14056

«Пиріжок з калиною» В. Кава

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 42 Тема. В. Кава. Пиріжок з калиною. Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника змістом його оповідання; розвивати навички виразного читання коментування прочитаного висловлення власної думки про твір і його героїв; виховувати почуття людянос...

Украинкский

2013-06-06

67.5 KB

81 чел.

УРОК № 42  

Тема. В. Кава. «Пиріжок з калиною».

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, змістом його оповідання; розвивати навички виразного читання, коментування прочитаного, висловлення власної думки про твір і його героїв; виховувати почуття людяності, чесності, справедливості.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: оповідання, герої художнього твору.

ХІД уроку

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Аналіз письмової контрольної роботи (тематичного оцінювання).

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Хто з вас не любить пиріжки? Свіжі, пухкі, домашні, спечені добрими руками мами чи бабусі. Тепер печуть пироги із сиром, картоплею, капустою, повидлом, маком, різними ягодами. А раніше їх робили ще й з калиною. Як ви думаєте, чи може пиріжок стати дивом? Може, ще і яким! Так стверджує український письменник Віктор Кава, автор оповідання «Пиріжок з калиною». Але про це трохи згодом.

На Чернігівщині, на березі річки Удай розташоване с. Поділ.

У ньому 1 січня 1897 року народився Віктор Іванович Кава.

Піти до школи хлопцеві довелося лише після закінчення Другої світової війни. Школа була напівзруйнована, вчилися в одній кімнаті по два класи, підручників не було, але Віктор горів великим бажанням отримати знання.

Після закінчення Ярославської середньої школи він успішно навчається на факультеті журналістики Київського університету. Потім працює у видавництві «Веселка», в журналі «Барвінок», з’являються його перші власні книжки для дітей. Це «Прогуляний день», «Історія одного велосипеда», «Вечірня телеграма», «Мені не страшно», «Червона вулиця» та багато інших.

Більшість творів В. Кави — про життя школярів, їхнє навчання, дружбу, футбольні баталії, перше трепетне кохання, перші кроки в доросле життя, зробити які зовсім непросто. У цілому ж вони — про добро і зло, відповідальність за свої вчинки, вірність і зраду, про справжню дружбу.

Отож, повертаємося до дива дивного — пиріжка з калиною.

2. Виразне читання оповідання В. кави «Пиріжок з калиною».

3. Словникова робота.

Убоїсько, гультіпака — лайливі назви неслухняної дитини; скрушно — із жалем; долівка — підлога; х л і в — сарай; ш и б к и — віконне скло; мороз пересівся — став меншим; гармидер — шум; хутко — швидко; копаночка — криниця;

оббігти далеким окулясом — оббігти далеко; гидко — погано; знічев’я — від нічого робити; п р о ж о г о м — швидко;

рогач — хатній пристрій, яким ставлять чавуни в піч і вий¬мають звідти; чавун — посуд із чавуну для печі; п р и т ь м а — швидко; комедіант — тут: смішна людина; н а ч е р е н і — на печі; к у т о к — частина села;

в'яз — дерево;

біля сволока — біля балки-колоди, що підтримує стелю;

піжмурки, чижик — дитячі ігри;

ярий — червоний, сильний;

запорпався — став шукати;

сільмаг — сільський магазин;

майнув — побіг.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Бесіда за питаннями.

В Олеся Кмітливця виникли при прочитанні оповідання наступні питання:

1) Чому мати називає Митька «убоїсько моє, гультіпака»?

2) Чому хлопці подумали, що йде татаро-монгольська орда?

3) Чому Митько й Федорко у «сніговій війні» приєдналися до дівчат, а не до хлопців?

4) Чому Митько кинув сніжку?

5) Чому у Митька зіпсувався настрій і він побіг додому?

6) Чому в голові у Митька сперечалися два голоси?

7) Чому Митько пішов до Ніни?

8) Чому Митько розсердився на луг?

9) Чому Ніна була спочатку ображена поведінкою хлопця, а потім дала йому пиріжок з калиною?

10) Чому Митько легко обманював маму і не зміг обманути Ніну?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Прочитай прислів’я».

