14074

Поетична вітальня. І. Калинець. Цикл «Дивосвіт»: «Стежечка», «Блискавка», «Веселка»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 53 Тема. Поетична вітальня. І. Калинець. Цикл Дивосвіт: Стежечка Блискавка Веселка. Мета: ознайомити учнів з оригінальними неповторними віршами І. Калинця про природу допомогти усвідомити особливості та красу цих творів; розвивати навички виразного...

Украинкский

2013-05-20

28 KB

9 чел.

УРОК № 53  

Тема. «Поетична вітальня». І. Калинець. Цикл «Дивосвіт»: «Стежечка», «Блискавка», «Веселка».

Мета: ознайомити учнів з оригінальними, неповторними віршами І. Калинця про природу, допомогти усвідомити особливості та красу цих творів; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, визначення їхньої своєрідності; виховувати спостережливість, поетичне сприйняття світу, любов до природи.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них; матеріали про природу (пейзажні картини, фото, відео, диски).

Теорія літератури: верлібр, ліричний вірш, метафора.

 ХІД УРОКУ  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Ведуча. Я — Дзвенислава. Саме для мене мій тато Ігор Калинець видав книжечку, яка так і зветься «Книжка для Дзвінки». І я дуже цим пишаюся. Ніколи не забуду, як батько брав мене за руку й вів стежечкою на луки, в ліс, показував джерельця із кришталево чистою водою, дзвінкотючі струмочки, веселку в небі. Він уміє розмовляти з деревцем, зі стежечкою, з райдугою і навіть із димом, уявляти їх як живих осіб.

Перший учень. Читає виразно або розказує напам’ять вірш І. Калинця «Стежечка».

Другий учень. Читає виразно вірш І. Калинця «Блискавка» .

Т р е т і й у ч е н ь. Читає вірш І. Калинця «Веселка».

Четвертий учень. Наші давні предки «оживлювали», «олюднювали» довколишній світ. Веселка нагадувала дівчину, котра «надягла, стрічок-стрічок, як у свято, взяла коромисло і пішла до річки». Хіба не так українські красуні у святкові дні завжди прикрашали свої коси стрічками, різнобарв’я яких нагадувало веселкові смуги?

У вірші «Стежечка» героїня — нежива істота — нагадує пустотливе, цікаве, залюблене у світ дівчатко. (Але ж світ красний — голова крутиться). Виразний натяк на казковий сюжет прочитується і в поезії «Блискавка».

П’ ятий учень. Довірливий, емоційний тон поезій циклу «Дивосвіт» створюється не лише завдяки персоніфікації, «оживленню» явищ природи, а й через використання пестливих слів, застосування особливої поетичної форми — верлібру.

Верлібр — це вільний вірш, у якому відсутні рими, рядки його мають різну довжину й різну кількість наголосів, що розташовані довільно. Не поділяється такий вірш і на строфи.

У І. Калинця немає ще й багатьох розділових знаків, тому вірші його звучать незвичайно, примушують по-новому глянути на світ.

Часто І. Калинець використовує метафору — художній засіб, який розкриває сутність і особливості одного явища через перенесення на нього схожих ознак і властивостей іншого явища. При цьому прямі ознаки поєднуються з переносними. У метафорах відсутні сполучники ніби, наче, мовби, немовби, як та ін. Наприклад: «Котились писанками із гори ясні сонця у мамині долоні».

В е д у ч а. А я хотіла, щоб ви познайомилися ще й з іншими поезіями мого татуся: «Криничка», «Дим», «Колискова» і под.

(Читає поезії або їх читають інші учні.)

В е д у ч а. Дуже мені б хотілося, щоб вам сподобалися вір¬ші І. Калинця, запам’яталися, допомогли полюбити безмежний і чарівний світ природи, що нас оточує, змусили з трепетом до нього ставитися, берегти його.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять (за бажанням) один із віршів І. Калинця із циклу «Дивосвіт», вміти аналізувати його; зробити ілюстрації.

V. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3077. Инновации в обучении метафоры и модели. Анализ зарубежного опыта 2.02 MB
  Авторский замысел этой книги включал несколько задач. Одна из них состояла в том, чтобы представить свод практических, инструментальных подходов, созданных в мировой педагогике. Еще одна задача — выявление глубинных основ, заложенных в приметах...
3078. Понятие биоэтики 81.5 KB
  Биоэтика - наука о нравственной стороне жизнедеятельности. Биоэтика или этика жизни является разделом прикладной этики - философской дисциплины, которая изучает проблемы морали, прежде всего, относительно человека и всего живого...
3079. Особенности тоталитаризма в государственном и личностном понимании 64.94 KB
  Введение Государство — это особая форма организации общества, действующая на ограниченной территории. Государство обладает определёнными средствами и методами применения власти внутри общества, устанавливает определённый порядок взаимоотношений...
3080. Методика преподавания информатика на примере урока синтаксис языка запросов поисковой системы Yandex 51.58 KB
  Глава 1. Методика преподавания информатики 1.1  Методика преподавания информатики как педагогическая наука Вместе с введением в школу общеобразовательного предмета «Основы информатики и вычислительной техники» началось формирование новой област...
3081. Бизнес-идея, миссия, видение и цели 46.92 KB
  Бизнес-идея, миссия, видение и цели Фирма будет распространять косметику по уходу за волосами. Товары буду распространяться через медицинские базы в аптеки. Конкурентов в этой среде, распространяющих схожие товары, насчитывается четыре. Сегментом ры...
3082. Оценка стоимости имущества 50.61 KB
  Оценка стоимости имущества Введение Развитие рыночной экономики в России привело к многообразию форм собственности и возрождению собственника, к увеличению количества объектов собственности в хозяйственном обороте. У каждого, кто задумывается реализ...
3083. Оценка развития сферы услуг и выявление ее роли во внешней экономике 76.38 KB
  При исследовании спектра функций, осуществляемых городом, выявляются радикальные сдвиги, вызванные изменением типа хозяйства. Промышленная революция привела к постепенному замещению традиционных отраслей производства, и в первую очередь сел...
3084. Перевозка грузов на железнодорожном транспорте 77.56 KB
  В настоящее время грузовое хозяйство является одним из ведущих на железнодорожном транспорте страны. Грузовая и коммерческая работа как производственная сфера железнодорожного транспорта и как отрасль эксплуатационной науки имеет свою более...
3085. Экономическая безопасность функционирования предприятия 1.24 MB
  Защите экономических интересов предприятия до сих пор уделялось мало внимания, хотя эта проблема очень актуальна. В условиях развития рыночных механизмов в экономике, роста частного предпринимательства весьма важной задачей экономической науки и практики хозяйственной деятельности предприятий становится обеспечение экономической безопасности.