14040

Маленький горбань. Урок з української літератури С. Черкасенко

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 25 Тема.С. Черкасенко. Маленький горбань. Мета:продовжити ознайомлення з твором С. Черкасенка Маленький горбань; розвивати навички зв’язного мовлення аналізу епічного твору характеристики героїв; на прикладі художньої літератури допомогти учням усвідоми

Украинкский

2013-06-06

52.5 KB

13 чел.

УРОК № 25

Тема. С. Черкасенко. «Маленький горбань».

Мета: продовжити ознайомлення з твором С. Черкасенка «Маленький горбань»; розвивати навички зв’язного мовлення, аналізу епічного твору, характеристики героїв; на прикладі художньої літератури допомогти учням усвідомити роль і значення Добра, Милосердя в житті людини; виховувати кращі моральні риси — доброту, людяність, милосердя, співчутливість.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: оповідання, герої художнього твору, портрет, пейзаж.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Бесіда-обговорення поетичних висловів з антології поетичної мудрості.

3. Слово вчителя.

Сьогодні ви спробуєте бути дорослими. Спитаєте, як саме. Відповім: ви будете розмірковувати над дорослими, серйозними проблемами. Наприклад, для чого прийшла людина у цей світ, якою вона повинна бути, як ставитися до оточуючих, що таке, врешті-решт, людське щастя.

Ось як про це говорять відомі поети.

Не хочу багатства,

Ані грошей мати,

Ні паном бояром,

Ні царем сі звати;

Лиш добрий най буду І Богу миленький,

Най люблять мя люди,

Тоді я щастненький.

(М. Шашкевич.)

Будь кришталем, коли ти з каміння,

Будь фіалком, коли ти рослина,

Соловієм, коли ти пташина,

А любов’ю, коли ти людина.

(О. Козловський.)

«Роби добро,— мені казала мати,—

І чисту совість не віддай за шмати!»

Благословенний мамин заповіт Ніхто в мені не зможе поламати.

(Д. Павличко.)

4. Евристична бесіда.

1) Коли ліричний герой М. Шашкевича вважає себе щасливим?

2) Чому О. Козловський бажає бути «любов’ю»? Що це означає?

3) Що значить, у розумінні Д. Павличка, «робити добро» і «чисту совість не міняти на шмати»?

4) Чи згодні ви із цими думками, висловленими в поетичній формі? Обґрунтуйте своє твердження?

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Робота над порівняльною характеристикою Павлика й Захарка.

Спільне

Хлопчики — однолітки, бідні, живуть у шахтарському селищі

Відмінне

Павлик

Захарко

Добрий безмежно, мрійливий, стає на захист слабших, любить природу і вболіває за неї, милосердний, здатний до прощення, вигадливий

Сильний, жорстокий, не замислюється над наслідками своїх вчинків, обманює матір, палить тютюн, бешкетує, боягузливий перед сильнішими. У ньому є лише деякі іскри добра

2. Міні-дослідження.

Запитання до учнів.

1) Чому Захарко такий жорстокий, чому він, не замислю¬ючись, насміхається над калікою, ображає слабких та беззахисних? (Учні висловлюють свої версії, наприклад, що хлопчик ріс без батька, мати не приділяла достатньої уваги вихованню сина, до цього спонукав приклад дорос¬лих: постійна загроза життю шахтарів призвела до того, що вони не замислювалися над майбутнім, не будували ніяких планів, жили днем сьогоднішнім, пиячили, влаштовували п’яні бійки, жорстокі розваги. Відповіді ілюструються цитатами з тексту.)

2) Чому Павлик відмовився бити Захарка й заборонив робити це дідусеві? (Помстившись, Павлик був би не кращим за Захарка. Він дотримувався біблійної мудрості — прощати ворогів своїх.)

3) Як люди ставилися до маленького горбаня? Яка, на вашу думку, доля чекала його? (Рідні любили, дівчатка по¬важали за розум, уміння розповідати казки, доброту, спокійну, лагідну вдачу; хлопчики частіше за все обра¬жали, насміхалися над його слабосилістю, каліцтвом. Доля цього хлопчика, напевне, буде сумна.)

4) Одна дівчинка сказала, що зневажає калік, обходить їх стороною, воліє ніколи їх не бачити й не чути про них. Щоб ви могли сказати цій дівчинці? (Це неправильно. Треба бути милосердним. Вони теж люди із серцем і ду¬шею. Кінець-кінцем, ніхто не застрахований від каліц¬тва, хвороби своєї та своїх близьких.)

5) Які думки виникають у вас, коли ви бачите людину з фі-зичними вадами? (Це людина, яка потребує уваги й допо-моги. Треба вдвічі цінувати те, що ми здорові. Яка сила волі у людини, щоб із такими фізичними можливостями працювати, приносити користь іншим, жити повнокров¬ним життям.)

6) Є краса зовнішня і краса внутрішня, душевна. Яка їхня роль у нашому житті? (Краса зовнішня бажана, а душевна — обов’язкова, необхідна для кожного, хто вважає себе людиною.)

7) Чи знаєте ви якісь приклади, коли люди з обмежени¬ми можливостями досягли великих успіхів у житті?

(Поетеса Ганна Дущак, яка через помилку лікаря вже багато років прикута до ліжка; поет із Вінниччини Во¬лодимир Забаштанський, який в юності втратив зір та обидві руки; учасники параолімпійських ігор та ін.)

