13955

«Що робить сонце уночі» М. Вінграновський

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 11 Тема. М. Вінграновський. Що робить сонце уночі. Мета: ознайомити з віршем письменника допомогти учням усвідомити його ідейнохудожній зміст; розвивати навички виразного читання коментування змісту ліричного твору його поетичних особливостей; навички само...

Украинкский

2013-06-06

50 KB

9 чел.

УРОК № 11

Тема. М. Вінграновський. «Що робить сонце уночі».

Мета: ознайомити з віршем письменника, допомогти учням усвідомити його ідейно-художній зміст; розвивати навички виразного читання, коментування змісту ліричного твору, його поетичних особливостей; навички самостійного пошуку додаткового матеріалу; виховувати допитливість, любов до природи.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, казки, легенди про сонце.

Теорія літератури: ліричний вірш, ліричний образ, пейзаж.

 ХІД УРОКУ  

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Розповідь про письменника.

2) Виразне читання вірша М. Вінграновського «Грім», висловлення власних вражень про цей твір.

3) Аналіз вірша (визначення теми, ідеї, художніх образів та засобів).

4) Огляд ілюстрацій.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Слово вчителя.

Ми вже говорили про те, що письменник М. Вінграновський залюблений у природу, спостережливий та дотепний. Йому цікаво, де ночує сонце, що думає сад, куди помандрували хмарки. Поезія, з якою ми ознайомимося сьогодні, так і називається — «Що робить сонце уночі?».

Радісно прокидатися вранці від сонячного промінчика-зайчика, що зазирнув у вікно. Усе живе на Землі завдячує саме йому, Сонцю. Мабуть, тому про сонце складено багато легенд, казок, пісень.

2. Повідомлення учнів.

Учні переказують казки, легенди, декламують вірші тощо. Один з учнів зачитує науковий опис Сонця (див. Додатки до уроку 12).

3. Виразне читання вірша М. Вінграновського «Що робить сонце уночі».

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Інтерактивні вправи. Робота в групах.

1-ша г р у п а досліджує й характеризує образи поезії.

2-га група визначає головні думки твору з обґрунтуванням.

3-тя г р у п а знаходить художні засоби, класифікує їх, ви-значає роль.

4-та г р у п а порівнює зображення сонця у різних творах мистецтва.

О р і є н т о в н і в і д п о в і д і

1-ша група

Образи

Характеристика

сонце

натомилося за день, працюючи; спить; його всі чекають з нетерпінням, воно всім потрібне

місяць

милується землею, ромашками і водою, мріє про сонце, світло якого він відбиває

земля

розкішна, багата, красива, нею милуються навіть небесні світила

Образи

Характеристика

зима

прекрасна біла краса, але холодна, навіть жорстока

зіронька

тоненька, тендітна, несмілива, як дитина, що сидить у татка чи в дідуся на плечі

2-га група

Сонце — найголовніше на землі. Усі чекають його тепла, яке воно щедро віддає. Так у дворі потрібен господар, у сім’ї — голова, мати — для дитини, добра людина — для всіх. Хоч перед нами лише пейзажна картина, але вона — олюднена. Сонце носить людські риси: спить, відпочиває, його з нетерпінням очікують, всі потребують його допомоги.

3-тя група

тоненька (зіронька)

епітет

тоненька, зіронька

зменьшувально-пестливі слова

у лісу на плечі зіронька сидить

метафора

земля, земля, ромашка і вода сніги сніжать

повтор, перелічення

На сіножать сніги сніжать І снігурі в снігу лежать

звукопис, алітерація

Що робить сонце?

питальні речення

4-та група

У легендах, казках сонце —

цар, князенко, ясно сяє, зігріває

усіх теплом, але обпалює тих, хто близько до нього підходить. Часто буває, що над ним підсміюються, навіть шкодять йому. Тоді воно буває сумне (у природі — закрите хмарами).

В образотворчому мистецтві сонце, світло відіграють вели¬ку роль.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Відгадай загадку, прочитай відгадку». Олесь Кмітливець та козак Мамай вибрали загадки, знайшли відгадки, але літери у відгадці випадково перемішали. Відгадайте загадки і прочитайте відгадку.

1) Ой за лісом, за пралісом Золота діжа сходить.

2) Гарне, добре,

На всіх людей дивиться,

А людям на себе дивитися Не дозволяє.