Олесь Кмітливець просить прочитати прислів’я, записане на ягідках калини. Саме воно відповідає головній думці твору В. Кави.

 

Відповідь: Сумління — найкращий порадник.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати оповідання «Пиріжок з калиною», переказувати його; зробити ілюстрації.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52685. Приклади використання методичних засобів впливу на мотиваційну сферу учнів на різних етапах уроку 66.5 KB
  Матеріал озвучений учнями під час мотивації наприкінці підсумовується і стає переходом для представлення теми уроку. Урок природознавства Тема: Охорона природи. Урок української мови Тема: Стилі мовлення Самостійне опрацювання інформації: на партах журнали будьякі газети з рекламою послуг оголошеннями публіцистичними статтями дитяча енциклопедія довідник художня література.
52687. Додавання і віднімання натуральних чисел. Розв’язування рівнянь і задач за допомогою рівнянь 143.5 KB
  Я запрошую вас у гості до казки Золотий ключик або пригоди Буратіноâ€учні отримують книжки. Розумний цвіркун розповів Буратіно про те що у комірчині тата Карло криється таємниця. Буратіно хлопчик спритний але деревяний тому йому потрібна допомога. Дізнавшись про це Буратіно вирушив на пошуки золотого ключика.
52688. Додавання і віднімання натуральних чисел 2.11 MB
  Мета: Формувати навички додавання і віднімання натуральних чисел, які більші за мільйон. Розвивати вміння логічно мислити, аналізувати, узагальнювати, робити висновки. Виховувати інтерес до предмету, повагу до інших народів, бути толерантними до однокласників.
52689. Німеччина. Загальні відомості 69 KB
  Von Boryspil nach Berlin bringt das Flugzeug uns am schnellsten. Unterwegs machen wir eine schriftliche Aufgabe. (Учні утворюють складні іменники за допомогою таблиці.)In Deutschland gibt es viele sehenswerte Städte. Aber ich schlage euch vor, die Hauptstadt Deutschlands zu besuchen. Machen wir eine Rundfahrt durch Berlin. Hier kann man viel Interessantes sehen.
52690. Підприємницький дохід 58 KB
  Прибуток є основним стимулом створення і діяльності підприємства адже за рахунок нього окуповуються витрати на виробництво та збут товару оплачується робота працівників. Давайте пригадаємо формулу прибутку: Прибуток = доход витрати З неї випливає що добиватися збільшення прибутку можна двома способами: зменшуючи витрати на виробництво збільшуючи доход від реалізації продукції Отже слід ретельно вивчити обидва способи. Що таке витрати Виробничі витрати це фактичні витрати виробника на придбання й використання всіх необхідних...
52691. Влияние проектной деятельности на повышение качества знаний учащихся 57.5 KB
  Ученик это не сосуд который надо заполнять знаниями а факел который нужно зажечь Л. Качество современного образования соответствие требованиям общества определяется не только тем что ребенок знает и чему научился в школе сколько способностям и умениям добывать новые знания и использовать их в нових условиях. Все что я познаю я знаю для чего мне это надо и где и как я могу эти знания применить вот основной тезис современного...
52692. Правовое воспитание младших школьников 41.5 KB
  Вечная задача педагогики воспитание умного доброго честного и сильного человека сегодня как никогда остро встает перед школой. Начальная школа это время формирования человекаличности. Основываясь на положения следующих государственных нормативноправовых актов: Общая декларация прав человека; Декларация прав ребенка; Конвенция ООН о правах ребенка; Конституция Украины; Национальная программа Дети Украины . основной целью можно считать: познакомить учащихся младших классов с основными...
52693. Здоровьесберегающие технологии в начальной школе 68.5 KB
  А так как дети находятся в школе до вечера важное значение имеет воспитание у детей потребности в здоровье как жизненно важной ценности сознательного стремления к ведению здорового образа жизни. Здоровье одна из сущностных характеристик человека наряду с духовностью интеллектуальностью определяющая степень жизнеспособности устойчивости организма в соответствие среде обитания возможности реализовать свои биологические и социальные требования. На первый план выступает не только задача физического развития детей сохранения и укрепления...