14059

Остап Вишня. «Як ми колись учились»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 45 Тема. Остап Вишня. Як ми колись учились. Мета:допомогти учням глибше усвідомити ідейнохудожній зміст твору; розвивати навички виразного читання переказу коментування прочитаного висловлення особистого ставлення до героїв твору їхніх дій та вчинків; роз...

Украинкский

2013-05-20

40 KB

26 чел.

УРОК № 45

Тема. Остап Вишня. «Як ми колись учились».

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивати навички виразного читання, переказу, коментування прочитаного, висловлення особистого ставлення до героїв твору, їхніх дій та вчинків; розвивати почуття гумору, оптимістичне світобачення, любов до навчання.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: гумореска, засоби комічного.

 Хід уроку  

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Зачитування, переказ епізодів, які запам’яталися учням найбільше.

2) Огляд ілюстрацій.

3) Складання плану (по пам’яті або за текстом).

2. Літературний диктант.

(Оцінюється методом взаємоперевірки в парах під керівництвом учителя. Кожна правильна відповідь — 1 бал.)

1) Де жила родина хлопчика-оповідача? (На хуторі.)

2) Які ласощі були в неділю у селянській родині? (Насіння, горіхи.)

3) Скільки всього було дітей у сім’ї Губенків (П’ятнадцять.)

4) Чому сестричка Орися була плаксивою? (Бо казали, що її знайшли під калиновим кущем.)

5) Ким стала Орися, коли виросла? (Лікарем.)

6) Чому хуторяни неписьменні? (Там не було школи, церкви.)

7) Хто читав листи селянам? (Дяк або власник шинку.)

8) Що було найбільшим лихом у навчанні хуторських дітей? (Відсутність чобіт.)

9) Що робила вчителька взимку з дітьми із хутора, коли розпочиналася хуртовина? (Вона залишала дітей у себе вдома.)

10) Чому сестричка Парася змогла закінчити лише два класи? (Треба було няньчити малих сестричок і братиків.)

11) Чому диктант діти писали російською мовою? (Бо українських шкіл за царизму в Україні не було.)

12) За що хлопчик отримав двійку. (За помилки.)

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Виразне читання гуморески Остапа Вишні «Як ми колись учились».

2. Словникова робота.

Копи — копиці жита, пшениці;

стерня — короткі залишки стебел на полі після скошуван¬ня зернових культур;

істик, кийок — палиця;

на колодки — на колоди, де збиралися гуляти увечері па-рубки й дівчата;

м’ясниці — Масляна, період перед Великим постом.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

Запитання до учнів.

— Що вам здалося смішним, а що, можливо, сумним? Чому саме?

4. Колективна робота.

Завдання I: заповнити сходинки «освіти» дітей на селі.

коні

корови

вівці

телята

свині

гуси

Завдання II: записати види робіт і професії, якими повин-ні були оволодіти дівчата й хлопці.

Хлопці

Дівчата

погоничувати

коноплі брати

тесати

тіпати

стругати

прясти

орати

вишивати

косити

полоти

в’язати снопи

5. Пошуково-дослідницька робота.

Завдання: визначити риси «сімейної педагогіки», про які йдеться в гуморесці й записати їх у вигляді кількох пунктів.

1) Виховання працею з найменшого віку. Кожен мав свої обов’язки.

2) Батькове слово — головне.

