14048

Печенізька облога Києва О. Олесь

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 33 Тема.О. Олесь. Печенізька облога Києва. Мета:допомогти учням глибше засвоїти ідейнохудожній зміст твору оцінити художню майстерність автора; розвивати навички аналізу ліроепічних творів характеристики героїв визначення художніх засобів та їхньої ролі ...

Украинкский

2013-06-06

34 KB

6 чел.

УРОК № 33

Тема. О. Олесь. «Печенізька облога Києва».

Мета: допомогти учням глибше засвоїти ідейно-художній зміст твору, оцінити художню майстерність автора; розвивати навички аналізу ліро-епічних творів, характеристики героїв, визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; розвивати вміння висловлювати власні погляди щодо прочитаного, ідей творів; виховувати почуття патріотизму, мужність, самовідданість, любов до свого народу й бажання йому служити.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до твору, що вивчається; матеріали про княжу Україну.

Теорія літератури: історична поема, характеристика героя.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Виразне читання уривка з поеми О. Олеся.

Учні виразно читають уривок із поеми, який їм найбільше запам’ятався, найсильніше їх вразив.

2. Переказ поеми.

(Використовується інтерактивний метод «Словесне малювання».)

3. Огляд ілюстрацій.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Інтерактивна вправа.

Визначення теми та основної думки твору (учні пропонують всі можливі варіанти, які записуються на дошці, обговорюються, залишається найкращий).

(Використовується метод «Мозкова атака».)

Орієнтовна відповідь

Тема: зображення героїчного вчинку хлопця, який урятував Київ від печенігів. Основна думка: уславлення подвигу невідо¬мого героя.

2. Гра-дослідження інтелектуалів.

Беруть участь три учасники (або шість за бажанням; пред¬ставники ряду, варіанту, групи), всі інші — вболівальники.

Учасники гри при потребі можуть скористатися порадою своїх групи, ряду.

Кожен учасник витягає по черзі дві картки із цитатами з по¬еми «Печенізька облога Києва» О. Олеся і дає відповіді на пи¬тання. Правильна відповідь оцінюється у два бали. Крім визна¬чення переможця гри, вчитель може оцінити гравців за кількіс¬тю набраних балів.

К а р т к а 1

Стали думати кияни,

Де їм лицаря знайти,

Щоб із міста на той берег

Сміло зважився пройти.

1) Чому не знайшлося серед киян лицаря і справу дору¬чили малому хлоп’яті?

2) Чому треба було йти «на той берег», якщо нині Дніп¬ро протікає посеред Києва?

3) Про яку форму правління у давньому Києві свідчать наведені рядки?

К а р т к а 2

А в той час гуляє Претич

З дужим військом за Дніпром.

Та не станеш буйним вітром

І не зробишся орлом.

1) Чому, замість того щоб охороняти місто, воєвода з

військом «гуляв за Дніпром»?

2) У чому була недосконалість Київської фортеці?

3) Який художній засіб ужитий у цих рядках?

 К а р т к а 3

А на сонці сяє зброя,

Сяють, блискають списи.

Як пробитися крізь хмару,

Як пройти через ліси?!

1) Де відбувається дія — у небі, в горах, у лісах?

2) Що говорить про військо печенігів дієслово «сяє», «сяють»?

3) Що додають до характеристики юного героя ці рядки?

 Картка 4

Вдалині Дніпро синіє™ Хлопчик плаче, як ягня:

— Чи не бачили ви, дядьку Тут буланого коня?  

1) Чому Дніпро синіє вдалині, адже дія Києві? відбувається у

2)

3) Чому хлопчик плаче, як ягня? Який це «буланий» кінь?  

Картка 5

Ось уже і любий берег,

Хвилі весело шумлять™

Він оглянувся — далеко Вороги його стоять.

1) Чому берег названий любим, а хвилі — веселими?

2) Про що свідчить те, що вороги залишилися позаду від хлопця?

3) Який художній засіб використаний у вислові «хвилі весело шумлять»?

Картка 6

Прибігає, важко диха,

Ледве встоїть на ногах™

Закричав — і гнів палає

В вогняних його словах.

