14047

«Метелиця чи дівчина...» О. Олесь

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 32 Тема.О. Олесь. Метелиця чи дівчина.... Мета:допомогти учням глибше усвідомити ідейнохудожній зміст твору художню майстерність автора; розвивати навички виразного читання аналізу ліричного твору визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; вихову

Украинкский

2013-06-06

39.5 KB

29 чел.

УРОК № 32  

Тема. О. Олесь. «Метелиця чи дівчина...».

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, художню майстерність автора; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричного твору, визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; виховувати естетичні смаки, любов до природи, оптимістичне світобачення.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них; зимові пейзажі.

Теорія літератури: ліричний вірш, художні засоби.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Заслуховування усних творів про героїчні вчинки дітей у різних ситуаціях, проведення паралелей із сучасним життям (наприклад, врятування п’ятирічною Настею Бочар з Харківщини свого братика з палаючого будинку).

2) Міні-диспут «Які якості потрібні людині для героїчного вчинку?», «Чи є героїзмом стрибання з моста, з дерева?»

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Як ви вже знаєте, дитячі твори О. Олесь почав писати тоді, коли в нього народився син. Ось, наприклад, цікава і смішна поезія «Алфавіт віршами, написаними для сина».

У віршах про природу казка, багата уява, фантазія автора переплітається з дійсністю, до того ж приправлена тонким гумором. Це створює неповторну життєрадісну картину, коли Метелиця — дівчинка, а Мороз — дідок, закоханий у молоду красуню, і сльози течуть не у людей від морозу, а в Мороза від нерозділеного, нещасного кохання.

2. Виразне читання вірша О. Олеся «Метелиця чи дівчина...».

3. Словникова робота.

Леґіні — молоді хлопці, юнаки.

(Учитель відповідає також на питання учнів.)

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Колективний аналіз поезії О. Олеся.

Поетичні рядки

Образи

реальні

Образи

фантас

тичні

Художні засоби

Метелиця чи дівчина З сусіднього села Навколо подивилася І хустоньку взяла.

З кишені білу хустоньку Мережану взяла І в танці закрутилася Красуня із села.

дівчина

село

хустонька

танок

метелиця

сніг

сніговий

покрив

заметіль

Розгорнута метафора, у складі якої є епітети (білу, мережану), зменшувально- пестливі слова (хустоньку)

Мороз, дідок рожевенький, Мов яблучко в саду, Всміхається, закоханий В красуню молоду.

Та що він їй, старесенький, їй леґіні в думках,

І сльози рясно котяться В Мороза по щоках.

дідок

яблучко

красуня

леґіні

сльози

Мороз Сльози в Мороза по щоках

Епітети (рожевенький, закоханий, молоду, старесенький), порівняння (мов яблучко в саду), зменшувально- пестливі слова (рожевенький, старесенький)

Висновок. Тема вірша — створення поетичного образу зими, в якому реальні прикмети переплітаються із фантастичними. Природа оживлюється, уособлюється. Поезія викликає багато асоціацій, легеньку посмішку і навіть захоплення майстерністю, оригінальністю автора.

6. Завдання-дослідження.

Довести, що твір О. Олеся «Метелиця чи дівчина...» — ліричний вірш.

Визначити риму та ритм.

Рима: села — взяла

Ритм: Метелиця чи дівчина

З сусіднього села

Навколо подивилася

І хустоньку взяла.

7. Порівняння образу зими у творах О. Олеся та інших відомих учням письменників.

8. Індивідуальна робота.

Завдання: вивчити напам’ять вірш, виразно його розповідати. Можна зробити ланцюжок малюнків-підказок.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Творча робота «Жартівливий діалог».

Олесь Кмітливець замислився над тим, як би подружити Метелицю й Мороза. Тому пропонує скласти й продемонструвати жартівливі діалоги між персонажами, де Мороз намагався б до¬битися свого.

Наприклад:

Мороз. Дівчино-красуне, не тікай!

Метелиця. То чого б це я свій час витрачала на старих дідів!

