13969

Акровірші «Хто вона?», «Що за птиця?» Л. Глібов

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 18 Тема.Л. Глібов. Акровірші Хто вона Що за птиця. Мета:ознайомити учнів із поняттям акровірш творами цього виду Л. Глібова; розвивати навички виразного читання аналізу акровіршів кмітливість спостережливість творчі здібності учнів; виховувати кращі ...

Украинкский

2013-06-06

30.5 KB

14 чел.

УРОК № 18

Тема. Л. Глібов. Акровірші «Хто вона?», «Що за птиця?».

Мета: ознайомити учнів із поняттям «акровірш», творами цього виду Л. Глібова; розвивати навички виразного читання, аналізу акровіршів, кмітливість, спостережливість, творчі здібності учнів; виховувати кращі людські якості.

Обладнання: портрет письменника, тексти акровіршів Л. Глібова та інших письменників.

Теорія літератури: акровірш.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Зачитування виписаних крилатих висловів із байок Л. Глібова, коментування їх та проведення паралелей із сучасними спостереженнями.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

— Ти, Максимку, щось притих?

— Я читаю акростих!

— Що воно така за штука? —

Запитав дідусь онука.

— Перші літери рядків Зверху вниз я разом звів,

Ось і вийшло слово з них,

Це, дідусю — акростих,—

так написав у вірші «Що таке акростих?» поет Микола Романченко.

Акровірш (акростих) — це вірш, написаний так, що початкові букви рядків згори вниз, утворюють слово або словосполучення — відгадку.

(Учні роблять запис до літеразнавчого словничка.)

2. Виразне читання акровірша Л. Глібова «Хто вона?», відгадування загадки.

Лиха зима сховалася,

А сонечко прогляне,

Сніжок води злякається,

Тихенько тануть стане,—

Оддалеку бистренько

Вона до нас прибуде,

Кому-кому любесенько,

А дітям більше буде.

3. Бесіда за питаннями.

1) Чи можна знайти відгадку із самого опису, не читаю¬чи перших літер рядків? За якими ознаками впізнається ластівка? (Так, вважається, що саме ластівки прино¬сять на крилах весну з теплих країв — вирію. І це дуже радує дітвору.)

2) Які найпомітніші художні засоби є у вірші? (Метафори — зима сховається, сонечко прогляне, сніжок злякається; епітети лиха, тихенько, бистренько, любесенько.)

3) Що, на ваш погляд, може викликати усмішку при чи¬танні вірша? (Як сніжок злякався, як радіє дітвора.)

4. Виразне читання акровірша «Що за птиця?».

5. Аналіз твору за питаннями.

1) Про кого йдеться в акровірші?

2) Які якості героїні (мухи) висміюються? (Надокучливість, нахабство, неробство.)

3) Чи може таке сатиричне змалювання стосуватися людей? (Наведіть, якщо можете, конкретні приклади із життя.)

4) Які художні засоби допомагають авторові розкрити ос¬новну думку твору? (Порівняння як пташка; синоніми ходить, просить, гнеться; повтори людей, і.)

5) Чим акровірш «Що за птиця?» відрізняється від попе-реднього за характером комічного? (У ньому використо-вується не гумор, а сатира.)

6. Виразне читання і коментування інших акровіршів Л. Глібова.

7. Виразне читання акровіршів інших авторів.

У мене є одно кохання

У мене є одно кохання,

Котре не зраджу я вовік;

Росло воно не день, не рік,

А зо мною виростало™

І квіткою рясною стало™

Не одцвіте моє кохання,

А буде в серці до сконання.

(Володимир Самійленко.)

Чим хата багата

Хата мною багата,

Людям брат я і друг.

І коли вже я в хаті —

Буде й пісня навкруг.

(Володимир Лучук.)

* * *

Бігли діти повз ялинку І побачили хатинку,

Лісова пустунка там Оселилась — і діткам Чемно лапку подавала,

Кіш грибів подарувала,

А тоді — себе назвала.

(Оксана Сенатович.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Створи акровірш».

Олесь Кмітливець придумав акровірш про школу. Спробуй-

те й ви скласти щось подібне.

Широкі, просторі

Коридори у тебе,

О друга домівко моя!

