ідейно – художній аналіз кіноповісті. Робота в групах.

5.  Презентація на тему Ніхто не забутий, ніщо не забуте …                                                        

V. Етап  організованого  виконання плану  діяльності.

                                                                      

Історія написання твору. Спогади автора.

Написав я Україну в огні з огненним болем у серці і палким стражданням за Україну, що перебувала в німецьких лапах, з болючим жалем і страхом за її долю…

   Кому ж , як не мені, було сказати слово на захист свого народу, коли отака велика загроза нависла над нещасною моєю землею. Україну знає лише той, хто був… на її пожарах сьогодні…

    Моя повістьУкраїна в огні не вподобалася Сталіну, і він її заборонив для друку і для постанови… Прикрита і замкнена моя правда про народ і його лихо. Значить , нікому, отже, вона не потрібна і ніщо не потрібно, крім панегірика…Блюстителі  партійних чеснот, чистоплюї і перевиконавці  завдань бояться ,щоб не збаламутив я народ своїми критичними висловлюваннями…

     Сьогодні роковини моєї смерті.31 січня 1944 року мене було привезено в Кремль. Там мене було порубано на шмаття, окривавлені  частини моєї душі було розкидано на ганьбу й поталу на  всіх  зборищах. Усе, що було злого, недоброго, мстивого, топтало й поганило мене. Я тримався рік і впав. Моє серце не витримало тягара неправди й зла. Я народився і жив для добра і любові. Мене вбила ненависть великих якраз у момент їхньої  малості…

Особливості сюжету і композиції. Проблеми твору.

   Повість було написано в 1943 році ,а надруковано лише через 23 року, вже після смерті автора.

   Багато проблемність твору визначає його структуризацію ( повість поділено на 50 окремих епізодів – картин) і наявність кількох сюжетних ліній, які нерідко обриваються після одного – двох епізодів: лінія захисту Батьківщини ( доля роду Запорожців та інших учасників бойових дій), лірична лінія Олесі й Василя, лінія Христі Хутірної, вчинки ворогів і поведінка Лиманчука.

    Епічна стихія повісті доповнюється елементами драми( діалогами) , народною піснею та іншими позасюжетними компонентами. Зокрема, діалоги надають епізодам гостроти і напруженості, сприяють глибшому розкриттю ідеї твору. Характерне обрамлення: повість починається заспівом, що свідчить про налаштованість автора на народно – поетичну стихію.  Яскраві епітети, порівняння, метафори допомагають краще відчути високу поетичність самого твору, його героїв.

    Які ж проблеми ставив О.Довженко у своїй повісті?

Перша – проблема національної свідомості людини і народу. Друга проблема – показ трагедійності тогочасних подій. Уже своїм трагедійним звучанням твір суперечив офіційній думці щодо реалій війни, а тому й викликав різко негативну оцінку Сталіна та його оточення. Третя – життя простої людини на війні і в тилу, проблема цінності загальнолюдських ідеалів, які Довженко обстоює через зображення конкретних характерів.

   Він поставив за мету створити сценарій про людей простих, звичайних, отих самих, що звуться у нас широкими масами, що понесли найтяжчі втрати на війні, не маючи ні чинів, ні орденів.

Теорія літератури. Презентація учнівського кіносценарію.

 

Кіноповість – повість, що написана з урахуванням специфіки кіно. (Учні класу презентують роботу щодо написання сценарію)

Ідейно – художній аналіз твору. Робота в групах.

(Учні об’єднуються в групи, кожна з яких отримує завдання)

 І група    Розкажіть про родину Лавріна Запорожця як символ нескореності  народу.

ІІ група  Схарактеризуйте жіночі образи повісті ( Олеся Запорожець, Христя  Хутірна)

ІІІ група   Правда про партійну номенклатуру. Образ Лиманчука.

ІV група   Образ України. Майстерність  автора в його змалюванні.

      V  група   Вража сила, її представники у творі.

  

Питальник експертної комісії.

(Кожна з груп по відношенню до іншої виступає експертом)

  •  Чи була доказовість, логічність, чіткість формулювань?
  •  Чи були посилання на текст?
  •  Чи додержувалися основної думки виступаючі?
  •  Чи були зроблені висновки?