3) Вдень у небі гуляє,

А ввечері на землю сідає.

4) Золотий бубон по воді плаває.

5) Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє,

Ніщо без нього не росте,

І всяк тому радіє.

Радієш ти, радію я.

Радіють луки, поле, гай,

Радіє з краю в край земля,

А що за диво? Відгадай!

6) Що сходить без насіння?

7) Без дров, без огня,

А гріє і світить щодня.

8) Стоїть дуб-вертолуб,

На тім дубі-вертолубі Сидить птиця-вертолиця, Ніхто її не дістане.

9) Постійного місця не має,

День і ніч бродить,

Весь світ обходить.

10) Стоїть півень на вербі, Спустились коси до землі.

11) Високо стоїть,

Одне око має,

Всюди заглядає.

12) Хто однаково всіх любить, Всіх однаково голубить? Кожний скоса тільки гляне,

А обняти не дістане.

Відповідь: Сонце.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати (за бажанням вивчити напам’ять) вірш М. Вінграновського «Що робить сонце уночі?»; аналізувати твір, висловлювати свою думку про нього; зробити ілюстрації; підготувати повідомлення окремим учням.

VII. ПІДСУМОК

Додаток 1 до уроку №12

Сонце — найближча до Землі зірка, центральне тіло Сонячної системи, найсильніше джерело випромінювання, що досягає Зем¬лі; газова куля, яка складається, переважно, із водню та гелію з невеликою домішкою важких елементів; внутрішню частину Сонця становить ядро (продукує енергію як наслідок термоядерної реакції), зовнішню — атмосфера, що поділяється на фотосферу товщиною близько 300 км, у якій спостерігаються сонячні пля¬ми (емітує у простір більшу частину енергії сонця), хромосферу товщиною 10—15 тис. км, з якої викидається матерія у вигляді хромосферних виступів (спікул) і — значно вище — протуберанці, а також корону, з якої енергія разом із матерією потрапляє у міжпланетний простір у вигляді сонячного вітру.

(З «УСЕ».)

Додаток 2 до уроку №1 2

Чому буває сумне сонце?

Жив собі чоловік та жінка, які мали сина і дочку. Дочка була найкраща в світі. Ось одного разу сонце вкрало її собі за жінку. Після цього брат пішов її шукати туди, де заходить сонце. Сестра побачила і вибігла до нього та й каже: «Сховайся в льох, бо як прийде сонце, то запече тебе». Брат швиденько заховався в льох. Коли прийшло сонце, то воно роздягнулось і повісило свої ризи на льосі та й пішло в хату. Сестра, побачивши, що сонце повісило ризи, швиденько побігла до брата, який ледве не вмер від жари. Тоді сестра відлила його водою, і вони пішли в хату. Вони привітались із сонцем, посиділи, поговорили, а тоді сонце просить брата, щоб він пішов за нього на небо на один день. Він згодився, надів ризи і пішов на небо. Коли виліз, то пішов на ті місця, де сонце снідає, обідає та вечеряє, побив миски, порозкидав ложки; зловив вітра та мороза, набив їх за те, що перешкоджали йому в дорозі.

Злазячи з неба, поламав драбину; прийшов до хати, де спало сонце, скинув ризи і разом із сестрою вони втекли. Коли сонце встало і хотіло скоро вилізти на небо, то ніяк не можна було. Поки воно лагодило драбину, то брат із сестрою вже втекли.

