13936

Календарно-обрядові пісні зимового циклу. «Ой хто, хто Миколая любить», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик, щедрик, щедрівочка»

Конспект урока

Краеведение и историческая этнография

УРОК № 3 Тема.Календарнообрядові пісні зимового циклу. Ой хто хто Миколая любить Добрий вечір тобі пане господарю Щедрик щедрик щедрівочка. Мета:ознайомити учнів із календарнообрядовими піснями зимового циклу; розвивати навички виразного читання й ана

Украинкский

2013-05-19

60.5 KB

18 чел.

УРОК  № 3  

Тема. Календарно-обрядові пісні зимового циклу. «Ой хто, хто Миколая любить», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик, щедрик, щедрівочка».

Мета: ознайомити учнів із календарно-обрядовими піснями зимового циклу; розвивати навички виразного читання й аналізу творів, висловлення власної думки про них; виховувати пошану до народних звичаїв і традицій, гуманізм.

Обладнання: збірки календарно-обрядових пісень зимового циклу, ілюстрації до них.

Теорія літератури: календарно-обрядові пісні, колядки, щедрівки.

 Хід уроку  

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Розповідь про календарно-обрядові пісні літнього циклу та обряди, пов’язані з ними.

2) Виразне читання й аналіз «Пісеньки житнього віночка».

3) Огляд ілюстрацій.

4) Показ інсценівок за піснями літнього циклу.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Повідомлення учня про зимові свята.

Зібрали селяни восени весь вирощений урожай, склали в ко-мори. Опало листя з дерев, птахи відлетіли у вирій. Ось і перший сніжок, ось і зима на порозі. Саме час перепочити, розважитися, посвяткувати. Грудень — перший місяць зими — багатий на народно-релігійні свята й обряди; деякі з них сягають своїм корінням у сиву давнину, як наприклад «кусання Калети» (Калета — Коляда — бог сонця у давньослов’янській міфології).

Свята, обряди і звичаї грудня

4 грудня — введення в храм Пресвятої Богородиці. Першим у хату має зайти чоловік.

7 грудня — Катерини. Дівчата ворожили, закликали щасливу долю, а хлопці постили, щоб попалася їм гарна жінка.

13 грудня — Андрія Первозванного. Молодь розважалася, кусала «Калету», дівчата ворожили. У ніч на Андрія хлопцям пробачалися всі бешкети.

14 грудня — Наума. Починали вчитися.

17 грудня — Варвари. У цей день не прали, не білили й глину не місили. Вважалося, що 17 грудня добре займатися вишиванням.

18 грудня — Сави.

19 грудня — Миколая. Першим повинен зайти в дім чо¬ловік. Після цього свята молодь щодня збирається на вечорниці.

22 грудня — Зачатіє св. Анни. Ходили до бджіл, щоб рої¬лися.

25 грудня — Спиридона. Сонце повертає на літо, а зима — на мороз. З цього часу ріжуть свиней і птицю до Різдва.

2. Слово вчителя.

Одне з найбільших свят цього місяця — Святого Миколая. Це — веселе народне свято. Колись господарі варили пиво, скликали гостей: пили, гуляли, веселилися. А по обіді запрягали найкра¬щих коней і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села.

У народних легендах та переказах святий Миколай боронить людей перед стихійним лихом, а найбільше — на воді (див. ле¬генду про св. Миколая, Додаток 1 до уроку 3). Миколай-Чудо- творець опікується не лише людьми, а й диким звіром (див. До¬даток 2 до уроку 3).

Вночі св. Миколай приходить до дітей і роздає їм подарунки. Особливо жалує слухняних, чемних, працьовитих діток.

3. Виразне читання пісні «ой хто, хто Миколая любить».

4. обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота (за питан¬нями учнів).

5. Аналіз пісні «ой хто, хто Миколая любить».

Запитання і завдання до учнів.

1) Які художні засоби найбільш помітні у цій пісні? (По¬втори, однакові початки рядків.)

2) З яким проханням звертаються до св. Миколая і чому? (Дати кращу долю Україні, бо вона змучена й бідна.)

3) Назвіть художні образи пісні і схарактеризуйте їх. (Свя¬тий Миколай — добрий, готовий прийти на допомо¬гу; Україна — змучена, бідна, мріє про волю й відро¬дження давньої слави; люди — патріоти своєї землі; Бог — всемогутній і милосердний.)

6. Повідомлення учня про свята, звичаї та обряди січня й лютого.

Січень

1 січня — календарний Новий рік.

