13958

«Гусенятко» М. Вінграновський

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 12 Тема. М. Вінграновський. Гусенятко. Мета: ознайомити учнів з оповіданням письменника допомогти їм визначити думку про твір; розвивати навички виразного читання переказу прозових творів складання плану; виховувати любов до природи до всього живого гумані...

Украинкский

2013-06-06

45 KB

22 чел.

УРОК № 12

Тема. М. Вінграновський. «Гусенятко».

Мета: ознайомити учнів з оповіданням письменника, допомогти їм визначити думку про твір; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів, складання плану; виховувати любов до природи, до всього живого, гуманізм.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них; репродукції картин із зображенням гусей.

Теорія літератури: оповідання, головні та другорядні герої, тема, головна думка, план.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання вірша М. Вінграновського «Що робить сонце уночі?», аналіз, висловлення власної думки про твір.

2) Огляд ілюстрацій.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Ми, люди, живемо серед природи, постійно з нею спілкуємося. То бігаємо і граємося із собачкою, котиком, то виганяємо їх на вулицю, коли набридне. Спочатку дивуємося співу солов’я, а потім саджаємо його в клітку. Йдемо в туристичний похід, милуємося краєвидами, і залишаємо по собі незгаслі кострища й купу сміття, яке лежатиме й через кілька десятків років. І це, можна б сказати, дрібна шкода. Ріки поять нас водою, а ми їх забруднюємо промисловими відходами, вирубуємо по берегах ліси, що призводить до пересихання водних артерій Землі.

Цікаво, а що думають про нас, людей, той же горобчик, шпачок, та ж ворона? Або, наприклад, дикі гуси? Саме про це — оповідання М. Вінграновського «Гусенятко».

2. Виразне читання твору «Гусенятко».

3. Словникова робота.

Озимина — зернові культури, що сіються на зиму; плавні — очерети; латаття — водяні білі лілії; деркачі — болотяні птахи; і р і й — вирій, теплі краї;

воло — шкірний мішок під шиєю у птаха, куди спочатку потрапляє їжа; м р я к а — темрява, дрібний дощик із туманом; ондатра, видра — хижі річкові тварини; рубка — будка, центр зв’язку та керування на плавучому засобі;

баржа — плоский корабель для перевезення вантажів від-критим способом;

ГЕС — гідроелектростанція; верховодка — дрібненька рибка;

блешня — рибальський пристрій, металева блискуча при¬манка з гачками;

Іл - 52 — військовий літак;

домна — агрегат, у якому плавиться метал;

Жовтневі свята — свято жовтневої революції в Росії 1917 року; відзначалося раніше. досвіток — ранок.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Бесіда за питаннями.

1) Що вам у цьому творі здалося незвичайним?

2) Що нового ви дізналися про життя диких птахів?

3) Що реальне, а що фантастичне, казкове в оповіданні?

4) Якими в оповіданні «Гусенятко» постають люди?

5) Чим схожі на людей зображені герої-птахи?

6. Повідомлення учня про диких гусей.

7. колективне складання плану оповідання.

Орієнтовний план

1 Народження пізнього гусеняти.

2 Гіркі роздуми гуски-матері.

3) Розмова з чоловіком.

4) Красивий і сильний тато.

5) Відліт табуна гусей.

6 Небезпека — звідусюди.

7 Гніздо пливе на корабель.

8 Трагічна розлука.

9 Полювання за гусаком на баржі.

10 Порятунок.

11) Біля ГЕС.

12) Рибалки намагаються піймати птаха на вудку

13) Чоловік і жінка в човні.

14) Гусенятко ховається в темряві.

15 У сім’ї сталевара.

16) Щаслива зустріч із татом.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Олесь Кмітливець, послухавши оповідання, замислився над поведінкою людей і згадав мудрий вислів, який він зашифрував на шаховій дошці. Прочитати його можна за ходом шахового коня.

то

ін

чо

шим

го,

би

со

Не

жа

го

ба

ро

бі

£і

єш.

не

Відповідь: Не роби іншим того, чого собі не бажаєш.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, переказувати оповідання за планом; зробити ілюстрації.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69025. Модулированные сигналы. Сигналы угловой модуляции 225.5 KB
  Термины частотная и фазовая модуляция справедливо ассоциируются с изменением по закону модулирующего колебания частоты или фазы исходного немодулированного колебания: Определим более подробно смысл этих изменений. Что же тогда изменение фазы если представить исходное...
69026. Модулированные сигналы. Сигналы с импульсной модуляцией 152 KB
  Сигналы с импульсной модуляцией. В основу формирования всех видов импульсной модуляции положена теорема В. При импульсной модуляции переносчиком выступает периодическая последовательность видеоимпульсов с периодом следования Т и длительностью.
69027. Модулированные сигналы. Манипулированные сигналы 110 KB
  Временное представление манипулированных сигналов. Спектральное представление сигналов амплитудной манипуляции. Примеры спектров манипулированных сигналов. Спектральные случаи сигналов частотной и фазовой манипуляции.
69028. Сигналы и помехи в каналах с постоянными параметрами. Помехи и искажения в каналах связи. Классификация помех 140.5 KB
  Сигналы и помехи в каналах с постоянными параметрами. Помехи и искажения в каналах связи. Аддитивные и мультипликативные помехи. Аддитивные и мультипликативные помехи.
69029. Сигналы и помехи в каналах с постоянными параметрами. Спектральные и энергетические свойства “белого шума” и “гауссова шума” 107.5 KB
  Как было отмечено в лекции 4.1, в силу действия центральной предельной теоремы, внутренние и внешние флуктуационные помехи хорошо апроксимируются гауссовским случайным процессам. Гауссовский (нормальный) случайный процесс полностью описывается своим математическим ожиданием и корреляционной функцией...
69030. Сигналы и помехи в каналах с постоянными параметрами. Линейное преобразование и векторное представление сигналов и помех 74 KB
  Передача сообщений в системе связи сопровождается прохождением модулированного случайного сигнала через устройство и линию канал связи.1 процедура прохождения сигнала через канал с постоянными параметрами эквивалентна: В общем случаи прохождение сигнала через канал можно моделировать как его прохождение...
69031. Сигналы и помехи в каналах со случайными параметрами. Источники и математические модели непрерывных помех 146 KB
  Для этих каналов характерно что свойства аддитивной помехи шума остаются прежними а понятие случайности относится только к видоизменениям принимаемой реализации сигнала. Случайный характер может носить как амплитуда так и фаза принятого сигнала.
69032. Каналы с замиранием. Физическая природа. Математические модели 83.5 KB
  В теме 6 речь пойдет о каналах связи при прохождении через которые форма сигнала существенно и случайным образом изменяется. Количество лучей в многолучевом канале случайно в каждом iтом луче имеет место случайное изменение амплитуды переданного сигнала и его фазы.
69033. Понятие об информации и ее материальных носителях. Каналы связи 32 KB
  При передаче на значительные расстояния сигналы преобразуются по частоте и другим параметрам с целью приспособления их электрических свойств к свойствам линии связи (канала в узком смысле). Устройства обеспечивающие такое преобразование называются каналообразующими устройствами (КОУ).