Ласкаво стрічаєш, знанням споряджаєш,

А потім в дорогу життя проводжаєш.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати акровірші, коментувати їхній зміст (за бажанням вивчити напам’ять), зробити ілюстрації; скласти акровірш на шкільну тему (за бажанням).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41839. Создание отчетов и экранных форм в среде MS Access 171.48 KB
  Вид отчета представлен на Рисунке 1.01 Идентификационный код Фамилия Имя Отчество Телефон Группа фамилий начинающихся на букву А 1545678990 Архипов Сергей Иванович нет Количество в группе 1 Группа фамилий начинающихся на букву Б 2314743296 Бородулин Андрей Васильевич 271412 1955443781 Безродный Владимир Михайлович 323214 2055894321 Бронзов Станислав Иванович 231070 Количество в группе 3 Группа фамилий начинающихся на букву К...
41840. Исследование конструкции системы отопления пассажирского вагона 588.5 KB
  Цель занятия: Исследовать конструкцию основных элементов системы отопления пассажирского вагона. Котел системы отопления. Схемы систем отопления.
41841. Поиск информации в сети Internet 344.59 KB
  В дополнение к этому существует ряд альтернативных средств поиска способных вам пригодиться включая утилиты которые работая совместно с браузером добывают информацию из Web и так называемые экспертные узлы где с вашими запросами работают живые люди. Поисковые машины и каталоги При всем изобилии методов поиска в Internet наиболее распространенными средствами нахождения информации попрежнему остаются поисковые машины и каталоги. Поисковые машины это комплекс специальных программ для поиска в сети. Хранит ссылки на страницы словарь...
41842. Основные характеристики и испытание интегральных преобразователей кодов (дешифратора, шифратора, демультиплексора и мультиплексора) 457.22 KB
  На одном из m выходов дешифратора появляется логическая 1 а именно на том номер которого соответствует поданному на вход двоичному коду. На всех остальных выходах дешифратора выходные сигналы равны нулю. Условное изображение дешифратора 4х16 читаемого четыре в шестнадцать на схемах дано на рис.
41843. Изучение и анализ конструкций коробок передач транспортных автомобилей 81.94 KB
  Контрольные вопросы дайте классификацию коробкам передач назначение устройство и принцип работы двух и трехвальной механической коробки передач устройство и работа гидромеханической коробки передач конструктивные особенности различных видов коробок передач их преимущества и недостатки применяемые материалы для изготовления элементов и узлов коробок передач назначение устройство и работа синхронизаторов автомобилей ВАЗ и ЗиЛ каким образом предотвращают произвольное выключение передач каким образом предотвращают...
41845. Назначение и устройство узлов и агрегатов 209.85 KB
  Назначение и устройство узлов и агрегатов Топливный насос высокого давления предназначен для подачи к форсункам двигателя порций топлива под высоким давлением в определенной последовательности. На передней части топливного насоса высокого давления установлен всережимный регулятор который изменяя количество подаваемого топлива в зависимости от нагрузки поддерживает заданную водителем частоту вращения коленчатого вала двигателя. На заднем конце кулачкового вала насоса расположена муфта впрыска топлива...
41846. Поиск информации на государственных образовательных порталах 144.88 KB
  Поиск информации на государственных образовательных порталах Лит. Листов 8 Тема: Поиск информации на государственных образовательных порталах Цель: изучение информационной технологии организации поиска информации на государственных образовательных порталах. В таких службах используется обычный принцип поиска в неструктурированных документах по ключевым словам. Поисковая система это комплекс программ и мощных компьютеров способные принимать анализировать и обслуживать запросы пользователей по...
41847. ИССЛЕДОВАНИЕ ОПЕРАЦИОННЫХ УСИЛИТЕЛЕЙ И СХЕМ НА ЕГО ОСНОВЕ 119.73 KB
  Изучение принципов построения схем сумматора вычитающего устройства дифференцирующего устройства с использованием операционного усилителя. Рисунок 1 Схема электрическая принципиальная усилителя Рисунок 2 Осциллограмма суммирующего устройства. Uвх t Uвх t Рисунок 3 Осциллограмма вычитающего устройства. Uвх t Рисунок 4 Осциллограмма интегрирующего устройства.