13951

Крокує осінь золота. Виразне читання пісні Б. Лепкого «Журавлі»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 9 Тема.Крокує осінь золота. Виразне читання пісні Б. Лепкого Журавлі. Мета:розвивати навички виразного читання память учнів естетичні смаки вміння висловлювати власні судження про значення Батьківщини у житті людини; виховувати патріотичні почуття любов...

Украинкский

2013-05-19

46 KB

5 чел.

УРОК № 9

Тема. Крокує осінь золота. Виразне читання пісні Б. Лепкого «Журавлі».

Мета: розвивати навички виразного читання, пам’ять учнів, естетичні смаки, вміння висловлювати власні судження про значення Батьківщини у житті людини; виховувати патріотичні почуття, любов до художнього слова.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів; планшети з теорії літератури про виразне читання.

Теорія літератури: виразне читання, темп, інтонація, пауза, логічний наголос.

 Хід уроку  

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Розповідь про враження від пісні «Журавлі».

2) Аналіз пісні «Журавлі».

3) Визначення рими та ритму поезії.

(Рими: мій—мій—вирій, кру—умру—зітру, очах—шлях— журавлях.)

Р и т м:

Чути: кру! кру! кру! | _ | _ |

В чужині умру, | | _ |

Закіі море перелечу, | .   | .   |   ..   | .  

Крилонька зітру.) | | „ |

4) Повідомлення учнів про журавлів (див. Додаток 1 до уроку 8).

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

1. Складання партитури вірша.

Вірш з паузами і наголосом

Інтонація

Темп

Видиш,| брате мій,|| Товаришу мій, ||

Відлітають сірим шнурком| Журавлі в вирій. |||

задушевне

звертання

повільний

середній

Чути: ||| кру!|| кру!|| кру !||| В чужині умру,|||

Заки море перелечу, || Крилонька зітру. |||

сумна, протяжна сумна, ласкава

звуконаслідування —

пришвидшено

середній

Мерехтить в очах|| Безконечний шлЯх,|||

Гине,|| гине в синіх хмарах|| Слід по журавлЯх...|||

із жалем, співчуттям

середній

2. Виразне читання вірша Б. Лепкого «Журавлі».

3. Виразне читання вірша «Сину, качки летять». (Див. Додаток 2 до уроку 8.)

4. Порівняльна робота.

Учні під керівництвом учителя порівнюють твори:

а) за темою;

б) за головною думкою;

в) за поетичними образами;

г) за художніми засобами;

д) за настроєм, ритмікою.

5. Складання усного твору «Моя думка про значення Батьківщини в житті людини (на основі прочитаного та власних спостережень)».

6. Гра «Згадай прикмети осені».

Олесь Кмітливець разом із козаком Мамаєм вибрали прикмети осені. Які з них ви знаєте, яких дотримуєтесь? Назвіть відомі вам і вашим рідним. (Див. Додаток 3 до уроку 8.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підібрати вірші, етюди про золоту осінь, підготувати виразне читання цих творів; зробити ілюстрації, фотографії, колажі.

VI. ПІДСУМОК

Додаток 1 до уроку 8 Журавлі — група великих птахів із ряду журавлеподібних, заселяють болотні землі Євразії та Африки, 199 видів, дихальне горло утворює петлю (резонатор), що дозволяє їм видавати ха-рактерний трубний звук (кльочення); в Україні живе журавель звичайний (довжина близько 1,4 м); охороняються.

(З «УСЕ».)

Д о д а т о к 2 д о у р о к у 8

Сину, качки летять

Слова Михайла Ткача Музика Олександра Білаша

На світанку сина Сповивала мати В час, коли про долю Зорі лебедять:

На світанку сину Нашептала мати:

«Під Чумацьким Шляхом Чумаченьки сплять,—

Встань, моя дитино,

Через Україну,

Через нашу хату Вже качки летять.

На світанку, сину,

Буду наслухати,

Коли в небі сивім Крила зашумлять.

Глянь, моя дитино,

Через Україну,

Через нашу хату Вже качки летять.

Прилітай, дитино,—

Через Україну,

Через нашу хату Вже качки летять.

На світанку, сину,

Важко не діждати,

А ще важче в ночі Очі видивлять.

Не блукай, дитино!

Через Україну,

Через нашу хату Вже качки летять».

Додаток 3 до уроку 8

Прикмети осені

• Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.

• Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме.

• Якщо вітер посилюється під час дощу і напрямок його змі-нюється проти годинникової стрілки — чекай швидкого по-тепління.

• Дощ уранці, що бабині танці, дощ в обід — запрягай, додо¬му їдь!

• Якщо молодик припаде на дощовий день, то весь наступний місяць буде дощовий.

• Червона вечірня зірка віщує вітер, світло-жовта — дощ.

• Грім у вересні — осінь тепла.

• Побачив у небі кілька веселок — збирайся по гриби.

• Багато грибів восени — чекай неврожаю.

• З’явилися опеньки — скінчилось літо.

• Лягає горілиць опалий лист — на теплу зиму й добрий уро¬жай наступного року.

• На рослинах багато павутиння — на тривалу теплу погоду.

• Якщо шишки на ялинах виросли знизу — будуть ранні мо¬рози, а згори — пізні.