Презентація  на тему Ніхто не забутий, ніщо не забуте…

                                                   ПАМЯТЬ

 

Де взяти у серці ті гідні слова?

А пам'ять, як спомин ,в душі ожива…

Уроки історії вчать, ніби просять…

Жорстоким минулим вони нам голосять:

не будьте байдужими, Ви пам’ятайте,

Вшануйте загиблих , не забувайте,

Що був страшний голод, неначе чорна чума,

А птахом смертельним - далека війна…

                                                                             Авторська поезія  (Чайкін Олег)

VI. Підбиття підсумків уроку.

  Саме нам із вами через роки, десятиліття слід пам’ятати про страшну війну, яка принесла горе майже в кожну домівку, слід не забувати тих, хто захищав нашу Батьківщину від фашистської навали. Тих сивочолих ветеранів, у яких до цієї пори не загоїлися рани. Берегти спогади про тих, хто недолюбив, у кого так і не здійснилися мрії, хто поліг у боях, визволяючи міста і села України. Цих років не померкне слава! Ми присягаємося вам:”Ніхто не забутий, ніщо не забуте…

    VII. Рефлексія

Я знаю історію написання кіноповістіУкраїна в огні.

Я вмію здійснювати ідейно – художній аналіз твору.

Я можу будувати зв’язне висловлювання щодо характеристики образів.

Я вмію користуватися додатковими джерелами у ході підготовки до уроку, робити презентацію.

   VIII. Інструктаж домашнього завдання   

Усний твір на тему Величний образ  українського народу у творах О.П.Довженка


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2922. Разработка маршрутной технологии изготовления вала-шестерни 741 KB
  В данном курсовом проекте в качестве узла представлен фрагмент червячно-цилиндрического редуктора. Редуктором называют механизм, состоящий из одной или нескольких механических (зубчатая, цепная, червячная и т.д.) или гидравлических передач...
2923. Висячие мосты 1.64 MB
  Висячий мост — мост, в котором основная несущая конструкция выполнена из гибких элементов (кабелей, канатов, цепей и др.), работающих на растяжение, а проезжая часть подвешена. Работа висячих конструкций на растяжение позволяет полностью...
2924. Зарубежный опыт права на отказ от военной службы по убеждениям совести 143.5 KB
  Данная работа является стремлением автора создать теоретическую базу для практической работы по защите прав призывников в рамках Нижегородского Общества Защиты Прав Человека (НОПЧ). Необходимо отметить, что такая работа членами Нижегородского Общест...
2925. Реструктуризация предприятия на примере НК НПЗ 616 KB
  Реформирование экономических отношений в России связано с решением ряда сложнейших проблем как теоретического, так и организационного характера. Прежде всего это внедрение теории и практики менеджмента, маркетинга и правовой базы, которые обеспечат...
2926. Фельетон как публицистический жанр 109.5 KB
  В творчестве, как известно, нет лёгких путей, но особенно трудно сатирику. Может быть, труднее, чем кому бы то ни было из его собратьев по перу. Призвание сатирика – срывать улыбчивые и благочестивые маски, обнажая скрытый под ними хищный оскал...
2927. Свойства машиностроительных материалов 269.5 KB
  Конструкционные стали и сплавы Конструкционными называются стали, предназначенные для изготовления деталей машин (машиностроительные стали), конструкций и сооружений (строительные стали). Углеродистые конструкционные стали Углеродистые конс...
2928. Эволюция понятий техника и технология 67.14 KB
  Понятие технология используется в разных областях знания, оно употребляется в науке, искусстве, промышленности и поэтому подходов к его трактовке известно довольно много. На заре развития человечества решались отдельные технологические зада...
2929. Безопасность жизнедеятельности в экстремальных ситуациях 46.12 KB
  Стихийные бедствия, промышленные аварии и катастрофы на транспорте, экологические последствия антропогенного воздействия на биосферу, применение противником в случае военных действий различных видов оружия, создают ситуации, опасные для жиз...
2930. Денежная реформа 1895—1897 годов 29.99 KB
  Денежная реформа 1895—1897 годов Среди реформ С.Ю. Витте, естественно, наибольший интерес вызывает опыт стабилизации российского рубля. Конечно, современный мир и экономика качественно отличаются от образцов...