3. Підсумок учителя.

Поряд із такими визначними, талановитими особистостями є багато звичайних людей із фізичними вадами. І вони теж потре¬бують уваги, допомоги, спілкування. Але робити це слід, не під¬креслюючи їхні недоліки, а даючи зрозуміти, що вони рівні се¬ред людей і до їхніх думок прислухаються. Саме таке ставлення ми називаємо гуманізмом, милосердям, толерантністю.

4. Завдання учням.

Письменник С. Черкасенко дуже майстерно змалював характери своїх героїв, використовуючи різноманітні художні засоби, різні види описів. Проведіть спостереження за тим, як портрет (І в а р і а н т) і пейзаж (ІІ в а р і а н т) допомагають розкрити характери героїв оповідання.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Із літер, які випадково перемішав Олесь Кмітливць, складіть слова, а потім відомий трохи трансформований вислів, який є співзвучним думці оповідання «Маленький горбань».

(Добро врятує світ — трансформовано з вислову «Краса врятує світ».)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до твору «Краса зовнішня і внутрішня».

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20926. ДОСЛІДЖЕННЯ ФОТОЕЛЕМЕНТІВ І ФОТОРЕЛЕ 806 KB
  Величина напруги необхідної для зняття характеристик встановлюється за допомогою відповідних потенціометрів а світлового потоку перемикачами розташованими під вікном з фотоелементами. Порядок виконання роботи Зібрати схему дослідження вакуумного фотоелемента СЦВ3 рис. Рис.
20927. ДОСЛІДЖЕННЯ МАЛОПОТУЖНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ 262 KB
  Накреслити осцилограми напруги на навантаженні при величині струму Iн = 60 мА. Виміряти за допомогою цифрового вольтметра змінну складову напруги на навантаженні і постійну напругу при струмі навантаження Iн = 60 мА. Обчислити коефіцієнт пульсацій випрямленої напруги: де U m – амплітуда змінної складової вихідної напруги. Накреслити осцилограму напруги на навантаженні.
20928. ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНОГО ТРАНЗИСТОРА 378 KB
  Для зняття вхідних статичних характеристик транзистора необхідно: а включити тумблери B1 ВЗ В4 В6 В9 B11 вимкнути тумблери В2 В5; тумблер В12 поставити в положення ; б за допомогою ручки РЕГ. Для зняття вихідних статичних характеристик транзистора потрібно: а встановити необхідне значення базового струму регулятором РЕГ.2; б змінюючи напругу Uке через інтервали вказані викладачем вимірювати значення колекторного струму транзистора міліамперметром СТРУМ Iк .
20929. ДОСЛІДЖЕННЯ ОДИНОЧНИХ КАСКАДІВ ТРАНЗИСТОРНИХ ПІДСИЛЮВАЧІВ 97 KB
  Зібрати схему дослідження підсилювача із спільним емітером рис. а BI4 в положення Із спільним емітером ; тумблери В2 В5 В9 BI1 поставити в положення Вкл. Зібрати схему дослідження підсилювача із спільним колектором рис.
20930. ДОСЛІДЖЕННЯ РОБОТИ ІНВЕРТУЮЧОГО І НЕІНВЕРТУЮЧОГО ПІДСИЛЮВАЧІВ 437.5 KB
  Величина напруги вимірюється вольтметром . Набуті значення вихідної напруги занести у відповідні рядки табл.1 і заносячи набуті значення вихідної напруги у відповідні рядки табл. Коефіцієнт підсилення напруги Ku характеризує здатність ОП усилювати диференціальний сигнал що подається на його входи: Вхідна напруга зсуву Uзс обумовлена в основному неідентичністю транзисторів вхідного каскаду ОП.
20931. Функции администратора, настройка параметров безопасности в пакете программ Вертикаль-Технология 1.88 MB
  Цели и задачи: Изучить функции администратора системы научится настраивать права пользователей в пакете программ ВертикальТехнология. После занятия студент должен: Знать: Функции администратора системы методику регистрации пользователей и групп в пакете программ ВертикальТехнология. Уметь: С помощью консоли управления настраивать пакет программ ВертикальТехнология.
20932. Модель технологического процесса в пакете программ Верти 2.79 MB
  Цели и задачи: Изучить методику управления классами модели атрибутами классов управления функциями управления связями между классами и управления фильтрами в пакете программ . После занятия студент должен: Знать: Методику управления классами модели атрибутами классов управления функциями управления связями между классами и управления фильтрами в пакете программ ВертикальТехнология.
20933. Администрирование в приложении «Система трудового нормирования по укрупненым нормам времени» 4.72 MB
  Уметь: Настраивать новые карты трудового нормирования редактировать справочник критериев поиска нормировочных карт настраивать справочные коэффициенты нормировочных карт. Проработать теоретический материал по теме:: администрирование в приложении Система трудового нормирования по укрупненым нормам времени [3] глава 16 [2] лекция №3 Индивидуальное задание: Настроить новую карту трудового нормирования. Система трудового нормирования по...
20934. Установка и настройка системы Вертикаль-Справочник 4.65 MB
  После занятия студент должен: Знать: Порядок установки и настройки Вертикаль Справочника подготовки системы работе. Проработать теоретический материал по теме: Настройка параметров в пакете программ Вертикаль Технология. [1] глава 1 [2] лекция №5 Индивидуальное задание: Настроить доступ индивидуальных пользователей и группы пользователей к ВертикальСправочнику.