• Хмари рухаються проти вітру — погіршиться погода.

• Вітер вночі — завтра чекай дощу.

• Грім у жовтні — на малосніжну, м’яку й коротку зиму.

• У дуба й осики найпізніший падолист; рано опало листя на липах — зима буде люта.

• Опало листя з верхів’їв дерев — на ранню зиму.

• Пізній гриб — пізній сніг.

• Пізній листопад — до суворої і тривалої зими.

• Яка погода в листопаді, така і в квітні.

• Бурхливий листопад — на сувору зиму.

• Рано замерзне вода — довго не розтане.

• Восени рано випаде сніг — весна буде рання.

• Перший тривкий сніг випадає на ніч; денний сніг довго не затримається.

• Від першого снігу до санного шляху — півтора місяця.

• Після листопадових заморозків — грудневий мороз.

• Ожеледиця починається з туману.

• Якщо перший сніг упав на мокру землю — залишиться, на суху — скоро зійде.

• Спориш довго не змінює восени свого кольору — на щедрий врожай зернових наступного року.

• Багато жолудів на дубі — буде сувора зима.

• Добре вродив щавель — буде тепла зима.

• Якщо лист на вишні не опав, сніг, що випав, розтане.

• На дубі та горобині багато плодів — на сувору зиму.

• Якщо в жовтні лист із берези і дуба опаде чисто — на теп¬лу зиму, якщо не чисто — на сувору зиму.

• Якщо горіхів багато, а грибів мало — зима буде снігова й су-вора.

• Шкірка на цибулі тонка — зима буде м’яка; товста і груба — зима буде сувора.

• Журавлі летять низько, швидко і мовчки — скоро встано¬виться погана погода.

• Розтуркотілися голуби — встановиться гарна погода.

• Галки збираються великими зграями і дуже кричать — на ясну погоду.

• Якщо в дощову ніч сова часто пугикає — бути завтра гарній погоді.

• Високо летять гуси — чекай тривалої осені.

• Польові миші переселяються до людських жител восени — на сувору зиму, а весною — на мокре літо.

• Якщо болотяні миші влаштовують поверх купин гнізда — на мокру весну й часті повені.

• Білка високо мостить гніздо — на теплу зиму, низько — на люту.

• Якщо польові мурашки витягли високі купини, то осінь і вес¬на будуть дощовими, з буйним водопіллям.

• Зайці рано нагуляли жиру — на холодну й сніжну зиму.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18733. Социальное партнерство 19.32 KB
  Социальное партнерство. Экономическая и социальная сущность. Классификация объектов социального партнерства. Современные субъектнообъектные отношения в сфере социального партнерства. Современные технологии осуществления социального партнерства. Роль социального
18734. Франчайзинг как модель экономического обеспечения молодежи 21.99 KB
  Франчайзинг как модель экономического обеспечения молодежи. Определение франчайзинга и сторон франчайзинга. Способы получения разрешения на франчайзинговую деятельность. Франчайзинговый договор. Преимущества инедостатки франчайзинга для молодых предпринимателей...
18735. Детское и молодёжное движение как социальное явление 30.67 KB
  Детское и молодёжное движение как социальное явление. Нормативноправовая база общественного движения. Общественным движением является состоящее из участников и не имеющее членства массовое общественное объединение преследующее социальные политические и иные об...
18736. Организация социологических исследований проблем молодежи 23.71 KB
  Организация социологических исследований проблем молодежи. Стратегия эмпирического исследования молодежных проблем. Специфика использования инструментария эмпирического исследования при обращении к молодежной проблематике. Проблемы молодежи способы их выявления...
18737. Технологический подход в системе воспитания молодёжи 30.31 KB
  Технологический подход в системе воспитания молодёжи. Основы понятий технология воспитательная технология. Классификация воспитательных технологий. Сравнительный анализ воспитательных технологий педагогов Макаренко А.С. Иванова И.П. Сухомлинского В.А. Классифика...
18738. Предмет и сущность профилактики как технологии работы с молодежью 21.55 KB
  Предмет и сущность профилактики как технологии работы с молодежью. Определения цели задачи профилактики ее место в системе социальных отношений. Профилактика это действия направленные на: 1. Предотвращение возможных физических психических социокультурных колл
18739. Теоретический аспект девиантного поведения молодежи 22.74 KB
  Теоретический аспект девиантного поведения молодежи. Сущность понятия девиация соотношение понятий нормадевиация основные формы девиантного поведения. Социальные нормы и социальный контроль. Гендерный аспект девиантного поведения. Сущность понятия девиаци
18740. Специфика социально-политического поведения молодежи и ее причины 23.05 KB
  Специфика социальнополитического поведения молодежи и ее причины. Молодёжь социальнодемографическая группа выделяемая на основе совокупности возрастных характеристик особенностей социального положения и обусловленных тем и другим социальнопсихологических сво...
18741. Формирование здорового образа жизни современной молодежи 26.35 KB
  Формирование здорового образа жизни современной молодежи. Понятие здоровье и здоровый образ жизни. Здоровый образ жизни совокупность духовных ценностей и реальных видов форм и благоприятных для здоровья эффектов деятельности по обеспечению оптимального удов