13960

Гусенятко М. Вінграновський

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 13 Тема. М. Вінграновський. Гусенятко. Мета: допомогти учням усвідомити ідейнохудожню цінність твору визначити його головну думку; розвивати навички виразного читання переказу прозових творів їхнього аналізу висловлення власної думки щодо прочитаного; ви...

Украинкский

2013-06-06

34 KB

17 чел.

УРОК № 13  

Тема. М. Вінграновський. «Гусенятко».

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність твору, визначити його головну думку; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів, їхнього аналізу, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття милосердя, любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, картини природи.

Теорія літератури: оповідання, герої твору, тема, ідея, опис.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання, переказ уривків оповідання «Гусенятко», які найбільше запам’яталися, вразили.

2) Огляд ілюстрацій.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Літературний диктант.

(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал, проводити диктант бажано письмово.)

1) Коли народилося гусенятко (в яку пору року)? (Восени.)

2) Скільки років було гусці-матері? (Три.)

3) Чого слід було остерігатися гусці, яка летіла підгодуватися? (Мисливців, літака.)

4) У якому місці гусям було зупинятися безпечно? (У заповіднику.)

5) Який перший ворог з’явився біля гусака з гусенятами? (Ондатра.)

6) Що використав гусак як плавучий засіб (плавзасіб)? (Гніздо.)

7) Чому гусеняті не можна було купатися? (Його підстерігали щуки, соми, судаки.)

8) На яку небезпеку несла вода гусей? (На корабель з вогнями та музикою.)

9) Хто піймав гусака за шию? (Чолов’яга з баржі.)

10) Чим гусячій сім’ї запам’яталися ГЕС та заводи? (Ядучими димами.)

11) Хто хотів піймати гусака, як рибу? (Троє рибалок.)

12) Хто врятував гусенятко? (Сталевар.)

Учні під керівництвом учителя роблять взаємоперевірку або роботи оцінюють учні-асистенти.

2. Дослідження художнього тексту. Робота в парах.

1 - ш а г р у п а знаходить різні види описів — пейзажі, описи птахів (портрети героїв), з’ясовує їхню роль.

2 - г а г р у п а доводить, що твір М. Вінграновського «Гусе¬нятко» — оповідання.

3- тя група характеризує родину гусей, порівнює їх із людьми.

4- та група визначає художні засоби твору.

5- та група з’ясовує головну думку твору, обґрунтовує своє твердження.

Орієнтовні відповіді

1 - ш а г р у п а. Опис птаха — портрет: «згорблене, вогке, сум-не, з прилиплою шкаралупкою на дзьобику». (Гусенятко.)

«У тата були сторожкі очі, висока очеретяна шия. Мав тато і високі м’які сірі груди, ... жовті очі». (Гусак.)

П ей з аж: «Знизу, із заплави, покотило волохатими хвилями, білими комірцями обпінився при воді очерет, нагнувся сухо над гускою, довшим листям своїм прикрив її всю на гнізді, і — доки він лежав під вітром — гуска скубнула з очерету його бляшаного листя, хотіла було скубнути ще раз, але очерет підвівся».

Ці описи дають яскраве уявлення про місце дії, про зовніш¬ність героїв, їхні особливості.

2- га група. Твір невеликий за обсягом, написаний прозо-вою мовою. У ньому невелика кількість героїв — гусеня, гусак, гуска (головні герої), кілька другорядних героїв — людей (ри¬балки, чолов’яга, сталевар).

Зображена невелика кількість подій із життя героїв — на-родження пізнього гусеняти, відліт табуна, небезпечні мандри з татом, порятунок і зустріч.

Час дії нетривалий. Описи й розповіді про події та персона¬жів стислі. Наявний сюжет з усіма основними елементами.

3- тя група. Гуска й гусак — самовіддані батьки, які тур-буються про дітей, готові навіть до самопожертви. Вони не мо¬жуть покинути дитя напризволяще. Гусак — турботливий, досвід¬чений, бореться за свій порятунок і порятунок гусеняти.

Такими якостями гуси дуже нагадують хороших людей, а від злих людей вони потерпають.

4- та група. Художні засоби, що використовує автор, різ-номанітні.

Епітети: горіхове (небо), гінка і вільна (вода), зграбний (тато) та ін.

Зменшувально-пестливі слова: гусенятко, дощик.

Фразеологізми: відлягло від серця, родився в щасливій со¬рочці, зима на дзьобі (на носі).