1) Чому герой «важко диха», «ледве встоїть на ногах» ?

2) На кого гнівається хлопець?

3) Який художній засіб ужито у виразі «гнів палає»?

3. Слово вчителя.

За жанром твір О. Олеся «Печенізька облога Києва» визна¬чається як історична поема. Перевіримо це, пригадавши, що таке поема та які її ознаки.

Ознаки поеми:

— зображення подій і характерів переважно високого, ге¬роїчного змісту;

— єдність епічної розповіді та глибокої ліричності;

— піднесена, яскраво-емоційна мова;

— ліричні відступи;

— наявність дійових осіб;

— докладність зображення подій та персонажів;

— тривалий час дії;

— віршована форма;

— середній обсяг.

Висновок. Твір О. Олеся за основними пунктами відповідає визначенню ліро-епічного жанру поеми. За тематикою її можна назвати історичною поемою, тому що розповідь ґрунтується на реальному історичному факті, засвідченому в літописі.

4. Читання віршів О. Олеся із циклу «Княжа Україна», коментування їх, визначення авторської позиції.

Ця робота здійснюється за тієї умови, якщо дозволяє час.

5. Колективна характеристика хлопчика, героя поеми «Печенізька облога Києва».

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти усний твір-судження про героїчні вчинки дітей у різних життєвих ситуаціях.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

61894. Виховна година: “Цигарка - ворог, зброя проти неї - ваша воля” 47.5 KB
  На думку одного психіатра люди палять не тому що хочуть палити а тому що не можуть перестати. Як можна відмовитися від паління перестати палити Насамперед треба спробувати розірвати коло дуже міцних рефлекторних звязків.
61895. Разработка стратегии вывода нового для рынка России товара компании Christ в интересах получения эксклюзивного дилерства в условиях ограниченного инвестиционного ресурса 3.64 MB
  В советское время развитие конного спорта находилось под государственным контролем и управлялось централизованно. Для широкой массы не представлялось возможнымприобрести лошадь и заниматься любительским конным спортом, так как государство ограничивало права иметь лошадь в частной собственности. Таким образом, рынок коневодства и конного спорта отсутствовал полностью. Культура конного спорта не развивалась в принципе.
61896. ОПЕРАТОРИ ЦИКЛУ 93.5 KB
  Призначення операторів циклу. Кожний з трьох засобів організації циклу має свої особливості для кожного засобу є своє коло задач які найбільш природно вирішуються саме з його допомогою.
61897. 33 игры для развития глагольного словаря дошкольников 1005.17 KB
  Образовывать глаголы сначала от звукоподражаний, а затем и при помощи приставок; Использовать в речи различные глагольные формы (совершенный и несовершенный вид, прошедшее, настоящее и будущее время); согласовывать глаголы с существительным и т.д.
61898. Состав числа 8 48 KB
  Что вы знаете о числах от 1 до 10 на слайде 3 утёнка Сколько здесь утят Какой цифрой обозначаем С помощью каких двух слагаемых можно получить число 3 Это называется состав числа 3. Упражнения на ориентацию в пространстве слайд Сколько на рисунке детей Сколько мальчиков Девочек...
61899. В. Сухомлинський «Горбатенька». В. Нестайко «Руденький» 62.5 KB
  Нестайка розрізні слова ілюстрації до тексту завдання уроку пересувна дошка ілюстрації адвоката прокурора судді запис словникової роботи підручник О. а ланцюжкове читання тексту як це все було без мене б вибіркове читання тексту...
61901. П. Куліш Чорна рада. 1 та 2 частини 34.5 KB
  По весні 1663 року двоє подорожніх, верхи на добрих конях простували до Череваневого хутора... А. Ярище; Б. Вітрище; В. Хмарище. 2. Ніхто б і не сказав, що ці подорожні їдуть до веселого пана Череваня, бо самі вони були...
61902. П. Куліш Чорна рада. 3-5 частини 31 KB
  Перед подорожніми відкрився святий город Київщо сіяв як той А. через Нижній город; Б. через Середній город; В. Через Верхній город.