13953

Вінграновський. «Грім»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 10 Тема. М. Вінграновський. Грім. Мета: ознайомити учнів з окремими фрагментами біографії письменника його поезією; розвивати навички виразного читання ліричних творів визначення засобів художньої виразності та їхньої ролі у віршах; виховувати спостережли...

Украинкский

2013-05-19

77 KB

18 чел.

 УРОК № 10  

Тема. М. Вінграновський. «Грім».

Мета: ознайомити учнів з окремими фрагментами біографії письменника, його поезією; розвивати навички виразного читання ліричних творів, визначення засобів художньої виразності та їхньої ролі у віршах; виховувати спостережливість, любов до природи.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, пейзажні картини.

Теорія літератури: ліричний вірш, ліричний герой, література і дійсність.

 ХІД УРОКУ  

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

ІІІ. АНАЛІЗ ПИСЬМОВОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ (ТЕМАТИЧНОГО ОЦІНЮВАННЯ)

IV. СПРИЙНЯТТЯ й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення учня.

Микола Вінграновський — відомий український поет, прозаїк, кіномитець, лауреат Міжнародної премії УРСР імені Т. Г. Шевченк а. Народився він 1936 року в м. Первомайську на Миколаївщині. Це — південь України, навкруги — лише степ та степ. Ні лісу, ні річки. Лише високе небо, палюче сон¬це, кози й молочай.

Учився Микола охоче, гарно декламував вірші, а пізніше з успіхом грав у виставах на шкільній сцені, і всі говорили, що він буде знаменитим артистом.

Коли після закінчення середньої школи Вінграновський складав екзамени в Київський театральний інститут, екзаменатори запропонували зіграти роль глядача, який сидить у кінозалі й дивиться фільм Чарлі Чапліна, видатного американського кінорежисера, актора-коміка, сценариста. На переглядах фільмів цього майстра кіноглядачі завжди нестримно сміються. Микола здогадався, що подібного чекають і від нього, але зробив інакше. Він сів на стілець, зручно вмостився, посоловілими очима покліпав на уявний екран і... пірнув у глибокий сон дуже втомленої людини. Коли в уявному залі вибухав особливо голосний сміх, він підводив голову, ледь розтуливши вії, поводив очима, щось не- вдоволено бурмотів і знову «засинав». Роль зіграв так добре, що отримав «п’ятірку» з плюсом.

Почалися навчання в акторській групі, але незабаром Вінграновському запропонували відвідувати ще й заняття з режисури. Його помітив визначний кінорежисер Олександр Довженко й забрав на навчання до Всесоюзного державного інституту кінематографії в Москву. Після його закінчення М. Вінгра- новський працював на Київській кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка актором, режисером, сценаристом. У філь¬мі «Повість полум’яних літ» за сценарієм О. Довженка талано¬вито зіграв головну роль — Івана Орлюка. Писати почав у 60- ті роки, є автором численних поетичних збірок. Багато написав і для дітей: збірки «Андрійко-говорійко», «Літній ранок», «Літ¬ній вечір», «Ластівка біля вікна», «На добраніч», повісті «Пер¬винна», «Сіроманець» та ін.

Один із літературознавців писав про митця: «Вінграновський витворив художній світ, законом якого є краса. Тут красиве все — національна гідність і повага до співземлян, ніжність і обурення. За всієї конкретності цей світ принципово відмін¬ний од реального і за вищим рахунком є бунтом краси проти недосконалості й приземленості життя.

Як правило, сюжети його. рухаються перебігом почуттів, якими щедро наділяються звірі, птахи, рослини і води, сполучені в єдиний, самому собі зрозумілий і достатній світ».

2. Виразне читання поезії М. Вінграновського «Грім».

3. Колективна робота.

(Застосовується метод «Мозкова атака».)

Завдання: схарактеризувати автора за його поезією.

(Орієнтовні відповіді (з обґрунтуванням): Автор має багату уяву, фантазію (може уявити грім у вигляді дядька), лю¬бить природу (оживлює, змальовує із замилуванням), добрий (по¬казує, як грім допомагає деревам), оптиміст (бачить навіть сад «щасливим»).)

4. Повідомлення учня про грім, грозу як природне явище.

(Див. Додаток до уроку 11.)

5. Розгляд ілюстрацій, пейзажних картин, фотографій, репродукцій з відомих картин художників про грозу.

6. Порівняльна робота.

Учні під керівництвом учителя порівнюють науковий опис грози з художнім, зробленим М. Вінграновським, а також зобра¬женим на картинах художників. Знаходять спільне та відмінне.

7. Аналіз художніх засобів і визначення їх ролі у творі.

Була гроза, і грім гримів,

Він так любив гриміти,

Що аж тремтів, що аж горів На трави і на квіти.

