14055

Природа у творах українських поетів

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 41 Тема.Природа у творах українських поетів. Мета:допомогти учням усвідомити красу й силу поетичного слова викликати інтерес до самостійного читання; розвивати навички виразного читання поезії її аналізу висловлення власних думок та вражень від неї; виховува...

Украинкский

2013-05-20

55.5 KB

16 чел.

УРОК № 41

Тема. Природа у творах українських поетів.

Мета: допомогти учням усвідомити красу й силу поетичного слова, викликати інтерес до самостійного читання; розвивати навички виразного читання поезії, її аналізу, висловлення власних думок та вражень від неї; виховувати естетичні почуття, любов до природи й поезії.

Обладнання: книжкова виставка «Українські поети про природу», пейзажні картини, аудіозаписи голосів природи.

Теорія літератури: строфа, віршові розміри, стопа, ямб, хорей, пірихій.

ХІД уроку

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

Зачитування учнями власних поетичних рядків, складених відповідно до схеми.

2. Відгадування головоломки.

Хто залишив сліди?

А це чиї сліди?

(Ямб.)

(Хорей.)

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

1. Презентація окремими групами віршів українських поетів про природу. Теми віршів

1) Пори року в поетичному зображенні.

2) Краса природи, її гармонія.

3) Екологія, охорона природних багатств.

4) Природа й людина, людські почуття.

План презентації

1) Автор твору (можливо, його коротка характеристика).

2) Назва твору.

3) Виразне читання вірша.

4) Його аналіз або коментування.

5) Висловлення особистого ставлення до прочитаного. Виділення деталей, штрихів, художніх засобів, які привернули увагу, запам’яталися.

6) Визначення віршового розміру, рими.

7) Висновок щодо загального звучання твору, його настрою, майстерності автора.

8) Представлення ілюстративних матеріалів, порівняння з творами образотворчого мистецтва, можливо, музичними творами і под.

2. Слово вчителя.

Вірші про природу, у яких передаються почуття, переживання, настрій ліричного героя при спілкування з природою — це пейзажна лірика.

Дуже любить природу і тонко її відчуває видатна українська письменниця Ліна Костенко. Ось послухайте:

Мене ізмалку люблять всі дерева,

І розуміє бузиновий Пан,

Чому верба, від крапель кришталева,

Мені сказала: «Здрастуй!» — крізь туман.

Чому ліси чекають мене знову,

На щит піднявши сонце і зорю.

Я їх люблю. Я знаю їхню мову.

Я з ними теж мовчанням говорю.

Тож увійдімо й ми в царство природи, створене поетичною уявою Ліни Костенко,— із заростями лопухів та кропиви, паху¬чим бузком під вікном, пишною бузиною. Тут живе Бузиновий Цар із трьома доньками, зі своїми підданими — квітами та ко¬машиним військом.

3. Виразне читання вірша Л. Костенко «Бузиновий Цар».

4. Евристична бесіда.

1) Як уявляють собі Бузинового Царя бабуся та онук?

2) Як ставиться до своїх героїв автор? А ви?

3) Один із художніх засобів — уособлення, тобто зображення предмета чи явища як живих істот. Чи є у вірші «Бузиновий Цар» уособлення?

4) Зробіть «словесний малюнок» уособленого образу саду й неуособленого.

5) Визначіть головну думку твору.

5. Виразне читання віршів Л. Костенко «красива осінь вишиває клени»,

«Ще назва є, а річки вже нема», «Ліс ще живий».

6. коментування змісту віршів.

Учні коментують зміст віршів, виражають своє ставлення до прочитаного, виділяють найбільш яскраві художні засоби, гово¬рять про настрій твору (бажано пов’язати це із визначенням вір¬шового розміру).

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Розгадайте головоломку Олеся Кмітливця, і ви дізнаєтесь, що думає Л. Костенко про поезію.

