14069

Всеволод Нестайко. «Тореадори з Васюківки»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 47 Тема. В. Нестайко. Тореадори з Васюківки. Мета:ознайомити учнів із життям та творчістю письменника зі змістом його твору; дати учням поняття про повість; виховувати наполегливість у навчанні; розвивати почуття гумору. Обладнання:портрет письменника збі...

Украинкский

2013-06-06

32 KB

13 чел.

УРОК № 47  

Тема. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки».

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, зі змістом його твору; дати учням поняття про повість; виховувати наполегливість у навчанні; розвивати почуття гумору.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: повість.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Зачитування учнями складених гуморесок.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Не кожній дитині, на жаль, випадає щасливе, безхмарне дитинство. У Всеволода Нестайка воно було обпалене війною, позначене гіркими недитячими переживаннями. Тому, коли він став дорослим, йому захотілося писати для дітей — повернутися в дитинство і догратися, досміятися, дофантазувати разом із юними читачами.

Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичеві, що на Житомирщині, в сім’ї службовця.

З дитинства він мріяв стати капітаном далекого плавання. «Однак,— згадує письменник,— доля вирішила інакше, і після закінчення десятирічки я вирушив у плавання по книжковому морю — вчився в університеті, потім працював у журналах і видавництвах».

Всеволод Нестайко — автор багатьох повістей, оповідань, казок, п’єс. Його герої — непосидющі хлопчики й дівчатка, якими керує гаряче прагнення пізнати світ.

Весела усмішка, інколи лукава, часом трохи іронічна, притаманна Нестайковим творам для дітей: «Незнайомець з тринадцятої квартири», «Пригоди Грицька Половинки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих». Його книжку «Тореадори з Васюківки» занесено до «Особливого почесного списку ім. Г. К. Андерсена». Письменник нагороджений медаллю ім. А. Макаренка, відзначений багатьма літературними преміями.

2. Виразне читання І розділу повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюків¬ки» «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич».

3. Словникова робота.

Авантюрист — шукач сумнівних, ризикованих пригод, пройдисвіт;

убоїще, шмаркатий, вишкварки — лайливі слова; віру маку — покараю, поб’ю; п о д а т и г о л о с — обізватися; л ь о х а — свиня;

в с к о ч и т и в х а л е п у — потрапити в незручне, загрозли-ве становище;

з а с к о ч и т и з н е н а ц ь к а — впіймати, застати несподівано; нам’яти вуха — побити, покарати; п и с к л я — малеча, пташеня;

онучі — шматки тканини, якими замотують собі ноги, взу-ваючи чоботи, валянки; райрада — районна рада, місцевий орган управління; ланкова — головна в робітничій бригаді (ланці); н а д а в а т и п л е с к а ч і в — побити; н е з н а т и к у д и о ч і п о д і т и — засоромитися; дати дриза — втекти, швидко побігти; сільмаг — сільський магазин; буцегарня — в’язниця; п у г у т ь к а л о — сова;

п і д ш т а н и к и — нижня чоловіча білизна; в т о р о п а в — зрозумів; беркиць — упав; поголів’я — худоба;

п л а х т а — незшита спідниця, що розкладається на прямо-кутний шмат тканини; б у г а й — бик; ц а п — козел;

калабаня — велика яма з водою; вигін — пустир, пасовисько; баналюки — небилиці;

нафталін — хімічна речовина, що відганяє міль; реманент — інвентар; гейзери — фонтани; анциболотники — чорти;

і не тютьки — і не туди, й уваги не звернули; шминдрики — лайливе слово; екзамен на носі — скоро, незабаром; к о с т р и ч и т и с ь — удавано хоробро поводитись; дуля з маком — нічого не отримати; журавель — жердина, якою дістають воду з колодязя; припиначка — мотузка з металевою чи дерев’яною пали-цею, до якої прив’язують козу.

4. обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

1) Скільки епізодів пригод хлопців у цьому розділі ви б виділили?

2) Які риси характеру виявилися у героїв Яви та Павлуші в цьому розділі?

3) Що здалося смішним і чому?

4) Чого, на вашу думку, можна ще чекати від хлопців?

5. Асоціативний диктант.

Завдання: записати, які з наведених слів асоціюються з прочитаним твором.

Веселий, сумний, нудний, нецікавий, цікавий, захоплюючий, безглуздий, неймовірний, фантастичний, жорстокий, страшний, повчальний, нерозумний, хороший.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Розшифруй рядок».

Олесь Кмітливець записав особливим способом рядок із відомої пісні, який спав йому на думку, коли він читав повість «Тореадори із Васюківки». Розшифруйте цей рядок.