звукопис (алітерація) нагромадження приголосних звуків для передачі гуркоту грому

грім гримів зі сливи слив

тавтологія (повторення) для підсилення звукового образу

грім жив у хмарі, бачив; умив озерам очі; заговорила груша; грім сказав собі

метафори (уособлення), оживлення явища для образності змалювання

щасливий (сад)

епітет образно змальовує предмет, надає бадьорого, радісного звучання творові

«Трусніть і грушу, дідьку грім, Бо важко мені дуже»

пряма мова,

звертання — наближає до читача, надає висловленню динамізму, експресивності і разом з тим задушевності

гримів — горів, гриміти — квіти, згори — яри, хоче — очі, опустив — слив, грушу — мушу, собі — голубі

точні рими, які надають творові ритмічності, бадьорого тону

8. Інтерактивна вправа. робота в парах.

Завдання: сформулювати головну думку поезії М. Вінгра- новського «Грім».

(Природа прекрасна, треба лише вміти бачити цю красу й цінувати її.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Олесь Кмітливець із козаком Мамаєм зашифрували кілька народних прикмет, пов’язаних із громом. Розгадайте їх.

1)

Безперервно                річці -

^Потемніла^ !/

Якщо ^

- буде

грози.

'

в

/X вода

^ '

( гримить ) \

/ X грім — ^

/ " .

Відповіді:

1) Потемніла вода в річці — чекай грози. Якщо безперервно гримить грім — буде град.

2) Мурашки ховаються — буде сильний дощ і гроза. Як вів¬ці веселі й б’ються — на дощ із грозою.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися читати вірш «Грім», аналізувати його (за бажанням можна вивчити напам’ять); зробити ілюстрації; окремим учням підготувати повідомлення про Сонце.

VII. ПІДСУМОК

Д о д а т о к до уроку 1 1

Грім — акустичне явище, що супроводжує блискавку — тріск або гуркіт, викликаний різким розширенням повітря внаслідок збільшення температури під час електричного розряду.

(З «УСЕ».)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83166. БУХГАЛТЕРСКИЙ УЧЕТ ОСНОВНЫХ СРЕДСТВ 200 KB
  Целью курсовой работы является изучить теоретический материал, действующие в настоящее время нормативные акты в сфере учета основных средств, быть в курсе последних изменений законодательства, проанализировать на примере деятельность предприятия в данной области бухгалтерского и финансового учета.
83167. Определение доходов и расходов. Их состав и классификация 160 KB
  Уверенность в этом возникает в случае если организация получила в оплату актив либо отсутствует неопределенность в отношении получения актива; право собственности владения пользования и распоряжения на продукцию товар перешло от организации к покупателю или работа принята заказчиком услуга оказана...
83168. Государственная политика различных стран в области заработной платы 167.5 KB
  В данной работе рассмотрены социальные аспекты государственной политики на рынке труда, проблемы и основные тенденции изменения уровня жизни населения как необходимый критерий повышения доходов и заработной платы; проанализирована динамика основных показателей уровня жизни населения, как доходы, расходы, заработная плата...
83169. Финансовый рынок и финансовые институты 226 KB
  Понятие финансового рынка и его инфраструктура Финансовый рынок совокупность отношений связанных с оказанием и потреблением финансовых услуг а также выпуском и обращением финансовых инструментов; это совокупность рыночных институтов механизм перераспределения капитала между кредиторами и заёмщиками при помощи посредников на основе спроса...
83170. Технические и точные нивелиры 657.15 KB
  Устройство нивелира относительно простое. На рисунке 1 изображена классическая конструкция. Трубы А, помещается на подставку В, неподвижно скрепленную со стержнем С. Параллельно трубе крепится цилиндрический уровень D. Стержень входит в подшипник головы инструмента E, что позволяет инструменту вращаться вокруг своей оси.
83171. Боестолкновение с войсками Золотой Орды. В период с 1327 до нашествия Тамерлана 43.3 KB
  Осенью 1326 года тверской князь Александр Михайлович получил от монгольского хана Узбека ярлык на великое княжение Владимирское. Приблизительно через год в Тверь с большой свитой приехал Шевкал (Чолхан или Щелкан), двоюродный брат Узбека. Он поселился в княжеском дворце, выгнав оттуда Александра...
83172. Иммунитет. Иммуная система человека 31.24 KB
  Существенное значение в возникновении инфекционного процесса его развитии и исходе заболевания имеют также свойства и состояние зараженного организма которые зависят от условий жизни материальной обеспеченности характера и условий труда быта питания человека и других факторов.
83173. Финансовая ответственность и правонарушение 22.87 KB
  Самостоятельность финансовой ответственности подчеркивают специфические особенности финансового правонарушения. Понятие финансовое правонарушение носит собирательный характер оно объединяет бюджетные налоговые валютные и банковские правонарушения. Помимо конкретного перечня правонарушений Бюджетный кодекс содержит и само понятие...
83174. History of Basketball 23.7 KB
  Basketball is an extremely popular all around the world. The object is to put a ball through a hoop, or basket, and thus score more points than the opposing team. Teams comprise of ten players, with a maximum of five on court at any one time. Substitutions are unlimited during the course of the game.