14037

Маленький горбань С. Черкасенко

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 24 Тема. С. Черкасенко. Маленький горбань. Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейнохудожній зміст оповідання; розвивати навички виразного читання переказу висловлення власної думки з приводу прочитаного; виховувати почуття милосердя доброти толера

Украинкский

2013-06-06

31 KB

10 чел.

УРОК № 24  

Тема. С. Черкасенко. «Маленький горбань».

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання; розвивати навички виразного читання, переказу, висловлення власної думки з приводу прочитаного; виховувати почуття милосердя, доброти, толерантне ставлення до інших, до слабших та беззахисних.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: оповідання, герой художнього твору.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Зачитування уривків з оповідання «Маленький горбань», які найбільше запам’яталися, коментування цих уривків.

2) Зачитування планів та їх обговорення.

3) Переказ за планом.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Виразне читання IV—VI частин оповідання «Маленький горбань».

2. Обмін враженнями щодо прочитаного.

Запитання до учнів.

1) Чи справдилося ваше передбачення про розвиток подій в оповіданні?

2) Чи передбачали ви таке закінчення твору? Наскільки воно правдоподібне?

3) Чи змогли б ви вчинити так, як зробив Павлик,— пробачити своєму кривдникові?

3. Словникова робота.

Тебе доскочу — тебе впіймаю, знайду; угледів — побачив;

ш у ф р — шахтний отвір, яким спускаються до вугленосних шарів;

бляшаний — залізний; в и г і н — вільне місце за селищем; чорні думи — сумні думки; н а г л о — несподівано; дзиґлик — маленький стілець; н а в и д о ч к у — на обличчі; н а о б е р е м к у — в руках; чкурнув — утік;

стайня — приміщення для утримання худоби; з доброї сириці — з міцної невичиненої шкіри; десятому закаже — добре запам’ятає, боятиметься; п о й м и й о м у в і р и — вір йому;

п о в е р т а є т ь с я й о м у н а р у к у — схиляється на його користь;

дивиться вовком — дивиться зі злістю.

4. Складання плану II частини оповідання.

Орієнтовний п л а н (до всього оповідання)

  1.  Свято за шахтарською слобідкою.
  2.  Дід з онуком спостерігають за грою хлопців у м’яча.
  3.  Зовнішність Павлика.
  4.  Дівчатка люблять гратися з нещасним хлопчиком.
  5.  Ненина казка.
  6.  Співчуття до сердешного Зайчика.
  7.  Химерні, чарівні сни.
  8.  Чуле Павликове серце до малих і беззахисних.
  9.  Хлопчача сварка й бійка.
  10.  Малий горбань заступається за скривджених Захарком.
  11.  У степ по катран.
  12.  Павлик милується навколишньою природою.
  13.  Захарко знаходить жайвороняче гніздо.
  14.  Підступний план щодо пташок.
  15.  Павлик вирішує захистити гніздечко.
  16.  Жорстоке побиття.
  17.  Дідусь Антип біжить на виручку.
  18.  Дідові погрози малому злочинцеві.
  19.  Сумні думки діда й матері про долю маленького горбаня.
  20.  Павликові пропонують помститися кривдникові.
  21.  Хлопчик просить діда не карати Захарка.
  22.  Діти помирилися й добре гралися разом.

5. Слово вчителя.

Будь-які особи (в основному, люди, а також тварини, речі, фантастичні істоти) в літературному творі називаються героями (персонажами). Герої бувають головні — про них ведеться розповідь, показується їхня зовнішність, їхні дії та вчинки, розкривається характер через взаємодію з іншими героями. Є ще герої другорядні, які допомагають краще зрозуміти головного героя, ідею твору.

6. Визначення головних та другорядних героїв твору.

Завдання: назвати головних та другорядних героїв оповідання «Маленький горбань», обґрунтувати своє твердження.

7. Гра «Розшифруй вислів».

Олесь Кмітливець зашифрував вислів відомої української поетеси І. Жиленко, який є співзвучним із головною думкою твору, що вивчається.

ЙЕДЮЛХИНЯДЮЛЕНАЗОГОШІНШАРТСОГОЧІНІТІВСУ

ЄАМЕН

Відповідь: Читати справа наліво. Немає у світі нічого страшнішого за нелюдяних людей.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, характеризувати героїв, переказувати ІІ частину оповідання.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

74121. Структура и состав базового программного обеспечения АСКУЭ Энергия+ 21.72 KB
  Клиентская часть обеспечивает отображение пользователю Д, хранимых в серв части. Содержит разные приложения – потребители инф: разл документы, генераторы отчётов и т.п. С одной серв частью могут работать одна или более кл частей. При доступе к Д только через WEB-сервер на кл компе не требуется установка к-л программ – достаточно наличия WEB-браузера.
74122. SCADA – система TRACE MODE 45.95 KB
  SCD система TRCE MODE. В 2005 г TRCE MODE интегрированная SCD система для разработки АСУ ТП АСКУЭ и систем управления производством получила сертификат соответствия ГОСТ Р выданный ГОССТАНДАРТОМ России. По результатам испытаний в сертификационной лаборатории установлено соответствие интегрированной SCD TRCE MODE требованиям нормативных документов российских и международных стандартов. Это стало важным этапом в процессе повышения качества SCD системы TRCE MODE до уровня лучших мировых аналогов.
74123. Структура системы TRACE MODE 20.57 KB
  Монитор реального времени МРВ. Под управлением МРВ выполняются такие задачи как: запрос данных о состоянии технологического процесса с контроллеров нижнего уровня по любому из встроенных протоколов или через драйвер; передача на нижний уровень команд управления по любому из встроенных протоколов или через драйвер; обмен данными с платами УСО; сохранение данных в архивах; обмен по сети с удаленными МРВ; передача данных по сети на следующий уровень АСУ; обмен с базами данных через ODBC; представление оператору графической информации о...
74124. Автоматизированные информационные системы – общие понятия, структура 17.43 KB
  Автоматизированные информационные системы можно разделить на: Системы информационного обеспечения имеющие самостоятельное целевое назначение и область применения; Автоматизированные системы управления АСУ. Системы информационного обеспечения как правило содержат информационную базу используемую различными потребителями для удовлетворения информационных потребностей при принятии решений. Автоматизированные системы управления человекомашинные системы обеспечивающие автоматический сбор и обработку информации с помощью различных...
74125. Программное обеспечение АСУ ТП. SCADA – системы 18.64 KB
  Программное обеспечение АСУ ТП принято делить на две категории: общее программное обеспечение включающее операционные системы SCDсистемы пакеты программ для программирования контроллеров компиляторы редакторы и т. К этой категории относятся программы для контроллеров реализующие определённые функциональные задачи обработки информации и управления; программы сгенерированные в среде SCDсистемы для визуализации. SCDсистемы супервизорное диспетчерское управление и получение данных это программные продукты которые...
74126. Структура SCADA – систем 18.32 KB
  Специфика каждой конкретной системы управления определяется используемой на каждом уровне программно аппаратной платформой. Датчики поставляют информацию контроллерам которые могут выполнять следующие функции:с бор и обработка информации о параметрах технологического процесса; управление электроприводами и другими исполнительными механизмами; решение задач автоматического логического управления и др...
74129. Операционные системы реального времени 16.47 KB
  Система называется системой реального времени СРВ если правильность её функционирования зависит не только от логической корректности вычислений но и от времени за которое эти вычисления производятся. Говорят что система работает в реальном времени если ее быстродействие адекватно скорости протекания физических процессов на объектах контроля или управления. Здесь имеются в виду процессы непосредственно связанные с функциями выполняемыми конкретной системой реального времени.