БЗМРЙНМЖНЖТ

Відповідь: Без мрії не можна жити (пропущені голосні).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, переказувати І розділ, аналізувати поведінку героїв, засоби гумору; створити ілюстрації.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31461. Проблема материального и идеального в философии. Основной вопрос философии и два его аспекта. Направления в философии 35.5 KB
  Материя порождает сознание или наоборот что первично необхмо выяснить является ли содержание нашего сознания адекватным отражением внешнего мира или нет познаваем ли мир Материализм исходит из принципа первичности материи по отношю к сознанию: первичность материи означает что она есть абсолютное начало мира сущет объективно незывмо от сознания и в мире ничего нет что не являлось бы материей ее сввом или продуктом ее развя. Идеализм философское мировоззрение признающее сущностной субстанцией мира основой бытия не...
31462. Философия как метод. Различные философские методы. Структура философского знания 34.5 KB
  Различные философские методы. Основными методами философии путями средствами с помощью которых осуществляется философское исследование являются: диалектика; метафизика; догматизм; эклектика; софистика; герменевтика. Диалектика метод философского исследования при котором вещи явления рассматриваются гибко критически последовательно с учетом их внутренних противоречий изменений развития причин и следствий единства и борьбы противоположностей.
31463. Философия и мировоззрение. Мировоззрение: структура, функции, типология, классификация. Философия как теоретическое ядро и рефлексивно-рациональная форма выражения мировоззрения 30.5 KB
  Философия и мировоззрение. Мировоззрение: структура функции типология классификация. Философия как теоретическое ядро и рефлексивнорациональная форма выражения мировоззрения Мировоззрение – совсть наиб. Философия и есть мировоззрение.
31464. Религиозно-философские воззрения Древней Индии. Религиозно-философская мысль Древнего Китая 45 KB
  В основе периодизации древнеиндийской философии лежат различные источники философской мысли известные как в древности так и в современную эпоху. В соответствии с данными источников в древнеиндийской философии выделяются три основных этапа: XV VI вв. Наибольший интерес у исследователей древнеиндийской философии вызывают заключительные части Вед Упанишады дословно с санскрита сидение у ног учителя в которых дается философская трактовка содержания Вед. Наиболее известными источниками философии Древней Индии второго эпического...
31465. Характерные черты древнегреческой философии. Общая характеристика школ и направлений античной философии 39.5 KB
  Характерные черты древнегреческой философии. Общая характеристика школ и направлений античной философии. Классический сократический период время расцвета древнегреческой философии совпавшее с расцветом древнегреческого полиса. Для эллинистического периода периода кризиса полиса и образования крупных государств в Азии и Африке под властью греков и во главе с соратниками Александра Македонского и их потомками характерно: распространение антиобщественной философии киников; зарождение стоического направления...
31466. Основные проблемы античной философии (общая характеристика). Античная философия досократического периода 45.5 KB
  Проблемы античной философии. Совокупную проблематику античной философии можно тематически определить следующим образом: космология натурфилософы в ее контексте тотальность реального виделась как “physis†природа и как космос порядок основной вопрос при этом: Как возник космос; мораль софисты была определяющей темой в познании человека и его специфических способностей; метафизика Платон декларирует существование интеллигибельной...
31467. Софисты и Сократ. Сократики 38 KB
  Софисты философская школа в Древней Греции существовавшая в V первой половине IV вв. К числу сократических школ относятся: Академия Платона; школа киников; киренская школа; лигарская школа; элидоэритрийская школа. Академия Платона религиознофилософская школа созданная Платоном в 385 г. Киники философская школа которая обосновывала идею свободы вне общества асоциальной свободы.
31468. Философия Платона, Историческое значение философии Платона 39 KB
  Главными положениями его идеалистического учения являются следующие: материальные вещи изменчивы непостоянны и со временем прекращают свое существование; окружающий мир мир вещей также временен и изменчив и в действительности не существует как самостоятельная субстанция; реально существуют лишь чистые бестелесные идеи эйдосы; чистые бестелесные идеи истинны вечны и постоянны; любая существующая вещь является всего лишь материальным отображением первоначальной идеи эйдоса данной вещи например кони рождаются и умирают...
31469. Философия Аристотеля, Теория познания и логика 36.5 KB
  Аристотель ученик Платона но по ряду принципиальных вопросов он расходился со своим учителем. Исходя из признания объективного существования материи Аристотель считал ее вечной несотворимой и неуничтожимой. Аристотель подходит к идее единичного бытия вещи явления: они представляют собой слиянность материи и эйдоса формы. Аристотель разработал иерархическую систему категорий в которой основной была сущность или субстанция а остальные считались ее признаками.