6 січня — Свят-вечір. Намагаються, щоб усі члени родини були вдома і щоб ніяка річ не «світувала» (не була до ранку в чу-жому домі). Готують вечерю з дванадцяти пісних страв (варять кутю, узвар, подають варені горох, квасолю, смажену капусту, рибу, вареники з різними начинками, картоплю, гречану кашу, гриби, голубці із пшоном, коржі з маком та ін). Вечеряти почина¬ють із першою зіркою, потім колядують. Діти носять вечерю хре¬щеним батькам, дідусям і бабусям, родичам. Ходять до церкви.

7 січня — Різдво Христове. Першим до хати заходить чоловік.

8 січня — Собор Пресвятої Богородиці.

9 січня — Апостола Стефана. Колядують, «водять козу». Вечори аж до Богоявлення святі, можна виконувати лише лег¬ку роботу.

13 січня — Меланки. «Щедрий вечір» або багатий. Ми¬ряться з тими, з ким посварилися, прощають одне одному обра¬зи. Щедрують, «водять Меланку».

14 січня — св. Василя. Рано-вранці хлопці ходять посівати.

18 січня — другий Свят-вечір, «голодна кутя». Можна пра-цювати, але до освячення води ніхто не їсть. Якщо під час ве¬чері хтось ікне, то йому треба подарувати щось цінне.

19 січня — Богоявлення, Водохреща.

20 січня — Іоанна (Івана Хрестителя).

29 січня — Петра Вериги. Не перуть.

Лютий

12 лютого — Трьох Святих.

15 лютого — Стрітення Господнє, або Громниці. Святять воду, свічки.

24 лютого — св. Харлампія, покровителя домашніх тварин.

27 лютого — Мелетія. Хороша погода — на морози.

29 лютого — Касянів день.

7. Слово вчителя.

Отже, кінець грудня, січень — це час колядок та щедрівок.

К о л я д к и і щ е д р і в к и — давні за походженням обря¬дові величальні пісні, у яких переплелися язичницькі мотиви з християнськими.

(Учні роблять запис до літературознавчого словничка.)

Колядки та щедрівки славили не лише Бога-Творця, а й лю- дину-трудівника. Вони величали селянську родину, оспівува¬ли добробут, гостинність господаря, життя і працю. У цих піс¬нях господарів називали панами, господинь — панями, княгиня¬ми, хлопців — багатирями, царевичами, дівчат — панночками, князівнами, царівнами. Висловлювалися побажання щастя, здоров’я, доброго врожаю і приплоду худоби.

8. Виразне читання пісні «добрий вечір тобі, пане господарю!». Можна прослухати пісню в аудіозаписі, якщо він є.

9. Обмін враженнями щодо прочитаного (почуте), словникова робота за питаннями учнів.

10. Евристична бесіда.

1) Які прикмети українського народного життя ви поміти¬ли? (Вітання, звертання, калачі з ярої пшениці, зустріч гостей хлібом, застеляння столів килимами, віра, упо¬вання на Божу волю.)

2) Які найпомітніші художні засоби є в пісні? (Повтори, ви-гуки, звертання.)

3) Який настрій створює пісня? (Бадьорий, оптимістичний.)

11. Виразне читання пісні «Щедрик, щедрик, щедрівочка».

12. обмін враженнями, словникова робота за питаннями учнів.

13. Проблемне запитання.

— Щедрівки виконуються взимку, на Новий рік, у січні. Чому ж тоді «прилетіла ластівочка», з’являються маленькі яг¬нятка?

(Раніше Новий рік відзначався навесні. Це свідчення того, що твір дуже давній.)

14. Аналіз пісні за питаннями.

1) Яким настроєм сповнена щедрівка? Чому саме таким?

2) Яка роль зменшувально-пестливих слів у пісні?

3) Знайдіть у творі рими, визначіть їхню роль.

4) Що в цій пісні викликає усмішку?

5) Яка головна думка щедрівки?

15. Гра «Знайди відповідник».

Олесь Кмітливець випадково розсипав картки зі словами з пісень зимового циклу та епітетами до них. Допоможіть йому знайти відповідники.

вечір

рідна

Миколай

з ярої пшениці

Україна

Божий

калачі

добрий

Син

святий

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять українські народні пісні «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Щедрик, щедрик, щедрівочка»; підготу¬ватися до конкурсу виконавців інсценування.

VI. ПІДСУМОК

Додаток 1 до уроку 3

Записана така легенда про святого Миколая: «Святий Мико- ла-Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям пома¬гає. Не те, що Касян — за панича убрався і до Бога пішов жалі¬тися на людей: “Вони,— каже,— Миколу шанують, почитають, на його честь церкви будують, а мене й не згадують!”

Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: “Покличте мені святого Миколу. Скажіть, щоб зараз прийшов!”

— Нема його на небі! — кажуть янголи.

— А де ж він?

— Пішов на Чорне море людей рятувати!

— Почекай,— каже Бог до Касяна,— Микола прийде, тоді поговоримо!

За якийсь час Бог знову посилає янголів за святим Миколою.

— Нема його,— кажуть янголи,— на землі людей від по¬жежі рятує!

Втретє посилає Бог янголів за святим Миколою.

— Нема його,— кажуть янголи,— він кайдани розбиває, ко¬заків із турецької неволі визволяє!

Аж за четвертим разом з’явився святий Микола перед Богом: в старій свиті, мотузком підперезаний, чоботи в болоті і руки в землі.

— Де ти був? — спитав Бог, а святий Микола йому відповідає:

— Помагав мужикові воза з багна витягнути!

— Ось бач,— каже Бог до Касяна,— за що його люди ша¬нують? Він на небі не сидить, на землі діло робить, а ти паном одягнувся і тут, на небі, кутки обтираєш. Іди геть від мене!.. Бу¬дуть тебе люди боятись, але не будуть шанувати».

Додаток 2 до уроку 3

З інших народних оповідань виходить, що святий Миколай- Чудотворець опікується не тільки людьми, а й диким звіром.

«Один чоловік їхав лісом, і захопила його ніч. Мусив но¬чувати. Впріг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалечко від нього на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік. Таке назбігалося — страх глянути! Сидить заєць поруч із вовком і не боїться його. «Що за дивовижа» — думає собі чоловік. А коли йому вже від серця відлягло, він пильніше придивився і поба¬чив: сидить поміж тією звіриною святий Микола — старий си¬вий чоловік. Сидить і щось тим звірам розказує, а вони слуха¬ють, розвісивши вуха».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

63833. Планово – экономические вопросы. Планирование здравоохранения 34 KB
  Планирование можно считать одним из принципов организации медицинской помощи. В условиях перехода на новые экономические принципы хозяйствования планирование теряет свои обязательные централизованные функции приобретает...
63834. Финансирование зравоохранения 30.5 KB
  ЛПУ получает средства из разных уровней бюджета. Из областного бюджета содержатся областные ЛПУ из районного бюджета районные ЛПУ и сельские участковые больницы. Взаимоотношения ЛПУ и страховых компаний Обе договорившиеся стороны представляют лицензии на свою деятельность.
63835. Смета лечебно-профилактического учреждения 36.5 KB
  Заработная плата Начисление на зарплату Канцелярские и хозяйственные расходы Командировочные и служебные разъезды Научно исследовательские работы приобретение книг для библиотеки Стипендии Расходы на питание Приобретение медикаментов и перевязочных средств...
63836. Экономика здравоохранения 28.5 KB
  Повышение уровня общественного здоровья качества и эффективности медицинской помощи основные задачи здравоохранения. Выполнить их можно только с помощью финансирования деятельности медицинской службы из различных источников.
63838. Злокачественные новообразования как социально-гигиеническая проблема 24 KB
  Показатели смертности в возрастных группах мужчин и женщин существенно различаются. Так для группы 25 34 года смертность несколько выше у мужчин 35 лет у женщин а в возрасте 55 64 лет значительно больше умирает мужчин. В целом смертность мужчин превышает смертность женщин.
63839. Травматизм и его медико-социальное значение 30 KB
  Травмы и отравления 8500 на 100 000 населения 91г. Травмы занимают 1 место в городах по посещению поликлиник. Травмы относятся к 17 классу ОМКБ. Фрейллина: травмы производственного характера: промышленные с х травмы непроизводственного характера...
63840. Туберкулез как медико-социальная проблема 35 KB
  Сегодня ТБЦ является медико социальной проблемой т. Уровни заболеваемости Единица учета уровня заболеваемости ТБЦ первичный ТБЦ комплекс в других странах выделение микобактерий ТБЦ. Общая заболеваемость ТБЦ 1520 млн.
63841. Заболевания органов дыхания как медико-социальная проблема 26 KB
  БОД заболевания 8 класса МКБ. Группы БОД: ОРЗ Другие болезни ВДП Пневмонии и грипп Хр. болезни легких вызываемые внешними агентами Другие болезни органов дыхания Роль БОД по материалам текущей обращаемости: в структуре заболеваемости населения являются ведущими.