3) Заохочувалася любов до прекрасного — до співу.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, переказувати гумореску, зробити ілюстрації.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84568. Дифузія газів у легенях. Дифузійна здатність легень і фактори, від яких вона залежить 56 KB
  Обмін газів О2 та СО2 між альвеолярним повітрям та кров’ю проходить тільки пасивно за механізмом дифузії. Дифузія газів в легенях підкоряється закону Фіка: об’єм дифузії газу V прямо пропорційний площі дифузії S коефіцієнту дифузії К градієнту тиску газу по обидві сторони альвеолокапілярної мембрани Р1 – Р2 і обернено пропорційний товщині цієї мембрани L: Площа дифузії в легенях S – це площа альвеол які вентилюються та кровопостачаються. Збільшення площі дифузії може зумовити збільшення глибини дихання і об’ємної швидкості...
84569. Транспорт кисню кров’ю. Киснева ємкість крові 36.49 KB
  Киснева ємкість крові. Розчинений у плазмі крові. в 1л крові розчиняється 3 мл кисню. Виходячи з цього розраховують кисневу ємкість крові – максимальну кількість О2 котру може зв’язати 1л крові.
84570. Крива дисоціації оксигемоглобіну, фактори, що впливають на її хід 49.75 KB
  Це означає що зниження тиску кисню в альвеолах до 60 мм.ст мало вплине на транспорт кисню кров’ю хоча напруження кисню в плазмі буде знижуватися пропорційно зниженню тиску О2 в альвеолах. супроводжується значним зниженням HbO2 в крові – він активно дисоціює з утворенням гемоглобіну та вільного кисню. І що активніше функціонує тканина тим нижчий в ній рівень О2 – посилена дисоціація HbO2 з вивільненням молекулярного кисню котрий утилізується тканинами.
84571. Транспорт вуглекислого газу кров’ю. Роль еритроцитів в транспорті вуглекислого газу 43.36 KB
  Вуглекислий газ транспортується наступними шляхами: Розчинений у плазмі крові – близько 25 мл л. У вигляді солей вугільної кислоти – букарбонати каліі та натрію плазми крові – 510 мл л. Але бікарбонатні йони утворюються в значній концентрації і тому за градієнтом концентрації в обмін на йони хлору надходять у плазму крові. Дифузія газів в тканинах підкоряється загальним законам об’єм дифузії прямопропорційний площі дифузії градієнту напруження газів в крові та тканинах.
84572. Фізіологічна роль дихальних шляхів, регуляція їх просвіту 42.27 KB
  В дихальних шляхах повітря: зігрівається; зволожується тому повітря в легенях насичене водяними парами на 100 незалежно від вологості атмосферного повітря; очищується завдяки наявності війчастого епітелію та бокалоподібних клітин які секретують слиз рух війок забезпечує проходження слизу і осівших на поверхні дихальних шляхів чужорідних частинок мікроорганізмів в напрямку гортані та глотки де вони проковтуються або відхаркуються частина осівших на поверхні дихальних шляхів мікроорганізмів і частинок знешкоджуються макрофагами....
84573. Дихальний центр, його будова, регуляція ритмічності дихання 44.62 KB
  Особливістю дорсального ядра є наявність в ньому тільки інспіраторних нейронів які збуджуються безпосередньо перед вдихом та під час вдиху інспіраторні нейрони або нейрони вдиху. Збудження інспіраторних нейронів дорсального ядра забезпечує скорочення м’язів спокійного вдиху вдих гальмування інспіраторних нейронів дорсального ядра розслаблення м’язів пасивний видих. Еферентні зв’язки нейронів дорсального ядра інспіраторних здійснюються таким чином: від цих нейронів по ретикулоспінальних шляхах інформація передається до мотонейронів...
84574. Механізм першого вдиху новонародженої дитини 38.86 KB
  Після перерізки пуповини в крові дитини накопичується вуглекислота знижується рН крові та знижується парціальний тиск кисню – стимуляція центральних та периферичних хеморецепторів – збудження дихального центру – збудження інспіраторних нейронів – скорочення м’язів вдиху. Після народження дитини треба зняти рефлекс пірнальника котрий блокує настання вдиху через наявність рідини в дихальних шляхах.
84575. Роль рецепторів розтягнення легень та блукаючих нервів в регуляції дихання 44.12 KB
  Вони приймають участь в саморегуляції ритму дихання. Цим і визначається роль блукаючих нервів в забезпеченні ритму дихання. Варто відзначити що до рецепторів які знаходяться в легенях та в дихальних шляхах і які беруть участь в регуляції дихання відносяться: ірритантні рецептори легень які реагують на дію їдких газів пилу тютюнового диму холодного повітря і при збудженні зумовлюють звуження бронхів і гіпервентиляцію; юкстакапілярні рецептори що розміщуються поблизу капілярів легень і реагують на зміну механічних властивостей...