14046

«Печенізька облога Києва» О. Олесь

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 31 Тема.О. Олесь. Печенізька облога Києва. Мета:ознайомити учнів із життям та творчістю О. Олеся його віршами й поемою з історії України княжої доби; розвивати навички виразного читання аналізу поетичних творів визначення їхньої історичної основи висловле

Украинкский

2013-06-06

33.5 KB

20 чел.

УРОК № 31  

Тема. О. Олесь. «Печенізька облога Києва».

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю О. Олеся, його віршами й поемою з історії України княжої доби; розвивати навички виразного читання, аналізу поетичних творів, визначення їхньої історичної основи, висловлення власних суджень щодо прочитаного, характеризування героїв; виховувати почуття патріотизму, мужність; розвивати кмітливість.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них; карта Київської Русі.

Теорія літератури: історична поема, героїчний вчинок, характеристика героя.

ХІД уроку

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Аналіз письмової контрольної роботи (тематичного оцінювання).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Олександра Кандибу його майбутня дружина називала Олесем. Так і ввійшов він в українську літературу під псевдонімом Олександр Олесь.

Своє дитинство Олександр Олесь називав «одним золотим днем». Із чотирьох років він уже читав. Вивчив багато віршів Шевченка, а в дев’ять років уже написав свій власний.

Кожного літа Олександр приїжджав до свого дідуся Василя у село Верхосулля. Тут він не лише милувався неповторною красою степу, а й слухав численні казки, легенди про минувшину, отримував перші уроки доброти, порядності й справедливості.

У Дергачівській хліборобській школі, що на Харківщині, куди

О. Олесь вступив у 15 років, він захопився не основними предметами, а... індійською, польською, болгарською, серійською мовами.

Ставши студентом Харківського ветеринарного інституту,

О. Олесь знову ж таки віддав перевагу літературній діяльності. Він познайомився з видатними письменниками Лесею Українкою, М. Коцюбинським, Б. Грінченком, В. Самійленком та іншими, за допомогою меценатів видав свою першу збірку.

Заробляти собі на хліб поетові довелося, працюючи ветліка¬рем на одній із київських скотобійнь. Складні історичні події (падіння УНР, громадянська війна) змусили О. Олеся емігрувати за кордон. На чужині він дуже сумував за батьківщиною.

Твори для дітей Олександр Іванович почав писати, коли наро¬дився перший син Олег (майбутній поет Олег Ольжич). Це були вірші про птахів і тварин, про граматику, історію і математику.

О. Олесь здійснював поетичну обробку народних казок, літописів (наприклад, книга «Княжа Україна», 1920 р.).

О. Олесь пишався славними сторінками української історії, мужніми синами й дочками України, навіть якщо їхні імена де¬якою мірою загубилися в сивих віках.

Так, у літописі «Повість минулих літ» під роком 969-м є за¬пис про хлопчика, який урятував Київ від навали печенігів. На основі цієї легенди О. Олесь створив історичну поему «Печенізь¬ка облога Києва».

Ось уривок із літопису:

«Він тоді вийшов із города з уздечкою і ходив серед печенігів, запитуючи: “Чи ніхто не бачив коня?” — бо він умів по-печенізько- му, і вони вважали його за одного зі своїх. Як приблизився він до ріки, то, скинувши одежу з себе, скочив у Дніпро і побрів. Коли побачили це печеніги, кинулся вони за ним, стріляючи в нього, а не могли йому анічого зробити. А ті (русичі), побачивши з тої сторони Дніпра і прибувши в човні назустріч йому, взяли його в човен і перевезли його до дружини. І сказав він їм: “Якщо ви не підступите завтра рано під город,— здадуться люди печенігам”. Мовив тоді їм воєвода на ім’я Претич: “Підступимо завтра в чов¬нах”. І як настав ранок, сіли вони в човни перед світом, затруби¬ли сильно трубами, і люди в городі зняли крик. Печеніги ж по¬думали, що князь прийшов, і побігли од города хто куди».

2. Виразне читання поеми «Печенізька облога Києва».

3. Словникова робота.

Печеніги — кочове плем’я, яке часто нападало на Київську Русь. У 968 році, скориставшись відсутністю великого князя та його дружини, печеніги обложили Київ;

Святослав — великий князь Київський (945—979 роки), видатний полководець давнини; сурми — труби, музичні інструменти; тарабани — рід барабанів;

Претич — київський воєвода, який на час походів князя Святослава Ігоревича був залишений охороняти місто; м у р о м — стіною;

сарана — комахи, що бувають в незліченій кількості; с а р н а — гірська коза з невеликими, загнутими на кінцях рогами; огир-кінь — жеребець;

буланий — світло-жовтий кінь із чорними хвостом і гривою.

4. обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Порівняння твору з уривком із літопису.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Г ра «Знайди помилкове твердження».

Олесь Кмітливець просить знайти помилкові твердження серед правильних.

1) Князь Святослав був у поході в Болгарії.