Сонце побачило безладдя на небі, було цілий день голодне, то так було розсердилось, що цілий тиждень не показувалось людям.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29487. СОЦИАЛЬНО-ПРОСТРАНСТВЕННАЯ СТРУКТУРА РОССИЙСКОГО ОБЩЕСТВА: ЦЕНТР И РЕГИОНЫ 80.5 KB
  Кроме того постоянные попытки союзного а потом российского политического руководства сохранить влияние на административные регионы в этих условиях постоянно приводили к усилению локальных элит и привилегий конституированных в частности в верхней палате нынешнего парламента.в от числа участвовавших в голосовании Регионы Реформисты Консерваторы Север и СевероЗапад области 57 49 республики 54 46 центральный 43 57 ВолгоВятский области 44 56 республики 34 66 ЦентральноЧерноземный 29 71 Приволжский области 37 64 республики 60...
29488. СТРУКТУРА РОССИЙСКОГО ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПРОСТРАНСТВА 87 KB
  Кроме того результаты всеобщих выборов могут служить средством проверки не только исследовательских данных но также моделей и гипотез относительно ряда параметров социальной и политической реальности. практически непрерывная электоральная ситуация определила не только фон и меру но в значительной мере и само содержание социальнополитической жизни характер политических решений и требований. Ваше настроение в последние дни Прекрасное 3 3 Нормальное ровное 35 31 Напряжение раздражение 40 45 Страх тоска 13 10 Затруднились ответить 9 9 С...
29489. «ЧЕЛОВЕК ПОЛИТИЧЕСКИЙ»: СЦЕНА И РОЛИ ПЕРЕХОДНОГО ПЕРИОДА 90.5 KB
  Распад этой системы привел или приводит к обособлению повседневности от официальной жизни экономической сферы от политической ценностных императивов от инструментальных и т. За эти десять лет определились характерные черты политических институтов политической сцены и политического человека переходного типа. Распад механизма централизованной мобилизации около пяти лет назад не привел ни к реальному плюрализму социальнополитического действия ни к формированию каналов массового участия в политической жизни. Действенным средством...
29490. ФАКТОРЫ И ФАНТОМЫ ОБЩЕСТВЕННОГО ДОВЕРИЯ (постэлекторальные размышления) 87 KB
  Не дорожи любовию народной Показатель массового доверия или недоверия к политическим партиям деятелям социальным институтам один из наиболее употребительных обобщенных и как будто наиболее чутких индикаторов в опросах общественного мнения. Вот некоторые парадоксы общественного доверия выявленные в опросах упомянутой серии: рост показателей доверия к Б. Ельцину на протяжении избирательной президентской кампании при сохранении резко критических оценок его деятельности; значительное расхождение между рейтингами доверия и электоральной...
29491. СОЦИАЛЬНЫЕ ТИПЫ ПЕРЕХОДНОГО ПЕРИОДА: ПОПЫТКА ХАРАКТЕРИСТИКИ 103 KB
  Представляется общепризнанным что каждая социальная система в каждый значимый период ее существования формирует выдвигает некоторый специфический набор социальноантропологических типов. В условиях модернизационных процессов индустриализация НТР урбанизация образовательная революция в число значимых признаков социальноантропологических типов естественно попадают такие объективные индикаторы как род занятий тип расселения уровень образования и т д. Данные такого рода пригодны для описания внешних условий деятельности различных...
29492. МАССОВЫЙ ПРОТЕСТ: ПОТЕНЦИАЛ И ПРЕДЕЛЫ 95 KB
  Прежде всего это относится к характеру массовых выступлений протеста развернувшихся со второй половины 1996 г. и увенчавшихся пока организованной профсоюзным руководством акцией протеста 27 марта 1997 г. Кто заявляет о готовности протестовать Обратимся к показателям возможного декларативного участия в акциях протеста различных групп. Если как отмечалось ранее центральными фигурами в ожиданиях или опасениях протеста являются образованные люди то главный носитель настроений протеста малообразованные.
29494. ОБЩЕСТВЕННОЕ МНЕНИЕ НА ПЕРЕЛОМЕ ЭПОХ: ОЖИДАНИЯ, ОПАСЕНИЯ, РАМКИ (К социологии политического перехода) 147.5 KB
  Сама сложность такого перехода давно может считаться некой отечественной традицией: персонализация верховной власти при неразвитости формальных политических институтов в России неизменно в течении нескольких столетий приводила к тому что смена первых лиц означала смену политических эпох стилей и механизмов господства состава и роли определенных групп влияния и т. Очевидно при этом что соблюдение конституционных рамок и видимая бесконфликтность даже фактическое отсутствие конкуренции обеспечены смещением решающих политических и...
29495. Элита и «масса» в общественном мнении: проблема социальной элиты 76 KB
  Принято выделять элиты по их профессиональному месту по роду их занятий в обществе и соответственно говорить об интеллектуальных политических военных экономических культурных и т. Эта категория элиты действует преимущественно через системы и средства массовой информации. Поэтому кстати численность публичной элиты ограничена немногими десятками лиц это определяется возможностями самого поля массового внимания или фигурально выражаясь размерами подиума.