14036

«Маленький горбань» С. Черкасенко

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 23 Тема. С. Черкасенко. Маленький горбань. Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника зі змістом його оповідання; розвивати навички виразного читання переказу епічних творів їх коментування висловлення своєї думки щодо прочитаного; виховуват

Украинкский

2013-06-06

36 KB

20 чел.

 УРОК № 23

Тема. С. Черкасенко. «Маленький горбань».

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, зі змістом його оповідання; розвивати навички виразного читання, переказу епічних творів, їх коментування, висловлення своєї думки щодо прочитаного; виховувати почуття гуманізму, толерантності у ставленні до інших людей.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: епічний твір, оповідання, герой художнього твору.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Заслуховування підібраних учнями прислів’їв, народних прикмет про листопад, віршів Я. Щоголіва про природу.

2) Читання та обговорення власних учнівських етюдів про листопад, пізню осінь.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Ми говорили про вічну красу природи, про те, що навіть у такому досить похмурому й мінливому місяці, як листопад, можна побачити щось привабливе, цікаве, красиве.

А що ж говорити про людину? На жаль, не всі народжуються досконалими, є і такі, що мають значні фізичні вади. Як же до них ставитися? У високорозвинених країнах давно вже не звертають уваги на зовнішність, каліцтво людини, а оцінюють її як особистість — її розум, здібності, душевні якості.

Там створені умови, щоб люди з обмеженими фізичними можливостями могли вільно пересуватися, спілкуватися, навчатися й працювати. Існують навіть параолімпійські ігри зі своїми ге- роями-переможцями.

Як же до цього ставляться у нас? Це залежить від внутрішньої культури людини. Серед дітей нерідко можна зустріти маленьких жорстокосердців, які ображають немічних, насміхаються над ними, зневажають їх. Таке траплялося завжди.

Про це й написав зворушливе оповідання С. Черкасенко, український драматург, поет, прозаїк.

Народився він у місті Новий Буг, що на Херсонщині, в се-лянській родині. Після закінчення вчительської семінарії викла¬дав у школах Катеринославщини, Донбасу. Невдовзі переїхав до Києва, був редактором, працював у театрі М. Садовського, пи¬сав підручники для українських дітей. Після поразки визволь¬ної боротьби УНР у 1919 році Спиридон Черкасенко емігрував за кордон і на батьківщину більше не повернувся.

Творчий доробок письменника складає 30 книжок, а найві- доміші в Україні дві збірки — «Діткам» і «Маленький горбань» та інші оповідання, а також романтично-пригодницький роман для юнацтва «Пригоди молодого лицаря». Твори Черкасенка вчать добру й справедливості, милосердю й гуманізму, здатності співчувати та співпереживати, оспівують дружбу.

Працюючи вчителем понад десять років, Черкасенко мав мож-ливість і вчити дітей, і вивчати, пізнавати їхній світ. Коли він викладав у школах шахтарських містечок, то бачив непосиль¬ну працю шахтарів, бідність їхніх сімей. Тому виступав за те, щоб навіть найбідніша шахтарська дитина мала змогу навчати¬ся у школі, до того ж рідною мовою.

2. Виразне читання І—ІІІ розділів оповідання «Маленький горбань».

3. Обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота.

Слобідка — селище;

водити короля — назва гри-пісні; крем’яхи — гра з камінцями; на дві лави — на дві групи; халупка — поганенька, бідна хатка;

на призьбі — на приступці до хати, що служить фунда¬ментом хати; вишпарити — побити, покарати; ряденце — ковдра із саморобної тканини; чигає — підстрігає;

цуралися — уникали, не товаришували;

чулий — чутливий;

зомлівав — утрачав свідомість;

полементувати — покричати;

к а т р а н — степова рослина;

кортіло — хотілося;

н а п о д е н щ и н і — на поденній роботі; ц і л и н а — незорана земля, дикий степ; ґлей — глина, шахтна порода, відходи виробництва.

4. Евристична бесіда.

1) Що сказано про зовнішність Павлика і що про характер, душу?

2) Чому дівчата, на відміну від хлопців, інакше, по-добро¬му ставилися до Павлика?

3) Що вплинуло на формування характеру маленького Гор¬баня?

4) Висловіть своє припущення про подальший розвиток подій у творі.

5. Слово вчителя.

Твір, який ми вивчаємо, за жанром — оповідання. Оповідан¬ня належить до епічних творів.

Епічний твір (епос) — це твір, у якому життєвий зміст роз-кривається у формі авторської розповіді про людей і події.

В епічному творі часто автор ніби відсутній або виступає у ролі глядача, що прагне об’єктивно розповісти про якісь про¬цеси зовнішнього життя, про поведінку і переживання персона¬жів за певних обставин, про ставлення цих персонажів до різ¬них життєвих явищ, до інших людей.

Основні епічні жанри: літературна казка, легенда, оповідан¬ня, новела, нарис, повість, роман, епопея.

Оповідання — невеликий за розміром розповідний худож¬ній твір про одну або кілька подій у житті людини, персонажа (іноді кількох людей).

(Учні роблять запис до літературознавчого словничка.)

Особливості оповідання:

— зображення переважно однієї події із життя головного героя;

— розповідний спосіб викладу;

— нетривалий час дії;

— три-чотири основні дійові осіби;

— стислість описів і розповіді про події та персонажів;

— прозова форма;

— невеликий обсяг.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Вікторина на уважність від Олеся Кмітливця.

1) Де проходить дія оповідання? (У шахтарській слобідці.)

2) Який був день? (Святковий.)