Синоніми: заплакало, запищало; гусенятко, мізинчик, дитина.

Метафори: іній цвіте, ніч поважчала, стала тиснути; оче¬рет мовчав.

Діалоги, полілоги. Питальні речення, окличні речення. Описи різних видів — портрет, пейзаж.

5- та група. Головна думка твору — відновлення єдності живого світу. Необхідно співчувати слабшому та бережно ставитися до довкілля.

Усі ми — діти природи, наші життя взаємопов’язані. Природа не прощає людині помилок і відповідає стихійними лихами, епідеміями та іншими страшними речами.

3. Порівняльна робота.

Учні під керівництвом учителя порівнюють опис гусей у художньому творі, у науковій літературі та у творах образотворчого мистецтва.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Відгадай загадку».

Олесь Кмітливець хоче, щоб ви допомогли йому відгадати загадки.

1) Білий, як сніг,

Надутий, як міх,

Лопатами ходить,

А рогом їсть.

2) Крилатий, горластий,

Червоні ласти.

3) Ходить по городу,

Великого роду,

Ноги як лопати,

А сліду не знати.

4) Кга-кга-кга-кга —

Ми все босі по снігах.

Відгадка: гуси.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати усний твір про улюблену домашню (або дику) тварину, принести фото, малюнки, ілюстрації.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

57613. Велика Вітчизняна війна (1941-1945 рр.) – складова Другої світової війни 54.5 KB
  Мета: познайомити учнів з подіями Великої Вітчизняної війни політикою загарбників на окупованих українських територіях діяльністю руху Опору на території України; вдосконалювати навички роботи з картою...
57614. ВЕРБАЛІЗАЦІЯ СТРАХУ В СУЧАСНІЙ АНГЛІЙСЬКІЙ МОВІ 322.5 KB
  Мовні засоби вираження емоції страху, а також об’єкти, які викликають у людини цю емоцію. Новизна та вибір предмета дослідження обумовлюються відсутністю детального аналізу мовних засобів, які використовуються автором у художньому тексті для вираження мовлення персонажів, які перебувають у стані страху.
57615. КИРИЛЛО – МЕФОДИЕВСКОЕ БРАТСТВО 80.5 KB
  Цели урока: ознакомить учащихся с деятельностью первой украинской политической нелегальной организацией - Кирилло-Мефодиевским братством; провести исследование программных документов и общественно-политической деятельности Кирилло-Мефодиевского братства...
57616. Галицко-Волынское княжество во времена Даниила Галицкого 85.5 KB
  ЦЕЛЬ: сформировать представление о Галицко-Волынском княжестве как наследнике традиций Киевской Руси показать роль Даниила Галицкого в процессе создания государства охарактеризовать основы внутренний и внешней политики...
57617. Державотворчі процеси у 1994-2009 р 138.5 KB
  Мета: розкрити зміст перетворень в 1994-2009 р., сформувати політичну позицію щодо оцінки президентства Л.Д.Кучми, В.А.Ющенка, діяльності Верховної Ради, Кабінету Міністрів; перемогу демократичних сил,радикальні зміни у суспільстві; виховувати в дусі патріотизму, толерантності.
57618. Географічні назви в історичній науці. Давні словяни 42.5 KB
  При дослідженні минувщини вчені часто знаходять різні назви. Інші з цих назв назви народів вони називаються етнонімами. Вчення про географічні назви іменується топонімією від грецьких слів топос...
57619. КООПЕРАЦІЯ, КОЛЕКТИВІ3АЦІЯ, ГОЛОДОМОР В УКРАІНІ У 1932-33 РОКАХ 247.09 KB
  Мета - розкрити причини та наслідки політики радянського уряду щодо селянства в України у 20—их поч.30-их років; познайомити з фотодокументами, спогадами очевидців, що підтверджують існування голодомору в Україні у 1932-33 роках...
57620. ГОЛОДОМОР 1932-1933 РР. – ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ 120.5 KB
  Навчальна. Ознайомити учнів з історичними передумовами виникнення Голодомору, з політикою більшовиків проти українського народу, охарактеризувати наслідки Голодомору. Довести злочинний характер сталінізму. Простежити висвітлення Голодомору в українській літературі та фольклорі.
57621. Особливості розвитку культури у другій половині 19ст. Освіта. Наука 156 KB
  Мета: виявити загальні закономірності та особливості розвитку культури в Україні у другій половині 19ст. Грушевського в розвиток української науки; виховувати шанобливе ставлення учнів до визначних діячів української культури другої половини 19ст.