 

Відповідь:

Поезія — це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50030. Екологічне право 1.16 MB
  Можливе існування різних видів власності на природні ресурси та користування ними, але безумовно визначення організаційно-правових форм приналежності природних обєктів конкретним соціальним субєктам є своєрідною формою взаємодії суспільства і природи.
50031. Инструментальные возможности программы Corel Draw 167 KB
  Это также наиболее известный из графических программных продуктов корпорации Corel которая наряду с dobe Corportion является ведущим производителем программных продуктов для компьютерной графики. Достоинствам продуктов Corel Corportion является разработка нескольких миллионов готовых изображений причем каждая линия в них поддается редактированию. В Corel Drw существуют не только мощные средства векторного редактирования но и средства верстки многостраничных документов а также подготовки их как в печатном так и в электронном виде.
50032. Измерение параметров индуктивности в цепи переменного тока 255 KB
  Цель работы: Определение импеданса сдвига фаз и измерение индуктивности на разных частотах в резистивно-индуктивной цепи. При работе на переменном токе с реактивными элементами в цепи индуктивность емкость следует обязательно учитывать их реактивный характер проводимости. Кроме того реактивные...
50033. Перевірка правил Кірхгофа 133.5 KB
  Мета роботи: перевірити правила Кірхгофа для кола постійного струму. Теоретичні пояснення правил Кірхгофа а також їх практичне використання для розрахунку розгалужених електричних кіл показані в розділі 3. Застосуємо перше правило Кірхгофа до вузла В...
50034. ИЗМЕРЕНИЕ РАЗРЕШАЮЩЕЙ СПОСОБНОСТИ ОБЪЕКТИВОВ 315 KB
  Как следствие фокусное расстояние объектива зависит от длины световой волны и если для одной длины волны изображение хорошо сфокусировано то для других длин волн хорошей фокусировки не наблюдается. Если как это обычно бывает оправа объектива круглая то изображение светящейся точки имеет вид круглого пятна окруженного концентрическими светлыми и темными кольцами рис. Способность объектива создавать раздельные изображения близко расположенных мелких деталей называется разрешающей способностью объектива. Чем меньше угол  тем ближе...
50035. Юридическая психология. Учебно-методический комплекс 677.5 KB
  Цель дисциплины – психологическая подготовка юриста к профессиональной деятельности, формирование эффективных приемов работы с людьми и овладение методами профессионально значимого самопознания и саморазвития личности.
50036. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА ВРЕДНЫХ ГАЗОВ В ВОЗДУХЕ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ПОМЕЩЕНИЙ 1.08 MB
  Приводятся величины предельно допустимых концентраций ПДК вредных газов выше которых следует применять средства защиты: респираторы с противогазовыми патронами если концентрация вредного газа не превышает 10 ПДК или противогазы если концентрация вредного газа в воздухе выше 10 ПДК. ИЗУЧЕНИЕ И ВЫБОР СРЕДСТВ ИНДИВИДУАЛЬНОЙ ЗАЩИТЫ ОРГАНОВ ДЫХАНИЯ Цель работы: Изучить назначение устройство и область применения средств индивидуальной защиты органов дыхания СИЗОД. Порядок выбора СИЗОД их классификация и требования к применению...
50037. ОПРЕДЕЛЕНИЕ РАДИУСА КРИВИЗНЫ ЛИНЗЫ С ПОМОЩЬЮ КОЛЕЦ НЬЮТОНА 140 KB
  Кольца Ньютона. Классическим примером полос равной толщины являются кольца Ньютона. 1а видно что толщина воздушного зазора δ связана с радиусами наблюдаемых колец rk и радиусом кривизны линзы R следующим образом: 2 Учтем что δ R2 1 и пренебрегая этим слагаемым в формуле 2 получим: 3 С учетом 3 выражение 1 будет иметь вид: 4 Интерференционные максимумы светлые кольца получаются при условии если на разности хода укладывается четное число полуволн целое число длин волн: 5 где k = 0 1 2. порядок интерференции или...