3) Чим займалися дівчата? (Співали, танцювали, говорили, лущили насіння.)

4) А в що гралися дівчатка? (У крем’яхи.)

5) За чим спостерігали дід Антип і Павлик? (За грою хлопців у м’яча.)

6) З ким здебільшого грався Павлик? (Із дівчатами.)

7) Яку казку розповідала мати Павликові? (Про Козу-Дерезу.)

8) Якою була пам’ять у Павлика? (Дуже гарною.)

9) Якими були думки й серце Павлика? Чому хлопчик був саме таким? (Думки у Павлика були лагідні, а серце чулим. Добра душа хлопчика сформувалася під впливом нениних казок.)

10) За кого заступився головний герой, коли хлопці припинили гру, потім посварилися? (За хлопчика, якого ображав Захарко, потім за дівчаток.)

11) Куди пішли діти? (У степ по катран.)

12) Що тішило маленького горбаня? (Краса природи.)

(Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати й переказувати за самостійно складеним планом І—ІІІ частини оповідання «Маленький горбань»; вивчити матеріал про ознаки оповідання.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23434. Жизнь и занятия первобытных людей на территории Беларуси 19.7 KB
  Жизнь и занятия первобытных людей на территории Беларуси Первые люди неандертальцы на территории Беларуси появились примерно 10035 тыс. Светиловичи Ветковского районов которые датируются 2623 тыс.КАМЕННЫЙ ВЕК 100 тыс. 3 тыс.
23435. Восточнославянские племена на территории Беларуси: расселение, общественные и хозяйственные отношения в VI-IX веках 17.07 KB
  В раннем железном веке область расселения балтов на территории Беларуси составляла бассейны рек Немана Западной Двины Верхнего Поднепровья. происходит массовое расселение славян на территории Беларуси междуречье Припяти Днепра Западной Двины. Образуются союзы племен: кривичи место расселения верховье Днепра Западной Двины и Волги дреговичи бассейны Припяти и Двины радимичи юговосточная часть современной Беларуси восток Гомельской и Могилевской области.Место расселения восточнославянских племен на территории Беларуси это:...
23436. Полоцкое княжество в IX-XI вв. Княжеско-вечевой строй 17.26 KB
  Еще при жизни Всеслав распределил отдельные княжества Полоцкой земли между семью своими сыновьями которые начали междоусобную борьбу. в общественнополитической жизни Полоцкой земли происходят значительные изменения. на севере и западе Полоцкой земли появились немецкие рыцарикрестоносцы которые захватили полоцкие города Кукенойс и Герцике. Начинается период развития Полоцкой земли в союзе с Литвой в новом государстве ВКЛ.
23437. ФИЗИОЛОГИЯ РАСТЕНИЙ 6.3 MB
  Малиновский ФИЗИОЛОГИЯ РАСТЕНИЙ Владивосток 2004 УДК 581.1 Физиология растений. В учебном пособии кратко изложены основные разделы физиологии растений: физиология растительной клетки водный обмен минеральное питание фотосинтез брожение и дыхание гетеротрофное питание транспорт и выделение веществ рост и развитие движения растений механизмы защиты растений от факторов внешней среды в том числе и от патогенов. Особенности водного обмена у растений разных экологических групп .
23438. Способы построения, архитектура и обмен данными в цифровых сетях связи 1.2 MB
  Цифровые сети могут строиться на основе уже существующих проводных линий связи (медные, оптические), прокладываться специально выделенные линии, или строиться каналы беспроводной передачи данных. Архитектура сетей подразумевает различные технологии, протоколы...
23439. ФЕНОТИПИЧЕСКИЕ РЕАКЦИИ И ЭВОЛЮЦИОННЫЙ ПРОЦЕСС 428 KB
  Его обсуждение с дарвинистских позиций началось как известно с гипотезы органического или совпадающего отбора Моргана Болдуина выдвинутой на рубеже нашего века; в 30 40х годах в нашей стране к нему вновь было привлечено большое внимание благодаря работам таких исследователей как В. Одно из них унаследованное генетической теорией еще от вейсмановского неодарвинизма полагает что модификации или ненаследственные изменения в качестве таковых не имеют эволюционного значения и могут только замедлять темпы отбора если попадают в его...
23440. Строение и химия клеточного ядра. Клеточная биология 1.68 MB
  Структура и химия хроматина ДНК хроматина Репликация эукариотических ДНК Основные белки хроматина гистоны Функциональные свойства гистонов Первый уровень компактизации ДНК. Структурная роль нуклеосом Нуклеосомы при репликации и транскрипции Второй уровень компактизации ДНК 30 нм фибрилла Негистоновые белки Петлевые домены ДНК третий уровень структурной организации хроматина ГЛАВА 6. Ядерный белковый матрикс Общий состав ядерного матрикса ДНК ядерного белкового матрикса ГЛАВА 7. Клетки увеличиваются в числе путем деления исходной клетки...
23441. Репликация генома 2.58 MB
  ДНКполимеразы 1. Биосинтез ДНК.2 Бактериальные ДНКполимеразы 1. ДНКполимераза I E.
23442. Биобезопасность 5.6 MB
  Мотивирующие факторы биотерроризма Возможные источники появления у террористов биологического оружия и пути предупреждения его распространения Последствия биотерроризма значимость психологического фактора Биотерроризм как составляющая часть угрозы распространения опасных инфекционных заболеваний человека и животных общие и отличительные черты Потенциальные и реальные патогены для биотерроризма Общие черты и отличительные особенности биотерроризма и естественных вспышек инфекционных заболеваний. Защита человека и общества...