Мороз. Старий то старий, але тобі без мене нікуди. Де ти бачила гарну Метелицю при +20 °С ? Одна калюжа від неї лишиться. і т. под.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш, уміти його аналізувати, робити «словесний малюнок».

Підібрати вірші інших письменників про зиму, навчитися виразно їх читати; зробити ілюстрації, сніжинки на конкурс; підготувати повідомлення про чайку (окремим учням).

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

67863. Буддизм. Організаційна структура буддизму 48.5 KB
  Буддизм є особливою світовою релігією: не знає Богатворця не визнає існування Бога у вигляді персоніфікованої могутньої особи; стверджує що матеріальний світ ілюзорний постійне коливання ідеальних частинок дхарм із яких комбінуються існуючі речі; вважає що людина позбавлена душі; тісно повязаний...
67864. Християнство: витоки, еволюція і сучасний стан 90.5 KB
  Засновник: ІCУС ХРИСТОС. Священні книги: Біблія, Священний переказ. Географічне поширення: країни Європи, Північно-Східної Євразії, Північної та Південної Америки, Австралії, Африки на південь від Сахари. Виникнення християнства звичайно пов’язується із початком нашої ери.
67865. Іслам – наймолодша світова релігія 45 KB
  Особливості релігійно – культурних традицій ісламу: злиття духовного і світського початків, політичної адміністрації і релігійної влади; в жодній мусульманській державі не існувало організованої церкви, яка б до того ж протистояла державі; це сприяло абсолютизації релігійного...
67866. Basic formulas of combinatorial analysis 50.91 KB
  A reliable (universal) event is an event that necessarily will happen if a certain set of conditions S holds. For example, if a vessel contains water with a normal atmospheric pressure and temperature 20 degrees, the event «water in a vessel is in a liquid state» is reliable.
67867. О ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОМ СОДЕРЖАНИИ ПОНЯТИЯ «МЕДИЦИНСКАЯ УСЛУГА» 97.5 KB
  Понятие услуги имеет принципиальное значение для определения существенного условия гражданских правоотношений складывающихся в сфере медицинского обслуживания их предмета. Услуги по определению К. Маркса представляют собой особую потребительскую стоимость поскольку...
67868. ФОРМЫ (ВИДЫ) ОГРАНИЧЕНИЙ ОСНОВНЫХ ПРАВ И СВОБОД И ИХ КОНСТИТУЦИОННО-ПРАВОВОЕ ЗАКРЕПЛЕНИЕ 95.5 KB
  Малько применимая к характеристике видов общеправовых ограничений не годится для анализа видов конституционно-правовых ограничений или может быть использована частично. Виды ограничений он классифицирует по следующим основаниям признакам: по способу формулирования в законе на прямые...
67869. МЕСТО ПРАВА НА ЛИЧНУЮ НЕПРИКОСНОВЕННОСТЬ В СИСТЕМЕ ОСНОВНЫХ ПРАВ И СВОБОД ЧЕЛОВЕКА И ГРАЖДАНИНА В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ 167 KB
  Право на личную неприкосновенность занимает одно из ведущих мест в системе личных конституционных прав и свобод человека. Личные права и свободы составляют первооснову правового статуса человека и гражданина являются важнейшим элементом всей системы прав и свобод и во многом характеризуют...
67870. СОДЕРЖАНИЕ ПРИНЦИПОВ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ НАЛОГОВЫХ ОТНОШЕНИЙ 106 KB
  Принципы регулирования налоговых правоотношений это основополагающие и руководящие идеи ведущие положения определяющие начала правового регулирования налогообложения. Поэтому основные принципы налоговых правоотношений одновременно выступают принципами налогового права.
67871. ФОРМИРОВАНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬНОГО ОРГАНА ЯПОНИИ 65.5 KB
  По Конституции обе палаты обладали одинаковыми правами. Однако на практике палата пэров играла большую роль, т.к. она состояла из членов императорской фамилии, титулованной аристократии и финансовой знати. Влиятельность ее была гораздо выше...