14032

«Окуляри» С. Руданський

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 21 Тема. С. Руданський. Окуляри. Мета: ознайомити учнів із твором письменника допомогти їм усвідомити його зміст; закріпити знання про гумор комічне; розвивати навички виразного читання аналізу співомовок співставлення головної думки твору з реальним життя...

Украинкский

2013-06-06

28.5 KB

6 чел.

УРОК № 21  

Тема. С. Руданський. «Окуляри».

Мета: ознайомити учнів із твором письменника, допомогти їм усвідомити його зміст; закріпити знання про гумор, комічне; розвивати навички виразного читання, аналізу співомовок, співставлення головної думки твору з реальним життям; виховувати почуття гумору, оптимізм.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: співомовки, гумор та його види й жанри.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Літературний диктант.

(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)

1) Чому Руданський був неслухняним сином? (Бо не став священиком.)

2) За що лікаря Руданського обрали мировим суддею? (За сумлінну працю, чесність та порядність.)

3) Який гумористичний жанр придумав С. Руданський? (Співомовки.)

4) Коли в Україні зацікавилися творчістю С. Руданського? (Вже тоді, як його не стало.)

5) На основі чого будуються співомовки? (На основі анекдотів, казок, переказів.)

6) Як пояснював герой співомовки «Вовки», чому він зблід? (Він зблід, бо за ним гналися сто вовків.)

7) Кого насправді злякався герой твору «Вовки»? (Миші.)

8) Чому козак пішов до короля (за твором «Козак і король»)? (Хотів виручити пана.)

9) Що таке «штуки» і скільки їх було? (Це загадки, їх було три.)

10) Який вигляд мали запорожці? (Вони були у гарному одязі, храбренні.)

11) Чим ляхи вирішили пригостити запорожців і чому? (Сметаною, щоб вони замастили вуса і з них можна було посміятися.)

12) Якими є характерні риси співомовок Руданського? (Вони дотепні, веслі, динамічні.)

2. Огляд ілюстрацій.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Виразне читання співомовки С. Руданського «Окуляри».

2. Словникова робота.

Розходився — захотілося;

аж ґвалт — дуже;

дякувати — бути дяком, церковнослужителем;

ідна — одна;

до граматки — до грамоти, до навчання;

гадає — думає;

просвітити очі — навчитися читати;

стрічки розібрати — рядки розбирати;

кондаки й тропарі — церковні твори;

на проводи — на народно-релігійне свято.

3. Переказ змісту твору.

4. Визначення головної думки твору.

(Застосовується метод «Мозкова атака».)

Орієнтовна відповідь: грамотність, уміння читати залежать не від окулярів, а від навчання.

5. Бесіда за питаннями.

1) Чому багато слів із твору потребують додаткового пояснення? (Бо автор вдається до використання застарілих слів (архаїзмів та історизмів), діалектизмів (слів певної місцевості). Це допомагає краще уявити час і місцевість, що описуються.)

2) Що у співомовці смішне, а що серйозне? (Смішне нерозуміння мужиком залежності між окулярами та вмінням читати; серйозне — дехто спрощено підходить до справи, думає, що все так легко дається, без особливих зусиль, без праці, лише за допомогою якихось пристроїв.)

3) Чому старий дяк не міг читати без окулярів? (Не тому, що не вмів читати, а тому, що погано бачив.)

6. Виразне читання інших співомовок С. Руданського, їх порівняння. (Див. Додаток до уроку 22.)

7. Творче завдання.

На основі якогось народного анекдоту, казки скласти співомовку (у поетичній або прозовій формі).

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

56484. Економічний розвиток Українських земель у кінці 19 ст. та Залізничний транспорт, його провідна роль в економіці України 48 KB
  Обладнання: карта Адміністративно територіального поділу України дати перших доріг 1861р. карта трансторт України карти атласу. Завдяки залізниці західний регіон України став легкодоступним джерелом сировини і ринком збуту для фабричної промисловості розвинутих західних провінцій монархії Габсбургів.
56485. Транспорт України 46.5 KB
  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Бесіда Більшість із вас безумовно користувалася послугами різних видів транспорту тому ви легко дасте відповіді на такі питання: Яку роль відіграє транспорт у житті людей Які види транспорту ви знаєте Чим відрізняється міський транспорт...
56486. Загальна характеристика транспорту України 358.5 KB
  Мета: дати загальну характеристику транспортного комплексу України; розкрити його роль у господарстві країни; встановити суттєві ознаки понять транспортний вузол вантажообіг пасажирообіг транспортні магістралі; визначити техніко-економічні особливості різних види транспорту...
56487. Характеристика водного, трубопровідного, повітряного, електронного видів транспорту 272.5 KB
  Мета уроку: сформувати знання учнів про особливості транспортного комплексу України: показати своєрідність окремих видів транспорту; засвоїти основні поняття з теми; розвивати навички і уміння працювати з різними джерелами інформації розвивати вміння...
56488. Водний та повітряний транспорт України 37 KB
  Мета: сформувати вміння характеризувати технічно-економічні особливості водного та повітряного транспорту; показувати на карті основні транспортні вузли й водні шляхи; висловлювати судження про проблеми й перспективи розвитку окремих видів транспорту...
56489. Площадь трапеции 149 KB
  Решение проблемы: Повторить :что такое трапеция Как найти формулу площади трапеции Поиск решения проблемы: 1 возможно ли её разбиение на фигуры площади которых известно как найти Да на треугольники 2 разбейте трапецию на минимальное количество таких фигур...
56491. Бінарний урок за темою «Подорож» (англійська та німецька мови) 536 KB
  Our lesson is not a traditional one. First of all I should mention that it is the binary English and German lesson. Our lesson will have the form of a test travel-seminar. At our lesson we shall revise some facts we know about Great Britain and Germany, we shall travel around these countries in 45 minutes.
56492. Travelling to the Land of Health. Подорож в країну Здоров’я 36 KB
  Good morning, children! Today we are going to speak about health. Look at the proverb “Health is above Wealth”. How do you understand these words? Healthy people are happy and rich. Health is above wealth because when we are ill, we do not want to study, to work and to play.