2) Князь Святослав був старий і немічний, тому не міг очолити військо для захисту Києва.

3) Печеніги увірвалися в Київ і стали його палити.

4) Печеніги взяли Київську фортецю в облогу.

5) Воєвода Претич поїхав із воїнами на відпочинок за Дніпро.

6) Воєвода Претич відправився Дніпром у морський похід.

7) Кияни вирішили повідомити воєводу про напад за допомогою голубиної пошти.

8) Виручити киян вирішив невідомий хлопчик, який знав печенізьку мову.

9) Хлопчик удав ніби шукає у печенізькому стані корову.

10) Печеніги погналися за хлопцем на човнах.

11) Претич і воїни повірили хлопчикові.

12) Претич і воїни відразу кинулися на допомогу киянам, і ворог утік.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати поему, переказувати її, робити «словесне малювання» окремих сцен; зробити ілюстрації.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25330. Двигательный анализатор 39.5 KB
  Интрафузалъные волокна подразделяются на два типа: 1 длинные толстые с ядрами в ядерной сумке которые связанны с наиболее толстыми и быстропроводящими афферентными нервными волокнами они информируют о динамическом компоненте движения скорости изменения длины мышцы и 2 короткие тонкие с ядрами вытянутыми в цепочку информирующие о статическом компоненте удерживаемой в данный момент длине мышцы. Другие суставные рецепторы возбуждаются только в момент движения в суставе т. посылают информацию о скорости движения.
25331. РЕГУЛЯЦИЯ ПИЩЕВАРЕНИЯ 37 KB
  Им был разработан новый метод изучения желудочной секреции. Парасимпатические влияния приводят к усилению кровотока и повышенной секреции слюны. В секреции желудочных желез выделено три фазы: сложнорефлекторная желудочная и кишечная. Возбуждение секреции во вторую фазу желудочного пищеварения обусловлено импульсами из механорецепторов передаваемыми в пищеварительный центр по центростремительным ветвям блуждающего нерва.
25332. Функции печени в связи с всасыванием 45.5 KB
  В процессах пищеварения она принимает весьма многообразное участие которое проявляется в следующем: желчь активирует ферменты выделяемые поджелудочной и кишечными железами наиболее сильно выражена активация липазы которая расщепляет примерно в 20 раз больше жира после прибавления желчи к раствору; желчь эмульгирует жиры чем способствует их расщеплению и всасыванию; желчь усиливает движения кишок и возбуждает при поступлении в кишечник секрецию поджелудочной железы. Все изложенное свидетельствует о важной роли желчи в пищеварении в...
25333. Обмен веществ, энергии и информации 27 KB
  В процессе обмена веществами энергией и информацией с внешней средой происходит формирование структур живого тела восстановление их снашивающихся элементов а также освобождение энергии для поддержания жизнедеятельности организма. Обмен энергии обеспечивает поддержание жизнедеятельностисохранение устойчивого неравновесного негэнтропийного состояния живого тела. ТЕРМОРЕГУЛЯЦИЯ ТЕПЛООБРАЗОВАНИЕ И ТЕМПЕРАТУРА ТЕЛА Способность организма человека поддерживать постоянную температуру обусловлена сложными биологическими и физикохимическими...
25334. ОБМЕН БЕЛКОВ 24.5 KB
  В состав белков входят различные аминокислоты к вторые подразделяются на заменимые и незаменимые. Из печени такие аминокислоты поступают в ткани и используются для синтеза тканеспецифичных белков. При избыточном поступлении белков с пищей после отщепления от них аминогрупп они превращаются в организме в углеводы и жиры.
25335. ОБМЕН ЛИПИДОВ 25.5 KB
  Общее количество жира в организме человека колеблется в широких пределах и составляет 1020 массы тела при ожирении оно может достигать 4050. Жировые депо в организме непрерывно обновляются. При обильном углеводном питании и отсутствии жиров в пище синтез жира в организме может происходить из углеводов.
25336. ОБМЕН УГЛЕВОДОВ 23.5 KB
  Избыток глюкозы в печени фосфорилируется и переходит в гликоген. При уменьшении концентрации глюкозы в крови резко снижается физическая работоспособность. Важным производным глюкозы является аскорбиновая кислота витамин С которая не синтезируется в организме человека. При голодании запасы гликогена в печени и концентрация глюкозы в крови уменьшаются.
25337. Водно-солевой обмен 26.5 KB
  Тело взрослого человека на 5065 состоит из воды у детей на 80 и более. В разных органах и тканях содержание воды на единицу массы Неодинаково. В мышцах воды содержится 70 во внутренних органах 7585 их массы. Наиболее велико и постоянно содержание воды в крови 92.
25338. Витамины 63 KB
  Витамины выполняют в организме различные каталитические функции и требуются в ничтожно малых количествах. В организме животных для которых необходимо поступление с пищей определенного витамина последний или совсем не образуется или же образуется в недостаточных для удовлетворения физиологических потребностей количествах. Источником витаминов в основном являются растения в кот.